Dęblińska "Szkoła Orląt” ogłosiła zasady tegorocznego naboru na studia. Szansę mają najzdrowsi, najbardziej wysportowani i z najlepszymi ocenami na świadectwie.
Jest o co walczyć. – Piloci najpierw rozpoczną 6-tygodniową "unitarkę”, potem normalne zajęcia. Ci, którzy teraz kończyli studia, mieli 7 semestrów teoretycznych i 3 szkolenia praktycznego – wylicza ppłk. Chojecki. – Przez całe studia podchorąży mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, zniżki na przejazdy, a od początku studiów żołd – ok. 900 zł.
Za to potem… – Pewną pracę. Chyba żadna inna uczelnia w Polsce, poza wojskowymi, nie daje gwarancji zatrudnienia. My dajemy. Nasza szkoła stwarza ogromne perspektywy – podkreśla Chojecki. Można nie tylko dostać dobrze płatną pracę, ale i spełnić marzenia – w przyszłości zasiąść za sterami np. myśliwca F-16.
Jak to zrobić? Wszyscy absolwenci szkół średnich (również tegoroczni) muszą się zgłosić do 31 marca. – Im szybciej, tym lepiej. Po złożeniu wniosku kandydat zostanie skierowany na badania lekarskie – wyjaśnia Chojecki. – Jeśli coś na badaniach pójdzie nie tak, a kandydat czuje się na siłach, żeby do nas dołączyć, może się odwołać. A to wymaga czasu.
Badania są 2-etapowe. Pierwsze odbywają się w Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej właściwej do miejsca zamieszkania. Potem czas na skrupulatne badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie.
Te dla kandydatów na pilotów trwają 5 dni, dla personelu pokładowego – 3 dni, dla specjalności naziemnych – 2 dni. Należy przyjść wypoczętym i na czczo (ale zabrać ze sobą śniadanie, bo EEG i ENG nie można wykonać na czczo). Trzeba zabrać obuwie sportowe i krótkie spodenki gimnastyczne. Kandydatki (kobiety) dodatkowo zgłaszają się z zaświadczeniem od ginekologa i badaniem cytologicznym. Bez szans są np. ci, którzy nie mają wyleczonych wszystkich zębów.
– Średnio mamy 8-9 kandydatów na miejsce. Po badaniach lekarskich np. na pilotów zostają 3 osoby na miejsce – podkreśla Chojecki. W lipcu czeka ich właściwe postępowanie kwalifikacyjne.
Pod uwagę będą brane wyniki na świadectwie dojrzałości z matematyki, fizyki i języka angielskiego, doświadczenia lotnicze (dla kandydatów na specjalność pilotażu statku powietrznego), rozmowa kwalifikacyjna oraz test sprawności fizycznej – siły, szybkości, wytrzymałości oraz pływania. Tak zostaną wybrani najlepsi z najlepszych, którzy 19 sierpnia będą powołani do służby.
Szczegółowe informacje: tel. 81 551 77 33 oraz na stronie: www.wsosp.deblin.pl.