Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 listopada 2014 r.
17:00
Edytuj ten wpis

Internet dla wszystkich. Za dwa lata

5 13 A A

Nie będzie już żadnych "białych plam, szerokopasmowy internet dotrze do każdego zakątka naszego województwa. W Lubelskiem wybudowano już ponad 60 proc. z planowanych 3 tys. km sieci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Projekt "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” realizują jeszcze województwa: podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i lubelskie. - Jeśli chodzi o zaawansowanie prac to jesteśmy liderem tego projektu - podkreśla Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Wybudowanie blisko 3 tys. km sieci umożliwi dostęp do internetu dla ponad 95 proc. gospodarstw domowych naszego województwa. To ważne zwłaszcza na obszarach, które operatorzy internetowi uważają za nieopłacalne. Wszystko ma być gotowe do końca października 2015 r. Pierwszy światłowód położono w marcu k. Biłgoraja. Obecnie kończą się prace m.in. na Podlasiu.

- Finalizujemy budowę światłowodów - potwierdza inżynier kontraktu z ECM Group Polska Paweł Kajkowski.

Projekt zakłada budowę ponad 300 węzłów (dystrybucyjnych i szkieletowych). Infrastruktura powstaje tam, gdzie do tej pory były "białe plamy”. W samym powiecie bialskim węzłów będzie 20.

- Sieć obejmie większość miejscowości z naszej gminy - cieszy się wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski. - Mieszkańcy niecierpliwie czekają na odcinek tzw. "ostatniej mili” i szybki Internet. Liczymy, że w 2016 lub 2017 r. surfowanie będzie już możliwie.
Jednocześnie samorząd wojewódzki prowadzi tzw. dialog konkurencyjny z operatorami zainteresowanymi zarządzaniem, eksploatacją o utrzymaniem powstającej infrastruktury. Chodzi o firmy telekomunikacyjne, które dostarczą Internet bezpośrednio do budynków.

- Zgodnie z europejską agendą cyfrową do 2022 roku powinniśmy dostarczyć szerokopasmowy internet o prędkości przynajmniej 30 Mb/s do wszystkich polskich domów - mówi Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Jego zdaniem, ostatni etap też powinien pójść gładko. - W kolejnej perspektywie finansowej UE przewidywane są również dofinansowania dla firm telekomunikacyjnych - dodaje Dombrowski.

Projekt "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” to największe tego typu przedsięwzięcie w skali całej Unii Europejskiej. Lubelska sieć szerokopasmowa ma kosztować 385 mln zł, z czego 267 mln zł to unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W ramach projektu jeszcze w tym roku odbędą się szkolenia z obsługi komputera. Natomiast 4 grudnia w Lublinie odbędzie się I Lubelska Konferencja dla Operatorów Telekomunikacyjnych.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janek / 11 listopada 2014 o 08:47
0

Poczekamy, zobaczymy. Jak narazie ja mogę pomarzyć o takich prędkościach. Mi oferują maksymalnie 6 Mb z pingami 80-100. O ironio, jeszcze 3 lata temu, jak mieszkałem w domu z wielkiej płyty miałem 25 Mb z pingami 25-40 za podobne pieniądze.

Avatar
trh / 9 listopada 2014 o 18:25
0

Koszty zostały upublicznione - sieć wybudowana za państwowe i UE pieniądze (czyli nasze podatki), jeszcze do działalności firm dopłacą (-my), natomiast zyski będą prywatyzowane, i jak przyjdzie do ustalania ceny dla końcowego odbiorcy to będzie ona rynkowa - czyli liczona od jedynego konkurenta - tepsy która na wsiach zdziera za kilka Mb z 70zł z utrzymaniem łącza. Czyli można się przygotować gdzieś w okolicach 100zł za te 30Mb, no ale przecież okraść społeczeństwo trzeba, wolny rynek to się nazywa. No i agenda zaliczona bo dostępny jest, a że nikogo nie stać będzie to już jego problem przecież.

