Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

20 stycznia 2020 r.
20:36

Były piłkarz może stracić mandat radnego. Chodzi o to, gdzie tak naprawdę mieszka

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
2 71 A A

Radni PSL oraz komitetu Wspólna Sprawa chcą wygaśnięcia mandatu radnego powiatowego łęczyńskiego Arkadiusza Onyszko (PiS). Według nich były sportowiec w ogóle nie powinien startować w wyborach, ponieważ nie jest mieszkańcem powiatu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Radny Onyszko złamał prawo – stwierdza Daniel Słowik, dyrektor biura Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie.

– Radni nie mają prawa do tego, żeby odwołać innego radnego – odpowiada były bramkarz.

Arkadiusz Onyszko w ostatnich wyborach samorządowych do Rady Powiatu Łęczyńskiego startował z listy Prawa i Sprawiedliwości. Dostał 694 głosy. Podczas kampanii Onyszko jako miejsce zamieszkania podał Jaszczów w gminie Milejów. Jak się jednak okazało podczas spisu mieszkańców wcale mieszkańcem tej gminy nie jest.

– Radny Onyszko jest tylko zameldowany w tej gminie. Nie odprowadza m.in. podatku za śmieci – komentuje radny komitetu Wspólna Sprawa Teodor Kosiarski.

Według byłego burmistrza Łęcznej Onyszko złamał prawo i powinien zrzec się mandatu. Podobnego zdania jest Daniel Słowik. – W prawie polskim jest przepis, że kandydatem do rady powiatu może być tylko osoba, która mieszka w danym powiecie – mówi Słowik.

To właśnie członkowie PSL i komitetu Wspólna Sprawa chcą, by w programie najbliższej sesji powiatu znalazł się punkt o głosowaniu na temat przyszłości radnego PiS. Mandat wygasłby, jeśli radni przegłosowaliby go większością głosów.

Onyszko uważa, że radni nie mają prawa odwołać innego radnego. – To jest polityczna gra drugiej strony. Każdy próbuje coś ugrać – komentuje.

Onyszko w przeszłości zasłynął z występów w duńskiej ekstraklasie. Teraz oprócz bycia radnym powiatowym prowadzi szkółkę bramkarską, komentuje mecze oraz jest trenerem bramkarzy Motoru Lublin. Według byłego reprezentanta Polski jedną z przyczyn wprowadzenia takiej uchwały są właśnie dodatkowe zadania, które łączy z funkcją radnego.

– Politycy opozycji nie mogą pojąć, że mogę połączyć funkcję radnego z częstymi wyjazdami za granicę – tłumaczy.

Innego zdania jest Słowik, według którego Onyszko został wciągnięty w nierówną polityczną grę prowadzoną przez starostę powiatu łęczyńskiego Krzysztofa Niewiadomskiego. – Nie ma to nic wspólnego z pracą pana Onyszko. Jesteśmy z niego bardzo dumni – podkreśla. – Ale nikt nie może być ponad prawem.

Za projektem uchwały będą głosować politycy opozycji. Jeśli nie zostałby przegłosowany podczas najbliższej sesji to radni zapowiedzieli, że złożą wniosek o wygaśniecie mandatu do wojewody lubelskiego.

– Jakby taki wniosek wpłynął do urzędu to zostałby rozpatrzony jak każdy inny – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody.

e-Wydanie

Komentarze 71

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Inez / 21 stycznia 2020 o 04:32
+17
Takich przypadków jest wiele np.radny (PSL)z PIASK mieszka w Lublinie i zasiada kilka kadencji w RM.NO to jak jest z tym prawem w Łącznej nie można, a w Piaskach jest dopuszczalne?
Avatar
Gość / 21 stycznia 2020 o 00:31
+13
Lubelscy radni gdzie mieszkają...?
Avatar
Gość / 21 stycznia 2020 o 06:48
+11
Nie ma najważniejszej informacji. Zameldował go na lewo u siebie obecny starosta, na którego radny w ramach wdzięczności oddał głos.
Avatar
ggg / 21 stycznia 2020 o 08:52
+9
"podatek za śmieci" - macie fantazję towarzysze
Avatar
padaka / 20 stycznia 2020 o 21:32
+9
przecież on mieszka w Lublinie na Sławinku
Avatar
super / 20 stycznia 2020 o 20:58
+8
piękna moralność bramkarza .... to zwykłe oszustwo , czy za to nie powinien mieć sprawy ?
Avatar
prawnik / 22 stycznia 2020 o 23:01
+7
"na argumenty" - trzeba troche poczytać, a nie tylko być partyjnym, po prostu z przepisów prawa obowiązującego, zgodnie z kodeksem Wyborczym : Art. 10. § 1. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) ma: 1) w wyborach do Sejmu i do Senatu oraz w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej – obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat; 2) w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej – obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 3) w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego: a) rady gminy – obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej gminy, b) rady powiatu i sejmiku województwa – obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze, odpowiednio, tego powiatu i województwa;" a skoro "damski bokser" nie zamieszkiwał stale na terenie powiatu łęczyńskiego to prawa tego nie miał, zaś zgodnie z kolejnym artykułem z kodeksu wyborczego: Art. 383. § 1. Wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku:1) śmierci; 2) utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów; 3) odmowy złożenia ślubowania;4) pisemnego zrzeczenia się mandatu;5) naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego zwykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności;6) wyboru na wójta, posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego;7) niezłożenia w terminach określonych wodrębnych przepisach oświadczenia o swoim stanie majątkowym. 2. Wygaśnięcie mandatu radnego z przyczyn, o których mowa w § 1 pkt 2 – z wyjątkiem powodów wskazanych w art. 10 § 2 i art. 11 § 2, oraz pkt 3, 5 i 7, stwierdza rada, w drodze uchwały, wterminie miesiąca od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu wobec czego, rada powiatu bez zastanawiania się i zbędnej dyskusji powinna ten madat wygasić,  skoro Onyszko, nigdy w Jaszczowie nie mieszkał, to nie miał prawa wybieralności.
"na argumenty" - trzeba troche poczytać, a nie tylko być partyjnym, po prostu z przepisów prawa obowiązującego, zgodnie z kodeksem Wyborczym : Art. 10. § 1. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) ma: 1) w wyborach do Sejmu i do Senatu oraz w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej – obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat; 2) w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej – obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowan... rozwiń
Avatar
l / 21 stycznia 2020 o 12:30
+7
ehehehehehee bufetowa działa, sami sie zaoracie gwiazdy pisu , w Łęcznej, Puchaczowie, o Spiczynie nawet już nie wspomnę nie kopie sie leżacego,
Avatar
krz / 21 stycznia 2020 o 11:09
+6
wypowiedż Onyszki pokazuje jakim jest dyletantem samorządowym , ale dla PiS-u tacy są najbardziej wartościowi , szczególnie dla starosty po ośmiu klasach szkoły podstawowej , a po za tym na alimenty kasa jest potrzebna!
Avatar
Kris / 20 stycznia 2020 o 22:14
+6
Szkoda, ze tacy ludzie nie mają choć odrobiny honoru. Nie mogę, nie startuje. Jeśli już popełnili błąd, dali się namówić i mleko się wylało to powinni po prostu przeprosić i się wycofać. Nie rozumiem jak po takim przekręcie, gdzie jest właściwie wszystko jasne i sami już nic nie ukrywają mogą patrzeć wyborcom prosto w oczy. Nie rozumiem :(
Avatar
Misiewicz / 4 lutego 2020 o 19:03
-1
Teodor znowu w życiu ci nie wyszło hehehe
Avatar
??? / 4 lutego 2020 o 18:58
+1
W Puchaczowie? co masz na myśli?
Avatar
telefony na sesji / 4 lutego 2020 o 18:37
0
Szanowni Radni,zostawcie proszę telefony w domu, lub oddajcie mandaty, skoro facebook jest ważniejszy niz kwestie powiatowe!
 brawo, to sam w Milejowie , Puchaczowie , transmisja online i rozkazy z góry !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
Avatar
Kamil / 4 lutego 2020 o 17:40
0
Szanowni Radni,zostawcie proszę telefony w domu, lub oddajcie mandaty, skoro facebook jest ważniejszy niz kwestie powiatowe! 
Avatar
gość / 4 lutego 2020 o 14:45
-2
I znów Kosiarskiemu nie wyszło.
Avatar
gosc / 4 lutego 2020 o 14:19
+5
w radzie powiatu wiekszosc ma PIS wraz z popierajacymi ich radnymi PO, ktorzy za prywatne interesy oddali wladze swoim przeciwnikom partyjnym tj.PIS, wiec wspolnie glosuja za Onyszka. 
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 14:15
+1
A może był pod tym adresem co twierdzi na pysznej jajecznicce.
Avatar
gosc / 4 lutego 2020 o 14:11
+3
zdrada PO za prywatne interesy
Avatar
gosc / 4 lutego 2020 o 14:08
+2
glosowalem na PO , nie chcialem PISu,  ale radni PO zdradzili swoich wyborcow, oddali wladze i poparli PIS. Tragedia i zdrada.
Avatar
Janek / 4 lutego 2020 o 12:27
+1
I jak tam po dzisiejszym głosowaniu?
sesje masz w całości na you tube
 Obejrzyj, oceń, podziel sie zdaniem.... głosowanie było... Pan Kosiarki też jak był burmistrzem miał większość i głosowali jak kazał.... każde grabie grabią do siebie
Zobacz wszystkie komentarze 71

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego

Chełm: „Trójka” doczeka się remontu boiska szkolnego 0 0

Ponad 541 tys. zł będzie kosztować Urząd Miasta w Chełmie modernizacja boiska szkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Przetarg, do którego przystąpiło siedem firm z całej Polski, wygrało przedsiębiorstwo Supreme Sport z Warszawy.

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji 0 0

Lublinianka powinna wygrać w sobotę z Energią Kozienice, ale zmarnowała kilka dobrych sytuacji. Efekt? Wynik remisowy 1:1.

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie
film

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie 0 0

Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, trzeci był jego rodak Constantin Schmid

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya"
9 marca 2020, 18:00

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya" 0 0

9 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultury (plac Teatralny 1) Teatr Polonia zaprezentuje spektakl komediowy "Klaps! 50 twarzy Greya" w gwiazdorskiej obsadzie. Można jeszcze nabywać wejściówki na przedstawienie.

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej
film

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 0 2

Warszawa. W piątek wieczorem odeszli nasi towarzysze służby: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia – napisała Komenda Stołeczna Policji po tragicznym wypadku, do którego na terenie policyjnych koszar w Warszawie. W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło sześć policyjnych psów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie 0 3

W ostatnim sparingu przed startem rozgrywek Górnik Łęczna przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Już w najbliższy weekend zielono-czarni zagrają pierwszy mecz o punkty w tym roku

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 2

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 10 2

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 18 5

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 6 1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 9 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 2

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 18 5

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!