Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 czerwca 2016 r.
15:07

Fundacja Wolności chce zmian w radach dzielnic. Większe uprawnienia i pieniądze dla każdego radnego?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A

Zmianę zasad działania rad dzielnic proponuje miastu Fundacja Wolności. Zaleca, by każdy radny dostawał pieniądze za posiedzenie, by rady miały większe uprawnienia (np. wpływ na wybór dyrektorów szkół) i mogły składać własne projekty uchwał do Rady Miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To tylko część z rekomendacji spisanych przez Fundację Wolności, która wzięła pod lupę 10 wybranych rad dzielnic. Wszystkich rad jest 27, a każda ma do dyspozycji 129 tys. zł tzw. rezerwy celowej na drobne inwestycje. Pieniądze te zwykle trafiają na odnawianie chodników, wyposażenie placów zabaw, ławki, czy plenerowe siłownie.

Teraz każda dzielnica dostaje taką samą „rezerwę celową”, zaś Fundacja Wolności proponuje, by kwota zależała od frekwencji w wyborach do danej rady. – Taki podział środków premiowałby dzielnice, w których mieszkańcy chętnie biorą udział w wyborach – wyjaśnia fundacja w swym raporcie.

Gdyby proponowany system obowiązywał teraz, to więcej pieniędzy dostawałaby Rada Dzielnicy Zemborzyce, gdzie frekwencja była najwyższa (14,42 proc.) a mniej Rada Dzielnicy Śródmieście, gdzie do urn poszło najmniej wyborców (4,19 proc.). Jednocześnie fundacja proponuje, by radnych wybierano w okręgach jednomandatowych i zwraca uwagę, że system ten obowiązuje przy wyborach do rad gmin o wielkości zbliżonej do naszych dzielnic, a nawet większych.

Rewolucją miałoby być przyznanie diet wszystkim dzielnicowym radnym. Teraz jedynie przewodniczący zarządu dzielnicy (wybierany przez radę z jej grona) dostaje dietę w wysokości płacy minimalnej przed opodatkowaniem, tj. 1850 zł miesięcznie. Pozostali pracują społecznie.

Fundacja proponuje inny podział: 800 zł miesięcznie dla przewodniczącego zarządu, 160 zł dla wiceprzewodniczącego, 160 zł dla sekretarza i 80 zł dla członka zarządu. Natomiast za każdy udział w posiedzeniu (ale za nie więcej, niż jednym miesięcznie) przewodniczący rady otrzymywałby 200 zł, wiceprzewodniczący 60 zł, a szeregowy radny 30 zł.

Jednocześnie rady dzielnic miałyby – to kolejna propozycja Fundacji Wolności – otrzymać dodatkowe kompetencje. Jeśli w jakiejś sprawie skrzyknęłyby się rady trzech dzielnic, to mogłyby złożyć do Rady Miasta swój projekt uchwały, na tej samej zasadzie jak grupa 1000 mieszkańców Lublina. Ponadto przedstawiciel rady dzielnicy miałby zasiadać w komisji konkursowej przy wyborze dyrektora szkoły działającej na danym terenie, rady zyskałyby też wpływ na wybór ofert w konkursach, w których dzielone są pieniądze dla organizacji pozarządowych.

Ratusz nie komentuje szerzej tych propozycji. – Weźmiemy je pod rozwagę – stwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 r. o 00:13
0
Ta fundacja tylko nieudolnie realizuje projekt, na który dostała kasę z Fundacji Batorego, założonej przez żydowskiego grandziarza i spekulanta George'a Sorosa. To dzięki niemu mamy uchodźców w Europie. Co trzeba zrobić żeby taką kasę dostać? Ano trzeba mieć specjalnego nosa do rozpoznawania się po zapachu. Prezes Fundacji Wolności ma takiego nosa, a jakże! Taki nos to majątek.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 21:27
0
ta fundacja to dopiero przekręt
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 19:59
0
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natychmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych uchwalić nowy podział administracyjny Lublina oraz powołać nowe, 7-8, Rady Dzielnic, którymi zarządzaliby Burmistrzowie!!!!
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natychmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych uchwalić nowy podzi... rozwiń
Avatar
Piotr / 14 czerwca 2016 r. o 19:54
0
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są  radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic  i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natycmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych ucwalić nowy podział administracyjny Lublina oraz powołać nowe, 7-8, Rady Dzielnic,  którymi zarządzaliby Burmistrzowie!!!!
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są  radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic  i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natycmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych ucwalić nowy podzia... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 19:19
0
Przypomnijmy, że diety radnych, to druga nieopodatkowana pensja.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 18:19
0
A ja proponuję Fundacji Wolności, by się puknęła w to i owo. I to mocno, do poziomu otrzeźwienia. Radni powinni reprezentować mieszkańców a nie działać jako etatowi, zależni od miasta urzędnicy. Podstawowym wymogiem przed wyborem na radnego powinny być badania psychiatryczne i rozwiązanie kilku testów na inteligencję. Wstępny odsiew osiągnąłby co najmniej 80% kandydatów. Po uwzględnieniu znajomości prawa, ustaw, regulaminów czy nawet savoir-vivre'u, kolejne 10 procent można uznać za stracone. Nie może być tak, że za wygłaszane brednie, chamskie zachowanie, pogróżki wobec siebie czy zwykłe oszustwa na listach obecności ci państwo otrzymują jakiekolwiek diety. Obciąć diety i ograniczyć liczbę. A poza tym, czy fundacja nakłania do karania mieszkańców dzielnicy za to, że nie wzięli udziału w wyborach? Zabierzecie pieniądze na chodnik przy Krakowskim, Lipowej albo 3-Maja, bo Śródmieście nie głosowało wystarczająco aktywnie? A potem będziecie pierwsi do wyjaśniania, dlaczego ratusz nie zadbał o reprezentacyjną ulicę miasta. I jeszcze jedno, na kogo mieli głosować mieszkańcy? Na myślących inaczej, którzy być może szukają zajęcia lub dowolnej korzyści dla siebie za publiczne pieniądze? Czy mizerną, 14% frekwencję uznajecie już za sukces wyborczy godny pełnej nagrody 129 tys. z rezerwy? Czekam na kolejne pomysły. Może w tym roku nie osiągniecie poziomu abstrakcji Ministerstwa Głupich Kroków.
A ja proponuję Fundacji Wolności, by się puknęła w to i owo. I to mocno, do poziomu otrzeźwienia. Radni powinni reprezentować mieszkańców a nie działać jako etatowi, zależni od miasta urzędnicy. Podstawowym wymogiem przed wyborem na radnego powinny być badania psychiatryczne i rozwiązanie kilku testów na inteligencję. Wstępny odsiew osiągnąłby co najmniej 80% kandydatów. Po uwzględnieniu znajomości prawa, ustaw, regulaminów czy nawet savoir-vivre'u, kolejne 10 procent można uznać za stracone. Nie może być tak, że za wygłaszane brednie, chams... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 16:48
0
szkoda, że Żuk i Kowalczyk nie zauważyli, że w obecnej formie Rady dzielnic to pic na wodę. Fundacja Wolności robi to czego urząd miasta nie potrafi, bo zajęty jest pomocą kolesiom: Górki czechowskie, nowy ratusz, wycinanie drzew i wiele innych przekrętów.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 15:27
0
Co za brednie
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 15:20
0
jezu same bzdury i niedorzeczne pomysły ale czego innego się spodziewać po fundacji dowodzonej przez PiSowca
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 r. o 00:13
0
Ta fundacja tylko nieudolnie realizuje projekt, na który dostała kasę z Fundacji Batorego, założonej przez żydowskiego grandziarza i spekulanta George'a Sorosa. To dzięki niemu mamy uchodźców w Europie. Co trzeba zrobić żeby taką kasę dostać? Ano trzeba mieć specjalnego nosa do rozpoznawania się po zapachu. Prezes Fundacji Wolności ma takiego nosa, a jakże! Taki nos to majątek.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 21:27
0
ta fundacja to dopiero przekręt
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 19:59
0
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natychmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych uchwalić nowy podział administracyjny Lublina oraz powołać nowe, 7-8, Rady Dzielnic, którymi zarządzaliby Burmistrzowie!!!!
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natychmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych uchwalić nowy podzi... rozwiń
Avatar
Piotr / 14 czerwca 2016 r. o 19:54
0
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są  radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic  i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natycmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych ucwalić nowy podział administracyjny Lublina oraz powołać nowe, 7-8, Rady Dzielnic,  którymi zarządzaliby Burmistrzowie!!!!
Debilizmem był podział Lublina na 28 dzielnic! Tak, jak W-wa, Wrocław, Łódź i Poznań po 7-8 dzielnic, radni dzielnicy są  radnymi Rady Miasta! Rady Dzielnic mają siedziby na terenie dzielnic  i mają decydujący głos w sprawach rozwoju, remontów, inwestycji i załatwiają sprawy mieszkańców. 28 lubelskich RD, gdzie większość radnych jest skłócona miedzy sobą i nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny!!! Należy natycmiast zmienić ten stan i rozgonić rozkapryszonych "pseudo radnych", a po konsultacjach społecznych ucwalić nowy podzia... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 19:19
0
Przypomnijmy, że diety radnych, to druga nieopodatkowana pensja.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 18:19
0
A ja proponuję Fundacji Wolności, by się puknęła w to i owo. I to mocno, do poziomu otrzeźwienia. Radni powinni reprezentować mieszkańców a nie działać jako etatowi, zależni od miasta urzędnicy. Podstawowym wymogiem przed wyborem na radnego powinny być badania psychiatryczne i rozwiązanie kilku testów na inteligencję. Wstępny odsiew osiągnąłby co najmniej 80% kandydatów. Po uwzględnieniu znajomości prawa, ustaw, regulaminów czy nawet savoir-vivre'u, kolejne 10 procent można uznać za stracone. Nie może być tak, że za wygłaszane brednie, chamskie zachowanie, pogróżki wobec siebie czy zwykłe oszustwa na listach obecności ci państwo otrzymują jakiekolwiek diety. Obciąć diety i ograniczyć liczbę. A poza tym, czy fundacja nakłania do karania mieszkańców dzielnicy za to, że nie wzięli udziału w wyborach? Zabierzecie pieniądze na chodnik przy Krakowskim, Lipowej albo 3-Maja, bo Śródmieście nie głosowało wystarczająco aktywnie? A potem będziecie pierwsi do wyjaśniania, dlaczego ratusz nie zadbał o reprezentacyjną ulicę miasta. I jeszcze jedno, na kogo mieli głosować mieszkańcy? Na myślących inaczej, którzy być może szukają zajęcia lub dowolnej korzyści dla siebie za publiczne pieniądze? Czy mizerną, 14% frekwencję uznajecie już za sukces wyborczy godny pełnej nagrody 129 tys. z rezerwy? Czekam na kolejne pomysły. Może w tym roku nie osiągniecie poziomu abstrakcji Ministerstwa Głupich Kroków.
A ja proponuję Fundacji Wolności, by się puknęła w to i owo. I to mocno, do poziomu otrzeźwienia. Radni powinni reprezentować mieszkańców a nie działać jako etatowi, zależni od miasta urzędnicy. Podstawowym wymogiem przed wyborem na radnego powinny być badania psychiatryczne i rozwiązanie kilku testów na inteligencję. Wstępny odsiew osiągnąłby co najmniej 80% kandydatów. Po uwzględnieniu znajomości prawa, ustaw, regulaminów czy nawet savoir-vivre'u, kolejne 10 procent można uznać za stracone. Nie może być tak, że za wygłaszane brednie, chams... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 16:48
0
szkoda, że Żuk i Kowalczyk nie zauważyli, że w obecnej formie Rady dzielnic to pic na wodę. Fundacja Wolności robi to czego urząd miasta nie potrafi, bo zajęty jest pomocą kolesiom: Górki czechowskie, nowy ratusz, wycinanie drzew i wiele innych przekrętów.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 15:27
0
Co za brednie
Avatar
Gość / 14 czerwca 2016 r. o 15:20
0
jezu same bzdury i niedorzeczne pomysły ale czego innego się spodziewać po fundacji dowodzonej przez PiSowca
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MKS Perła – KPR Gminy Kobierzyce 29:21. Lublinianki najlepsze w Ekogwarancja Cup

MKS Perła – KPR Gminy Kobierzyce 29:21. Lublinianki najlepsze w Ekogwarancja Cup

Trzeci mecz kontrolny i trzecie zwycięstwo podopiecznych Kima Rasmussena. Lublinianki w sobotę pokonały KPR 29:21 w ramach turnieju Ekogwarancja Cup. A ten sukces dał im triumf w całej imprezie.

Lublin: Blisko 100 wniosków o wycięcie drzew z osiedli mieszkaniowych

Lublin: Blisko 100 wniosków o wycięcie drzew z osiedli mieszkaniowych

Po jednym, po dwa, po sześć – tak z lubelskich osiedli znikają duże drzewa. Do Urzędu Miasta trafiają kolejne wnioski od zarządców nieruchomości, którzy proszą o zgodę na wycinkę. Nie każdy dostaje zgodę, bo w części przypadków urzędnicy nie znajdują podstaw do usunięcia drzewa i wydają decyzję odmowną

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?