Koszty zostały upublicznione - sieć wybudowana za państwowe i UE pieniądze (czyli nasze podatki), jeszcze do działalności firm dopłacą (-my), natomiast zyski będą prywatyzowane, i jak przyjdzie do ustalania ceny dla końcowego odbiorcy to będzie ona rynkowa - czyli liczona od jedynego konkurenta - tepsy która na wsiach zdziera za kilka Mb z 70zł z utrzymaniem łącza. Czyli można się przygotować gdzieś w okolicach 100zł za te 30Mb, no ale przecież okraść społeczeństwo trzeba, wolny rynek to się nazywa. No i agenda zaliczona bo dostępny jest,... rozwiń

Avatar
gość / 9 listopada 2014 o 16:27
0

Sorry takich mamy ... kłamców

"Celem projektu jest zapewnie do 2013 r. dostępu do usług szerokopasmowych dla 90 proc. gospodarstw domowych oraz 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w pięciu województwach Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie)" za: portal "sieć szerokopasmowa polski wschodniej"

 Może i Lublin znajdzie się w tych 90%. Pytanie w którym roku :)


Tak dokładnie. O dziwo właśnie teraz trąbią o sukcesie, który być może wydarzy się za dwa lata. A dwa lata w tej dziedzinie i  jej tempie rozwoju mogą spowodować samowolne wypieki na twarzach głoszących sukces.


Tak dokładnie. O dziwo właśnie teraz trąbią o sukcesie, który być może wydarzy się za dwa lata. A dwa lata w tej dziedzinie i  jej tempie rozwoju mogą spowodować samowolne wypieki na twarzach głoszących sukces.

rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2014 o 08:53
0

W małych wsiach internet szerokopasmowy będzie, a w mieście Lublinie na osiedlu domków na Sławinku można jedynie kiepską radiówkę mieć, bo światłowodów kłaść się "nie opłaca" :/

Znowu ten "biedny" sławinek.

Avatar
zawiedziony / 8 listopada 2014 o 23:04
0

Minimum 30Mbit/s? Mieszkam w Lublinie w domku na LSM i ciągle mogę mieć co najwyżej 6Mbit/s od telekomuny.

Avatar
Gość / 8 listopada 2014 o 22:32
0

" Wybudowanie blisko 3 tys. km sieci umożliwi dostęp do internetu dla ponad 95 proc. gospodarstw domowych naszego województwa.

To ważne zwłaszcza na obszarach, które operatorzy internetowi uważają za nieopłacalne.

Wszystko ma być gotowe do końca października 2015 r. "

Czy te światłowody (z tego projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”) mają kłaść też w Lublinie ?

Czy tylko w małych miejscowościach ?

Sorry takich mamy ... kłamców

"Celem projektu jest zapewnie do 2013 r. dostępu do usług szerokopasmowych dla 90 proc. gospodarstw domowych oraz 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w pięciu województwach Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie)" za: portal "sieć szerokopasmowa polski wschodniej"

 Może i Lublin znajdzie się w tych 90%. Pytanie w którym roku :)

Sorry takich mamy ... kłamców

"Celem projektu jest zapewnie do 2013 r. dostępu do usług szerokopasmowych dla 90 proc. gospodarstw domowych oraz 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w pięciu województwach Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie)" za: portal "sieć szerokopasmowa polski wschodniej"

 Może i Lublin znajdzie się w tych 90%. Pytanie w którym roku :)

rozwiń
Avatar
Mada / 8 listopada 2014 o 22:08
0
W małych wsiach internet szerokopasmowy będzie, a w mieście Lublinie na osiedlu domków na Sławinku można jedynie kiepską radiówkę mieć, bo światłowodów kłaść się "nie opłaca" :/
Avatar
genek / 8 listopada 2014 o 21:59
0

" Wybudowanie blisko 3 tys. km sieci umożliwi dostęp do internetu dla ponad 95 proc. gospodarstw domowych naszego województwa.

To ważne zwłaszcza na obszarach, które operatorzy internetowi uważają za nieopłacalne.

Wszystko ma być gotowe do końca października 2015 r. "

Czy te światłowody (z tego projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”) mają kłaść też w Lublinie ?

Czy tylko w małych miejscowościach ?

" Wybudowanie blisko 3 tys. km sieci umożliwi dostęp do internetu dla ponad 95 proc. gospodarstw domowych naszego województwa.

To ważne zwłaszcza na obszarach, które operatorzy internetowi uważają za nieopłacalne.

Wszystko ma być gotowe do końca października 2015 r. "

rozwiń

Avatar
mmmm / 8 listopada 2014 o 20:08
0

Narozkopywali w tym wojewodztwie wszedzie, w OstrowieLub, Chełmie, Sosnowicy. Czy ktos pilnuje tych robót? Gdzie są kierownicy, jakiś nadzór!!! Jeden wielki rów i hałda ziemi. Czy ten internet jest aż tak niezbędny do zycia, czy nie ma bardziej przydatnych inwestycji, nie lepiej zmodertnizować juz istniejaca infrasrukturę. Za pare lat będzie jak z telefonami stacjonarnymi bo okaże sie że przesył danych bedzie można robic kablem elektrycznym albo fala radiową.

