(fot. WOT)
Pomoc seniorom, osobom samotnym, niepełnosprawnym i kombatantom m.in. w zrobieniu zakupów w sklepie bądź aptece, a także wyprowadzeniu psa na spacer, czy wyrzuceniu śmieci. Miasto Kraśnik rozpoczyna współpracę z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.
Okazujmy wzajemne wsparcie i zrozumienie – apeluje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Pomagajmy osobom starszym, sąsiadom i członkom naszych rodzin, o których właśnie teraz musimy szczególnie pamiętać. Ważne są każde oznaki solidarności, tak, aby seniorzy nie czuli się osamotnieni, pozbawieni pomocy i bezradni.
Ważne jest nie tylko rodzinne i sąsiedzkie wsparcie, o które apeluje burmistrz, ale też szersza pomoc. I taka w Kraśniku już się rozpoczęła. miały miejsce pierwsze działania w ramach wspólnej akcji pomocowej miasta Kraśnik i 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Otrzymaliśmy cztery zgłoszenia od seniorów dotyczące pomocy w załatwieniu zakupów i realizacji recept – relacjonuje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza. – Żołnierze WOT i pracownicy magistratu zostali wyposażeni w maseczki, rękawiczki, środki odkażające, notesy i długopisy, aby mogli notować potrzebne informacje od mieszkańców. Przewidujemy, że zgłoszeń może być z każdym dniem więcej, zwłaszcza, kiedy informacja o akcji dotrze do mieszkańców nie korzystających z internetu. Niedługo rozpoczniemy dystrybucję ulotki z podstawowymi i przydatnymi informacjami dla mieszkańców.
– Zachęcamy osoby starsze, potrzebujące pomocy do zgłaszania swoich potrzeb – namawia mieszkańców miasta burmistrz Kraśnika. – Zachęcamy również potencjalnych wolontariuszy do zgłaszania się na infolinię, jeśli chcą włączyć się do akcji. Nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja w kraju i w naszym mieście, dlatego chcemy zaangażować w te działania jak najwięcej osób. Ogromnym wsparciem jest pomoc WOT, ale liczymy również na wolontariuszy związanych z organizacjami pozarządowymi działającymi w Kraśniku.
W ramach akcji pomocowej zostały uruchomione dwa numery telefonów – 722 361 960 a także 575 979 300, pod które mogą zgłaszać się zarówno osoby potrzebujące jak też osoby, które chcą zostać wolontariuszami. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-17.
Każdy z wolontariuszy zostanie wyposażony w identyfikator. Tożsamość osób zaangażowanych w akcję będzie można potwierdzić również dzwoniąc na infolinię.