Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

18 grudnia 2014 r.
12:00
Edytuj ten wpis

Georadar prześwietlił rynek w Łęcznej. Skarbów nie ma

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 4 A A

Mamy złe informacje dla amatorów sensacji historycznych. Rynek II w Łęcznej nie kryje żadnych tajemnic. Takie są wyniki badań wykonanych georadarem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od kilku tygodni po Łęcznej krążyły domysły na temat tajemnic, a być może skarbów, ukrytych pod Rynkiem II. Znane są już pierwsze wyniki badania georadarem, które weryfikują wątpliwości i domysły na temat tego, co znajduje się pod powierzchnią rynku.

- W czasie badań wykonano 50 skanów obszaru Rynku II i przyległych ulic. Urządzenie wykryło kilkadziesiąt tzw. anomalii, czyli miejsc, które odróżniają się od otaczającego terenu. Odkryto obiekty naturalne oraz inne, które są efektem działalności człowieka. Niektóre z nich są jedynie punktami, a niektóre rozciągają się na powierzchni kilku metrów kwadratowych - mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy łęczyńskiego magistratu.

Wyniki badań wykazały, że "stary” rynek jest średnio pół metra pod poziomem dzisiejszego. Niegdyś był tam lessowy wąwóz, biegnący ku południowemu zachodowi, w kierunku placu Kanałowego i ulicy Kanałowej, a stamtąd do Wieprza.

- I to się zgadza z wcześniejszymi badaniami. W trakcie nadzoru archeologicznego prowadzonego podczas rewitalizacji Rynku I odsłonięto boczną odnogę tego wąwozu, która może być reliktem średniowiecznej fosy - dodaje Kuczyński.

Z biegiem czasu wąwozy zostały stopniowo zasypane i utwardzone belkami drewnianymi. Tak że powstał trakt komunikacyjny.
Amatorzy sensacji, niestety, będą zawiedzeni. - Należy jednoznacznie stwierdzić, że pod Rynkiem II nie ma lochów. Jedyny przestrzenny obiekt kubaturowy zlokalizowano w okolicach przychodni w północno-wschodniej części rynku. Jest to niewielkie pomieszczenie o szerokości około 1 metra i długości nie większej niż 2 metry. Prawdopodobnie georadar odkrył murowaną piwnicę - dodaje Kuczyński.
Na powierzchni rynku odkryto także ślady utwardzenia ulic podobnych do tych odkrytych na Rynku I. Georadar nie wskazał, aby pierzeje rynkowe były regulowane, co sugeruje plan miasta z 1846 r. wykonany po pożarze Łęcznej.

- Weryfikacja tej tezy będzie możliwa dopiero w trakcie planowanej przebudowy kamienic na Rynku II - kończy Kuczyński. A ta ruszy na wiosnę przyszłego roku.

Szczegółowe badania odkrytych obiektów będą możliwe dopiero w trakcie robót budowlanych związanych z planowaną rewitalizacją Rynku II. O ich zakresie i sposobie prowadzenia zdecyduje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zapozna się z wynikami badań przeprowadzonych w Łęcznej.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
krzok czy ptok / 21 grudnia 2014 r. o 16:14
0

Dobrze prawisz ... tylko nick sobie zmień na łęcznianin bo miasto nazywa się Łęczna a nie Łęczyna

Avatar
łęczynianin / 21 grudnia 2014 r. o 15:40
0

MożE należało by spojrzeć bardziej dokładniej,między innymi na pomieszczenia związane ze starym browarem ,a znajdujące się pomiędzy Bankiem Spółdzielczym ,a dawną Trojką,może należało by zajrzeć do podziemi przed obecnym sklepem Rolnik a szczytem budynku w którym znajduje się apteka,a wejście zostało zasypane i zakryte płytami??????Proponował bym również zejść do podziemi  Synagogi,czy też Kościoła św.Mari Magdaleny.Nie wszystko da się wykryć georadarem,który ma ograniczoną głębokość penetracji.A czy georadar ukazał że w miejscu obecnego sklepu meblowego a właściwie magazynu na ul.Partyzanckiej na poziomie ponad 5m w głąb odkryto zabytkowe kute półkoliste drzwi prowadzące dalej w głąb????A czy ktoś miał okazję i przyjemność zejść do piwnic nieżyjącego już Pana Wasilewicza ???????To jakim dziwnym trafem od Zawiepszyc w stronę ŁĘCZNEJ w starych kronikach było bardzo dużo wzmianek o podziemiach??????Cóż chyba lepiej inwestować w coś co będzie w rękach prywatnych i ktoś będzie czerpał z tego zysk ,niż miasto i mieszkańcy....Czy tak samo pod dawnym pałacem na Podzamczu także nic nie było ???????Panowie geolodzy wysilcie się bardziej i zapoznajcie się z kronikami choć by prowadzonymi przez osoby duchowne ,a dowiecie się wiele i dużó  ciekawych wiadomości.Polecam WARTO!!!

MożE należało by spojrzeć bardziej dokładniej,między innymi na pomieszczenia związane ze starym browarem ,a znajdujące się pomiędzy Bankiem Spółdzielczym ,a dawną Trojką,może należało by zajrzeć do podziemi przed obecnym sklepem Rolnik a szczytem budynku w którym znajduje się apteka,a wejście zostało zasypane i zakryte płytami??????Proponował bym również zejść do podziemi  Synagogi,czy też Kościoła św.Mari Magdaleny.Nie wszystko da się wykryć georadarem,który ma ograniczoną głębokość penetracji.A czy georadar ukazał że w miejscu obec... rozwiń

Avatar
Gość / 18 grudnia 2014 r. o 12:39
0

Z tego co ja się dowiadywałem kiedyś to gdzieś w okolicach kościoła Św.Magdaleny jest 'loch' w którym są szczątki ludzi, którzy zmarli na cholerę. Oczywiście dokładnego miejsca nikt nie poda bo odkopanie tego miejsca mogłoby spowodować kolejną epidemię tej groźnej choroby.

Avatar
twister / 18 grudnia 2014 r. o 12:31
0

Przecież Łęczna to wiocha.... co najwyżej można pod rynkiem znaleźć dobrze zachowane krowie gów..na

Avatar
krzok czy ptok / 21 grudnia 2014 r. o 16:14
0

Dobrze prawisz ... tylko nick sobie zmień na łęcznianin bo miasto nazywa się Łęczna a nie Łęczyna

Avatar
łęczynianin / 21 grudnia 2014 r. o 15:40
0

MożE należało by spojrzeć bardziej dokładniej,między innymi na pomieszczenia związane ze starym browarem ,a znajdujące się pomiędzy Bankiem Spółdzielczym ,a dawną Trojką,może należało by zajrzeć do podziemi przed obecnym sklepem Rolnik a szczytem budynku w którym znajduje się apteka,a wejście zostało zasypane i zakryte płytami??????Proponował bym również zejść do podziemi  Synagogi,czy też Kościoła św.Mari Magdaleny.Nie wszystko da się wykryć georadarem,który ma ograniczoną głębokość penetracji.A czy georadar ukazał że w miejscu obecnego sklepu meblowego a właściwie magazynu na ul.Partyzanckiej na poziomie ponad 5m w głąb odkryto zabytkowe kute półkoliste drzwi prowadzące dalej w głąb????A czy ktoś miał okazję i przyjemność zejść do piwnic nieżyjącego już Pana Wasilewicza ???????To jakim dziwnym trafem od Zawiepszyc w stronę ŁĘCZNEJ w starych kronikach było bardzo dużo wzmianek o podziemiach??????Cóż chyba lepiej inwestować w coś co będzie w rękach prywatnych i ktoś będzie czerpał z tego zysk ,niż miasto i mieszkańcy....Czy tak samo pod dawnym pałacem na Podzamczu także nic nie było ???????Panowie geolodzy wysilcie się bardziej i zapoznajcie się z kronikami choć by prowadzonymi przez osoby duchowne ,a dowiecie się wiele i dużó  ciekawych wiadomości.Polecam WARTO!!!

MożE należało by spojrzeć bardziej dokładniej,między innymi na pomieszczenia związane ze starym browarem ,a znajdujące się pomiędzy Bankiem Spółdzielczym ,a dawną Trojką,może należało by zajrzeć do podziemi przed obecnym sklepem Rolnik a szczytem budynku w którym znajduje się apteka,a wejście zostało zasypane i zakryte płytami??????Proponował bym również zejść do podziemi  Synagogi,czy też Kościoła św.Mari Magdaleny.Nie wszystko da się wykryć georadarem,który ma ograniczoną głębokość penetracji.A czy georadar ukazał że w miejscu obec... rozwiń

Avatar
Gość / 18 grudnia 2014 r. o 12:39
0

Z tego co ja się dowiadywałem kiedyś to gdzieś w okolicach kościoła Św.Magdaleny jest 'loch' w którym są szczątki ludzi, którzy zmarli na cholerę. Oczywiście dokładnego miejsca nikt nie poda bo odkopanie tego miejsca mogłoby spowodować kolejną epidemię tej groźnej choroby.