tak internet jest niezbędny w obecnych czasach... i to jest modernizacja obecnej infrastruktury... w niektórych miejscowościach w których jest internet(nie mówiąc o tych co nie ma w ogóle) kable są z lat 80tych i prędkość nie przekracza 1mb/s co w obecnych czasach jest niespotykane w krajach rozwiniętych na takim poziomie jak polska...

tak internet jest niezbędny w obecnych czasach... i to jest modernizacja obecnej infrastruktury... w niektórych miejscowościach w których jest internet(nie mówiąc o tych co nie ma w ogóle) kable są z lat 80tych i prędkość nie przekracza 1mb/s co w obecnych czasach jest niespotykane w krajach rozwiniętych na takim poziomie jak polska...

rozwiń
Avatar
adam / 8 listopada 2014 o 19:02
0

Narozkopywali w tym wojewodztwie wszedzie, w OstrowieLub, Chełmie, Sosnowicy. Czy ktos pilnuje tych robót? Gdzie są kierownicy, jakiś nadzór!!! Jeden wielki rów i hałda ziemi. Czy ten internet jest aż tak niezbędny do zycia, czy nie ma bardziej przydatnych inwestycji, nie lepiej zmodertnizować juz istniejaca infrasrukturę. Za pare lat będzie jak z telefonami stacjonarnymi bo okaże sie że przesył danych bedzie można robic kablem elektrycznym albo fala radiową.

Avatar
Janek / 11 listopada 2014 o 08:47
0

Poczekamy, zobaczymy. Jak narazie ja mogę pomarzyć o takich prędkościach. Mi oferują maksymalnie 6 Mb z pingami 80-100. O ironio, jeszcze 3 lata temu, jak mieszkałem w domu z wielkiej płyty miałem 25 Mb z pingami 25-40 za podobne pieniądze.

Avatar
trh / 9 listopada 2014 o 18:25
0

Koszty zostały upublicznione - sieć wybudowana za państwowe i UE pieniądze (czyli nasze podatki), jeszcze do działalności firm dopłacą (-my), natomiast zyski będą prywatyzowane, i jak przyjdzie do ustalania ceny dla końcowego odbiorcy to będzie ona rynkowa - czyli liczona od jedynego konkurenta - tepsy która na wsiach zdziera za kilka Mb z 70zł z utrzymaniem łącza. Czyli można się przygotować gdzieś w okolicach 100zł za te 30Mb, no ale przecież okraść społeczeństwo trzeba, wolny rynek to się nazywa. No i agenda zaliczona bo dostępny jest, a że nikogo nie stać będzie to już jego problem przecież.

Koszty zostały upublicznione - sieć wybudowana za państwowe i UE pieniądze (czyli nasze podatki), jeszcze do działalności firm dopłacą (-my), natomiast zyski będą prywatyzowane, i jak przyjdzie do ustalania ceny dla końcowego odbiorcy to będzie ona rynkowa - czyli liczona od jedynego konkurenta - tepsy która na wsiach zdziera za kilka Mb z 70zł z utrzymaniem łącza. Czyli można się przygotować gdzieś w okolicach 100zł za te 30Mb, no ale przecież okraść społeczeństwo trzeba, wolny rynek to się nazywa. No i agenda zaliczona bo dostępny jest,... rozwiń

Avatar
gość / 9 listopada 2014 o 16:27
0

Sorry takich mamy ... kłamców

"Celem projektu jest zapewnie do 2013 r. dostępu do usług szerokopasmowych dla 90 proc. gospodarstw domowych oraz 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w pięciu województwach Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie)" za: portal "sieć szerokopasmowa polski wschodniej"

 Może i Lublin znajdzie się w tych 90%. Pytanie w którym roku :)


Tak dokładnie. O dziwo właśnie teraz trąbią o sukcesie, który być może wydarzy się za dwa lata. A dwa lata w tej dziedzinie i  jej tempie rozwoju mogą spowodować samowolne wypieki na twarzach głoszących sukces.


Tak dokładnie. O dziwo właśnie teraz trąbią o sukcesie, który być może wydarzy się za dwa lata. A dwa lata w tej dziedzinie i  jej tempie rozwoju mogą spowodować samowolne wypieki na twarzach głoszących sukces.

rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2014 o 08:53
0

W małych wsiach internet szerokopasmowy będzie, a w mieście Lublinie na osiedlu domków na Sławinku można jedynie kiepską radiówkę mieć, bo światłowodów kłaść się "nie opłaca" :/

Znowu ten "biedny" sławinek.

Avatar
zawiedziony / 8 listopada 2014 o 23:04
0

Minimum 30Mbit/s? Mieszkam w Lublinie w domku na LSM i ciągle mogę mieć co najwyżej 6Mbit/s od telekomuny.

Avatar
Gość / 8 listopada 2014 o 22:32
0

" Wybudowanie blisko 3 tys. km sieci umożliwi dostęp do internetu dla ponad 95 proc. gospodarstw domowych naszego województwa.

To ważne zwłaszcza na obszarach, które operatorzy internetowi uważają za nieopłacalne.

Wszystko ma być gotowe do końca października 2015 r. "

Czy te światłowody (z tego projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”) mają kłaść też w Lublinie ?

Czy tylko w małych miejscowościach ?

Sorry takich mamy ... kłamców

"Celem projektu jest zapewnie do 2013 r. dostępu do usług szerokopasmowych dla 90 proc. gospodarstw domowych oraz 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w pięciu województwach Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie)" za: portal "sieć szerokopasmowa polski wschodniej"

 Może i Lublin znajdzie się w tych 90%. Pytanie w którym roku :)

Sorry takich mamy ... kłamców

"Celem projektu jest zapewnie do 2013 r. dostępu do usług szerokopasmowych dla 90 proc. gospodarstw domowych oraz 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorców w pięciu województwach Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie)" za: portal "sieć szerokopasmowa polski wschodniej"

 Może i Lublin znajdzie się w tych 90%. Pytanie w którym roku :)

rozwiń
Avatar
Mada / 8 listopada 2014 o 22:08
0
W małych wsiach internet szerokopasmowy będzie, a w mieście Lublinie na osiedlu domków na Sławinku można jedynie kiepską radiówkę mieć, bo światłowodów kłaść się "nie opłaca" :/
Avatar
genek / 8 listopada 2014 o 21:59
0

" Wybudowanie blisko 3 tys. km sieci umożliwi dostęp do internetu dla ponad 95 proc. gospodarstw domowych naszego województwa.

To ważne zwłaszcza na obszarach, które operatorzy internetowi uważają za nieopłacalne.

Wszystko ma być gotowe do końca października 2015 r. "

Czy te światłowody (z tego projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”) mają kłaść też w Lublinie ?

Czy tylko w małych miejscowościach ?

" Wybudowanie blisko 3 tys. km sieci umożliwi dostęp do internetu dla ponad 95 proc. gospodarstw domowych naszego województwa.

To ważne zwłaszcza na obszarach, które operatorzy internetowi uważają za nieopłacalne.

Wszystko ma być gotowe do końca października 2015 r. "

rozwiń

Avatar
mmmm / 8 listopada 2014 o 20:08
0

Narozkopywali w tym wojewodztwie wszedzie, w OstrowieLub, Chełmie, Sosnowicy. Czy ktos pilnuje tych robót? Gdzie są kierownicy, jakiś nadzór!!! Jeden wielki rów i hałda ziemi. Czy ten internet jest aż tak niezbędny do zycia, czy nie ma bardziej przydatnych inwestycji, nie lepiej zmodertnizować juz istniejaca infrasrukturę. Za pare lat będzie jak z telefonami stacjonarnymi bo okaże sie że przesył danych bedzie można robic kablem elektrycznym albo fala radiową.

tak internet jest niezbędny w obecnych czasach... i to jest modernizacja obecnej infrastruktury... w niektórych miejscowościach w których jest internet(nie mówiąc o tych co nie ma w ogóle) kable są z lat 80tych i prędkość nie przekracza 1mb/s co w obecnych czasach jest niespotykane w krajach rozwiniętych na takim poziomie jak polska...

tak internet jest niezbędny w obecnych czasach... i to jest modernizacja obecnej infrastruktury... w niektórych miejscowościach w których jest internet(nie mówiąc o tych co nie ma w ogóle) kable są z lat 80tych i prędkość nie przekracza 1mb/s co w obecnych czasach jest niespotykane w krajach rozwiniętych na takim poziomie jak polska...

rozwiń
Avatar
adam / 8 listopada 2014 o 19:02
0

Narozkopywali w tym wojewodztwie wszedzie, w OstrowieLub, Chełmie, Sosnowicy. Czy ktos pilnuje tych robót? Gdzie są kierownicy, jakiś nadzór!!! Jeden wielki rów i hałda ziemi. Czy ten internet jest aż tak niezbędny do zycia, czy nie ma bardziej przydatnych inwestycji, nie lepiej zmodertnizować juz istniejaca infrasrukturę. Za pare lat będzie jak z telefonami stacjonarnymi bo okaże sie że przesył danych bedzie można robic kablem elektrycznym albo fala radiową.

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 0 0

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 17 4

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 26 11

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 6 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce