Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 grudnia 2009 r.
19:51
Edytuj ten wpis

Kierowcy i palacze dostaną po kieszeni. W Nowym Roku podwyżki

0 6 A A

Po Nowym Roku właściciele samochodów z silnikiem Diesla przeżyją rozczarowanie. Cena paliwa do ich maszyn drastycznie wzrośnie. Jeśli na dodatek palą papierosy, to rozczarowanie będzie jeszcze większe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stawka opłaty paliwowej w przypadku oleju napędowego skoczy aż o 140 proc. – z obecnych 97,8 zł do 234 zł za 1000 litrów.

– W konsekwencji po doliczeniu podatku VAT cena detaliczna diesla podrożeje o 17 gr na litrze – mówi Urszula Cieślak, analityk z łódzkiego biura „Reflex”.

Z powodu podwyższonej opłaty paliwowej poszybują w górę ceny innych paliw – benzyny i autogazu. Podwyżki jednak nie będą tak bolesne, bo wyniosą 1–2 grosze na litrze.

Olej napędowy to paliwo używane przez firmy transportowe. Jednak zwiększone koszty transportu nie powinny się odbić na cenach produktów.

– Nie nosimy się z zamiarem podwyżki cen pieczywa w związku z drożejącym olejem napędowym – mówi Jan Flisiak, prezes Przedsiębiorstwa Piekarskiego w Lublinie. – Dystrybucją naszych wyrobów zajmują się firmy zewnętrzne, od których nie mamy sygnałów o zmianie stawek za usługi transportowe.

Za to nieuniknione są podwyżki w komunikacji miejskiej w Lublinie. Prezydent Adam Wasilewski już zapowiedział na przyszły rok wzrost cen biletów.

W nowym roku więcej zapłacimy też za papierosy. Wszystko za sprawą wyższej akcyzy. Jej wzrost związany jest z dostosowaniem wysokości polskiej akcyzy na papierosy do wymogów unijnych. Ministerstwo Finansów przewiduje, że średnia cena detaliczna paczki papierosów wyniesie w 2010 roku 8,09 zł. Oznacza to, że każda paczka będzie droższa średnio o ok. 33 gr.

– Właśnie przeczytałem w sklepie ogłoszenie, że papierosy w nowym roku zdrożeją. Te ze starą stawką akcyzy będzie można kupić tylko do końca lutego – mówi pan Dominik z Lublina.

Czy w nowym roku zdrożeje też żywność? – Tutaj nie spodziewałbym się drastycznych podwyżek – uspokaja Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Minimalnie może jedynie wzrosnąć cena przetworów mlecznych i wysokiej jakości wołowiny.

Eksperci nie spodziewają się natomiast wzrostu cen produktów mącznych, mięsa, owoców i warzyw. – To wszystko znacząco zdrożało w 2009 roku – dodaje Jakubiec.

Jak podaje Urząd Statystyczny, w 2009 roku najbardziej zdrożało mięso i jego przetwory: od 4 do nawet 20 proc. Więcej płaciliśmy w 2009 roku za produkty zbożowe. O kilka procent wzrosła też cena warzyw, a jaja zdrożały o prawie 9 proc.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~rydzykant~ / 31 grudnia 2009 o 11:58
0
Olej napędowy używany jest przez rolników, którzy w większości jeżdżą po polach
a nie po drogach i ta podwyżka im nie służy tylko bije po kieszeni.
Państwo zawsze okrada słabych by wspomagać kler i partię rządzącą !
Avatar
~gość~ / 30 grudnia 2009 o 18:39
0
Co za porąbany kraj!Czy nie może raz być bez podwyżek?Tak normalnie?
Avatar
beduin / 30 grudnia 2009 o 14:15
0
Inaczej mówiąc to jakby nie patrzeć i kombinować to zawsze tak było i będzie że za podwyżką nośników energii szła , idzie i będzie podwyżka dóbr wykonanych a które trzeba przetransportować więc bredzenie autora że NIE- to tylko zbożne życzenia i mydlenie oczu ! więc Proszę nie pisać bredni że nic takiego nie będzie ,zresztą cały czas od ponad roku zauważyć można tendencję do podwyższania cen na min. art. spożywcze ,teraz to będzie podwyżka z uzasadnieniem !Ale będzie i to jest pewne !!!.
Avatar
Mario / 30 grudnia 2009 o 13:37
0
Mam rozumieć, że dzięki tej podwyżce (kwota z ceny litra paliwa przeznaczana na budowę dróg) nasz rząd z platformy o.ferzystów i zło... razem z p.s.l. przekażą środki na budowę dróg na Lubelszczyźnie. Teraz to już budowy S-12, S-17, S-19 i DK-74 ruszą "z kopyta" i zakończą się tak jak to obiecano w 2012 roku. (Ale obudziłem się i stwierdziłem, że ceny mamy europejskie i znowu nam zabrali pieniądze, już nie na budowę, ale na remonty dróg)
Avatar
edziu / 30 grudnia 2009 o 09:53
0
Polska to bagno!!! Kraj pełen zakłamanych ludzi, a w rządzie złodzieje..
Avatar
lkr / 30 grudnia 2009 o 08:55
0
no tak najlepiej podwyżkę wstawić a niby za co tankować ??? za te śmieszne zarobki ??? masakra co sie w tej polsce dzieje bogaty zawsze bedzie bogaty a biedny bedzie za eutanazją bo nie przezyje za swoją pensję... aż wstyd być polakiem euro 2012 to bedzie szczyt i wtedy 70 % polaków bedzie się wstydziło swojej narodowości .... smutne ale prawdziwe...
Avatar
~rydzykant~ / 31 grudnia 2009 o 11:58
0
Olej napędowy używany jest przez rolników, którzy w większości jeżdżą po polach
a nie po drogach i ta podwyżka im nie służy tylko bije po kieszeni.
Państwo zawsze okrada słabych by wspomagać kler i partię rządzącą !
Avatar
~gość~ / 30 grudnia 2009 o 18:39
0
Co za porąbany kraj!Czy nie może raz być bez podwyżek?Tak normalnie?
Avatar
beduin / 30 grudnia 2009 o 14:15
0
Inaczej mówiąc to jakby nie patrzeć i kombinować to zawsze tak było i będzie że za podwyżką nośników energii szła , idzie i będzie podwyżka dóbr wykonanych a które trzeba przetransportować więc bredzenie autora że NIE- to tylko zbożne życzenia i mydlenie oczu ! więc Proszę nie pisać bredni że nic takiego nie będzie ,zresztą cały czas od ponad roku zauważyć można tendencję do podwyższania cen na min. art. spożywcze ,teraz to będzie podwyżka z uzasadnieniem !Ale będzie i to jest pewne !!!.
Avatar
Mario / 30 grudnia 2009 o 13:37
0
Mam rozumieć, że dzięki tej podwyżce (kwota z ceny litra paliwa przeznaczana na budowę dróg) nasz rząd z platformy o.ferzystów i zło... razem z p.s.l. przekażą środki na budowę dróg na Lubelszczyźnie. Teraz to już budowy S-12, S-17, S-19 i DK-74 ruszą "z kopyta" i zakończą się tak jak to obiecano w 2012 roku. (Ale obudziłem się i stwierdziłem, że ceny mamy europejskie i znowu nam zabrali pieniądze, już nie na budowę, ale na remonty dróg)
Avatar
edziu / 30 grudnia 2009 o 09:53
0
Polska to bagno!!! Kraj pełen zakłamanych ludzi, a w rządzie złodzieje..
Avatar
lkr / 30 grudnia 2009 o 08:55
0
no tak najlepiej podwyżkę wstawić a niby za co tankować ??? za te śmieszne zarobki ??? masakra co sie w tej polsce dzieje bogaty zawsze bedzie bogaty a biedny bedzie za eutanazją bo nie przezyje za swoją pensję... aż wstyd być polakiem euro 2012 to bedzie szczyt i wtedy 70 % polaków bedzie się wstydziło swojej narodowości .... smutne ale prawdziwe...
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Premia 500 zł na święta? Związkowcy mówią o "próbie znieważenia pracowników"

Premia 500 zł na święta? Związkowcy mówią o "próbie znieważenia pracowników" 0 0

Decyzją zarządu Grupy Azoty "Puławy" pracownicy firmy w tym roku otrzymają niższe premie świąteczne. Ich wysokość ustalono na 500 zł brutto. Związkowcy z „Solidarności” nazywają to próbą znieważenia pracowników, żądają zmian i zapowiadają wejście w nowy spór zbiorowy.

Pewna wygrana lubelskich koszykarek z Widzewem Łódź [zdjęcia]
galeria

Pewna wygrana lubelskich koszykarek z Widzewem Łódź [zdjęcia] 2 5

Mecz zdecydowanie tłumów nie porwał, ale najważniejsze dla koszykarek Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin jest zwycięstwo. Akademiczki pokonały fatalnie spisujący się Widzew Łódź 64:38

Kobieta była widziana w ciąży, a potem już bez dziecka. Wstrząsające odkrycie
film

Kobieta była widziana w ciąży, a potem już bez dziecka. Wstrząsające odkrycie 32 0

27-letnia mieszkanka Ciecierzyna w woj. opolskim jest podejrzana o zabicie własnego dziecka.

Wielkość tych bombek robi wrażenie. Happening w Tarasach Zamkowych [zdjęcia]
galeria

Wielkość tych bombek robi wrażenie. Happening w Tarasach Zamkowych [zdjęcia] 4 0

W sobotę w Tarasach Zamkowych odbył się świąteczny happening artystyczny - malowanie Giga Bombek.

Biała Podlaska: Obrazy Bazylego Albiczuka po konserwacji. Już można je oglądać
galeria

Biała Podlaska: Obrazy Bazylego Albiczuka po konserwacji. Już można je oglądać 4 0

To największa w muzeum konserwacja dzieł Bazylego Albiczuka. Efekty można od piątku oglądać w Oficynie Zachodniej.

Duża fabryka powstanie pod Lublinem. Wyprodukuje dwa miliony lamp rocznie
Magazyn

Duża fabryka powstanie pod Lublinem. Wyprodukuje dwa miliony lamp rocznie 54 21

Ford Focus: najczęściej do tego właśnie modelu samochodu Forda, Varroc Lighting Systems produkuje oświetlenie zewnętrzne. Firma, która współpracuje też m.in. ze Skodą, Bentleyem i Fiatem, w przyszłym roku ma otworzyć zakład produkcyjny w podlubelskich Niemcach. Będzie to ich 12 fabryka na świecie.

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim. Najbliższe terminy

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim. Najbliższe terminy 2 0

Na Twoją krew i jej składniki czekają chorzy oraz poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi – apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Puławy spłacą dług za 18 lat. Spór o obiekty sportowe dla SP nr 3

Puławy spłacą dług za 18 lat. Spór o obiekty sportowe dla SP nr 3 19 20

Miejscy radni przyjęli nową Wieloletnią Prognozę Finansową oraz zmiany w tegorocznym budżecie zmniejszające planowane wpływy i wydatki. Radny Janusz Grobel, wypomniał obecnemu prezydentowi miasta niekonsekwencję.

Sylwester 2018/2019 w Lublinie i regionie. Imprezy, wydarzenia

Sylwester 2018/2019 w Lublinie i regionie. Imprezy, wydarzenia 0 0

Koncert sylwestrowy "Czy można w taką noc... zakochać się?" w Teatrze Muzycznym
30 grudnia 2018, 17:00

Koncert sylwestrowy "Czy można w taką noc... zakochać się?" w Teatrze Muzycznym 0 0

Teatr Muzyczny w Lublinie zaprasza na pokazy barwnego muzycznego spektaklu "Czy można w taką noc... zakochać się?", który zobaczymy w sylwestrowy wieczór o godz. 17 i 21, a także dzień wcześniej, 30 grudnia o godz. 17.

PŚ w skokach narciarskich: Kolejne podium Piotra Żyły
film

PŚ w skokach narciarskich: Kolejne podium Piotra Żyły 0 0

Karl Geiger z pierwszą w karierze wygraną w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Niemiec okazał się najlepszy w sobotnim konkursie w szwajcarskim Engelbergu.

Wieczór Sylwestrowy w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu
31 grudnia 2018, 19:30

Wieczór Sylwestrowy w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu 0 2

Tych, którzy nie mają sylwestrowych planów, Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu zaprasza na noc pełną filmowych emocji. Sylwester w Kinie wystartuje o godz. 19.30.

Nie masz pomysłu na prezent pod choinkę? Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Nie masz pomysłu na prezent pod choinkę? Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie [zdjęcia] 12 1

W Warsztatach Kultury w Lublinie w sobotę zaczęły się Sprawunki - Targi Rzeczy Wyjątkowych.

Koncert Sylwestrowy w Filharmonii Lubelskiej
31 grudnia 2018, 18:00

Koncert Sylwestrowy w Filharmonii Lubelskiej 0 1

Szampańska fantazja to tytuł muzycznego widowiska, które Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) proponuje lublinianom na Sylwestra. Impreza odbędzie się 31 grudnia o godz. 18.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!