Ponad 700 tysięcy złotych będzie do wydania w ramach budżetu obywatelskiego miasta Lubartów. Pierwsze konsultacje społeczne już na początku września. Termin zgłaszania pomysłów oraz data głosowania na są jeszcze ustalone.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
To już pewne: mieszkańcy Lubartowa po raz drugi będą zgłaszać i wybierać pomysły do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego.
– Tak, jak w minionym roku do dyspozycji mieszkańców przekażemy 1 proc. dochodów własnych miasta. Będzie to ponad 700 tysięcy złotych – mówi Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.
Przypomnijmy, że w tym roku budżet obywatelski wyniósł 735 tysięcy złotych. W ramach tego budżetu zostało zgłoszonych 14 pomysłów. Ostatecznie mieszkańcy w głosowaniu wybrali trzy, które obecnie są w realizacji.
– W głosowaniu zwyciężył pomysł przebudowy fontanny w centrum Lubartowa, przy ul. Rynek I. Mieszkańcy zdecydowali także o budowie wiaty grillowej nad Wieprzem. A trzeci projekt w ramach budżetu obywatelskiego, to budowa monitoringu miejskiego, etap I – wymienia burmistrz Bodziacki.
Na blisko 19 tysięcy osób uprawnionych do głosowania, zagłosowało tylko 840.
W tym roku obowiązują te same zasady zgłaszania projektów.
– Pomysły w ramach budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać osoby, które w dniu rozpoczęcia konsultacji społecznych ukończyły 16 lat i na stale zamieszkują w gminie Lubartów. Projekt musi popierać 25 osób, uprawnionych do głosowania – wylicza burmistrz.
Projekty można zgłaszać jedynie na specjalnych formularzach zamieszczonych na stronie internetowej Lubartowa, zakładka budżet obywatelski. Czas na zgłaszanie pomysłów nie może być krótszy niż 30 dni. Konsultacje społeczne, czyli akcja edukacyjna dla mieszkańców Lubartowa, ruszy na początku września.
Zgłoszenia rozpatrzy powołany w urzędzie miasta zespół ds. zaopiniowania projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Pozytywnie zaopiniowane projekty trafią do konsultacji w Komisji Budżetowej, która zatwierdzi ostateczną listę do głosowania przez mieszkańców.
W głosowaniu wygrają pomysły o największej liczbie głosów. Liczba projektów skierowanych do realizacji zależy jednak od pieniędzy.
– Może się okazać, że trzy, cztery, a może nawet pięć pomysłów zostanie zrealizowanych, byle ich wspólna wartość nie przekroczyła kwoty budżetu obywatelskiego – dodaje burmistrz Bodziacki.
Nowością w tegorocznej edycji jest możliwość lokacji projektów na prywatnych działkach. Jednak pod jednym, ale istotnym warunkiem. Po wybraniu projektu do realizacji, właściciel gruntu musi się zrzec prawa własności na rzecz miasta. W minionym roku pomysły w ramach budżetu obywatelskiego mogły być realizowane jedynie na gruntach miejskich.