Ponownie ruszyły dwa przetargi na termomodernizację szkół w Lubartowie. Chodzi o budynek II Liceum Ogólnokształcącego oraz o Szkołę Podstawową nr 3. W pierwszych przetargach nie udało się wyłonić wykonawców.
To nie pierwsze obiekty szkolne w Lubartowie poddane termomodernizacji.
– Kończą się już prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 4. Ostatnie prace porządkowe trwają w Przedszkolu nr 2, natomiast w Przedszkolu nr 5 rozpoczął się odbiór robót budowlanych. Na obiekcie Szkoły Podstawowej nr 1 remont przedłużył się ze względu na brak dostępności niektórych materiałów budowlanych – mówi Piotr Turowski, naczelnik Wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM Lubartów.
Przedsiębiorcy zainteresowani przetargami mają czas na składanie ofert do 19 listopada (w przypadku SP 3) i do 16 listopada (liceum). Jest to już trzecie postępowanie zmierzające do wyłonienia wykonawców dwóch obiektów.
– Ten rok był rokiem dużych wzrostów w branży budowlanej. Są to trudne realizacje, ponieważ dotyczą obiektów stale funkcjonujących i prace muszą być prowadzone w sposób zapewniający sprawną pracę szkoły – tłumaczy Piotr Turowski. – Największa koncentracja pracy dotyczy miesięcy wakacyjnych, jednak ze względu na duży zakres nie jest możliwe wykonanie wszystkich robót w tym okresie. Ważne, aby w jak największym zakresie wykorzystać pozostałe miesiące, a w wakacje wykonać wszystkie prace wewnątrz obiektu. Wydłużony okres postępowania być może spowoduje jeszcze spadek ceny.
Nie są to remonty polegające tylko na ociepleniu czy zrobieniu nowej elewacji. Tak zwana pogłębiona termomodernizacja to spora rewolucja polegająca na wymianie oświetlenia wewnętrznego, montażu instalacji fotowoltaicznych na dachach. Oprócz ocieplenia ścian i renowacji elewacji wykonywane są izolacje przeciwwilgociowe, termiczne na cokołach i ścianach fundamentowych. Wymieniana jest stolarka okienna, remontowane schody zewnętrzne wejściowe, odnowiona instalacja c.o. Zastosowane rozwiązania są proekologiczne. Świadczy o tym chociażby sposób, w jaki zadbano o ptaki, które zakładały swoje gniazda na elementach elewacji Szkoły Podstawowej nr 1. Na południowej ścianie zawieszono tam budki lęgowe. Budynki powinny być gotowe na rok szkolny 2019/2020.