Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

2 czerwca 2015 r.
15:12

Wybory pod chmurką. Komisja urzędowała na dworze, bo urzędnicy wymienili zamki

0 22 A A
W niedzielę głosowanie w gminie Lubartów odbyło się w dość nietypowym miejscu, bo na świeżym powietrzu
W niedzielę głosowanie w gminie Lubartów odbyło się w dość nietypowym miejscu, bo na świeżym powietrzu

Burzliwe wybory w Lubelskiej Izbie Rolniczej. Pod Lubartowem rolnicy głosowali pod gołym niebem, bo urzędnicy wymienili zamki do świetlicy wiejskiej i komisja wyborcza urzędowała na dworze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, nie ma wątpliwości, że takie przepychanki to walka o przejęcie władzy w Izbie, która do tej pory nie była zależna od żadnej partii politycznej.

– Z wieloma gminami i z ich wójtami nie mogliśmy się dogadać – mówi Jakubiec. – Zrywano obwieszczenia, krzyczano do mediów, że nie wiadomo, gdzie głosować. Było i tak, że na obwieszczeniach drukowano nazwiska tylko swoich kandydatów, a tych, którzy byli zarejestrowani – pomijano – twierdzi prezes.

W ostatnią niedzielę w całej Polsce członkowie izby rolniczej wybierali swoich przedstawicieli do Rad Powiatowych. W Lubelskiem takich rad jest 20. Każda z nich wybiera potem dwóch swoich przedstawicieli na Walne Zgromadzenie, które decyduje o składzie zarządu i komisji rewizyjnej Lubelskiej Izby Rolniczej.

Izba pełni funkcje samorządu rolniczego, ma obowiązek działać na rzecz rozwiązywania problemów rolników i reprezentować ich interesy np. przed władzą. Izba to także wymierne pieniądze: budżet LIR wynosi ok. 2 mln zł rocznie na działalność statutową.

Jak poinformowali nas Czytelnicy, w wyborczą niedzielę głosowanie w gminie Lubartów odbyło się w dość nietypowym miejscu, bo na świeżym powietrzu. Dlaczego? Wersje są różne.

– Kilkakrotnie proponowaliśmy komisji okręgowej, aby lokal wyborczy był w Urzędzie Gminy w Lubartowie – przekonuje Dariusz Trąbka, zastępca wójta. – Przedstawiciele komisji nie byli zainteresowani – dodaje.

– Chcieliśmy, żeby głosowanie było na wsi, a nie w mieście – mówi Małgorzata Bierzyńska, przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej w gminie Lubartów. – Nazwy miejscowości napisaliśmy na kartkach, później było losowanie.

Los wskazał Szczekarków, gdzie sołtysem jest Antoni Szczepaniak, delegat i jeden spośród czterech kandydatów do Rady Powiatowej LIR, konkurent obecnego wójta w ostatnich wyborach. Na lokal wyborczy OKW wskazała świetlicę wiejską, której właścicielem jest gmina Lubartów.

– Ale urzędnicy z gminy wymienili zamki, żebyśmy nie mogli wejść do środka. A przecież rozmawiałam wcześniej z wójtem i jego zastępcą, żeby to pomieszczenie na wybory udostępnili – mówi Bierzyńska.

– Nie było ani zapytania, ani prośby – twierdzi jednak Trąbka. – O tym, gdzie ma być głosowanie, dowiedzieliśmy się z wywieszonego obwieszczenia – przekonuje.

Dlaczego urzędnicy kazali wymienić zamki? – Do świetlicy klucze miał pan sołtys. Obawialiśmy się, że bezprawnie wprowadzi komisję. Bez zgody właściciela – tłumaczy zastępca wójta.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Trąbka zgłosił się jako kandydat, ale jego kandydatura została odrzucona z powodu niewystarczającej liczby podpisów z poparciem. Miało ich być 50. – Najpierw dokumenty zostały przyjęte, a po tygodniu okazało się, że 8 podpisów jest nieczytelnych – skarży się Trąbka.

Gorąco jest też w gminie Garbów. Tam dwóch niedoszłych kandydatów do Powiatowej Rady Lubelskiej Izby Rolniczej zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez m.in. członków Komisji Okręgowej nr 100 w Garbowie i członków Komisji Wojewódzkiej. Chodzi m.in. o rzekome naruszenie procedur przy rejestrowaniu kandydatów na delegatów Powiatowej Rady LIR, a także procedury związanej z wezwaniem tych osób do uzupełnienia braków formalnych.

Oficjalne wyniki wyborów zostaną podane między 10 a 20 czerwca – po pierwszych posiedzeniach rad powiatów.

Pozostałe informacje

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium