Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

21 lutego 2013 r.
17:07
Edytuj ten wpis

Jak zostać pilotem. "Szkoła Orląt" ogłasza zasady naboru 2013

0 8 A A
Symulator do nauki pilotażu w dęblińskiej szkole. (Archiwum)
Symulator do nauki pilotażu w dęblińskiej szkole. (Archiwum)

Dęblińska "Szkoła Orląt” ogłosiła zasady tegorocznego naboru na studia. Szansę mają najzdrowsi, najbardziej wysportowani i z najlepszymi ocenami na świadectwie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najzdrowsi, a z nich wybierzemy najlepszych – precyzuje podpułkownik Janusz Chojecki z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W tym roku (zgodnie z limitem wyznaczonym przez MON) szkoła przyjmie 45 kandydatów na pilotów i 17 na nawigatorów.

Jest o co walczyć. – Piloci najpierw rozpoczną 6-tygodniową "unitarkę”, potem normalne zajęcia. Ci, którzy teraz kończyli studia, mieli 7 semestrów teoretycznych i 3 szkolenia praktycznego – wylicza ppłk. Chojecki. – Przez całe studia podchorąży mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, zniżki na przejazdy, a od początku studiów żołd – ok. 900 zł.

Za to potem… – Pewną pracę. Chyba żadna inna uczelnia w Polsce, poza wojskowymi, nie daje gwarancji zatrudnienia. My dajemy. Nasza szkoła stwarza ogromne perspektywy – podkreśla Chojecki. Można nie tylko dostać dobrze płatną pracę, ale i spełnić marzenia – w przyszłości zasiąść za sterami np. myśliwca F-16.

Jak to zrobić? Wszyscy absolwenci szkół średnich (również tegoroczni) muszą się zgłosić do 31 marca. – Im szybciej, tym lepiej. Po złożeniu wniosku kandydat zostanie skierowany na badania lekarskie – wyjaśnia Chojecki. – Jeśli coś na badaniach pójdzie nie tak, a kandydat czuje się na siłach, żeby do nas dołączyć, może się odwołać. A to wymaga czasu.

Badania są 2-etapowe. Pierwsze odbywają się w Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej właściwej do miejsca zamieszkania. Potem czas na skrupulatne badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie.

Te dla kandydatów na pilotów trwają 5 dni, dla personelu pokładowego – 3 dni, dla specjalności naziemnych – 2 dni. Należy przyjść wypoczętym i na czczo (ale zabrać ze sobą śniadanie, bo EEG i ENG nie można wykonać na czczo). Trzeba zabrać obuwie sportowe i krótkie spodenki gimnastyczne. Kandydatki (kobiety) dodatkowo zgłaszają się z zaświadczeniem od ginekologa i badaniem cytologicznym. Bez szans są np. ci, którzy nie mają wyleczonych wszystkich zębów.

– Średnio mamy 8-9 kandydatów na miejsce. Po badaniach lekarskich np. na pilotów zostają 3 osoby na miejsce – podkreśla Chojecki. W lipcu czeka ich właściwe postępowanie kwalifikacyjne.

Pod uwagę będą brane wyniki na świadectwie dojrzałości z matematyki, fizyki i języka angielskiego, doświadczenia lotnicze (dla kandydatów na specjalność pilotażu statku powietrznego), rozmowa kwalifikacyjna oraz test sprawności fizycznej – siły, szybkości, wytrzymałości oraz pływania. Tak zostaną wybrani najlepsi z najlepszych, którzy 19 sierpnia będą powołani do służby.

Szczegółowe informacje: tel. 81 551 77 33 oraz na stronie: www.wsosp.deblin.pl.

Pozostałe informacje

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium