Dom spokojnej starości, mały amfiteatr, plaża nad Wieprzem – to tylko niektóre z pomysłów mieszkańców Łęcznej na urządzenie parku na Podzamczu
Przypomnijmy, że mieszkańcy Łęcznej wypełniali ankietę, w której wskazywali kierunki rewitalizacji parku. Odpowiadali na trzy pytania: czy park ma mieć charakter sportowo-rekreacyjny, kulturalno-edukacyjny, a może obie te funkcje połączyć.
– Większość mieszkańców, blisko 80 proc., stawiała na trzeci punkt, czyli połączenie obu tych funkcji – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy magistratu w Łęcznej.
Okazało się, że mieszkańcy mają sporo pomysłów na zagospodarowanie dawnych zabudowań dworskich. – Proponują utworzenie tam m.in. domu spokojnej starości, centrum konferencyjnego czy domu weselnego. Padła także propozycja budowy muszli koncertowej, zaplecza gastronomicznego, toalet. Mieszkańcy postulują także, aby dawną wieżę suszarni zamienić w punkt widokowy, który będzie atrakcją turystyczną – wylicza Kuczyński.
Ludzie widzieliby tez w parku budki ornitologiczne do obserwacji ptaków, stoły do gry w szachy czy ping-ponga, domki na drzewach z tarasami widokowymi, altany, pergole czy miejsca do grillowania.
Ankietowanym nie zabrakło także wyobraźni w kwestii wyposażenia parku w infrastrukturę do czynnego wypoczynku. Poza placami zabaw dla dzieci mieszkańcy proponują także budowę kolejki tyrolskiej, parku linowego, rynny do zjeżdżania, przystani kajakowej czy oświetlonej górki saneczkowej. W parku chcieliby mieć także siłownie, stojaki na rowery oraz boisko.
Mieszkańcom nie zabrakło także pomysłów związanych z rzekami Świnka i Wieprz. – W ankietach często pojawiały się pomysły kładki nad doliną Świnki. Równie często postulowano utworzenie plaży nad Wieprzem i Świnką, przystani kajakowej czy centrum sportów wodnych.
Łęcznianie postulują także, aby zapewnić bezpieczne dojście i dogodny dojazd do parku. Zdaniem respondentów należałoby udrożnić ulicę Lubelską, przedłużyć ścieżkę rowerową biegnącą doliną Świnki, przywrócić możliwość przejścia z rejonu Starego Miasta do obu rzek.
W samym parku miałyby się pojawić nowe nasadzenia, alejki, oświetlenie i monitoring. – Przeprowadzone konsultacje społeczne cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wskazuje na to zarówno duża liczba ankiet (119), jak i pomysły. Zebrano bardzo dużo różnorodnych propozycji, które teraz będą analizowane i przenoszone do projektu – podsumowuje Kuczyński.