Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

21 lutego 2013 r.
17:07
Edytuj ten wpis

Jak zostać pilotem. "Szkoła Orląt" ogłasza zasady naboru 2013

Symulator do nauki pilotażu w dęblińskiej szkole. (Archiwum)
Symulator do nauki pilotażu w dęblińskiej szkole. (Archiwum)

Dęblińska "Szkoła Orląt” ogłosiła zasady tegorocznego naboru na studia. Szansę mają najzdrowsi, najbardziej wysportowani i z najlepszymi ocenami na świadectwie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najzdrowsi, a z nich wybierzemy najlepszych – precyzuje podpułkownik Janusz Chojecki z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W tym roku (zgodnie z limitem wyznaczonym przez MON) szkoła przyjmie 45 kandydatów na pilotów i 17 na nawigatorów.

Jest o co walczyć. – Piloci najpierw rozpoczną 6-tygodniową "unitarkę”, potem normalne zajęcia. Ci, którzy teraz kończyli studia, mieli 7 semestrów teoretycznych i 3 szkolenia praktycznego – wylicza ppłk. Chojecki. – Przez całe studia podchorąży mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, zniżki na przejazdy, a od początku studiów żołd – ok. 900 zł.

Za to potem… – Pewną pracę. Chyba żadna inna uczelnia w Polsce, poza wojskowymi, nie daje gwarancji zatrudnienia. My dajemy. Nasza szkoła stwarza ogromne perspektywy – podkreśla Chojecki. Można nie tylko dostać dobrze płatną pracę, ale i spełnić marzenia – w przyszłości zasiąść za sterami np. myśliwca F-16.

Jak to zrobić? Wszyscy absolwenci szkół średnich (również tegoroczni) muszą się zgłosić do 31 marca. – Im szybciej, tym lepiej. Po złożeniu wniosku kandydat zostanie skierowany na badania lekarskie – wyjaśnia Chojecki. – Jeśli coś na badaniach pójdzie nie tak, a kandydat czuje się na siłach, żeby do nas dołączyć, może się odwołać. A to wymaga czasu.

Badania są 2-etapowe. Pierwsze odbywają się w Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej właściwej do miejsca zamieszkania. Potem czas na skrupulatne badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie.

Te dla kandydatów na pilotów trwają 5 dni, dla personelu pokładowego – 3 dni, dla specjalności naziemnych – 2 dni. Należy przyjść wypoczętym i na czczo (ale zabrać ze sobą śniadanie, bo EEG i ENG nie można wykonać na czczo). Trzeba zabrać obuwie sportowe i krótkie spodenki gimnastyczne. Kandydatki (kobiety) dodatkowo zgłaszają się z zaświadczeniem od ginekologa i badaniem cytologicznym. Bez szans są np. ci, którzy nie mają wyleczonych wszystkich zębów.

– Średnio mamy 8-9 kandydatów na miejsce. Po badaniach lekarskich np. na pilotów zostają 3 osoby na miejsce – podkreśla Chojecki. W lipcu czeka ich właściwe postępowanie kwalifikacyjne.

Pod uwagę będą brane wyniki na świadectwie dojrzałości z matematyki, fizyki i języka angielskiego, doświadczenia lotnicze (dla kandydatów na specjalność pilotażu statku powietrznego), rozmowa kwalifikacyjna oraz test sprawności fizycznej – siły, szybkości, wytrzymałości oraz pływania. Tak zostaną wybrani najlepsi z najlepszych, którzy 19 sierpnia będą powołani do służby.

Szczegółowe informacje: tel. 81 551 77 33 oraz na stronie: www.wsosp.deblin.pl.

Pozostałe informacje

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
LISTA

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu

W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

W nowej strażnicy jest m.in. przestronny garaż z 12 stanowiskami, nowoczesne zaplecze socjalne z czystymi i brudnymi strefami, 35-metrowy masz radiowy, a na dachu - panele fotowoltaiczne. Wykonawcą zadania była firma Now-Bud
Puławy

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka

Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Umowę podpisali w środę w zamojskim ratuszu Marcin Górski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska, prezydent Rafał Zwolak i prezes Sławomir Ożgo

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa

Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby już jeżdżących po mieście tej samej firmy. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki zwołał konferencję prasowa, na której mówił o swojej pomocy dla pana Jerzego i wątpliwościach, jakie pojawiły się w sprawie mieszkania w Gdańsku. Powiedział też, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by „przekazać to mieszkanie na cele charytatywne”.

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Praca na wysokości, często w miejscach trudno dostępnych, wymaga nie tylko sprawności fizycznej i braku lęku przestrzeni, ale przede wszystkim specjalistycznych umiejętności i rygorystycznego podejścia do bezpieczeństwa.

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

W Bazylice Świętego Piotra w Watykanie kardynałowie uczestniczyli w specjalnej mszy „Pro eligendo papa”, czyli za wybór papieża

Rozpoczyna się konklawe. Jak będzie wybrany nowy papież?

W środę rozpocznie się konklawe, które wybierze 267. papieża. Weźmie w nim udział rekordowa liczba 133 kardynałów elektorów. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte po południu i tego samego dnia odbędzie się jedno głosowanie.

Łosiem, który zranił się prawdopodobnie przeskakując przez przeszkody zajęli się pracownicy ZOO

Przyszedł łoś do przedszkola. Interweniowały służby

Nie wiadomo skąd przyszedł ani jak pokonał ogrodzenie. Faktem jest, że dzisiaj rano po placu jednego z przedszkoli w Zamościu spacerował sobie... łoś.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium