Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

4 czerwca 2017 r.
20:51

Plaża czy wysypisko śmieci? Tak było nad jeziorem Piaseczno

Autor: Zdjęcie autora Alarm 24
0 49 A A
Droga prowadząca do plaży nad jeziorem Piaseczno
Droga prowadząca do plaży nad jeziorem Piaseczno (fot. Alarm 24)

Wraca problem śmieci nad jeziorami w gminie Ludwin. Nasza Czytelniczka alarmuje, że po poprzednim weekendzie plaża jeziora Piaseczno była upstrzona kolorowymi workami pełnymi odpadów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Plaża przypominała wysypisko śmieci. Ludzie zachęceni dobrą pogodą tłumnie przyjechali piknikować nad jeziorem. A na miejscu żadnego kosza. Po całym dniu, przed odjazdem do domu po prostu zostawiali kupki odpadów, bo nie mieli ich gdzie wyrzucić – opowiada czytelniczka. – Zadzwoniłam do gminy z pretensjami, że urząd jest nie tylko od pobierania podatków, ale ma także obowiązki. Zapytałam, co z koszami na śmieci. Okazało się, że będą wystawione dopiero w czerwcu, jak zacznie się sezon – kończy zirytowana czytelniczka.

Wójt nie zaprzecza tej sytuacji. – Rzeczywiście, po ostatnim majowym weekendzie na plaży było sporo śmieci, ale w poniedziałek zostały sprzątnięte przez nasze służby – tłumaczy Andrzej Chabros. – Zgadzam się także z twierdzeniem, że w maju nie było wystawionych koszy na śmieci, bo pojawiły się 1 czerwca – dodaje wójt.

– Rozmawiałem z ekipami sprzątającymi. Zdecydowana większość śmieci była spakowana w specjalnych workach. Nie były to śmieci wyrzucane przez jednodniowych letników, ale przez właścicieli domków rekreacyjnych – twierdzi wójt.

I tutaj dotyka problemu starego, jak ustawa śmieciowa. – W myśl tej ustawy gmina nie musi organizować sytemu odbioru śmieci od właścicieli domków letniskowych. Oni sami muszą podpisać umowę z odbiorcą śmieci. Na 5,5 tys. domków letniskowych w naszej gminie, w minionym roku tylko 300-400 właścicieli podpisało stosowne umowy. Taka sytuacja powtarza się co roku – dodaje wójt.

Operatorzy nie palą się do odbioru śmieci z letnisk, bo to nieopłacalne ze względu na duże rozproszenie nieruchomości. Z kolei gmina, w myśl ustawy, nie może dopłacać do odbioru śmieci.

Urząd jednak nie zarzuca sprawy. Kolejna firma komunalna podejmie w tym roku próbę rozwiązania problemu śmieci z letnisk. System będzie oparty na sprzedaży pakietów odpowiednio oznaczonych worków, które będą odbierane z punktów zbiorczych.

Problem jest trudny do rozwiązania, bo właściciele domków nie chcą ponosić opłat za wywóz śmieci, argumentując swoją niechęć wysokimi podatkami od nieruchomości, które muszą płacić do gminy. – Stawki podatku są zgodne z widełkami określonymi w prawie – wójt odpiera te argumenty.

Problem jeszcze pogłębi się, bo już 1 lipca, wejdzie w życie „nowa ustawa śmieciowa”, nakazująca segregację śmieci na 5 frakcji: papier, szkło, metale i tworzywa, bio i zmieszane.

