Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 stycznia 2016 r.
21:01

Lubelskie najuboższe w kraju, ale gonimy resztę. Poseł PiS: Potrzebny plan naprawczy

0 145 A A
Poseł Artur Soboń zamierza zwrócić się do marszałka województwa z wnioskiem o przygotowanie programu naprawczego dla Lubelskiego
Poseł Artur Soboń zamierza zwrócić się do marszałka województwa z wnioskiem o przygotowanie programu naprawczego dla Lubelskiego

Według GUS, pozostajemy najuboższym województwem w kraju, a najbogatsi nam uciekają. – Region pilnie potrzebuje planu naprawczego – uważa PiS. Eksperci odpowiadają jednak, że nie ma powodu do niepokoju

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z raportu przedstawionego przez dziennik Rzeczpospolita, a opartego na danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mniej zamożne regiony nie tylko nie gonią tych bogatych, ale przepaść między nimi staje się coraz większa.

W 2000 roku Produkt Krajowy Brutto na mieszkańca w najzamożniejszym w Polsce województwie mazowieckim był 2,13 razy wyższy niż w najuboższym woj. lubelskim. W 2007 r. ta różnica wynosiła 2,21, a w 2014 r. – już prawie 2,3 razy. Przez te 14 lat wartość PKB w przeliczeniu na osobę wzrosła o 140 proc, a u nas o 124 proc. W stosunku do średniej krajowej w 2000 r. nasze PKB per capita wynosiło71,4 proc., a w 2014 – 69,9 proc. Oznacza to spadek o 1,5 proc.

– Przyspieszamy, ale nie na tyle, by dogonić innych, bo oni też nie stoją w miejscu – mówi Sławomir Sosnowski (PSL), marszałek województwa. – Tempo wzrostu mamy nienajgorsze, wyższe od kilku regionów z zachodniej Polski. Ale na naszą korzyść może też przemawiać średnia płaca na poziomie 3 tys. 534 zł – najwyższa na tzw. ścianie wschodniej i wyższa niż m.in. w województwach lubuskim i kujawsko-pomorskim – dodaje.

Te argumenty nie przekonują Artura Sobonia, posła PiS, a do niedawna radnego sejmiku województwa. – To sytuacja, w której propaganda PSL, rządzącego województwem niemal nieprzerwanie od 15 lat, legła w gruzach. Zamiast nadrabiać, tracimy do średniej krajowej. A gdyby nie Lublin, to te wyniki byłyby już zupełnie dramatyczne – grzmi Soboń, który zamierza zwrócić się do marszałka z wnioskiem o przygotowanie programu naprawczego dla województwa.

– Jeśli taki plan nie zostanie przedstawiony, będzie to znaczyło, że rządzący nie mają pomysłu na poprawę tej beznadziei – mówi parlamentarzysta, który deklaruje w tej sprawie zabieganie o pomoc w Ministerstwie Rozwoju.

– Myślę, że przede wszystkim musimy efektywnie wydawać pieniądze unijne, pozyskiwać środki z innych programów operacyjnych i przyciągać inwestorów. Ale jeśli pan poseł chce przyczynić się do rozwoju regionu, to jestem otwarty na współpracę – odpowiada marszałek Sosnowski.

Dla dziennika

Prof. Grzegorz Gorzelak
ekonomista i dyr. Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego

Duże zróżnicowanie regionów nie jest zaskoczeniem. Jest wynikiem długich procesów historycznych oraz wykształconych przez nie różnic w strukturach społeczno-gospodarczych. Te różnice nadal będą rosnąć, bo muszą i nie ma innej możliwości. Wszystkie regiony pozametropolitalne rozwijają się wolniej niż te, które mają wielkie ośrodki miejskie. To absolutnie naturalne zjawisko, które nie jest powodem do niepokoju. Województwo lubelskie, choć rośnie nieco wolniej, to i tak nadgania dystans do Unii Europejskiej, bo cały kraj rozwija się szybko.

Czytaj więcej o:

Komentarze 145

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:32
0

Zapewniam kolegę że Chełm, Zamość, Włodawa, Hrubieszów z miłą  chęcią utworzyłby nowe województwo. A jeżeli Lublin jest taką metropolią to dlaczego nie prowadzi do niego żadna autostrada.    

Bo mieszkamy w Polsce, zapewniam cie, że przeciętny Kowalski nie odróżni autostrady od ekspresówki a przynajmniej płacic nie trzeba i omijać bocznymi drogami jak pod Poznaniem choćby.

Avatar
wiesmak sie odezwał / 19 stycznia 2016 o 21:26
0

Czymkolwiek dojeżdżając z zewnątrz do granicy województwa lubelskiego widzimy zacofanie, koniec cywilizacji. Na pocieszenie puścili Darta z Katowic do Lublina (IC Roździeński- baba w kasie na dworcu w Białej Podlaskiej nie wie kto to był ten Roździeński a nawet po literce zachwyca się jakie to dziwne nazwy nadają). Jeżdżą nim policjanci z Warszawy żeby wieśniaki nie zdewastowały taboru... Na własne oczy widziałem dziś- 18 stycznia 2016. Pozdrowienia z Bielska- Białej.

Ty z Bielska Białej się nie wypowiadałbym na twoim miejscu bo u was to dopiero jest wieś i ekipa w piłce z której się smieje cała Polska, także zluzuj majty.

Ty z Bielska Białej się nie wypowiadałbym na twoim miejscu bo u was to dopiero jest wieś i ekipa w piłce z której się smieje cała Polska, także zluzuj majty.

rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:22
0
soboń idioto weż się wreszcie do pracy !!!! Za co ci ch....u płacimy!!!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:16
0
soboń twoja uroda jest proporcjonalna do rozumu. Idiota!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 18:19
0

o, proszę, pieprzeni rządzący naszym województwem od lat do czego doprowadziliście nasze województwo, nie wstyd wam, winno się was na  kupie gnoju w taczce wywieźć poza teren województwa

Avatar
LU / 19 stycznia 2016 o 18:04
0

Weź się GUEST uspokój. Brałeś coś??? Ciągle zamieszczasz te same komentarze...

gdyby coś brał to powinno już go puścić, wszystko wskazuje, że to debil i powinien udać się specjalisty

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 17:29
0
Zwykłe bicie piany przez Sobonia, wygrzebał coś w statystykach i z fałzsywem uśmiechem leci do urzędu konferencje robić, ot cały pislam. Temu panu już podziękujemy.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 15:36
0
Chciałbym zauważyć że takie zagrywki były dobre gdy p.poseł Soboń był jeszcze radnym w sejmiku województwa. Teraz jako reprezentant obozu władzy ma ogromne możliwości aby zabiegać o NASZE interesy w Warszawie. Co się stało z tematem przewodnim z kampanii wyborczej AS czyli przetargiem na śmigłowce? Jako emerytowany pracownik PZL Świdnik czuję się oszukany takim stanem rzeczy! Nic tylko kolejne konferencje prasowe, wytykanie innym i kąsanie-czasy opozycyjne się skończyły, a więc do roboty...uczciwej roboty!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 12:31
0
Więcej Centrów Kultury i Centrów Konferencyjnych prosimy !!! Na pewno miliony na nie wydane przełożą się na wzrost PKB.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 12:06
0
Ja mam plan naprawczy. Zaorać i obsiać zbożem! Ten kurwidołek już dawno powinien zniknąć z mapy.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:32
0

Zapewniam kolegę że Chełm, Zamość, Włodawa, Hrubieszów z miłą  chęcią utworzyłby nowe województwo. A jeżeli Lublin jest taką metropolią to dlaczego nie prowadzi do niego żadna autostrada.    

Bo mieszkamy w Polsce, zapewniam cie, że przeciętny Kowalski nie odróżni autostrady od ekspresówki a przynajmniej płacic nie trzeba i omijać bocznymi drogami jak pod Poznaniem choćby.

Avatar
wiesmak sie odezwał / 19 stycznia 2016 o 21:26
0

Czymkolwiek dojeżdżając z zewnątrz do granicy województwa lubelskiego widzimy zacofanie, koniec cywilizacji. Na pocieszenie puścili Darta z Katowic do Lublina (IC Roździeński- baba w kasie na dworcu w Białej Podlaskiej nie wie kto to był ten Roździeński a nawet po literce zachwyca się jakie to dziwne nazwy nadają). Jeżdżą nim policjanci z Warszawy żeby wieśniaki nie zdewastowały taboru... Na własne oczy widziałem dziś- 18 stycznia 2016. Pozdrowienia z Bielska- Białej.

Ty z Bielska Białej się nie wypowiadałbym na twoim miejscu bo u was to dopiero jest wieś i ekipa w piłce z której się smieje cała Polska, także zluzuj majty.

Ty z Bielska Białej się nie wypowiadałbym na twoim miejscu bo u was to dopiero jest wieś i ekipa w piłce z której się smieje cała Polska, także zluzuj majty.

rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:22
0
soboń idioto weż się wreszcie do pracy !!!! Za co ci ch....u płacimy!!!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:16
0
soboń twoja uroda jest proporcjonalna do rozumu. Idiota!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 18:19
0

o, proszę, pieprzeni rządzący naszym województwem od lat do czego doprowadziliście nasze województwo, nie wstyd wam, winno się was na  kupie gnoju w taczce wywieźć poza teren województwa

Avatar
LU / 19 stycznia 2016 o 18:04
0

Weź się GUEST uspokój. Brałeś coś??? Ciągle zamieszczasz te same komentarze...

gdyby coś brał to powinno już go puścić, wszystko wskazuje, że to debil i powinien udać się specjalisty

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 17:29
0
Zwykłe bicie piany przez Sobonia, wygrzebał coś w statystykach i z fałzsywem uśmiechem leci do urzędu konferencje robić, ot cały pislam. Temu panu już podziękujemy.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 15:36
0
Chciałbym zauważyć że takie zagrywki były dobre gdy p.poseł Soboń był jeszcze radnym w sejmiku województwa. Teraz jako reprezentant obozu władzy ma ogromne możliwości aby zabiegać o NASZE interesy w Warszawie. Co się stało z tematem przewodnim z kampanii wyborczej AS czyli przetargiem na śmigłowce? Jako emerytowany pracownik PZL Świdnik czuję się oszukany takim stanem rzeczy! Nic tylko kolejne konferencje prasowe, wytykanie innym i kąsanie-czasy opozycyjne się skończyły, a więc do roboty...uczciwej roboty!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 12:31
0
Więcej Centrów Kultury i Centrów Konferencyjnych prosimy !!! Na pewno miliony na nie wydane przełożą się na wzrost PKB.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 12:06
0
Ja mam plan naprawczy. Zaorać i obsiać zbożem! Ten kurwidołek już dawno powinien zniknąć z mapy.
Zobacz wszystkie komentarze 145

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 0 0

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 0 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 0 0

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 51 16

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 12 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 26 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 4

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 7

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 5 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open 3 0

Siatkówka plażowa W weekend w Zamościu odbędzie się Plaża Open, największy w naszym kraju turniej w tej dyscyplinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!