W Opolu Lubelskim 30-osobowa grupa mieszkańców dyskutuje o kierunkach odnowy centrum miasta. Ma to charakter narad obywatelskich.
Miasto stara się o pieniądze na odnowę centrum. Pierwszym krokiem w tym kierunku są narady obywatelskie. Nabór 30 osób do grupy debatujących mieszkańców magistrat przeprowadził w grudniu minionego roku.
– Uczestnicy narad wspólnie wypracowują kierunki prac, rekomendując je władzom Opola Lubelskiego. To bardzo ciekawa forma konsultacji społecznych, bo to mieszkańcy nakreślają kierunki zmian czy oczekiwane efekty inwestycji, jeszcze przed rozpoczęciem prac projektowych – mówi pani Anna, uczestniczka narad.
Uczestnicy narad spotkali się już dwa razy. Pod koniec stycznia dyskutowali o tym, co zrobić, aby mieszkańcy i turyści spędzali więcej czasu w centrum miasta. Przed dyskusją odbyła się prezentacja poświęcona procesom, które doprowadziły do zmian roli centrum Opola Lubelskiego w perspektywie historycznej. Prezentację na ten temat przygotował Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków w Lublinie.
– W efekcie prac panelowych uczestnicy narady wypracowali kilka ciekawych pomysłów. Najczęściej pojawiał się postulat organizacji w „nowym centrum” małpiego gaju, utworzenie nowych miejsc parkingowych, poprawy wizerunku małego targu oraz zagospodarowania terenu przy kościele – mówi Izabela Zarzycka z opolskiego magistratu.
Podczas drugiej narady (zobacz wideo), w lutym, omówiono kwestie komunikacji w centrum. W tej naradzie uczestniczyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Opolu Lubelskim. – Policjanci odpowiedzieli na pytania dotyczące możliwości ograniczenia tranzytu ciężkich samochodów przez centrum, zwiększenia bezpieczeństwa rowerzystów, możliwości utworzenia ścieżek rowerowych oraz sygnalizacji świetlnej w mieście – dodaje Zarzycka.
Jednak najważniejsza narada planowana jest na 9 marca. – Będzie dotyczyć renowacji prywatnych kamienic. Ten temat wywołuje sporo emocji. W 30-osobowej grupie jest spora delegacja właścicieli kamienic zlokalizowanych w centrum – dodaje Izabela Zarzycka.
Już teraz wiadomo, że na tej naradzie na pewno zostanie poruszony temat nadzoru konserwatorskiego nad ewentualnymi remontami. Na pewno też zostanie omówiona kwestia szyldów szpecących centrum. Zapewne też właściciele kamienic przeznaczonych do remontu będą rozmawiać o ewentualnych ulgach w podatku od nieruchomości.
Wszystkie wnioski wypracowane podczas narad zostaną przekazane władzom – publiczne, otwarte wysłuchanie w tej sprawie zaplanowano na połowę kwietnia. Architekci wezmą pod uwagę zgłoszone pomysły. Warunkiem rozpoczęcia odnowy centrum jest uzyskanie przez miasto dofinansowania z Unii. A to rozstrzygnie się w najbliższych miesiącach.