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bojkot podatkowy / 11 czerwca 2017 o 11:30
0
undefined napisał:
5,5 tys domków X 1000 podatek średnio = 5,5 miliona rocznie dochodu gminy. Powinniśmy się zebrać i założyć spółdzielnię letników. Z tymi śmieciami to pewnie jak co roku Pan Policjant z paralizatorem będzie chodził i sprawdzał umowy śmieciowe.Ałłłłłł
 To co robią z naszymi podatkami to najlepiej powiedzą miejscowi
Avatar
słuchawka / 10 czerwca 2017 o 10:38
0
w du... mają,a pomieszczą?
Avatar
lb / 9 czerwca 2017 o 21:38
0
Głucha słuchawka z tymi śmieciami, w du... mają wszystkich.
Avatar
Ulka / 9 czerwca 2017 o 11:50
0
Najlepszy przykład to ceny wody, może się ktoś weźmie i za to! dlaczego jesteśmy gorzej traktowani niż miejscowi
Avatar
Letnik / 9 czerwca 2017 o 09:45
0
Tu nie chodzi o płacenie. Wszyscy wiedzą, że trzeba płacić, koniec i kropka. Chodzi po pierwsze o sprawiedliwe, równe traktowanie zarówno stałych mieszkańców jak i okresowych. Na pewno stali mieszkańcy nie chcieliby płacić za śmieci tyle ile letnicy muszą. Gwarantuje, że już byłby rwetes w gminie. Po drugie proszę sobie wyobrazić 120 litrowy wór z kilkutygodniowymi śmieciami. Czym to dowozić do "punktu odbioru". Samochodem na tylnym siedzeniu? Podobno nie wolno wozić śmieci... W ogóle tu by trzeba było spytać się Sanepidu czy przetrzymywanie kilka tygodni odpadów jest z punku widzenia epidemiologicznego jest bezpieczne i w ogóle dozwolone. Jakoś organizator "ładu śmieciowego" zupełnie o tych sprawach nie myśli. Ja płacę i chętnie będę płacił za wywóz śmieci na uczciwych zasadach no i niech te śmieci ktoś ode mnie odbiera z posesji tak jak ustawa nakazuje. Nie widzę tu żadnego problemu.
Tu nie chodzi o płacenie. Wszyscy wiedzą, że trzeba płacić, koniec i kropka. Chodzi po pierwsze o sprawiedliwe, równe traktowanie zarówno stałych mieszkańców jak i okresowych. Na pewno stali mieszkańcy nie chcieliby płacić za śmieci tyle ile letnicy muszą. Gwarantuje, że już byłby rwetes w gminie. Po drugie proszę sobie wyobrazić 120 litrowy wór z kilkutygodniowymi śmieciami. Czym to dowozić do "punktu odbioru". Samochodem na tylnym siedzeniu? Podobno nie wolno wozić śmieci... W ogóle tu by trzeba było spytać się Sanepidu czy prz... rozwiń
Avatar
Borygen / 9 czerwca 2017 o 07:33
0
Każdy stały mieszkaniec GMINY płaci podatki i płaci za odbór wyprodukowanych przez siebie śmieci.Nie ma zmiłuj się my płacimy co miesiąc za 12 m-cy,letnikom trudno z a 1-2 m-ce w roku coś tu nie rozumiem.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 07:20
0
Nic dodać nic ująć! Esencja "problemu śmieciowego" i nie tylko w gminie Ludwin! Weź się faktycznie Gmino za siebie i zweryfikuj sposób traktowania swoich żywicieli czyli tzw. letników. Trochę więcej szacunku dla naszych podatków!
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 00:09
0
Drodzy Komentujący, napisałam duży komentarz, ale nie zmieścił się. Nie wiedziałam, że ilość znaków jest ograniczona. Dlatego zamieściłam go w 6 częściach - jakby od tyłu. Zachęcam do lektury moich wynurzeń, ale w tym celu trzeba ten komentarz, który macie zaraz pod spodem potraktować jako nr 6 - ostatni, a jako pierwszy, ten który jest sześć pozycji niżej. Przepraszam za utrudnienia edytorskie, cóż - kobiecie się wybacza, prawda? Do zobaczenia nad jeziorkami.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 00:05
0
Jesteśmy, Gmino, ludźmi uczciwymi - pracujemy w trudzie czoła i chcemy godziwie odpoczywać za własne pieniądze. A Ty, Gmino, robisz z nas łgarzy, brudasów, oszustów, krętaczy i chyba głupków, którzy nie umieją nawet czytać tego, co wypisujesz "mądrego" na swej stronie internetowej... Ale pamiętaj, Gmino, my bez Ciebie przeżyjemy, a Ty bez nas? Ach, jeszcze jedno - kilka komentarzy powyżej (ok. 5-7%), wychwalających Pana wójta i jego podopiecznych - to komentarze Twoich pracowników, których sama żywisz naszą krwawicą. Pomyśl, Gmino, dlaczego żaden podmiot wywożący śmieci właściwie nie chce z Tobą współpracować, dlaczego tak jest od 8 już lat... Popraw się, Gmino!
Jesteśmy, Gmino, ludźmi uczciwymi - pracujemy w trudzie czoła i chcemy godziwie odpoczywać za własne pieniądze. A Ty, Gmino, robisz z nas łgarzy, brudasów, oszustów, krętaczy i chyba głupków, którzy nie umieją nawet czytać tego, co wypisujesz "mądrego" na swej stronie internetowej... Ale pamiętaj, Gmino, my bez Ciebie przeżyjemy, a Ty bez nas? Ach, jeszcze jedno - kilka komentarzy powyżej (ok. 5-7%), wychwalających Pana wójta i jego podopiecznych - to komentarze Twoich pracowników, których sama żywisz naszą krwawicą. Pomyśl, Gmino,... rozwiń
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 00:04
0
No, może rowerkiem, albo na... deskorolce, co? W ubiegłym roku wykupiłam pakiet od "Floreko", bardzo drogi i na nieatrakcyjnych warunkach. A w tym roku to "Floreko" ma Cię dość, Gmino! Ciekawe dlaczego, jak myślisz...? I wiesz co, Gmino? Jesteś bardzo nie w porządku twierdząc, że śmieci w workach (jak na zdjęciu) - to tylko śmieci od letników. Wiele osób, które tu przyjeżdża jedynie na kilkanaście godzin, z grillem, potem właśnie pakuje śmieci do takich różnych worków i zostawia je tutaj. A co mają zrobić? Przecież ani nie ma gdzie ich wyrzucić, ani wieźć do Lublina ze sobą też nie można (wg Ciebie, Gmino!). Jesteśmy, Gmino, ludźmi uczciwymi - pracujemy w trudzie czoła i chcemy godziwie odpoczywać za własne pieniądze. A Ty, Gmino, robisz z nas łgarzy, brudasów, oszustów, krętaczy i chyba głupków, którzy nie umieją nawet czytać tego, co wypisujesz "mądrego" na swej stronie internetowej... Ale pamiętaj, Gmino, my bez Ciebie przeżyjemy, a Ty bez nas? Ach, jeszcze jedno - kilka komentarzy powyżej (ok. 5-7%), wychwalających Pana wójta i jego podopiecznych - to komentarze Twoich pracowników, których sama żywisz naszą krwawicą. Pomyśl, Gmino, dlaczego żaden podmiot wywożący śmieci właściwie nie chce z Tobą współpracować, dlaczego tak jest od 8 już lat... Popraw się, Gmino!
No, może rowerkiem, albo na... deskorolce, co? W ubiegłym roku wykupiłam pakiet od "Floreko", bardzo drogi i na nieatrakcyjnych warunkach. A w tym roku to "Floreko" ma Cię dość, Gmino! Ciekawe dlaczego, jak myślisz...? I wiesz co, Gmino? Jesteś bardzo nie w porządku twierdząc, że śmieci w workach (jak na zdjęciu) - to tylko śmieci od letników. Wiele osób, które tu przyjeżdża jedynie na kilkanaście godzin, z grillem, potem właśnie pakuje śmieci do takich różnych worków i zostawia je tutaj. A co mają zrobić? Przecież ani ni... rozwiń
Avatar
Bojkot podatkowy / 11 czerwca 2017 o 11:30
0
undefined napisał:
5,5 tys domków X 1000 podatek średnio = 5,5 miliona rocznie dochodu gminy. Powinniśmy się zebrać i założyć spółdzielnię letników. Z tymi śmieciami to pewnie jak co roku Pan Policjant z paralizatorem będzie chodził i sprawdzał umowy śmieciowe.Ałłłłłł
 To co robią z naszymi podatkami to najlepiej powiedzą miejscowi
Avatar
słuchawka / 10 czerwca 2017 o 10:38
0
w du... mają,a pomieszczą?
Avatar
lb / 9 czerwca 2017 o 21:38
0
Głucha słuchawka z tymi śmieciami, w du... mają wszystkich.
Avatar
Ulka / 9 czerwca 2017 o 11:50
0
Najlepszy przykład to ceny wody, może się ktoś weźmie i za to! dlaczego jesteśmy gorzej traktowani niż miejscowi
Avatar
Letnik / 9 czerwca 2017 o 09:45
0
Tu nie chodzi o płacenie. Wszyscy wiedzą, że trzeba płacić, koniec i kropka. Chodzi po pierwsze o sprawiedliwe, równe traktowanie zarówno stałych mieszkańców jak i okresowych. Na pewno stali mieszkańcy nie chcieliby płacić za śmieci tyle ile letnicy muszą. Gwarantuje, że już byłby rwetes w gminie. Po drugie proszę sobie wyobrazić 120 litrowy wór z kilkutygodniowymi śmieciami. Czym to dowozić do "punktu odbioru". Samochodem na tylnym siedzeniu? Podobno nie wolno wozić śmieci... W ogóle tu by trzeba było spytać się Sanepidu czy przetrzymywanie kilka tygodni odpadów jest z punku widzenia epidemiologicznego jest bezpieczne i w ogóle dozwolone. Jakoś organizator "ładu śmieciowego" zupełnie o tych sprawach nie myśli. Ja płacę i chętnie będę płacił za wywóz śmieci na uczciwych zasadach no i niech te śmieci ktoś ode mnie odbiera z posesji tak jak ustawa nakazuje. Nie widzę tu żadnego problemu.
Tu nie chodzi o płacenie. Wszyscy wiedzą, że trzeba płacić, koniec i kropka. Chodzi po pierwsze o sprawiedliwe, równe traktowanie zarówno stałych mieszkańców jak i okresowych. Na pewno stali mieszkańcy nie chcieliby płacić za śmieci tyle ile letnicy muszą. Gwarantuje, że już byłby rwetes w gminie. Po drugie proszę sobie wyobrazić 120 litrowy wór z kilkutygodniowymi śmieciami. Czym to dowozić do "punktu odbioru". Samochodem na tylnym siedzeniu? Podobno nie wolno wozić śmieci... W ogóle tu by trzeba było spytać się Sanepidu czy prz... rozwiń
Avatar
Borygen / 9 czerwca 2017 o 07:33
0
Każdy stały mieszkaniec GMINY płaci podatki i płaci za odbór wyprodukowanych przez siebie śmieci.Nie ma zmiłuj się my płacimy co miesiąc za 12 m-cy,letnikom trudno z a 1-2 m-ce w roku coś tu nie rozumiem.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 07:20
0
Nic dodać nic ująć! Esencja "problemu śmieciowego" i nie tylko w gminie Ludwin! Weź się faktycznie Gmino za siebie i zweryfikuj sposób traktowania swoich żywicieli czyli tzw. letników. Trochę więcej szacunku dla naszych podatków!
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 00:09
0
Drodzy Komentujący, napisałam duży komentarz, ale nie zmieścił się. Nie wiedziałam, że ilość znaków jest ograniczona. Dlatego zamieściłam go w 6 częściach - jakby od tyłu. Zachęcam do lektury moich wynurzeń, ale w tym celu trzeba ten komentarz, który macie zaraz pod spodem potraktować jako nr 6 - ostatni, a jako pierwszy, ten który jest sześć pozycji niżej. Przepraszam za utrudnienia edytorskie, cóż - kobiecie się wybacza, prawda? Do zobaczenia nad jeziorkami.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 00:05
0
Jesteśmy, Gmino, ludźmi uczciwymi - pracujemy w trudzie czoła i chcemy godziwie odpoczywać za własne pieniądze. A Ty, Gmino, robisz z nas łgarzy, brudasów, oszustów, krętaczy i chyba głupków, którzy nie umieją nawet czytać tego, co wypisujesz "mądrego" na swej stronie internetowej... Ale pamiętaj, Gmino, my bez Ciebie przeżyjemy, a Ty bez nas? Ach, jeszcze jedno - kilka komentarzy powyżej (ok. 5-7%), wychwalających Pana wójta i jego podopiecznych - to komentarze Twoich pracowników, których sama żywisz naszą krwawicą. Pomyśl, Gmino, dlaczego żaden podmiot wywożący śmieci właściwie nie chce z Tobą współpracować, dlaczego tak jest od 8 już lat... Popraw się, Gmino!
Jesteśmy, Gmino, ludźmi uczciwymi - pracujemy w trudzie czoła i chcemy godziwie odpoczywać za własne pieniądze. A Ty, Gmino, robisz z nas łgarzy, brudasów, oszustów, krętaczy i chyba głupków, którzy nie umieją nawet czytać tego, co wypisujesz "mądrego" na swej stronie internetowej... Ale pamiętaj, Gmino, my bez Ciebie przeżyjemy, a Ty bez nas? Ach, jeszcze jedno - kilka komentarzy powyżej (ok. 5-7%), wychwalających Pana wójta i jego podopiecznych - to komentarze Twoich pracowników, których sama żywisz naszą krwawicą. Pomyśl, Gmino,... rozwiń
Avatar
Gość / 9 czerwca 2017 o 00:04
0
No, może rowerkiem, albo na... deskorolce, co? W ubiegłym roku wykupiłam pakiet od "Floreko", bardzo drogi i na nieatrakcyjnych warunkach. A w tym roku to "Floreko" ma Cię dość, Gmino! Ciekawe dlaczego, jak myślisz...? I wiesz co, Gmino? Jesteś bardzo nie w porządku twierdząc, że śmieci w workach (jak na zdjęciu) - to tylko śmieci od letników. Wiele osób, które tu przyjeżdża jedynie na kilkanaście godzin, z grillem, potem właśnie pakuje śmieci do takich różnych worków i zostawia je tutaj. A co mają zrobić? Przecież ani nie ma gdzie ich wyrzucić, ani wieźć do Lublina ze sobą też nie można (wg Ciebie, Gmino!). Jesteśmy, Gmino, ludźmi uczciwymi - pracujemy w trudzie czoła i chcemy godziwie odpoczywać za własne pieniądze. A Ty, Gmino, robisz z nas łgarzy, brudasów, oszustów, krętaczy i chyba głupków, którzy nie umieją nawet czytać tego, co wypisujesz "mądrego" na swej stronie internetowej... Ale pamiętaj, Gmino, my bez Ciebie przeżyjemy, a Ty bez nas? Ach, jeszcze jedno - kilka komentarzy powyżej (ok. 5-7%), wychwalających Pana wójta i jego podopiecznych - to komentarze Twoich pracowników, których sama żywisz naszą krwawicą. Pomyśl, Gmino, dlaczego żaden podmiot wywożący śmieci właściwie nie chce z Tobą współpracować, dlaczego tak jest od 8 już lat... Popraw się, Gmino!
No, może rowerkiem, albo na... deskorolce, co? W ubiegłym roku wykupiłam pakiet od "Floreko", bardzo drogi i na nieatrakcyjnych warunkach. A w tym roku to "Floreko" ma Cię dość, Gmino! Ciekawe dlaczego, jak myślisz...? I wiesz co, Gmino? Jesteś bardzo nie w porządku twierdząc, że śmieci w workach (jak na zdjęciu) - to tylko śmieci od letników. Wiele osób, które tu przyjeżdża jedynie na kilkanaście godzin, z grillem, potem właśnie pakuje śmieci do takich różnych worków i zostawia je tutaj. A co mają zrobić? Przecież ani ni... rozwiń