Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 czerwca 2016 r.
15:07

Fundacja Wolności chce zmian w radach dzielnic. Większe uprawnienia i pieniądze dla każdego radnego?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A

Zmianę zasad działania rad dzielnic proponuje miastu Fundacja Wolności. Zaleca, by każdy radny dostawał pieniądze za posiedzenie, by rady miały większe uprawnienia (np. wpływ na wybór dyrektorów szkół) i mogły składać własne projekty uchwał do Rady Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To tylko część z rekomendacji spisanych przez Fundację Wolności, która wzięła pod lupę 10 wybranych rad dzielnic. Wszystkich rad jest 27, a każda ma do dyspozycji 129 tys. zł tzw. rezerwy celowej na drobne inwestycje. Pieniądze te zwykle trafiają na odnawianie chodników, wyposażenie placów zabaw, ławki, czy plenerowe siłownie.

Teraz każda dzielnica dostaje taką samą „rezerwę celową”, zaś Fundacja Wolności proponuje, by kwota zależała od frekwencji w wyborach do danej rady. – Taki podział środków premiowałby dzielnice, w których mieszkańcy chętnie biorą udział w wyborach – wyjaśnia fundacja w swym raporcie.

Gdyby proponowany system obowiązywał teraz, to więcej pieniędzy dostawałaby Rada Dzielnicy Zemborzyce, gdzie frekwencja była najwyższa (14,42 proc.) a mniej Rada Dzielnicy Śródmieście, gdzie do urn poszło najmniej wyborców (4,19 proc.). Jednocześnie fundacja proponuje, by radnych wybierano w okręgach jednomandatowych i zwraca uwagę, że system ten obowiązuje przy wyborach do rad gmin o wielkości zbliżonej do naszych dzielnic, a nawet większych.

Rewolucją miałoby być przyznanie diet wszystkim dzielnicowym radnym. Teraz jedynie przewodniczący zarządu dzielnicy (wybierany przez radę z jej grona) dostaje dietę w wysokości płacy minimalnej przed opodatkowaniem, tj. 1850 zł miesięcznie. Pozostali pracują społecznie.

Fundacja proponuje inny podział: 800 zł miesięcznie dla przewodniczącego zarządu, 160 zł dla wiceprzewodniczącego, 160 zł dla sekretarza i 80 zł dla członka zarządu. Natomiast za każdy udział w posiedzeniu (ale za nie więcej, niż jednym miesięcznie) przewodniczący rady otrzymywałby 200 zł, wiceprzewodniczący 60 zł, a szeregowy radny 30 zł.

Jednocześnie rady dzielnic miałyby – to kolejna propozycja Fundacji Wolności – otrzymać dodatkowe kompetencje. Jeśli w jakiejś sprawie skrzyknęłyby się rady trzech dzielnic, to mogłyby złożyć do Rady Miasta swój projekt uchwały, na tej samej zasadzie jak grupa 1000 mieszkańców Lublina. Ponadto przedstawiciel rady dzielnicy miałby zasiadać w komisji konkursowej przy wyborze dyrektora szkoły działającej na danym terenie, rady zyskałyby też wpływ na wybór ofert w konkursach, w których dzielone są pieniądze dla organizacji pozarządowych.

Ratusz nie komentuje szerzej tych propozycji. – Weźmiemy je pod rozwagę – stwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 00:13
0
Ta fundacja tylko nieudolnie realizuje projekt, na który dostała kasę z Fundacji Batorego, założonej przez żydowskiego grandziarza i spekulanta George'a Sorosa. To dzięki niemu mamy uchodźców w Europie. Co trzeba zrobić żeby taką kasę dostać? Ano trzeba mieć specjalnego nosa do rozpoznawania się po zapachu. Prezes Fundacji Wolności ma takiego nosa, a jakże! Taki nos to majątek.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 21:27
0
ta fundacja to dopiero przekręt
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 19:59
0
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natychmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych uchwalić nowy podział administracyjny Lublina oraz powołać nowe, 7-8, Rady Dzielnic, którymi zarządzaliby Burmistrzowie!!!!
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natychmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych uchwalić nowy podzi... rozwiń
Avatar
Piotr / 14 czerwca 2016 o 19:54
0
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są  radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic  i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natycmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych ucwalić nowy podział administracyjny Lublina oraz powołać nowe, 7-8, Rady Dzielnic,  którymi zarządzaliby Burmistrzowie!!!!
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są  radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic  i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natycmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych ucwalić nowy podzia... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 19:19
0
Przypomnijmy, że diety radnych, to druga nieopodatkowana pensja.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 18:19
0
A ja proponuję Fundacji Wolności, by się puknęła w to i owo. I to mocno, do poziomu otrzeźwienia. Radni powinni reprezentować mieszkańców a nie działać jako etatowi, zależni od miasta urzędnicy. Podstawowym wymogiem przed wyborem na radnego powinny być badania psychiatryczne i rozwiązanie kilku testów na inteligencję. Wstępny odsiew osiągnąłby co najmniej 80% kandydatów. Po uwzględnieniu znajomości prawa, ustaw, regulaminów czy nawet savoir-vivre'u, kolejne 10 procent można uznać za stracone. Nie może być tak, że za wygłaszane brednie, chamskie zachowanie, pogróżki wobec siebie czy zwykłe oszustwa na listach obecności ci państwo otrzymują jakiekolwiek diety. Obciąć diety i ograniczyć liczbę. A poza tym, czy fundacja nakłania do karania mieszkańców dzielnicy za to, że nie wzięli udziału w wyborach? Zabierzecie pieniądze na chodnik przy Krakowskim, Lipowej albo 3-Maja, bo Śródmieście nie głosowało wystarczająco aktywnie? A potem będziecie pierwsi do wyjaśniania, dlaczego ratusz nie zadbał o reprezentacyjną ulicę miasta. I jeszcze jedno, na kogo mieli głosować mieszkańcy? Na myślących inaczej, którzy być może szukają zajęcia lub dowolnej korzyści dla siebie za publiczne pieniądze? Czy mizerną, 14% frekwencję uznajecie już za sukces wyborczy godny pełnej nagrody 129 tys. z rezerwy? Czekam na kolejne pomysły. Może w tym roku nie osiągniecie poziomu abstrakcji Ministerstwa Głupich Kroków.
A ja proponuję Fundacji Wolności, by się puknęła w to i owo. I to mocno, do poziomu otrzeźwienia. Radni powinni reprezentować mieszkańców a nie działać jako etatowi, zależni od miasta urzędnicy. Podstawowym wymogiem przed wyborem na radnego powinny być badania psychiatryczne i rozwiązanie kilku testów na inteligencję. Wstępny odsiew osiągnąłby co najmniej 80% kandydatów. Po uwzględnieniu znajomości prawa, ustaw, regulaminów czy nawet savoir-vivre'u, kolejne 10 procent można uznać za stracone. Nie może być tak, że za wygłaszane brednie, chams... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 16:48
0
szkoda, że Żuk i Kowalczyk nie zauważyli, że w obecnej formie Rady dzielnic to pic na wodę. Fundacja Wolności robi to czego urząd miasta nie potrafi, bo zajęty jest pomocą kolesiom: Górki czechowskie, nowy ratusz, wycinanie drzew i wiele innych przekrętów.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 15:27
0
Co za brednie
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 15:20
0
jezu same bzdury i niedorzeczne pomysły ale czego innego się spodziewać po fundacji dowodzonej przez PiSowca
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 00:13
0
Ta fundacja tylko nieudolnie realizuje projekt, na który dostała kasę z Fundacji Batorego, założonej przez żydowskiego grandziarza i spekulanta George'a Sorosa. To dzięki niemu mamy uchodźców w Europie. Co trzeba zrobić żeby taką kasę dostać? Ano trzeba mieć specjalnego nosa do rozpoznawania się po zapachu. Prezes Fundacji Wolności ma takiego nosa, a jakże! Taki nos to majątek.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 21:27
0
ta fundacja to dopiero przekręt
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 19:59
0
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natychmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych uchwalić nowy podział administracyjny Lublina oraz powołać nowe, 7-8, Rady Dzielnic, którymi zarządzaliby Burmistrzowie!!!!
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natychmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych uchwalić nowy podzi... rozwiń
Avatar
Piotr / 14 czerwca 2016 o 19:54
0
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są  radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic  i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natycmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych ucwalić nowy podział administracyjny Lublina oraz powołać nowe, 7-8, Rady Dzielnic,  którymi zarządzaliby Burmistrzowie!!!!
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są  radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic  i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natycmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych ucwalić nowy podzia... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 19:19
0
Przypomnijmy, że diety radnych, to druga nieopodatkowana pensja.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 18:19
0
A ja proponuję Fundacji Wolności, by się puknęła w to i owo. I to mocno, do poziomu otrzeźwienia. Radni powinni reprezentować mieszkańców a nie działać jako etatowi, zależni od miasta urzędnicy. Podstawowym wymogiem przed wyborem na radnego powinny być badania psychiatryczne i rozwiązanie kilku testów na inteligencję. Wstępny odsiew osiągnąłby co najmniej 80% kandydatów. Po uwzględnieniu znajomości prawa, ustaw, regulaminów czy nawet savoir-vivre'u, kolejne 10 procent można uznać za stracone. Nie może być tak, że za wygłaszane brednie, chamskie zachowanie, pogróżki wobec siebie czy zwykłe oszustwa na listach obecności ci państwo otrzymują jakiekolwiek diety. Obciąć diety i ograniczyć liczbę. A poza tym, czy fundacja nakłania do karania mieszkańców dzielnicy za to, że nie wzięli udziału w wyborach? Zabierzecie pieniądze na chodnik przy Krakowskim, Lipowej albo 3-Maja, bo Śródmieście nie głosowało wystarczająco aktywnie? A potem będziecie pierwsi do wyjaśniania, dlaczego ratusz nie zadbał o reprezentacyjną ulicę miasta. I jeszcze jedno, na kogo mieli głosować mieszkańcy? Na myślących inaczej, którzy być może szukają zajęcia lub dowolnej korzyści dla siebie za publiczne pieniądze? Czy mizerną, 14% frekwencję uznajecie już za sukces wyborczy godny pełnej nagrody 129 tys. z rezerwy? Czekam na kolejne pomysły. Może w tym roku nie osiągniecie poziomu abstrakcji Ministerstwa Głupich Kroków.
A ja proponuję Fundacji Wolności, by się puknęła w to i owo. I to mocno, do poziomu otrzeźwienia. Radni powinni reprezentować mieszkańców a nie działać jako etatowi, zależni od miasta urzędnicy. Podstawowym wymogiem przed wyborem na radnego powinny być badania psychiatryczne i rozwiązanie kilku testów na inteligencję. Wstępny odsiew osiągnąłby co najmniej 80% kandydatów. Po uwzględnieniu znajomości prawa, ustaw, regulaminów czy nawet savoir-vivre'u, kolejne 10 procent można uznać za stracone. Nie może być tak, że za wygłaszane brednie, chams... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 16:48
0
szkoda, że Żuk i Kowalczyk nie zauważyli, że w obecnej formie Rady dzielnic to pic na wodę. Fundacja Wolności robi to czego urząd miasta nie potrafi, bo zajęty jest pomocą kolesiom: Górki czechowskie, nowy ratusz, wycinanie drzew i wiele innych przekrętów.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 o 15:27
0
Co za brednie
Avatar