Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

20 lipca 2015 r.
19:42

Nie ma zgody na zwolnienia w Bogdance. Będzie protest górników

Autor: Zdjęcie autora jsz
0 38 A A
Lubelski Węgiel Bogdanka (fot. Maciej Kaczanowski)
Lubelski Węgiel Bogdanka (fot. Maciej Kaczanowski)

Górnicy z „Bogdanki” będą protestować. Obawiają się cięć w zatrudnieniu, zapowiedzianych wcześniej przez kierownictwo kopalni. W środę związkowcy organizują więc pikietę przed siedzibą spółki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzję o proteście przedstawiciele załogi tłumaczą „brakiem porozumienia na linii zarząd spółki – strona społeczna” oraz obawą o miejsca pracy. Pikieta odbędzie się 22 lipca o godz. 9 przed biurowcem zarządu LW Bogdanka. Protest organizują cztery związki zawodowe działające w firmie: Solidarność, Kadra, Przeróbka oraz Związek Zawodowy Górników w Polsce.

Bogdanka wydobywa coraz mniej węgla, bo rynek tanim opałem zalała Kampania Węglowa. Lubelska firma musi ograniczać koszty. Już w kwietniu władze spółki zapowiedziały zmniejszenie zatrudnienia o 350 osób. W lipcu przedstawiono wyniki finansowe za pierwsze sześć miesięcy tego roku. Są one gorsze od wyników za rok ubiegły.

– Trudna sytuacja na rynku węgla spowodowała konieczność dostosowania naszej produkcji do możliwości sprzedaży – wyjaśnił wówczas Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka. – Oprócz wysokich zapasów węgla na zwałach, do przesunięć w harmonogramach dostaw przyczyniła się lekka zima.

W pierwszym półroczu produkcja węgla w Bogdance wyniosła 3,89 mln ton, a sprzedaż: 3,82 mln ton, wobec odpowiednio 4,25 mln ton i 4,33 mln ton w tym samym okresie 2014 roku. Niższe wydobycie oraz sprzedaż związane są m.in. z nadwyżką węgla na polskim rynku. Bogdanka zakłada, że w tym roku sprzeda 8,50 mln ton węgla.

Skutek trudnej sytuacji na rynku to wprowadzenie planu oszczędnościowego, a więc zmniejszenie zatrudnienia. Do końca roku redukcje mają objąć 350 osób. Jak poinformowała spółka, ograniczenie zatrudnienia odbywa się poprzez planowane odejścia na emeryturę oraz nieprzedłużanie umów z pracownikami zatrudnionymi na czas określony. Na 2015 r. przewidziane jest również ograniczenie usług zewnętrznych oraz dostosowanie robót przygotowawczych do planowanego poziomu wydobycia. Zarząd kopalni zapowiedział również redukcję średniego poziomu wynagrodzenia o ok. 2-proc. w stosunku do roku ubiegłego. To nie wszystko: tegoroczne wydatki na inwestycje zostaną zmniejszone o 77,6 mln zł, do poziomu 503,1 mln zł.

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
hendrix / 26 lipca 2015 o 22:17
0

Chetnie bym poszedl ale czasu nie cofne ani ja ani moi koledzy, którym nie przedłużono umowy o prace. Nie mielismy szansy poszukac czegos innego , bo o zaistniałym fakcie dowiedzielismy sie w dniu zakończenia umowy. Calym sercem jestem z wami a Ci co piszą brednie o górnikach niech zjada na dół przez 3 dni a czwartego powiedza jak bylo. Ciekawe hmmmm 

A z jakiego oddziału jesteś?

Avatar
wiesiołyj turist / 22 lipca 2015 o 20:18
0

Każdy powinien popróbować tego miodu jak zjadą na dół zmieniają zdanie nawet wycieczkowicze.

Avatar
wiesiołyj turist / 22 lipca 2015 o 20:14
0

Każdy powinien popróbować tego miodu jak zjadą na dół zmieniają zdanie nawet wycieczkowicze.

Avatar
@ / 22 lipca 2015 o 11:31
0

Zwolnić!!!! Wszystkich co protestują. Tym co robota sie nie podoba też zwolnić. Chętnych do pracy całe lubelskie, w tym elektryków, chłopakó po szkole górniczej, i innych bezrobotnych. Kolejka do pracy nawet za mniejsze pieniądze!!! Zabrać przywileje, deputaty, 13 Barbórki i inne wynalazki. Jak to jest że w markecie pracuja na umowy śmieciowe, żadnych premii, w całym handlu tak jest, w każdej innej pracy, czy to wmałej czy dużej firmie.

Zjedz na dół, popracuj w ścianie, na brudnej stronie, i w temperaturze i wtedy wypowiedz się na temat barbórek, 14-ek, i wszystkich dodatków, będziesz wiedział za co to się należy, i nie porównuj do pracy w markecie...
Zjedz na dół, popracuj w ścianie, na brudnej stronie, i w temperaturze i wtedy wypowiedz się na temat barbórek, 14-ek, i wszystkich dodatków, będziesz wiedział za co to się należy, i nie porównuj do pracy w markecie... rozwiń
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 10:17
0
tak ładnie się mówi o górnictwie i zarobkach, a nikt nie mówi o warunkach pracy, o zagrożeniach życia i ryzyku zawodowym i ile zarabia górnik w porównaniu do kadry z której średnia w mediach wychodzi taka wysoka!!! Ludzie nie maja pracy, PO sprzedała kopalnie, a teraz ratuje Śląsk niszcząc LW, a Pani Kopacz mówi, że pomaga górnictwu - ironia i kpina z ludzi!
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 10:06
0
jestem a emeryturze górniczej od 12 lat i taka prawda że przez 25 lat mojej pracy i przy moich składkach nie miał bym szans na taką emeryturę jaką mam więc niech ktoś kto niema pojęcia o tych sprawach nie gada bzdur jak bym pracował w innym zawodzie zarabiając tyle samo i mógł odejść po 25 latach to bym dostał 1300 zł emerytury. poza tym nie narzekajcie bo w USA górnik robi do 65 lat a my odchodzimy w wieku 46l
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 23:57
0

APEL!!!!! WSZYSCY CO ZAMIESZKUJĄ POWIAT ŁĘCZYŃSKI POWINNI 22 LIPCA O GODZ. 9.00 UDAĆ SIĘ POD ZARZĄD LW BOGDANKA ABY POKAZAĆ SWOJE NIEZADOWOLENIE W STOSUNKU CO DO PLANÓW POZBAWIENIA WIELU LUDZI MIEJSC PRACY ABY DOGODZIĆ SŁUGUSOM PLATFORMY OBYWATELSKIEJ. PAMIĘTAJ ŻE KAŻDY MORZE STRACIĆ PRACĘ.

Chetnie bym poszedl ale czasu nie cofne ani ja ani moi koledzy, którym nie przedłużono umowy o prace. Nie mielismy szansy poszukac czegos innego , bo o zaistniałym fakcie dowiedzielismy sie w dniu zakończenia umowy. Calym sercem jestem z wami a Ci co piszą brednie o górnikach niech zjada na dół przez 3 dni a czwartego powiedza jak bylo. Ciekawe hmmmm 

Chetnie bym poszedl ale czasu nie cofne ani ja ani moi koledzy, którym nie przedłużono umowy o prace. Nie mielismy szansy poszukac czegos innego , bo o zaistniałym fakcie dowiedzielismy sie w dniu zakończenia umowy. Calym sercem jestem z wami a Ci co piszą brednie o górnikach niech zjada na dół przez 3 dni a czwartego powiedza jak bylo. Ciekawe hmmmm 

rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 23:00
0
Ojjjj... jak komuś ubędzie to biednemu nie przybędzie... ale będzie jeszcze gorzej, bo będzie zaniżanie stawek.
Avatar
stach / 21 lipca 2015 o 22:11
0

to stara kadra sprzedała kopalnie za akcje i nie myślała o przyszłych pokoleniach teraz mądrale albo już sprzedali i pobrali po ponad 100 tyś złotych albo trzymali do tej pory i pluja sobie w brodę i niech mi nikt nie pisze że i tak by sprywatyzowali bo to i tak nie jest prawda, więc Panowie emerytowani górnicy dziękujemy że zgotowaliście nam taki los że musimy walczyć o miejsca pracy ...niech też nikt nie mówi bo kiedyś było gorzej bo czekaliśmy na wypłaty parę miesięcy bo to brednie, a kto dostawał mieszkania, 13-stki, 14-stki i inne profity przez waszą chciwość teraz my cierpimy i będziemy cierpieć i obawiac sie o życie i byt naszych rodzin!!!...

Głupi ciemny ryl

Głupi ciemny ryl

rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 22:06
0
W nawiązaniu do wypowiedzi przedmówcy: emeryci posiadali niewielki % akcji i nie wszyscy się ich pozbyli, to nie miało wielkiego wpływu na los kopalni. Zakład jest w prywatnych rękach, niezależnie od tego czy jest to jeden właściciel czy kilku, tak jak w tym przypadku, a każdy "prywaciarz" będzie zawsze szukał "oszczędności". Pracownicy LW i związki zawodowe nie powinni pozwolić, żeby w tak drastyczny sposób redukowano zatrudnienie.. bo pracy na kopalni nie brakuje, kto pracuje, to wie, że "inne" spółki rozwijają skrzydła. Jeżeli ktoś uważa, że to bez znaczenia czy zwolnią górników w LW, to jest w błędzie, bo tak jak już wcześniej napisano - nasz region rozwija się dzięki kopalni i jeśli w Bogdance będą problemy, to cały nasz region również to odczuje, A jak ktoś pisze, że płaci za przywileje, to niech zjedzie i popracuje w warunkach dołowych przynajmniej kilka dni i później wyrazi opinię. Za przywileje górników nikt nie płaci. Wyższe emerytury to wynik również wysokich składek odprowadzanych przez tych pracowników, nie dostają nic za darmo, więc jeśli ktoś nie ma pojęcia ile górnikom potrącają kasy, to niech po prostu stuli pysk.
W nawiązaniu do wypowiedzi przedmówcy: emeryci posiadali niewielki % akcji i nie wszyscy się ich pozbyli, to nie miało wielkiego wpływu na los kopalni. Zakład jest w prywatnych rękach, niezależnie od tego czy jest to jeden właściciel czy kilku, tak jak w tym przypadku, a każdy "prywaciarz" będzie zawsze szukał "oszczędności". Pracownicy LW i związki zawodowe nie powinni pozwolić, żeby w tak drastyczny sposób redukowano zatrudnienie.. bo pracy na kopalni nie brakuje, kto pracuje, to wie, że "inne" spółki rozwija... rozwiń
Avatar
hendrix / 26 lipca 2015 o 22:17
0

Chetnie bym poszedl ale czasu nie cofne ani ja ani moi koledzy, którym nie przedłużono umowy o prace. Nie mielismy szansy poszukac czegos innego , bo o zaistniałym fakcie dowiedzielismy sie w dniu zakończenia umowy. Calym sercem jestem z wami a Ci co piszą brednie o górnikach niech zjada na dół przez 3 dni a czwartego powiedza jak bylo. Ciekawe hmmmm 

A z jakiego oddziału jesteś?

Avatar
wiesiołyj turist / 22 lipca 2015 o 20:18
0

Każdy powinien popróbować tego miodu jak zjadą na dół zmieniają zdanie nawet wycieczkowicze.

Avatar
wiesiołyj turist / 22 lipca 2015 o 20:14
0

Każdy powinien popróbować tego miodu jak zjadą na dół zmieniają zdanie nawet wycieczkowicze.

Avatar
@ / 22 lipca 2015 o 11:31
0

Zwolnić!!!! Wszystkich co protestują. Tym co robota sie nie podoba też zwolnić. Chętnych do pracy całe lubelskie, w tym elektryków, chłopakó po szkole górniczej, i innych bezrobotnych. Kolejka do pracy nawet za mniejsze pieniądze!!! Zabrać przywileje, deputaty, 13 Barbórki i inne wynalazki. Jak to jest że w markecie pracuja na umowy śmieciowe, żadnych premii, w całym handlu tak jest, w każdej innej pracy, czy to wmałej czy dużej firmie.

Zjedz na dół, popracuj w ścianie, na brudnej stronie, i w temperaturze i wtedy wypowiedz się na temat barbórek, 14-ek, i wszystkich dodatków, będziesz wiedział za co to się należy, i nie porównuj do pracy w markecie...
Zjedz na dół, popracuj w ścianie, na brudnej stronie, i w temperaturze i wtedy wypowiedz się na temat barbórek, 14-ek, i wszystkich dodatków, będziesz wiedział za co to się należy, i nie porównuj do pracy w markecie... rozwiń
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 10:17
0
tak ładnie się mówi o górnictwie i zarobkach, a nikt nie mówi o warunkach pracy, o zagrożeniach życia i ryzyku zawodowym i ile zarabia górnik w porównaniu do kadry z której średnia w mediach wychodzi taka wysoka!!! Ludzie nie maja pracy, PO sprzedała kopalnie, a teraz ratuje Śląsk niszcząc LW, a Pani Kopacz mówi, że pomaga górnictwu - ironia i kpina z ludzi!
Avatar
Gość / 22 lipca 2015 o 10:06
0
jestem a emeryturze górniczej od 12 lat i taka prawda że przez 25 lat mojej pracy i przy moich składkach nie miał bym szans na taką emeryturę jaką mam więc niech ktoś kto niema pojęcia o tych sprawach nie gada bzdur jak bym pracował w innym zawodzie zarabiając tyle samo i mógł odejść po 25 latach to bym dostał 1300 zł emerytury. poza tym nie narzekajcie bo w USA górnik robi do 65 lat a my odchodzimy w wieku 46l
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 23:57
0

APEL!!!!! WSZYSCY CO ZAMIESZKUJĄ POWIAT ŁĘCZYŃSKI POWINNI 22 LIPCA O GODZ. 9.00 UDAĆ SIĘ POD ZARZĄD LW BOGDANKA ABY POKAZAĆ SWOJE NIEZADOWOLENIE W STOSUNKU CO DO PLANÓW POZBAWIENIA WIELU LUDZI MIEJSC PRACY ABY DOGODZIĆ SŁUGUSOM PLATFORMY OBYWATELSKIEJ. PAMIĘTAJ ŻE KAŻDY MORZE STRACIĆ PRACĘ.

Chetnie bym poszedl ale czasu nie cofne ani ja ani moi koledzy, którym nie przedłużono umowy o prace. Nie mielismy szansy poszukac czegos innego , bo o zaistniałym fakcie dowiedzielismy sie w dniu zakończenia umowy. Calym sercem jestem z wami a Ci co piszą brednie o górnikach niech zjada na dół przez 3 dni a czwartego powiedza jak bylo. Ciekawe hmmmm 

Chetnie bym poszedl ale czasu nie cofne ani ja ani moi koledzy, którym nie przedłużono umowy o prace. Nie mielismy szansy poszukac czegos innego , bo o zaistniałym fakcie dowiedzielismy sie w dniu zakończenia umowy. Calym sercem jestem z wami a Ci co piszą brednie o górnikach niech zjada na dół przez 3 dni a czwartego powiedza jak bylo. Ciekawe hmmmm 

rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 23:00
0
Ojjjj... jak komuś ubędzie to biednemu nie przybędzie... ale będzie jeszcze gorzej, bo będzie zaniżanie stawek.
Avatar
stach / 21 lipca 2015 o 22:11
0

to stara kadra sprzedała kopalnie za akcje i nie myślała o przyszłych pokoleniach teraz mądrale albo już sprzedali i pobrali po ponad 100 tyś złotych albo trzymali do tej pory i pluja sobie w brodę i niech mi nikt nie pisze że i tak by sprywatyzowali bo to i tak nie jest prawda, więc Panowie emerytowani górnicy dziękujemy że zgotowaliście nam taki los że musimy walczyć o miejsca pracy ...niech też nikt nie mówi bo kiedyś było gorzej bo czekaliśmy na wypłaty parę miesięcy bo to brednie, a kto dostawał mieszkania, 13-stki, 14-stki i inne profity przez waszą chciwość teraz my cierpimy i będziemy cierpieć i obawiac sie o życie i byt naszych rodzin!!!...

Głupi ciemny ryl

Głupi ciemny ryl

rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 o 22:06
0
W nawiązaniu do wypowiedzi przedmówcy: emeryci posiadali niewielki % akcji i nie wszyscy się ich pozbyli, to nie miało wielkiego wpływu na los kopalni. Zakład jest w prywatnych rękach, niezależnie od tego czy jest to jeden właściciel czy kilku, tak jak w tym przypadku, a każdy "prywaciarz" będzie zawsze szukał "oszczędności". Pracownicy LW i związki zawodowe nie powinni pozwolić, żeby w tak drastyczny sposób redukowano zatrudnienie.. bo pracy na kopalni nie brakuje, kto pracuje, to wie, że "inne" spółki rozwijają skrzydła. Jeżeli ktoś uważa, że to bez znaczenia czy zwolnią górników w LW, to jest w błędzie, bo tak jak już wcześniej napisano - nasz region rozwija się dzięki kopalni i jeśli w Bogdance będą problemy, to cały nasz region również to odczuje, A jak ktoś pisze, że płaci za przywileje, to niech zjedzie i popracuje w warunkach dołowych przynajmniej kilka dni i później wyrazi opinię. Za przywileje górników nikt nie płaci. Wyższe emerytury to wynik również wysokich składek odprowadzanych przez tych pracowników, nie dostają nic za darmo, więc jeśli ktoś nie ma pojęcia ile górnikom potrącają kasy, to niech po prostu stuli pysk.
W nawiązaniu do wypowiedzi przedmówcy: emeryci posiadali niewielki % akcji i nie wszyscy się ich pozbyli, to nie miało wielkiego wpływu na los kopalni. Zakład jest w prywatnych rękach, niezależnie od tego czy jest to jeden właściciel czy kilku, tak jak w tym przypadku, a każdy "prywaciarz" będzie zawsze szukał "oszczędności". Pracownicy LW i związki zawodowe nie powinni pozwolić, żeby w tak drastyczny sposób redukowano zatrudnienie.. bo pracy na kopalni nie brakuje, kto pracuje, to wie, że "inne" spółki rozwija... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 0

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 13

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 0

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 16 8

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 0 2

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

MKS Perła Lublin już trenuje
galeria

MKS Perła Lublin już trenuje 1 1

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin ma za sobą pierwszy trening. W poniedziałek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich ćwiczyło 14 zawodniczek. Walentyna Nieściaruk i Gabriela Besen na razie trenowały indywidualnie

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę 33 4

Recydywista z Łęcznej zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę. Wpadł w szał po tym, jak wymieszał alkohol z lekami – wynika z akt sprawy. Ofiara przeżyła tylko dzięki interwencji świadka i policjantów.

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę 0 3

Jest firma, która chce sprowadzać z Kanady surowiec do wytwarzania marihuany medycznej. Złożyła już wniosek o rejestrację, ale do aptek lek szybko nie trafi.

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty 2 0

Co Gdzie Kiedy. Za niecałe dwa tygodnie (28 lipca) na placu przed Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) startuje Centralny Plac Zabaw. – W tym roku razem z wami chcemy otworzyć nowy rozdział naszego projektu – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.