Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 czerwca 2025 r.
8:12

Lubelskie zdobywa serca obcokrajowców. Co urzeka turystów z innych krajów?

Okolice Kazimierza Dolnego to jak mówią sami zagraniczni turyści wciąż ukryty klejnot, czyli miejsce o istnieniu którego wielu obywateli zachodnich krajów nie ma pojęcia
Okolice Kazimierza Dolnego to jak mówią sami zagraniczni turyści wciąż ukryty klejnot, czyli miejsce o istnieniu którego wielu obywateli zachodnich krajów nie ma pojęcia (fot. rs/archiwum)

W zeszłym roku tylko Lublin odwiedziło ponad 1,9 mln turystów. Liczba gości, także tych zagranicznych bije kolejne rekordy. Wielu podróżników tworzy materiały wideo i pisze reportaże, dzieląc się swoimi opiniami na temat naszego regionu. Te są bardzo pozytywne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jednym z blisko 430 tys. zagranicznych turystów, którzy w 2024 roku odwiedzili województwo lubelskie, jest Holenderka, Nynke Nikolai, która swoje podróżnicze materiały publikuje na youtubowym kanale TheWritingTraveler. Co mówi o Lublinie?

- Kiedy przyjechałam tu po raz pierwszy zakochałam się od razu i poczułam jak w domu. (...). Już wtedy wiedziałam, że chcę kiedyś zamieszkać w Lublinie, więc oczywiście musiałam pokazać (to miasto przyp.) mojej przyjaciółce Lilian i mojej rodzinie. Oni wszyscy rozumieją moje uczucia - pisze we wstępie do swojego podróżniczego wideo.

Holenderka zakochana w Lublinie

Na filmie widzimy jej spacer m.in. po Parku Ludowym, Placu Litewskim i ulicy Grodzkiej. - To takie romantyczne miasto, idealne dla artystów, pisarzy i turystów takich, jak ja. Pierwsze wrażenie - być może to najpiękniejsze miasto zaraz po Krakowie. Spacerując tymi ulicami czuję się jak w dawnych czasach - komentuje Holenderka, przyznając, że "całkowicie" zakochała się w Lublinie.

Podróżniczka z Niderlandów była także w Zamościu i Kazimierzu Dolnym. To pierwsze nazwała "oszałamiającym" i "niesamowitym" miastem, a największe wrażenie zrobił na niej rynek i park. Kazimierz Dolny nazwała natomiast "być może jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce", które dla wielu obcokrajowców stanowi "wciąż ukryty klejnot". W Kazimierzu turystka odwiedziła wszystkie największe atrakcje w tym malownicze wąwozy. "Co za miejsce!" - skomentowała przechadzając się tym najbardziej popularnym - Korzeniowym.

Terminal w katedrze zaskoczył Amerykanów

O swoich opiniach na temat Lublina na youtubie chętnie opowiada także wielu innych turystów z całego świata. Przykładowo amerykańska para podróżników, Melissa i Rishi do Lublina dotarli z Warszawy pociągiem, następnie udali się na obiad do restauracji, potem autobusem na Majdanek i znów na Stare Miasto. Z ich dość krótkiej wideorelacji można wywnioskować, że największe wrażenie zrobiły na nich wnętrza lubelskiej katedry. Rishi uznał nawet, że taki kościół to "przesada". Zaskoczeniem dla obydwojga był elektroniczny terminal na datki - wszak USA wciąż kraj, gdzie z obiegu nie wyszły jeszcze czeki.

Dużo więcej spostrzeżeń dotyczących stricte Lublina spisał amerykański podróżnik i fotograf Jesse R. Barker, który na portalu Medium umieścił obszerny reportaż z wizyty w tym mieście. Pierwszym zaskoczeniem była pogoda, która określił jako "nietypowo ciepłą" - wielu obcokrajowców nie wiedzieć czemu sądzi, że Polska to dość zimny pod względem pogody kraj. Jesse nazwał Lublin miastem o bogatej historii i charakterze.

Szukają koziołków

- Położony na starożytnym skrzyżowaniu dróg wschodu i zachodu Lublin był miejscem, w którym karawany zatrzymywały się, aby handlować towarami z północnej Polski. Obecnie jest to tętniące życiem nowoczesne miasto, które jednak nie zapomniało o swojej wyjątkowej historii i architekturze - czytamy.

Amerykanin zwraca uwagę na łukowate bramy, stare miejskie mury, liczne sklepy i restauracje. Podróżnik opowiada o historii Zamku Lubelskiego za starą wieżą - donżonem oraz "wstrząsającej historii" tego miejsca naznaczonego nazistowską i radziecką okupacją.

- Z zamku brukowana droga prowadzi do Bramy Grodzkiej (...) Połączenie, które istniało przez stulecia. Patrząc wstecz z bramy, wyobrażam sobie króla z eskortą zmierzającego do centrum miasta, aby spotkać się ze swoimi poddanymi - opowiada Jesse. Jego uwagę zwraca również koziołek, symbol miasta i związane z nim legendy. - Dziś można zobaczyć go na koszulkach, kubkach do kawy, w sklepach z pamiątkami, ale moja żona uznała, że fajniej jest spacerować po starym mieście i znajdować małe brązowe figurki kozy wciśnięte w kąty wzdłuż kamiennych murów - przyznaje obcokrajowiec.

Amerykaninowi podobał się również lubelski linoskoczek z małpą - rzeźba zawieszona nad ul. Grodzką nazwał swoją ulubioną. - Niechętna małpa siedzi na linie unikając uścisku linoskoczka, a może po prostu go drażni? - zastanawia się autor reportażu.

Wrażenie na podróżniku zrobiła także połyskująca różnymi barwami światła fontanna na Placu Litewskim, pomnik Józefa Piłsudskiego na koniu oraz gmach Grand Hotelu. Pobyt w Lublinie turysta kończy słowami o tym, że to miasto jest jednocześnie w dużej mierze niezmienione przez historię, skrywające tajemnice przeszłości, a jednocześnie bardzo zróżnicowane.

Pięknie, miło, klimatycznie

O Lublinie na swoim kanałach opowiada również wielu turystów ze wschodu, w tym świetnie mówiąca po polsku Ukrainka, Lera Vinogradova z Mariupola. - Lublin wygląda naprawdę dobrze. Bardzo przyjemnie tu spacerować. Bardzo miło, pięknie, uroczo, klimatycznie - przyznaje. Ukrainkę zaskoczyło to, że niewiele ponad 300-tysięczne miasto, które na Ukrainie uchodziłoby za średniej wielkości posiada tak dużo kawiarni i restauracji.

- U nas w Mariupolu nie ma ich tak wiele - przyznaje. Ukrainka spróbowała m.in. lubelskiego cebularza. - Smakuje tak, jak wygląda. Bułka z cebulą. Smaczny - uznała. Lerze spodobały się również proukraińskie akcenty, które zauważyła na Krakowskim Przedmieściu i nie chodziło o żadne flagi, ale o tłumaczenia wystaw na język angielski i ukraiński (poza polskim). - W Krakowie byłby tu raczej język niemiecki i francuski - uznała.

Turystka zwróciła uwagę także na to, co wymaga poprawy. Jej zdaniem "dużo kamienic potrzebuje remontu", a liczba samochodów "w starych miejscach" jest zbyt wysoka. Chodzi m.in. o duży parking przed lubelskim zamkiem. Lublin na kobiecie zrobił pozytywne wrażenie. Dla Ukrainki to miasto, w którym czuć "kulturę europejską", czego najpewniej nie da się w tym samym stopniu powiedzieć o jej rodzinnych stronach.

Gości przybywa

Według statystyk zagranicznych turystów w Lublinie i okolicach jest coraz więcej. Najczęściej naszą część kraju odwiedzają Brytyjczycy, Żydzi, Niemcy, Białorusini i Amerykanie. Niestety dla turystycznej branży, zdecydowana większość z nich w Lublinie spędza zaledwie jeden dzień - bez noclegu. Częściej nocują turyści krajowi, których liczba również rośnie. Najbardziej popularne miejsca to: Stare Miasto, zamek, Plac Litewski, Ogród Saski, Wieża Trynitarska, archikatedra lubelska, a także Centrum Spotkania Kultur. Poza Lublinem najwięcej turystów przyciągają: Zamość, Kazimierz Dolny, Puławy i Nałęczów.

Kanały autorów przytaczanych opinii na temat Lublina i Lubelszczyzny: TheWritingTraveler, Kinetic Passports, leravinogradova7145 oraz Medium/Jesse R. Barker. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty