Dwa dworki dzieli granica, ale łączy historia i wspólny unijny projekt. Już za rok rodzinne gniazda Lachertów i Rejtanów odzyskają dawny wygląd.
Dworek Lachertów posadowił się w Ciechankach, w gminie Puchaczów. Kilkaset kilometrów dalej, na Białorusi, w miejscowości Hruszówka, znajduje się rodowa siedziba rodu Rejtanów, spadkobierców. Oba miejsca łączy historia i wspólny projekt w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
– Głównym celem projektu jest ożywienie obydwu dworków – mówi Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów.
Remont dworków potrwa do czerwca przyszłego roku. U Rejtanów, po remoncie, powstanie „historyczne, turystyczne i kulturalne centrum w Hruszówce”. Po naszej stronie, u Lachertów, w przyszłym roku zacznie działać „Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach”. Oba miejsca będą miejscami rozwoju współpracy pomiędzy grupami młodzieży i artystów z obydwu krajów.
Dwór Lacherta w Ciechankach został zbudowany w XIX wieku, a później odnowiony przez jednego z najbardziej znanych polskich architektów, Bohdana Lacherta. W tym samym czasie wzniesiono także klasycystyczny dwór rodzinny Rejtanów w Hruszówce.
Oba centra mają być przystanią, formą domu pracy twórczej dla artystów i architektów. W planach są także obozy, spotkania poświęcone historii, wystawy, plenery, warsztaty, imprezy na świeżym powietrzu, wizyty studyjne i wiele innych.
Remonty nie są jednymi punktami programu. Współpraca przewiduje m.in. utworzenie po polskiej stronie 7-kilometrowej trasy rowerowej „Szlak Lacherta”, organizację szeregu konferencji, sympozjów, plenerów. Białorusini mają przygotować z kolei inscenizację historyczną „Oblężenie dworu Lachowicz”. Będzie to rekonstrukcja bitwy o słynną lachowicką twierdzę, która była jedną z najważniejszych struktur obronnych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wydarzenie odbędzie się w pobliżu dworu w Hruszówce. Udział w nim wezmą kluby rycerskie z Białorusi i Polski.