Avatar
twister / 18 grudnia 2014 r. o 12:31
0

Przecież Łęczna to wiocha.... co najwyżej można pod rynkiem znaleźć dobrze zachowane krowie gów..na

Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 października 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 października 2021 roku

Finał projektu "Co wolność?" w Centrum Kultury
30 października 2021, 19:00

Finał projektu "Co wolność?" w Centrum Kultury

Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na finał projektu "Co wolność?" Daniela Adamczyka. 30 października o godz. 19 odbędzie się pokaz specjalnego spektaklu.

Lublin: Będzie podwyżka opłat na cmentarzach? Zadecydują radni

Lublin: Będzie podwyżka opłat na cmentarzach? Zadecydują radni

Urząd Miasta zamierza podnieść opłaty obowiązujące na cmentarzach komunalnych na Majdanku i przy ul. Białej. Dzisiaj upubliczniony został projekt nowych stawek, które mają być wyższe od obecnych o 4 proc.

Międzyrzec Podlaski: Zaczipuj psa za darmo

Międzyrzec Podlaski: Zaczipuj psa za darmo

Masz psa? Międzyrzeccy urzędnicy proponują wszczepienie czipa. Właściciel nic nie zapłaci.

Koncert Andrzeja Piasecznego w Świdniku
19 listopada 2021, 20:00

Koncert Andrzeja Piasecznego w Świdniku

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku (al. Lotników Polskich 24) zaprasza na kameralny koncert Andrzeja Piasecznego, który odbędzie się 19 listopada o godz. 20.

W Lublinie spirytus będzie lał się strumieniami. Za 120 mln zł powstanie nowa gorzelnia

W Lublinie spirytus będzie lał się strumieniami. Za 120 mln zł powstanie nowa gorzelnia

120 milionów złotych, 30 pracowników i ok. 100 tys. litrów spirytusu dziennie – tak w liczbach opisać można nową inwestycję Stock Polska: budowę gorzelni przy ul. Krochmalnej

Jacek Bury apeluje o wycofanie się ze zmian podatkowych. "Samorząd jest skazywany na dobrą wolę i łaskę rządu"

Jacek Bury apeluje o wycofanie się ze zmian podatkowych. "Samorząd jest skazywany na dobrą wolę i łaskę rządu"

O wycofanie się ze zmian podatkowych związanych ze sztandarowym programem Prawa i Sprawiedliwości „Polski Ład” apeluje senator Polski 2050 Jacek Bury. Na najbliższym posiedzeniu Senatu zamierza złożyć projekt uchwały w tej sprawie.

Na intensywnej terapii w Lublinie sami niezaszczepieni i młodzi. Najmłodszy ma 17 lat

Na intensywnej terapii w Lublinie sami niezaszczepieni i młodzi. Najmłodszy ma 17 lat

Na intensywnej terapii wszystkie miejsca są praktycznie cały czas zajęte. To sami niezaszczepieni, młodzi ludzie. Obecnie mamy zakażonego 17-latka. Jest to pierwszy tak młody pacjent w ciężkim stanie w naszej klinice – mówi prof. Mirosław Czuczwar.

Nie żyje ksiądz Leszek Szuba, budowniczy kościoła na LSM

Nie żyje ksiądz Leszek Szuba, budowniczy kościoła na LSM

– Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego proboszcza-seniora ks. Leszka Szuby – poinformowała dzisiaj parafia pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie o śmierci księdza, który był budowniczym kościoła na LSM

Lublin: Dzielnicowe tournée Żuka. Prezydent spotka się z mieszkańcami i zapyta o potrzeby

Lublin: Dzielnicowe tournée Żuka. Prezydent spotka się z mieszkańcami i zapyta o potrzeby

Ratusz zapowiada cykl spotkań z mieszkańcami dzielnic. Wyjaśnia, że chce w ten sposób zebrać informacje o ich potrzebach, aby do roku 2023 stworzyć plany rozwoju dzielnic. Czy obiecane plany będą czekać na realizację krócej niż poprzednie?

Puławy: Ludzie kultury z nagrodami starosty. Lista laureatów

Puławy: Ludzie kultury z nagrodami starosty. Lista laureatów

Za osiągnięcia w rozwijaniu kultury w powiecie puławskim, nagrody z rąk starosty puławskiej otrzymało 39 osób oraz lokalnych organizacji. Gala odbyła się w ostatni piątek w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych w Puławach. Pula nagród wyniosła 35 tys. zł.