Matzerbrajt podawało się z marmoladą lub cynamonem. Ziemniaczane placki lateks z sokiem. Pierogi kreplach w zupie. Gęsie pipki z chałką i surówką z tartej rzepy. Kuchnia w przedwojennym Kazimierzu pachniała cebulą, cynamonem i bajglami, których zapach unosił się nad rynkiem. Dziś tradycje tamtej smacznej kuchni pielęgnuje Robert Sulkiewicz.
Matzerbrajt
1 paczka macy, 1 szklanka mleka, 2 jajka, pół kostki masła, sól, cukier.
Wykonanie:
Najpierw trzeba macę pokruszyć na kawałki zalać gorąca wodą, tak by powstał rodzaj ciasta. Następnie zmiksować jajka i mleko. Pogniecioną i namoczoną macę dodać do zmiksowanych jaj. Doprawić szczyptą soli.
Na patelni z roztopionym masłem usmażyć omletową masę z obu stron. Aż się zetnie. Powstały placek należy obsmażyć z obu stron na złoto. Następnie kroić na kawałki. Jak tort.
Matzerbrajt podaje się z cukrem, marmoladą lub cynamonem. Ponieważ w sklepach można kupić mace o pikantnych, ziołowych smakach – możecie na bazie oryginalnego przepisu poeksperymentować.
Cymes
Składniki:
60 dag marchwi, 15 dag rodzynek, 10 dag cukru, 10 dag miodu, cynamon na smak.
Wykonanie:
Marchew oczyścić, umyć, obrać i pokroić w kostkę. Ugotować w wodzie z dodatkiem cukru. Kiedy marchew będzie "al dente” dodać rodzynki i miód.
Ugotować do miękkości, odparować, aż potrawa będzie gęsta. Doprawić cynamonem.
Bajgle
Składniki:
150 g mąki, 10 g masła roślinnego, sól , 2 g drożdży, jajko, gruba sól na posypkę.
Wykonanie:
Rozprowadzić drożdże w wodzie. Rozrobić ciasto razem z drożdżami i schować w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Podzielić ciasto na osiem kawałków. Uformować wałeczki. Zwijać po dwa, zrobić kółka i wrzucać na wrzątek.
Gotować, aż wypłyną na wierzch. Wyjąć łyżką cedzakową, ułożyć na posmarowanej olejem blasze i posypać grubą solą. Piec do zrumienienia.