917 osób chce zaprząc słońce do pracy. Taki jest efekt naboru na terenie gminy i miasta osób chętnych do montażu na swoich posesjach kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych
Opole Lubelskie jest po pierwszym etap działań zmierzających do uzyskania dofinansowania na montaż kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. 8 lutego zakończył się nabór osób chętnych do udziału w projekcie na montaż tych urządzeń.
– W sumie, w ciągu dwóch dni naboru, ankiety techniczne złożyło łącznie 917 osób. Aż 513 rodzin wyraziło chęć montażu kolektorów słonecznych, a 404 zainteresowało się instalacją paneli fotowoltaicznych – mówi Krzysztof Ryczek z Urzędu Miasta i Gminy Opole Lubelskie.
Ankiety są obecnie weryfikowane pod kątem zaległości w podatkach na rzecz gminy i opłat śmieciowych. Po pozytywnej weryfikacji będą bezpośrednio kierowane do projektantów, którzy na miejscu każdej zgłoszonej nieruchomości zdecydują o ostatecznej kwalifikacji do udziału w projekcie.
– Przed nami jeszcze długa droga do realizacji projektu, ale cieszy tak duże zainteresowanie mieszkańców. Zdecydowana większość to osoby mieszkające na terenach wiejskich gminy – mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola. – Z pewnością na dużą popularność tego typu rozwiązań miał wpływ projekt zrealizowany przez nas przed rokiem, kiedy zamontowaliśmy na terenie gminy kolektory słoneczne w 506 gospodarstwach. Ludzie zobaczyli, że takie rozwiązania działają i można na tym sporo zaoszczędzić – dodaje burmistrz.
Po weryfikacji ankiet i utworzeniu list osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie urzędnicy muszą przygotować wniosek aplikacyjny do Urzędu Marszałkowskiego. Termin złożenia aplikacji mija w kwietniu tego roku.
– Następnie przyjdzie nam zaczekać na decyzję, czy nasz projekt otrzymał unijne dofinansowanie. Wyniki konkursu powinny być znane najpóźniej do końca roku – wyjaśnia Marcelina Dziechciarz z Wydziału Integracji Europejskiej i Promocji UM w Opolu Lubelskim. – W przypadku pozytywnego dla nas rozstrzygnięcia konkursu, optymistyczny wariant realizacji projektu to połowa 2017 roku. Zanim jednak przystąpimy do montażu instalacji, będziemy musieli podpisać stosowne umowy ze wszystkimi osobami, które złożyły ankiety i zostały zakwalifikowane do udziału w projekcie. Będą też organizowane spotkania informacyjne – dodaje Marcelina Dziechciarz.
Przypomnijmy, że całkowity koszt poprzedniego projektu montażu paneli słonecznych w gminie Opole Lubelskie wyniósł ponad 5,8 mln złotych, a dofinansowanie UE osiągnęło poziom 4,56 mln złotych. Udział finansowy mieszkańca wynosił od 14 do 15 proc. wartości instalacji paneli solarnych zamontowanych na posesji.