

Śmig łuczników, szczęk mieczy i tętent końskich kopyt ponownie rozlegną się nad Bugiem. Już 20 lipca w Czumowie pod Hrubieszowem odbędzie się wielka inscenizacja bitwy sprzed ponad tysiąca lat – starcia wojsk Bolesława Chrobrego z armią Jarosława Mądrego. A to nie wszystko. W tym roku będzie też coś wyjątkowego: widowiskowa koronacja pierwszego króla Polski.

– To nie tylko świetne widowisko, ale też żywa lekcja historii – podkreśla Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. I rzeczywiście – trudno o lepszą okazję, by poczuć klimat XI wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie historycznego obozu znajdują się autentyczne ślady z tamtych czasów: cmentarzysko i średniowieczna osada, a niedaleko – kurhan nazywany przez miejscowych „mogiłą Chrobrego”.
To już czwarta edycja wydarzenia, które z roku na rok przyciąga coraz większe tłumy. Tym razem na polu bitwy zobaczymy około 500 rekonstruktorów z Polski i Litwy, a także dziesiątki koni, łuczników i wojów w pełnym rynsztunku. – Można o tym czytać w książkach, ale nic nie działa tak na wyobraźnię, jak historia na żywo – przekonuje Sławomir Guz, prezes Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.
W programie dwudniowego wydarzenia (19–20 lipca) znajdą się również pokazy dawnych rzemiosł, warsztaty, gry terenowe, koncerty i turnieje wojów. – Zawsze coś wnoszą do zrozumienia naszych dziejów i początków państwa polskiego – dodaje dyrektor Bartecki.
Kulminacyjny punkt programu – inscenizację bitwy nad Bugiem – zaplanowano na niedzielę, 20 lipca o godz. 14.00. Natomiast koronacja Bolesława Chrobrego odbędzie się dzień wcześniej, w sobotę o godz. 18.30. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Krótka lekcja historii
Bitwa nad Bugiem miała miejsce w 1018 roku i była częścią wyprawy Bolesława Chrobrego na Ruś Kijowską. Po stronie Chrobrego walczyli nie tylko Polacy, ale i sojusznicy: 300 niemieckich rycerzy, 500 Węgrów i 100 Pieczyngów. Łącznie nawet 5 tysięcy wojów. Naprzeciw nim stanęły wojska Jarosława Mądrego wspomagane przez Wikingów. Kronikarze pisali o błyskawicznym ataku przez rzekę i zdecydowanym zwycięstwie Polaków.
Po bitwie Chrobry kontynuował marsz na Kijów, by osadzić na tronie swojego zięcia – Świętopełka. Reszta? Cóż, będziecie mogli ją obejrzeć na żywo – i to w pełnym zbrojnym wydaniu.
Źródło: PAP
