Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 marca 2016 r.
21:02

Będzie rondo majora "Zapory". Zobacz film o Hieronimie Dekutowskim

Autor: Zdjęcie autora reda
0 22 A A

W niedziele o godz. 10.30 msza w kościele parafialnym zaczną się uroczystości upamiętniające cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” połączone (o godz. 12) z odsłonięciem ronda jego imienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O 12.30 uroczystości przeniosą się do Miejskiego Domu Kultury. Organizatorem uroczystości jest Burmistrz Bełżyc, Towarzystwo Regionalne Bełżyc oraz Stowarzyszenie Żołnierzy AK i WiN w Bełżycach.

Program obchodów:

10.30 – masz św. w kościele parafialnym w Bełżycach. Po mszy św. zostaną złożone kwiaty pod urną z ziemią „z Łączki”.

12.00 – uroczystości odsłonięcia Ronda im. cc mjr. Zapory

12.30 - spotkanie w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach, w jego ramach m.in.:

  • Powitanie gości
  • Koncert chóru GAUDEAMUS z ZS Nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach
  • Wręczenie medali Pro Patria
  • Prelekcja dr Sławomira Poleszka z Lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
  • Projekcja filmu IPN pt. „Zapora”

 

Zwiastun filmu "Zapora":

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aaa / 24 kwietnia 2016 o 19:16
0

Następny wyklety zjeb który wyzywal się na cywilach...

ty ubecki pomiocie.

Avatar
adm / 8 marca 2016 o 13:19
0

Następny wyklety zjeb który wyzywal się na cywilach...

Jak był bandytą to czego ówczesna władza zamordowała Go strzałem w tył głowy, tak jak mordowali sowieci Polskich bohaterów w Katyniu. Czego nie skazała od razu, a po dwóch latach śledztwa i męczenia w więzieniu? Jak był bandytą i mordercą to od razu powinien zostać stracony, a nie po brutalnym śledztwie. Widzę, że propaganda po 1945 roku zrobiła swoje, niestety. Wszyscy, którzy nie godzili się z rosyjską niewolą byli wrogami. Ci wszyscy Żołnierze Wyklęci chcieli żyć w wolnym kraju, a nie być kolonią sowiecką!

Jak był bandytą to czego ówczesna władza zamordowała Go strzałem w tył głowy, tak jak mordowali sowieci Polskich bohaterów w Katyniu. Czego nie skazała od razu, a po dwóch latach śledztwa i męczenia w więzieniu? Jak był bandytą i mordercą to od razu powinien zostać stracony, a nie po brutalnym śledztwie. Widzę, że propaganda po 1945 roku zrobiła swoje, niestety. Wszyscy, którzy nie godzili się z rosyjską niewolą byli wrogami. Ci wszyscy Żołnierze Wyklęci chcieli żyć w wolnym kraju, a nie być kolonią sowiecką!

rozwiń
Avatar
Gość / 8 marca 2016 o 13:09
0
/Jak dla mnie cały ten opór poszedł na marne. Nic nie dał, bo dopiero strajki w 80-tych latach pokonały komunę. Dziwię się tym ludziom, że walczyli po lasach w latach 50-tych... Nie lepiej było się "dostosować" i walczyć inaczej, poczakać na inny moment - choćby na taki jaki nastąpił w czasach solidarności? Przecież to było skazane na niepowodzenie od poczatku, ta partyzantka wewnątrz PRL-u.... Garstka przeciw całemu ZSRR i ich sojusznikom./ Teraz łatwo mówić jak się zna historię. Oni nie znali przyszłości ..., jakbym wiedział, że się za chwilę przewrócę to bym nie wstawał.
/Jak dla mnie cały ten opór poszedł na marne. Nic nie dał, bo dopiero strajki w 80-tych latach pokonały komunę. Dziwię się tym ludziom, że walczyli po lasach w latach 50-tych... Nie lepiej było się "dostosować" i walczyć inaczej, poczakać na inny moment - choćby na taki jaki nastąpił w czasach solidarności? Przecież to było skazane na niepowodzenie od poczatku, ta partyzantka wewnątrz PRL-u.... Garstka przeciw całemu ZSRR i ich sojusznikom./ Teraz łatwo mówić jak się zna historię. Oni nie znali przyszłości ..., jakbym wiedział, że... rozwiń
Avatar
Gość / 8 marca 2016 o 07:21
0

Warto przypomnieć tu również postać innego bandyty, zapożyczonego z Moskwy "Dąbrowskiego". Grabił, mordował, palił swoich. Tych, którzy go karmili, Polaków. I to było tzw. wyzwolenie. Rodzina "Dąbrowskiego" ubiegała sie po wojnie o rentę ZBOWID po "bohaterze".

Avatar
Kalasanty / 7 marca 2016 o 16:56
0

Następny wyklety zjeb który wyzywal się na cywilach...

Może ktoś się dowie  i przedstawi jak wyglądały działania oddziałów "Zapory" gdy na teren gospodarstwa przyszło  20-30 partyzantów. Czy oni kupowali,w jakiś sposób rewanżowali się.Przecież musieli coś zjeść  umyć się itp.

Jaka reakcja była rolników  chłopów na takie przeważnie nocne wizyty.

Avatar
Gość / 7 marca 2016 o 10:00
0
To będzie rondo im bandyty
Avatar
jakub / 7 marca 2016 o 08:19
0

Proszę przybliżyć jego sylwetkę. Gdzie walczył, z kim, kogo zlikwidował z komunistów, nie wliczać w to sklepikarzy, młynarzy, poczciarzy, chłopów którzy wzieli ziemię z reformy rolnej, milicjantów. Napiszcie co o nim sądzą rodziny w/w osób. A do księży : w trakcie tej mszy wspomnijcie o duszach osób o których wspomniałem i sierotach po nich, matkach, siostrach, braciach itd.

Niestety podzielam pogląd w/w ! To bardzo kontrowersyjna sprawa. Mój Ojciec żyjący w tych okolicach i w tych latach miał różne zdania  na temat partyzantki nie wyłączając Zapory ! A jego koleżka Tetrycz zabity przez ub niestety miał więcej złych jak dobrych czynów !  Trzeba być mocno ostrożnym w ocenie bo dzisiaj łatwo to robić a prawda może być zgoła inna, bo ocena zależy od propagatora a nie zasług ! Dzisiejsi "władcy" Polski to ludzie fałszu, kłamstwa i obłudy i ich oceny  niestety takie są pełne obłudy i kłamstwa.

Niestety podzielam pogląd w/w ! To bardzo kontrowersyjna sprawa. Mój Ojciec żyjący w tych okolicach i w tych latach miał różne zdania  na temat partyzantki nie wyłączając Zapory ! A jego koleżka Tetrycz zabity przez ub niestety miał więcej złych jak dobrych czynów !  Trzeba być mocno ostrożnym w ocenie bo dzisiaj łatwo to robić a prawda może być zgoła inna, bo ocena zależy od propagatora a nie zasług ! Dzisiejsi "władcy" Polski to ludzie fałszu, kłamstwa i obłudy i ich oceny  niestety takie są pełne obłudy i k... rozwiń

Avatar
Gość / 7 marca 2016 o 07:02
0
Jak dla mnie cały ten opór poszedł na marne. Nic nie dał, bo dopiero strajki w 80-tych latach pokonały komunę. Dziwię się tym ludziom, że walczyli po lasach w latach 50-tych... Nie lepiej było się "dostosować" i walczyć inaczej, poczakać na inny moment - choćby na taki jaki nastąpił w czasach solidarności? Przecież to było skazane na niepowodzenie od poczatku, ta partyzantka wewnątrz PRL-u.... Garstka przeciw całemu ZSRR i ich sojusznikom.
Avatar
żołnierz / 6 marca 2016 o 17:18
0

Cześć i Chwała Bohaterom, którzy wierzyli w niepodległą Polskę i potrafili dla niej walczyć i oddać życie !!!

Tak jest.Cześć żołnierzom wojska polskiego,pogranicznikom i wszystkim,którzy przyczynili się do zwycięstwa nad okupantem niemieckim.

Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 11:37
0
Cześć i Chwała Bohaterom, którzy wierzyli w niepodległą Polskę i potrafili dla niej walczyć i oddać życie !!!
Avatar
aaa / 24 kwietnia 2016 o 19:16
0

Następny wyklety zjeb który wyzywal się na cywilach...

ty ubecki pomiocie.

Avatar
adm / 8 marca 2016 o 13:19
0

Następny wyklety zjeb który wyzywal się na cywilach...

Jak był bandytą to czego ówczesna władza zamordowała Go strzałem w tył głowy, tak jak mordowali sowieci Polskich bohaterów w Katyniu. Czego nie skazała od razu, a po dwóch latach śledztwa i męczenia w więzieniu? Jak był bandytą i mordercą to od razu powinien zostać stracony, a nie po brutalnym śledztwie. Widzę, że propaganda po 1945 roku zrobiła swoje, niestety. Wszyscy, którzy nie godzili się z rosyjską niewolą byli wrogami. Ci wszyscy Żołnierze Wyklęci chcieli żyć w wolnym kraju, a nie być kolonią sowiecką!

Jak był bandytą to czego ówczesna władza zamordowała Go strzałem w tył głowy, tak jak mordowali sowieci Polskich bohaterów w Katyniu. Czego nie skazała od razu, a po dwóch latach śledztwa i męczenia w więzieniu? Jak był bandytą i mordercą to od razu powinien zostać stracony, a nie po brutalnym śledztwie. Widzę, że propaganda po 1945 roku zrobiła swoje, niestety. Wszyscy, którzy nie godzili się z rosyjską niewolą byli wrogami. Ci wszyscy Żołnierze Wyklęci chcieli żyć w wolnym kraju, a nie być kolonią sowiecką!

rozwiń
Avatar
Gość / 8 marca 2016 o 13:09
0
/Jak dla mnie cały ten opór poszedł na marne. Nic nie dał, bo dopiero strajki w 80-tych latach pokonały komunę. Dziwię się tym ludziom, że walczyli po lasach w latach 50-tych... Nie lepiej było się "dostosować" i walczyć inaczej, poczakać na inny moment - choćby na taki jaki nastąpił w czasach solidarności? Przecież to było skazane na niepowodzenie od poczatku, ta partyzantka wewnątrz PRL-u.... Garstka przeciw całemu ZSRR i ich sojusznikom./ Teraz łatwo mówić jak się zna historię. Oni nie znali przyszłości ..., jakbym wiedział, że się za chwilę przewrócę to bym nie wstawał.
/Jak dla mnie cały ten opór poszedł na marne. Nic nie dał, bo dopiero strajki w 80-tych latach pokonały komunę. Dziwię się tym ludziom, że walczyli po lasach w latach 50-tych... Nie lepiej było się "dostosować" i walczyć inaczej, poczakać na inny moment - choćby na taki jaki nastąpił w czasach solidarności? Przecież to było skazane na niepowodzenie od poczatku, ta partyzantka wewnątrz PRL-u.... Garstka przeciw całemu ZSRR i ich sojusznikom./ Teraz łatwo mówić jak się zna historię. Oni nie znali przyszłości ..., jakbym wiedział, że... rozwiń
Avatar
Gość / 8 marca 2016 o 07:21
0

Warto przypomnieć tu również postać innego bandyty, zapożyczonego z Moskwy "Dąbrowskiego". Grabił, mordował, palił swoich. Tych, którzy go karmili, Polaków. I to było tzw. wyzwolenie. Rodzina "Dąbrowskiego" ubiegała sie po wojnie o rentę ZBOWID po "bohaterze".

Avatar
Kalasanty / 7 marca 2016 o 16:56
0

Następny wyklety zjeb który wyzywal się na cywilach...

Może ktoś się dowie  i przedstawi jak wyglądały działania oddziałów "Zapory" gdy na teren gospodarstwa przyszło  20-30 partyzantów. Czy oni kupowali,w jakiś sposób rewanżowali się.Przecież musieli coś zjeść  umyć się itp.

Jaka reakcja była rolników  chłopów na takie przeważnie nocne wizyty.

Avatar
Gość / 7 marca 2016 o 10:00
0
To będzie rondo im bandyty
Avatar
jakub / 7 marca 2016 o 08:19
0

Proszę przybliżyć jego sylwetkę. Gdzie walczył, z kim, kogo zlikwidował z komunistów, nie wliczać w to sklepikarzy, młynarzy, poczciarzy, chłopów którzy wzieli ziemię z reformy rolnej, milicjantów. Napiszcie co o nim sądzą rodziny w/w osób. A do księży : w trakcie tej mszy wspomnijcie o duszach osób o których wspomniałem i sierotach po nich, matkach, siostrach, braciach itd.

Niestety podzielam pogląd w/w ! To bardzo kontrowersyjna sprawa. Mój Ojciec żyjący w tych okolicach i w tych latach miał różne zdania  na temat partyzantki nie wyłączając Zapory ! A jego koleżka Tetrycz zabity przez ub niestety miał więcej złych jak dobrych czynów !  Trzeba być mocno ostrożnym w ocenie bo dzisiaj łatwo to robić a prawda może być zgoła inna, bo ocena zależy od propagatora a nie zasług ! Dzisiejsi "władcy" Polski to ludzie fałszu, kłamstwa i obłudy i ich oceny  niestety takie są pełne obłudy i kłamstwa.

Niestety podzielam pogląd w/w ! To bardzo kontrowersyjna sprawa. Mój Ojciec żyjący w tych okolicach i w tych latach miał różne zdania  na temat partyzantki nie wyłączając Zapory ! A jego koleżka Tetrycz zabity przez ub niestety miał więcej złych jak dobrych czynów !  Trzeba być mocno ostrożnym w ocenie bo dzisiaj łatwo to robić a prawda może być zgoła inna, bo ocena zależy od propagatora a nie zasług ! Dzisiejsi "władcy" Polski to ludzie fałszu, kłamstwa i obłudy i ich oceny  niestety takie są pełne obłudy i k... rozwiń

Avatar
Gość / 7 marca 2016 o 07:02
0
Jak dla mnie cały ten opór poszedł na marne. Nic nie dał, bo dopiero strajki w 80-tych latach pokonały komunę. Dziwię się tym ludziom, że walczyli po lasach w latach 50-tych... Nie lepiej było się "dostosować" i walczyć inaczej, poczakać na inny moment - choćby na taki jaki nastąpił w czasach solidarności? Przecież to było skazane na niepowodzenie od poczatku, ta partyzantka wewnątrz PRL-u.... Garstka przeciw całemu ZSRR i ich sojusznikom.
Avatar
żołnierz / 6 marca 2016 o 17:18
0

Cześć i Chwała Bohaterom, którzy wierzyli w niepodległą Polskę i potrafili dla niej walczyć i oddać życie !!!

Tak jest.Cześć żołnierzom wojska polskiego,pogranicznikom i wszystkim,którzy przyczynili się do zwycięstwa nad okupantem niemieckim.

Avatar
Gość / 6 marca 2016 o 11:37
0
Cześć i Chwała Bohaterom, którzy wierzyli w niepodległą Polskę i potrafili dla niej walczyć i oddać życie !!!
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 0 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 13 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 8

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!