Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

15 lutego 2021 r.
16:14

Wysadzanie kry nic nie da. Stan rzek w Lubelskiem niebezpiecznie wysoki

0 0 A A

Wody w rzekach jest coraz więcej. Bug przekroczył stan ostrzegawczy. We Włodawie w ciągu dwóch tygodni przybrał o ponad metr. Wieprz w okolicach Firleja jest skuty lodem. Sytuację codziennie monitorują strażacy. Zbierają się także lokalne sztaby kryzysowe. Tymczasem IMGW ostrzega przed odwilżą i podtopieniami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W zeszłym roku mieliśmy suszę i falę wezbraniową na Wiśle. Dzisiaj niebezpieczny stał się pokrywający powierzchnię jej dopływów lód oraz perspektywa nagłej odwilży, którą zapowiadają meteorolodzy.

Kra zbiera się nie tylko na Wiśle, ale także mniejszych rzekach. Bug już jest skuty lodem, podobnie jak Wieprz i Krzna. Im więcej lodu, tym wolniejszy przepływ wody oraz wyższy poziom rzek, a to realne zagrożenie dla miejscowej ludności.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Bug przebrał o ponad metr. Obecnie jego poziom wynosi około 300 cm, czyli sięga poziomu ostrzegawczego. Lokalni urzędnicy rozpoczęli już procedury kryzysowe, zbierają numery telefonów od właścicieli gospodarstw położonych na terenach zalewowych. Chodzi przede wszystkim o gminę Hanna. 

– Nasi mieszkańcy przeżyli niejedną powódź, więc obecny poziom rzeki nie wywołuje w nich strachu. Oczywiście sprawdzamy jej stan, zachowujemy czujność, ale także spokój. Na napełnianie worków z piaskiem jest jeszcze za wcześnie – przyznaje Grażyna Kowalik, wójt Hanny. 

W powiecie lubartowskim z niepokojem w stronę rzeki patrzą mieszkańcy Serocka (koło Firleja), gdzie w ostatni piątek doszło do zatoru. Z naszych informacji wynika, że powierzchnia zajmowana przez krę powiększa się i przesuwa w górę rzeki. Teren monitorują miejscowi strażacy.

24 godziny na dobę

– Jeździmy na miejsce dwa-trzy razy dziennie. Sprawdzamy sytuację na Wieprzu w okolicach Serocka, Sułoszyna i Woli Skromowskiej. Stan rzeki rośnie, ale wolniej, niż kilka dni temu – przyznaje druh Radosław Czubacki z OSP w Firleju.

W poniedziałek rano wodowskaz w Lubartowie pokazywał 307 cm, to najwyższy wynik w tym roku. Od początku miesiąca Wieprz przybrał prawie 70 cm. Do stanu ostrzegawczego brakuje jeszcze 123 cm.

W poszczególnych powiatach zbierają się sztaby kryzysowe. Rzeki obserwują także pracownicy Wód Polskich.

–  Monitorujemy sytuację na rzekach przez 24 godziny na dobę. Na chwilę obecną widzimy przekroczenia stanów ostrzegawczych głównie na Bugu. Nie są to jeszcze stany alarmowe, więc za wcześnie na podejmowanie działań antykryzysowych – uspokaja Jarosław Kowalczyk, rzecznik Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Lublinie.

Problem w tym, że nie ma skutecznych sposobów na udrożnienie ewentualnego zatoru. Rzeki na Lubelszczyźnie, nie licząc Wisły, są w większości nieżeglowne, a to uniemożliwia użycie lodołamaczy. Nieskuteczne są także testowane w 1982 roku na Wiśle próby z materiałami wybuchowymi, bo tzw. zjawiska lodowe sięgają często wielu kilometrów.

Będzie odwilż

Tymczasem IMGW prognozuje odwilż w całym kraju, co wcale nie jest dobrą wiadomością, zwłaszcza dla województwa lubelskiego.

– Temperatura w ciągu najbliższych dni utrzyma się poniżej zera, ale od soboty zacznie rosnąć osiągając nawet 6 stopni w ciągu dnia. Jest to o tyle niebezpieczne, że na Lubelszczyźnie pokrywa śniegu mierzy średnio 20 cm. W takiej warstwie jest bardzo dużo wody, która po roztopieniu w dużej mierze trafi do rzek – tłumaczy Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW w Warszawie. – Dlatego w takiej sytuacji możliwe będą miejscowe podtopienia. Wody w rzekach będzie przybywać, dotyczy to również Wisły – dodaje.

Na razie nie wiadomo, jak długo utrzymają się dodatnie temperatury. Aktualne modele przewidują wzrost nawet do 8 stopni już w przyszłym tygodniu. IMGW nie wyklucza wydania ostrzeżeń hydrologicznych dla Lubelszczyzny. W pozostałej części Polski ma być jeszcze cieplej.

Zlodowacenie na Bugu, na Wiśle śryż

Zjawiska lodowe mogą występować obecnie na rzekach całego województwa. Jak informują służby wojewody, w okolicach Strzyżowa i Włodawy nad Bugiem oraz Malowej Góry nad Krzną zlodowacenie dochodzi do stu procent. W Dorohusku do 80 procent, a w Krzyczewie do 60 proc. Trwa obserwacja zatoru na Wieprzu w pobliżu Firleja. Z kolei na Wiśle tworzy się tzw. śryż, czyli skupisko gąbczastych bryłek tworzonych z kryształków lodu w kształcie igieł. Takie zjawisko widać już w Puławach i Dęblinie. Poziom Wisły utrzymuje się poniżej stanu ostrzegawczego, w ciągu ostatniego tygodnia spadł do ok. 220 cm.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium