Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

19 czerwca 2023 r.
21:25

Lubelskie. Wziął pożyczkę z urzędu pracy i założył firmę. Robi rzeczy unikatowe na skalę światową

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
(fot. Anna Szewc)

Mają w portfolio realizacje unikatowe na skalę światową. A zaczęło się od...15 tys. zł pożyczki z urzędu pracy na założenie jednoosobowej firmy i objeżdżania regionu pożyczonym od rodziców oplem w poszukiwaniu klientów na urządzenia i podzespoły automatyki. Tak powstał Sitaniec Technology.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Założycielem i szefem firmy jest Tomasz Szewczyk z podzamojskiego Sitańca, absolwent technikum automatyki w Biłgoraju i takiego samego kierunku na Politechnice Poznańskiej. Kiedy skończył studia i wrócił w rodzinne strony, nie miał pomysłu na siebie. Natknął się na ogłoszenie o tym, że firma OEM Automatic szuka w Lubelskiem partnerów handlowych.

– Jesienią 2000 roku dzięki pożyczce, bo wtedy nie było jeszcze bezzwrotnych dotacji, w wysokości 15 tys. zł udzielonej przez urząd pracy założyłem jednoosobową działalność gospodarczą – wspomina przedsiębiorca.

Pierwszą siedzibą jego firmy był dom rodziców, bo dzieci się porozjeżdżały i pokoje stały puste. Można było je wykorzystać. Tomasz Szewczyk żył wtedy w rozjazdach. Żeby znaleźć klientów, musiał, bo wtedy jeszcze Internetu nie było. Komórki dopiero wchodziły do użycia. Trzeba było ruszyć w drogę.

– Jeździłem więc pożyczonym od rodziców samochodem. To był opel, biała astra – mówi Tomasz Szewczyk.

Jakoś się kręciło i dość szybko rozkręcało. Już wkolejnym roku działalności zatrudnił pierwszego pracownika. Ten zresztą jest z nim do dzisiaj. Później okazało się, że są klienci, którzy oczekują nie tylko dostarczenia komponentów, ale też zorganizowania wszystkiego tak, by one działały. Trzeba więc było wkroczyć w inżynierię i wciąż poszerzać działalność.

ZŁOTA SETKA 2022 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

W grupie raźniej i sprawniej

Dlatego dzisiaj Szewczyk jest szefem nie jednej, ale czterech ściśle współpracujących ze sobą firm zatrudniających łącznie 45 pracowników. Pierwsza z nich to specjalizujący się w inżynierii Sitaniec Technology zajmująca się projektowaniem, wykonywaniem i programowaniem układów sterowania dla procesów i masz yn przemysłowych. Kolejną jest Sitaniec Commerce skupiająca się na działalności handlowej, a więc na znajdowaniu i dostarczaniu produktów partnerom – producentom podzespołów. Ale w skład tej spółki wchodzi również przejęty w międzyczasie rodzinny interes, czyli... znany w Zamościu i okolicy sklep „Śrubki”. Jest także Sitaniec Electronics – działalność polega na projektowaniu i wytwarzaniu własnych podzespołów wykorzystywanych przy automatyzacji, ale również przekaźników i zabezpieczeń dla energetyki.

– W tej dziedzinie jesteśmy raczej niszowym producentem, ale ta działalność zaczyna się klarować – opisuje Tomasz Szewczyk. I wreszcie najmłodsze „ dziecko” firmy-matki – S-Machines produkujące wielkie maszyny przemysłowe na konkretne, precyzyjne zamówienie kontrahentów. To przedsięwzięcia wymagające miesięcy, a czasem lat pracy, bo prowadzone od A do Z. Są realizowane kompleksowo: od koncepcji, przez projekt, konstrukcję, montaż aż po uruchomienie całego systemu, a później również jego serwis.

– Można powiedzieć, że budujemy fabryki. Oczywiście nie budynki, ale tworzymy to, co znajduje się w ich wnętrzach i stanowi o istocie danej działalności. Głównie dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, ale również dla branży spożywczej czy też ceramiki budowlanej. Choć nie tylko – tłumaczy przedsiębiorca.

W pojedynkę się nie da, potrzebny jest zespół

Szewczyk podkreśla, że sam, mimo iż natura obdarzyła go ogromną wyobraźnią i pasją do tego, co robi, niewiele by wskórał. Dlatego, gdy działalność zaczęła się rozwijać, potrzebował partnerów do tworzenia kolejnych spółek. I znalazł ich. Zdołał również przez lata skompletować zespół najwyższej klasy specjalistów, którym daje prace.

– To kadry techniczne wyższego szczebla, zwłaszcza znakomici inżynierowie, ale też programiści, i elektronicy, świetny zespół techniczny – mówi z dumą o swojej ekipie. Zdradza też sposób na sukces w zarządzaniu ludźmi. Należy im wyznaczać kolejne, jasne i klarowne cele, a później... obdarzać zaufaniem i po prostu pozwalać pracować i się w tym realizować. Wtedy naprawdę wszystko działa. – Produkujemy skomplikowane, ciężkie maszyny wykonujące trudne, naprawdę skomplikowane zadania. Ale żadna z naszych zautomatyzowanych realizacji nie powstałaby i nie działała, gdyby na początku nie było człowieka, dla którego praca jest pasją. Bo przecież świat zawsze zmieniali entuzjaści – podkreśla.

Z żalem mówi o tym, że na lokalnym – zamojskim czy lubelskim – rynku pracy jest wyraźnie odczuwalny deficyt takich specjalistów. A szkoda, bo chętnie zatrudniałby kolejnych. Dlatego właśnie z myślą o kształtowaniu nowych kadr m.in. swego czasu Sitaniec Technology wspierał bardzo mocno młode drużyny z Zamościa i Kraśnika biorące udział w elitarnym, ogólnoświatowym konkursie robotycznym dla młodzieży - First Robotics.

ZŁOTA SETKA 2022 - POBIERZ PEŁNY RANKING NAJLEPSZYCH FIRM LUBELSZCZYZNY

Co przyniesie przyszłość?

A jakie są plany przedsiębiorcy z Sitańca na kolejne lata? – Te ostatnie 23 lata to był stały rozwój, bo zwiększyliśmy zatrudnienie, poszerzyliśmy działalność, robiliśmy coraz to nowe rzeczy, kilkakrotnie zmienialiśmy na większą siedzibę firmy. Myślę, że osiągnęliśmy sukces. W branży jesteśmy rozpoznawalni, choć konkurencja jest bardzo silna, bo światowa – podsumowuje Tomasz Szewczyk.

Ale nie zapowiada  żadnych rewolucji, przeprowadzki do szklanych wieżowców ani spektakularnych pokazów. Zwłaszcza że branża, w której się specjalizuje to coś, czego przeciętny Kowalski nie zna i t a k naprawdę nigdy z bliska nie zobaczy. Tomasz Szewczyk mówi, że teraz jego celem jest ugruntowanie pozycji firmy. I popularyzowanie tego, co razem ze swoimi współpracownikami już stworzył. Jak choćby wyjątkowej linii produkcyjnej do uzbrajania drzwi. – Moim zdaniem to najnowocześniejsza tego rodzaju maszyna na świecie, o maksymalnie szerokim spektrum możliwości, wyposażona m.in. w automatyczne przetwarzanie danych. To, co wymyśliliśmy i już się sprawdza, można byłoby z powodzeniem wykorzystać w wielu innych rozwiązaniach – zapewnia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium