Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 lutego 2016 r.
12:42

Trzeszczany: Obserwatorium astronomiczne zamiast mleczarni

Autor: Zdjęcie autora ask
0 9 A A
Obserwatorium powstaje w dawnym budynku mleczarni, fot. DS/lubiehrubie.pl
Obserwatorium powstaje w dawnym budynku mleczarni, fot. DS/lubiehrubie.pl

Na przełomie maja i czerwca otwarte zostanie obserwatorium astronomiczne w Trzeszczanach (powiat hrubieszowski).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na dawnym budynku mleczarni zamontowano już w pełni zautomatyzowaną kopułę. Końca dobiegają też prace remontowe.

– Pomysł zrodził się, gdy byłem w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Stwierdziłem, że fajnie byłoby mieć coś takiego i u nas. Oczywiście na mniejszą skalę – mówi Damian Szaruga, inspektor ds. funduszy pomocowych Urzędu Miasta w Trzeszczanach.

Obserwatorium powstaje w dawnym budynku mleczarni. Z jego dachu wystaje już w pełni zautomatyzowana kopuła obserwatorium, która dzięki układowi jezdnemu umożliwia panoramiczną obserwację nieba. W kopule znajdą się dwa teleskopy: jeden do obserwacji nocnych, drugi do dziennych. Ale to nie wszystko.

Na parterze obserwatorium zamontowany zostanie 65-calowy ekran telewizyjny w technologii 3D Ultra HD, na którym będzie można obserwować to co się w tej chwili dzieje na ziemi. W innym z pomieszczeń powstanie przenośne planetarium. Na ekranie sferycznym będą wyświetlane tam filmy edukacyjne. Dzieci odwiedzające obserwatorium będą mogły też zając się tam składaniem i programowaniem robotów. Żeby zachęcić maluchy do częstych odwiedzin obserwatorium do gigantycznego telewizora podłączona będzie także konsola do gier z systemem kinect.

– Mamy nadzieję, że obserwatorium ściągnie do nas wycieczki szkolne z całego regionu – mówi Szaruga. – Będzie ciekawie i niedrogo. Chcemy żeby bilety były tylko symboliczne i pokrywały utrzymanie inwestycji.

Budowa obserwatorium kosztuje 270 tys. zł. 85 proc. tej kwoty sfinansowane zostało w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 października 2016 r. o 14:33
0
Ave miasto Trzeszczany !!
Avatar
Gość / 12 lutego 2016 r. o 13:28
0
"Pomysł zrodził się, gdy byłem w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Stwierdziłem, że fajnie byłoby mieć coś takiego i u nas. Oczywiście na mniejszą skalę – mówi Damian Szaruga, inspektor ds. funduszy pomocowych Urzędu Miasta w Trzeszczanach." Niezłe jaja...
Avatar
olo / 12 lutego 2016 r. o 13:09
0

"Urząedu Miasta"? :P

Avatar
crx / 11 lutego 2016 r. o 08:19
0

smutne, unia daje kase na pierdoły a nie na miejsca pracy

Unia wie co robi !!! Ponieważ się rozpada ,to myśli o tym,  co będzie za 10 czy 20 lat, a polska miernota chodząca do tzw. wyborów...;-))) nie ma bladego pojęcia jak ciężkie czekają ją czasy...!!! 

Avatar
Gość / 10 lutego 2016 r. o 14:25
0
Tam nie było żadnego zakładu pracy tylko zlewnia mleka czyli miejsce gdzie rolnicy dostarczają mleko i odbiera je mleczarnia. Obecne normy zabraniają już tego rodzaju działalności więc budynek stał pusty.
Avatar
Gość / 12 lutego 2016 r. o 10:44
-1
"Inteligenci" i frustraci, czy zauważyliście, że napisano w artykule "dofinansowanie pochodzi ze szwajcarskiego programu współpracy", co oznacza, że fundusze wykłada Szwajcaria, która nie jest w UE, więc nie są to środki unijne. Pytanie więc co wy ludzie komentujecie, jak nie macie pojęcia o czym mowa???
Avatar
vlad_de_sade / 10 lutego 2016 r. o 15:47
-1

smutne, unia daje kase na pierdoły a nie na miejsca pracy

Avatar
Gość / 10 lutego 2016 r. o 13:00
-1
Słusznie !!! Zamiast produkować ,to lepiej wyglądać manny z nieba !!! Tak to jakoś szło w historii katolicyzmu...
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 r. o 12:58
-1
Pomysł może i fajny ale czy to na prawdę jest powód do chwalenia sie w gazetach? Dla mnie osobiście to że kolejny zakład pracy (mleczarnia) został zastąpiony przez atrakcję turystyczną zbudowana za parszywe unijne pieniądze to dramat i powód do rozpaczy. Nie jest to uwaga do autorów pomysłu bo w jego realizację pewnie włożyli sporo pracy i za to szacunek się należy
Avatar
Gość / 4 października 2016 r. o 14:33
0
Ave miasto Trzeszczany !!
Avatar
Gość / 12 lutego 2016 r. o 13:28
0
"Pomysł zrodził się, gdy byłem w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Stwierdziłem, że fajnie byłoby mieć coś takiego i u nas. Oczywiście na mniejszą skalę – mówi Damian Szaruga, inspektor ds. funduszy pomocowych Urzędu Miasta w Trzeszczanach." Niezłe jaja...
Avatar
olo / 12 lutego 2016 r. o 13:09
0

"Urząedu Miasta"? :P

Avatar
Gość / 12 lutego 2016 r. o 10:44
-1
"Inteligenci" i frustraci, czy zauważyliście, że napisano w artykule "dofinansowanie pochodzi ze szwajcarskiego programu współpracy", co oznacza, że fundusze wykłada Szwajcaria, która nie jest w UE, więc nie są to środki unijne. Pytanie więc co wy ludzie komentujecie, jak nie macie pojęcia o czym mowa???
Avatar
crx / 11 lutego 2016 r. o 08:19
0

smutne, unia daje kase na pierdoły a nie na miejsca pracy

Unia wie co robi !!! Ponieważ się rozpada ,to myśli o tym,  co będzie za 10 czy 20 lat, a polska miernota chodząca do tzw. wyborów...;-))) nie ma bladego pojęcia jak ciężkie czekają ją czasy...!!! 

Avatar
vlad_de_sade / 10 lutego 2016 r. o 15:47
-1

smutne, unia daje kase na pierdoły a nie na miejsca pracy

Avatar
Gość / 10 lutego 2016 r. o 14:25
0
Tam nie było żadnego zakładu pracy tylko zlewnia mleka czyli miejsce gdzie rolnicy dostarczają mleko i odbiera je mleczarnia. Obecne normy zabraniają już tego rodzaju działalności więc budynek stał pusty.
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 r. o 13:00
-1
Słusznie !!! Zamiast produkować ,to lepiej wyglądać manny z nieba !!! Tak to jakoś szło w historii katolicyzmu...
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 r. o 12:58
-1
Pomysł może i fajny ale czy to na prawdę jest powód do chwalenia sie w gazetach? Dla mnie osobiście to że kolejny zakład pracy (mleczarnia) został zastąpiony przez atrakcję turystyczną zbudowana za parszywe unijne pieniądze to dramat i powód do rozpaczy. Nie jest to uwaga do autorów pomysłu bo w jego realizację pewnie włożyli sporo pracy i za to szacunek się należy
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Cuda lubelskiego Żmigrodu: Król Żelaza, szkielet kobiety i dzwon, który płacze
Magazyn

Cuda lubelskiego Żmigrodu: Król Żelaza, szkielet kobiety i dzwon, który płacze

Kiedy zostałem mieszkańcem Żmigrodu, narodził się pomysł na przewodnik, dedykowany prof. Władysławowi Panasowi. Pomysł, żeby opowiedzieć to miejsce. Opowiedzieć Żmigród, który jest także mitologiczną krainą dzieciństwa Józefa Czechowicza. Więc ja, który zawsze Czechowiczem się „żywiłem”, trafiam w samo epicentrum jego historii. Zrozumiałem, że nie da się zrozumieć Czechowicza bez Żmigrodu – Rozmowa z Tomaszem Pietrasiewiczem, autorem przewodnika „Żmigród i okolice”

Niedzielski: system dostaw szczepionek w weekendy działa

Niedzielski: system dostaw szczepionek w weekendy działa

W sobotę do godz. 17 zaszczepiono blisko 17 tys. osób, w weekend działa 186 punktów szczepieniowych - poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. System dostaw szczepionek w weekendy działa - ocenił minister.

Mutacja czy wariant? Ekspert wyjaśnia, o co chodzi z "brytyjskim" i "afrykańskim" wariantem koronawirusa

Mutacja czy wariant? Ekspert wyjaśnia, o co chodzi z "brytyjskim" i "afrykańskim" wariantem koronawirusa

W przekazie medialnym nt. SARS-CoV-2 naprzemiennie pojawiają się informacje o nowej "mutacji", "wariancie" czy "szczepie" koronawirusa. Znaczenie tych terminów jest ściśle określone i nie jest synonimiczne – mówi prof. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

W regionach jest zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19

W regionach jest zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19

W każdym województwie jest bezpieczny zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19. W całym kraju wolnych pozostaje 48 proc. łóżek covidowych i 44 proc. respiratorów dla pacjentów z koronawirusem.

Nakrętki dla Niny: połączenie pomocy z ekologią, ale i super biznes
Magazyn

Nakrętki dla Niny: połączenie pomocy z ekologią, ale i super biznes

Mogą być duże i małe, po napojach, mleku, musztardzie, środkach czystości czy kosmetykach. Zbierają je dzieci i dorośli w przedszkolach, szkołach czy zakładach pracy. Do zbiórek plastikowych nakrętek na cele charytatywne zdążyliśmy już przywyknąć. To połączenie dobroczynności z ekologią, choć firmy recyklingowe przyznają: – To nie jest super biznes

Dworczyk o zapowiedziach przedsiębiorców: wierzymy w dyscyplinę

Dworczyk o zapowiedziach przedsiębiorców: wierzymy w dyscyplinę

Wierzymy w odpowiedzialność, dyscyplinę i solidarność wszystkich Polaków; wierzymy też, że to ostatnia prosta, po której zacznie się powrót do normalnego życia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o zapowiedzi części przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć swoje biznesy.

Biała Podlaska: Nowa fala oszust na blik

Biała Podlaska: Nowa fala oszust na blik

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni policjanci z bialskiej komendy otrzymali siedem zgłoszeń o oszustwach na BLIK. Sprawcy włamują się na konta portali społecznościowych, po czym podszywając się pod ich właścicieli wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczkę.

Broń Radom – Stal Kraśnik 4:1. Poszukiwania i negocjacje trwają

Broń Radom – Stal Kraśnik 4:1. Poszukiwania i negocjacje trwają

Pierwszy mecz kontrolny mają za sobą także piłkarze z Kraśnika. Stal przegrała w sobotę z trzecioligowcem z grupy pierwszej – Bronią Radom 1:4.

98-letni żołnierz AK Witalis Skorupka ps. Orzeł zachęca Polaków do szczepień

98-letni żołnierz AK Witalis Skorupka ps. Orzeł zachęca Polaków do szczepień

98-letni żołnierz AK Witalis Skorupka ps. Orzeł zachęca Polaków do szczepień w ramach rządowej kampanii #SzczepimySię. "Urodziłem się w 1923 r., młodość zabrała mi wojna. Dziś mam 98 lat, mam dla kogo żyć, ty również. Bądź bohaterem, zaszczep się" - przekonuje w spocie wideo Skorupka.

Skoki narciarskie. Polacy o krok od zwycięstwa w "drużynówce" w Zakopanem!
film

Skoki narciarskie. Polacy o krok od zwycięstwa w "drużynówce" w Zakopanem!

W sobotnim konkursie drużynowym na Wielkiej Krokwi Polacy prowadzili po pierwszej serii, ale ostatecznie zakończyli zmagania na drugim miejscu. W niedzielę w Zakopanem odbędzie się konkurs indywidualny

Pomysł na weekend: wypoczynek w Lasach Kozłowieckich [zdjęcia]
galeria

Pomysł na weekend: wypoczynek w Lasach Kozłowieckich [zdjęcia]

Lasy Kozłowieckie przyciągają coraz więcej osób spragnionych wypoczynku na świeżym powietrzu. W sobotę na najbardziej uczęszczanych ścieżkach spotkać można było wielu spacerowiczów. Nie zabrakło też miłośników nart.

Górnik Łęczna - Stal Rzeszów 1:2. Porażka w pierwszym sparingu

Górnik Łęczna - Stal Rzeszów 1:2. Porażka w pierwszym sparingu

Górnik Łęczna wzmocniony nowym zawodnikiem rozpoczął serię meczów sparingowych. W sobotę zawodnicy trenera Kamila Kieresia okazali się minimalnie słabsi od drugoligowej Stali Rzeszów ulegając 1:2

"Życie 26 tysięcy rodzin zostało zniszczone". Dymisja rządu po skandalu z zasiłkami
film

"Życie 26 tysięcy rodzin zostało zniszczone". Dymisja rządu po skandalu z zasiłkami

Premier Holandii Mark Rutte podał rząd do dymisji. Jest to pokłosie opublikowanego w grudniu raportu komisji parlamentarnej zajmującej się sprawą nieuprawnionych działań urzędów skarbowych w Holandii, które błędnie oskarżyły tysiące rodzin o wyłudzenie świadczeń socjalnych.

Wystawa "W Starym Kinie" w Świdniku
18 stycznia 2021, 9:00

Wystawa "W Starym Kinie" w Świdniku

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku (al. Lotników Polskich 24) zaprasza na drugą odsłonę wystawy "W Starym Kinie" dostępnej w gablotach przy CK. Jeszcze do końca tygodnia można w ten sposób oglądać obecną ekspozycję, a od poniedziałku, 18 stycznia rozpocznie się prezentacja kolejnych prac.

Ostrzeżenie meteorologiczne: Nad województwo lubelskie nadciąga mróz

Ostrzeżenie meteorologiczne: Nad województwo lubelskie nadciąga mróz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego. Noc z soboty na niedzielę będzie wyjątkowo mroźna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!