Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

26 sierpnia 2019 r.
17:09

Radni mówili o długach miasta, a podnieśli sobie diety. Mieszkańcy odwołają ich w referendum?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
36 23 A A
– Nowa władza weszła do urzędu z hasłami, że jest drogo, niegospodarnie, a w budżecie jest dziura. Tymczasem radni zaczęli od podwyżki diet – komentuje Elżbieta Wąs z Miasta Obywatelskiego Lubartów.
– Nowa władza weszła do urzędu z hasłami, że jest drogo, niegospodarnie, a w budżecie jest dziura. Tymczasem radni zaczęli od podwyżki diet – komentuje Elżbieta Wąs z Miasta Obywatelskiego Lubartów.

W mieście wrze, po tym jak radni podnieśli sobie diety. Miasto Obywatelskie Lubartów zapowiada wniosek o referendum odwołania Rady Miasta. Szykuje się gorąca końcówka roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ostatniej piątkowej sesji Rady Miast radny Grzegorz Gregorowicz postawił na swoim, czyli doprowadził do głosowania na projektem uchwały podwyższającej radnym diety. Radny Gregorowicz motywował uchwałę wyjątkowo niskimi dietami w porównaniu z innymi samorządami podobnej wielkości.

Za przyjęciem uchwały w sprawie podwyżek diet zagłosowało 16 radnych: Jacek Bednarski, Robert Błaszczak, Teodor Czubacki, Ewa Grabek, Grzegorz Gregorowicz, Grzegorz Jaworski, Maria Kozak, Tomasz Krówczyński, Renata Mazur, Elżbieta Mizio, Beata Pasikowska, Marek Polichańczuk, Grzegorz Siwek, Jacek Tchórz, Andrzej Zieliński, Krzysztof Żyśko.

Przeciw uchwale był Wojciech Osiecki i Jacek Tomasiak. Radny Jan Ściseł wstrzymał się od głosu. Nieobecni podczas głosowania byli Piotr Kusyk i Anna Kuszner.

Radni zaproponowali zmianę podstawy naliczania diet. Za podstawę - w miejsce diety maksymalnej - proponują płacę minimalną.

Dziś dieta maksymalna wynosi 2013,10 zł, zaś płaca minimalna 2250 zł (w 2020 roku – 2450 zł). Dziś radny w Lubartowie bierze na rękę 503 zł, przewodniczący komisji – 604 zł, wiceprzewodniczący Rady Miasta – 705 zł, a przewodniczący Rady Miasta – 1610 zł.

Uchwały nie ma jeszcze w BIP, zatem trudno jest precyzyjnie obliczyć nowe stawki diet. Dla szeregowych radnych będą to jednak kwoty znacząco większe. Mniejsze podwyżki otrzymają przewodniczący komisji i Rady Miasta.

– Nowa władza weszła do urzędu z hasłami, że jest drogo, niegospodarnie, a w budżecie jest dziura. Tymczasem radni zaczęli od podwyżki diet – komentuje Elżbieta Wąs z Miasta Obywatelskiego Lubartów.

– Zbulwersowała nas ta sprawa, dlatego jeszcze w tym tygodniu rozpoczniemy procedurę rozpisania referendum odwoławczego Rady Miasta – dodaje Anna Gryta z MOL.

Działaczki MOL chcą zaprosić do pracy przy referendum, jak najszerszy wachlarz ludzi i organizacji społecznych. W referendum głosują osoby stale zamieszkujące na obszarze gminy Lubartów, posiadające czynne prawo wyborcze. Referendum przeprowadza się na wniosek co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania.

– W przypadku Lubartowa musimy zebrać około 2 tys. podpisów. Wniosek o przeprowadzenie referendum złożymy do Urzędu Miasta jeszcze w tym tygodniu – dodaje Elżbieta Wąs.

Według wstępnych obliczeń podwyżki dla radnych będą kosztować ok. 150 tysięcy rocznie.

e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jOOj / 26 sierpnia 2019 o 20:28
+27
Radny to funkcja społeczna i powinni im zwracać za podróż i obiad a nie "godna pensyjka" za spotkania kilka razy w miesiącu... .  równą pensji ciężko pracujących ludzi...! Komu nie pasuje to niech się tam nie pcha bo wychodzi, że to tylko dla kasy a nie dla tego żeby coś zrobić społecznie dla mieszkańców!!! Mój znajomy został radnym i złożył wniosek o obniżenie "diet" to o mało nie został zlinczowany przez pozostałych. Powiedział co o nich myśli i zrezygnował z funkcji bo stwierdził,  że z takimi obłudnikami nic nie wywalczy dla dobra gminy... 
Radny to funkcja społeczna i powinni im zwracać za podróż i obiad a nie "godna pensyjka" za spotkania kilka razy w miesiącu... .  równą pensji ciężko pracujących ludzi...! Komu nie pasuje to niech się tam nie pcha bo wychodzi, że to tylko dla kasy a nie dla tego żeby coś zrobić społecznie dla mieszkańców!!! Mój znajomy został radnym i złożył wniosek o obniżenie "diet" to o mało nie został zlinczowany przez pozostałych. Powiedział co o nich myśli i zrezygnował z funkcji bo stwierdził,  że z takimi obłudnikami nic nie wywal... rozwiń
Avatar
Marek / 26 sierpnia 2019 o 20:16
+10
Ooo. To u nas w Puławach mają niezle kokosy. Przewodnicząca i radni z pis- maksymalna wyplata plus komisje...pięknie. ci spoza pis już mniej- bo do komisji obcych partii nie dopuścili.
Avatar
Anka / 27 sierpnia 2019 o 08:26
+9
Radni powinni pracować społecznie! Nie podoba się? To się nie pchaj! Koryto sobie urządzili, świnie jedne!
Avatar
Absurdy / 26 sierpnia 2019 o 19:37
+7
Proponuję aby Panie od referendum zapłaciły za niego ze swojej kasy jeśli ono nie będzie ważne!!!!
Avatar
Trolo / 27 sierpnia 2019 o 16:36
+6
Moze ktoś poda jaki jest koszt przeprowadzenia referendum oraz ile kosztuje przeprowadzenie nowych wyborów. 150 x 4 lata to około 600 tyś. Tyle wyniesie podwyżka dla radnych. Może ktoś wysili się i poda przez ile lat nie były podnoszone diety w Lewartowie.
 Po pierwsze to referendum nie zmieni wysokości diet. Nowi przyjdą i z zadowoleniem będą  brali podwyższoną dietę. Po drugie referendum to połowa  sprawy, potem jeszcze koszt wyborów policzcie. 
Avatar
Japolan / 26 sierpnia 2019 o 18:14
+5
Cytat: "doprowadził do głosowanie". Po co było wagarować w podstawówce na lekcji o dopełniaczu?
Avatar
Ares / 26 sierpnia 2019 o 18:10
+5
Zgadzam sie całkowicie z takimi obywatelskimi inicjatywami, referendum się odbędzie tak czy tak, nie ważne ile nienawistnych anonimowych komentarzy napiszą nasi "ukochani" radni z Lubartowa :)
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 16:47
+4
Jeżeli lubartowskie pożal się Boże aktywistki chcą się przekonać jakie poparcie mają ich inicjatywy wystarczy że policzą komentarze i laiki przy swoich wpisach na fb, wcale nie trzeba wydawać na referendum za nasze podatki. Najpierw trzeba wyjrzeć po za Lubartów i zorientować się za ile inni radni pracują, a potem dopiero słuchać prezesa w glanach.
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2019 o 21:41
+4
No jak, kto zapłaci? Radni zapłacą. Podniesli sobie diety,mają okazję się zasłużyć. Prawdziwa cnota krytyk się nie boi xD
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 14:43
+3
Jedna kwestia mnie męczy. Któryś z radnych dietetycznych wybiera się do pracy w urzędzie? Jak nie on, może żona, mąż, córka, zięć? Zadeklarują Państwo że nie chodzi o stołek dla połowicy, synowca,czy synowicy,czy mamy czekać na nowe rozdanie
Avatar
rolnik / 30 sierpnia 2019 o 08:37
+1
Wielkie mi aktywistki mają zasięg w mieście, że pożal się Boże..... Znalazły sobie sposób na zarabianie biciem piany , Baby do roboty nic innego nie potraficie robić ???? czy robić wam się nie chce ?
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 16:56
+1
Kto to ten Gregorowicz? Już od jakiegoś czasu ani widu ani słychu. Widocznie chciał gość zaistnieć tylko nie wiedział jak. Pomysł ze skokiem w media mało medialny. Skoczyli na diety, jak Małych na Wielkiej Krokwi ...hehe,tylko medalu nie dostaną.
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 16:47
+4
Jeżeli lubartowskie pożal się Boże aktywistki chcą się przekonać jakie poparcie mają ich inicjatywy wystarczy że policzą komentarze i laiki przy swoich wpisach na fb, wcale nie trzeba wydawać na referendum za nasze podatki. Najpierw trzeba wyjrzeć po za Lubartów i zorientować się za ile inni radni pracują, a potem dopiero słuchać prezesa w glanach.
Avatar
Trolo / 27 sierpnia 2019 o 16:36
+6
Moze ktoś poda jaki jest koszt przeprowadzenia referendum oraz ile kosztuje przeprowadzenie nowych wyborów. 150 x 4 lata to około 600 tyś. Tyle wyniesie podwyżka dla radnych. Może ktoś wysili się i poda przez ile lat nie były podnoszone diety w Lewartowie.
 Po pierwsze to referendum nie zmieni wysokości diet. Nowi przyjdą i z zadowoleniem będą  brali podwyższoną dietę. Po drugie referendum to połowa  sprawy, potem jeszcze koszt wyborów policzcie. 
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 14:43
+3
Jedna kwestia mnie męczy. Któryś z radnych dietetycznych wybiera się do pracy w urzędzie? Jak nie on, może żona, mąż, córka, zięć? Zadeklarują Państwo że nie chodzi o stołek dla połowicy, synowca,czy synowicy,czy mamy czekać na nowe rozdanie
Avatar
Grzesiek / 27 sierpnia 2019 o 12:41
+1
Nic innego, jak bicie piany. Wyborcy zweryfikują radnych po skończonej kadencji. Po co zaprzątać im głowy biurokracją? Wydatki na radnych muszą być wyższe. Inni mają więcej. W ogóle wyborcy powinni się cieszyć, że tylko o marne grosze sobie podnieśli. Rozejść się i nie bić piany!!!!!!
Avatar
HI / 27 sierpnia 2019 o 08:56
0
Z Janowa mamy dwoch kandydatów. Z tych dwóch lepszy, bo bardziej ideowy jest Ryszard M. Człowiek mocno zaangazowany w problemy regionu co widać na kazdym kroku. Osoba znana i lubiana, a więc RYSIO Nr 1. Jerzy to bezideowiec a ponadto założyciel Janonwskiej PO i bardziej jest z nimi niż z nami. To także widać a nawet czuć. Najlepszą jednak kandydatura z naszego regionu to Zbigniew W. od Kukiza. Ten kandydat (a będzie) wypełnia wszystkie standardy by być Posłem. Człowiek do wszystkiego tylko niestety przez lata nie doceniony. A więc czas na ZBYSZKA W. - emerytowanego nauczyciela Zespolu Szkół.
 Poszoł won - agitator!
 Poszoł won - agitator! rozwiń
Avatar
Anka / 27 sierpnia 2019 o 08:26
+9
Radni powinni pracować społecznie! Nie podoba się? To się nie pchaj! Koryto sobie urządzili, świnie jedne!
Avatar
afp / 27 sierpnia 2019 o 02:17
+2
Kiedy w końcu ta kobieta przestanie się wygłupiać. Szuka oszczędności proponując referendum, które na 100 % będzie nieważne. Oczywiście zapłaci za to miasto.
Avatar
Lubartowiak / 26 sierpnia 2019 o 23:03
0
Zgadzam sie całkowicie z takimi obywatelskimi inicjatywami, referendum się odbędzie tak czy tak, nie ważne ile nienawistnych anonimowych komentarzy napiszą nasi "ukochani" radni z Lubartowa :)
 A ja nie myślę że tak się boją tych mącicielek.
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Dwa piwa na odwagę przed egzaminem na prawo jazdy?

Lublin: Dwa piwa na odwagę przed egzaminem na prawo jazdy? 0 0

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał 46-letni mieszkaniec gminy Poniatowa, który przystępował do egzaminu na prawo jazdy.

"Edukujcie, nie emitujcie". Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Lublinie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

"Edukujcie, nie emitujcie". Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Lublinie [wideo, zdjęcia] 2 2

"Z popiołu powstałeś i w plastik się obrócisz". Kilkuset uczniów z Lublina wzięło dzisiaj udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym pod Ratuszem. Młodzi ludzie protestowali przeciwko "bierności rządzących wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego"

Wyjątkowy mecz w Łęcznej. Będzie lider w dniu urodzin?

Wyjątkowy mecz w Łęcznej. Będzie lider w dniu urodzin? 0 1

Górnik meczem z Gryfem Wejherowo rozpocznie zmagania w 10 kolejki rozgrywek. Jeżeli łęcznianie sięgną po trzy punkty to przynajmniej do niedzieli pozostaną na fotelu lidera. A jeśli wyniki innych meczów ułożą się korzystnie to „zielono-czarni” dłużej mogą patrzeć na wszystkich z góry

Opieka dla najmłodszych. W gm. Łomazy ruszy Klub Malucha

Opieka dla najmłodszych. W gm. Łomazy ruszy Klub Malucha 0 0

Gmina Łomazy uruchomi Klub Malucha dla dzieci w wieku do 3 lat. Samorząd dostał właśnie ponad 1 mln zł dotacji na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego.

Samolot krąży nad Lublinem i okolicami. O co chodzi?
film

Samolot krąży nad Lublinem i okolicami. O co chodzi? 4 4

Nasi czytelnicy zauważyli na Flightradarze samolot krążący od rana nad Lublinem i okolicami.

Koncert Straight Hate w Graffiti
21 września 2019, 19:00

Koncert Straight Hate w Graffiti 0 0

21 września o godz. 19 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) odbędzie się koncert z udziałem formacji Straight Hate. Grupa będzie promować nowy krążek.

Dziecko wypadło z okna mieszkania. Lekarze walczą o jego życie

Dziecko wypadło z okna mieszkania. Lekarze walczą o jego życie 0 0

Toruń (woj. kujawsko-pomorskie). Czterolatek wypadł z okna mieszkania na 11. piętrze na jednym z toruńskich osiedli - podaje RMF24.pl. Dziecko jest w śpiączce farmakologicznej, lekarze walczą o jego życie.

Radni odwołali przewodniczącego. Był przeciwny podwyżce diet

Radni odwołali przewodniczącego. Był przeciwny podwyżce diet 16 16

Jacek Tomasiak stracił funkcję przewodniczącego Rady Miasta. Zastąpił go były klubowy kolega Grzegorz Gregorowicz. Tymczasem w Lubartowie dojrzewa sprawa referendum, które miałoby doprowadzić do nowych wyborów

"Legiony" i nowy "Rambo". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [20-22.09]

"Legiony" i nowy "Rambo". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [20-22.09] 0 0

W ten weekend na lubelskich kinomaniaków czeka wysyp premier. Będzie polska superprodukcja "Legiony", nowa odsłona przygód Rambo, festiwalowe "Ad astra" z Bradem Pittem i zdobywca Złotej Palmy w Cannes - "Parasite". Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Prognoza pogody: Nadchodzi ocieplenie
film

Prognoza pogody: Nadchodzi ocieplenie 0 3

W piątek jedynie na Pomorzu, Mazowszu i w Małopolsce miejscami może pojawiać się przelotny deszcz (1-2 l/m2). Na pozostałym obszarze będzie pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 st. C na Suwalszczyźnie do 16 st. C na Nizinie Szczecińskiej. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, zachodni.

LUK Politechnika zagra na wyjeździe ze Stalą Nysa

LUK Politechnika zagra na wyjeździe ze Stalą Nysa 0 1

W piątek o godzinie 18 LUK Politechnika rozegra swój drugi mecz w sezonie. Wyjazdowym przeciwnikiem lublinian będzie Stal Nysa, wicemistrz ostatnich rozgrywek

Akademia Zamojska przejdzie remont. Wróci do dawnej kolorystyki

Akademia Zamojska przejdzie remont. Wróci do dawnej kolorystyki 0 0

Miasto podpisało mowę z generalnym wykonawcą robót w budynku Akademii Zamojskiej. W przyszłym miesiącu zabytkowy plac budowy zostanie przekazany firmie Furmanek Renewal Sp. z o.o. S.K.A.

Lublin bez auta: Darmowa komunikacja, wycieczka rowerowa, wystawa pojazdów elektrycznych
20 września 2019, 8:00

Lublin bez auta: Darmowa komunikacja, wycieczka rowerowa, wystawa pojazdów elektrycznych 0 9

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, wystawa pojazdów elektrycznych i rowerowa wycieczka na łono natury czekają w ten weekend na wszystkich chętnych

To będzie największa szkoła w Lublinie. Mury już są, ławki latem

To będzie największa szkoła w Lublinie. Mury już są, ławki latem 79 41

Gotowy jest już stan surowy największej w mieście szkoły powstającej przy ul. Berylowej. Ratusz zapewnia, że jej budowa postępuje zgodnie z harmonogramem i że w przyszłym roku naukę rozpoczną tu setki dzieci tłoczących się teraz w innych, przepełnionych podstawówkach

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.09.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.09.2019 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!