Mamy złe informacje dla amatorów sensacji historycznych. Rynek II w Łęcznej nie kryje żadnych tajemnic. Takie są wyniki badań wykonanych georadarem.
- W czasie badań wykonano 50 skanów obszaru Rynku II i przyległych ulic. Urządzenie wykryło kilkadziesiąt tzw. anomalii, czyli miejsc, które odróżniają się od otaczającego terenu. Odkryto obiekty naturalne oraz inne, które są efektem działalności człowieka. Niektóre z nich są jedynie punktami, a niektóre rozciągają się na powierzchni kilku metrów kwadratowych - mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy łęczyńskiego magistratu.
Wyniki badań wykazały, że "stary” rynek jest średnio pół metra pod poziomem dzisiejszego. Niegdyś był tam lessowy wąwóz, biegnący ku południowemu zachodowi, w kierunku placu Kanałowego i ulicy Kanałowej, a stamtąd do Wieprza.
- I to się zgadza z wcześniejszymi badaniami. W trakcie nadzoru archeologicznego prowadzonego podczas rewitalizacji Rynku I odsłonięto boczną odnogę tego wąwozu, która może być reliktem średniowiecznej fosy - dodaje Kuczyński.
Z biegiem czasu wąwozy zostały stopniowo zasypane i utwardzone belkami drewnianymi. Tak że powstał trakt komunikacyjny.
Na powierzchni rynku odkryto także ślady utwardzenia ulic podobnych do tych odkrytych na Rynku I. Georadar nie wskazał, aby pierzeje rynkowe były regulowane, co sugeruje plan miasta z 1846 r. wykonany po pożarze Łęcznej.
- Weryfikacja tej tezy będzie możliwa dopiero w trakcie planowanej przebudowy kamienic na Rynku II - kończy Kuczyński. A ta ruszy na wiosnę przyszłego roku.
Szczegółowe badania odkrytych obiektów będą możliwe dopiero w trakcie robót budowlanych związanych z planowaną rewitalizacją Rynku II. O ich zakresie i sposobie prowadzenia zdecyduje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zapozna się z wynikami badań przeprowadzonych w Łęcznej.