Ich fanem był Adam Mickiewicz. Francuscy kucharze z polskich grzybów najbardziej cenią kurki. Żydzi uważają kurki za jedyny grzyb koszerny, bo są wolne od czerwi. Pachną jak morele, wzbogacają smak zup, sosów i jajecznicy.
Rosną najczęściej w lasach iglastych. Sprytnie chowają się w piasku. Pojawiają się już w czerwcu, można je zbierać do końca października.
Adam Mickiewicz nazywał je w „Panu Tadeuszu” lisicami:
Grzybów było w bród: chłopcy biorą krasnolice,
Tyle w pieśniach litewskich sławione lisice,
Co są godłem panieństwa, bo czerw ich nie zjada,
I dziwna, żaden owad na nich nie usiada. (…)
W sklepie i restauracji
Kurki najczęściej spotkacie w restauracjach. Po pierwsze dlatego, że wielu szefów kuchni zalicza je do grzybowej arystokracji, obok prawdziwków czy maślaków. Po drugie: kurki doskonale się przechowują, są odporne na zepsucie.
Można je pasteryzować, zamrażać, kisić. Świeże kurki są bardzo twarde, dlatego trzeba je dusić dłużej niż inne grzyby. W lodówce wytrzymają co najmniej tydzień. Jeśli chcemy je zamrozić, do woreczków wkładamy oczyszczone kurki. Nie wolno ich płukać.
Na maśle i w jajecznicy
Najlepsze są duszone na maśle. Kiedy robią się miękkie, dodajemy cebulę i trochę posiekanego czosnku. Na finał posiekaną, zieloną pietruszkę. Coś wspaniałego.
Kurki świetnie smakują w jajecznicy. Najpierw trzeba je usmażyć na maśle, doprawić białym pieprzem, następnie zalać roztrzepanymi jajkami. Jajecznicę można na talerzu posypać startym serem.
Piróg żabieński z sosem kurkowym
Składniki: na ciasto: 5 dag drożdży, 2 łyżki stołowe cukru, 1 szklanka mleka, kostka masła łyżeczka (do herbaty) soli, 1 kg mąki ( może być mniej lub więcej w zależności ile się wgniecie). Na nadzienie: 2 szklanki kaszy, 4 szklanki mleka, 50 dag sera, sól. Na sos: 25 dag kurek mrożonych lub surowych, 10 dag masła, 1 średnia cebula, sól, pieprz, śmietana.
Wykonanie: drożdże utrzeć z cukrem i dodać mleko sól i rozpuszczone masło, wszystko wymieszać i wyrabiając dodawać mąkę aż ciasto będzie sprężyste i odstawać od ręki.
Kaszę ugotować na mleku, wystudzić i dodać ser i sól do smaku , dobrze wymieszać.
Wyrobione ciasto rozwałkować na 0,5 cm, włożyć w blaszkę, nakłuć widelcem, włożyć nadzienie, zawinąć ciastem i zlepić ze sobą posmarowane żółtkiem brzegi. Nakłuć widelcem wierzchnią część ciasta i posmarować ją żółtkiem
Cebulę pokrojoną w kostkę zeszklić na maśle, dodać do tego kurki i smażyć, aż puszczą sok, dodać sól i pieprz naturalny do smaku i doprawić kwaśną śmietaną.
(Przepis: Henryk Tomaszek, Żabno)
Placek ziemniaczany z kurkami
Składniki: 50 dag ziemniaków, 2 cebule, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1 łyżka mleka, sól, pieprz, olej na smażenie. Na farsz: 20 dag kurek, masło, czosnek, natka pietruszki, sól, pieprz.
Wykonanie: Ziemniaki obrać, zetrzeć, odcisnąć sok, dodać mąkę ziemniaczaną, mleko, doprawić solą z pieprzem. Kurki usmażyć na maśle, dodać posiekany czosnek, sól, pieprz i natkę pietruszki.
Na patelni rozgrzać olej, wylać ciasto, usmażyć placek z obu stron. Nałożyć grzyby, złożyć na pół, zapiec w piekarniku przez trzy minuty.