Ruszyło głosowanie w ogólnopolskim programie Lechstarter. W zmaganiach bierze udział 87 projektów na udoskonalenie przestrzeni miejskiej, w tym osiem z woj. lubelskiego.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W ramach projektu zrealizowanych zostanie 25 zwycięskich inicjatyw wartych w sumie milion złotych. O tym, co zostanie zrealizowane zdecydują internauci.
– Do pierwszego etapu projektu zgłoszono około 170 projektów. Ich ilość bardzo pozytywnie nas zaskoczyła – przyznaje Karolina Hasińska, przedstawiciel Lecha Premium, organizatora akcji. – Ostatecznie jury, kierując się kreatywnością i oryginalnością pomysłów oraz ich pożytecznością dla mieszkańców, wybrało 87 najlepszych.
– Serce rośnie, gdy widzi się listę zgłoszonych projektów – przyznaje Filip Springer, juror programu LECHSTARTER z obszaru estetyzacji miast. – Przede wszystkim dlatego, że wybija z niej obraz aktywnej, zaangażowanej Polski, której mieszkańcy chcą się troszczyć o przestrzeń, w której żyją.
Mieszkańcy woj. lubelskiego mogą głosować na osiem projektów. Jak na razie największe szanse na realizacje ma projekt Fundacji Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”, który chce stworzyć w kamienicy przy ul. Królewskiej Lubelski Innowator Społeczny, będący wsparciem inicjatyw na styku kultury, biznesu i działań społecznych.
W trzech salach biurowo-spotkaniowych oraz dwóch kreatywno-warsztatowe organizowane byłyby wernisaże czy kameralne koncerty.
Fundacja My Evergreen chce stworzyć w Lubartowie Kącik Kultury „Artystyczna jurta”, w którym odbywać się będą warsztaty twórcze, koncerty, wystawy i pokazy filmowe.
Siłownie plenerowe mają szansę powstać w Międzyrzecu Podlaskim i Krasnymstawie. Lubelskie Warsztaty Kultury chciałyby stworzyć w Zaułku Hartwigów nastrojową galerię fotografii Edwarda Hartwiga oraz zieloną strefę rekreacyjną.
Z kolei Fundacja Repatria-Kultura i Sztuka w projekcie „Miasto bez chmur” proponuje zrewitalizować podwórko oraz bramę przejściową przy ul. Lubartowskiej 46. W ramach programu posadzone zostałyby tam nowe rośliny. Dzięki temu zaniedbana architektura dostałaby drugie życie i rozkwitła kolorami.
Fundacja Kultura Enter wymyśliła Miejski GramOFFon, czyli mobilną, drewnianą scenę plenerową w kształcie tuby gramofonu, przeznaczoną do organizowania koncertów unplugged oraz słuchania odgłosów miasta i natury.
Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej proponuje utworzenie w Stoczku Łukowskim „Kosmicznego parku” – miejsca, gdzie można byłoby obserwować nie tylko gwiazdy i komety, ale też pobliską przyrodę.
– Park to również miejsce, gdzie będzie można zmierzyć się w kosmicznych milionerach i innych konkursach wiedzy. To miejsce, gdzie będzie można obejrzeć interaktywne filmy o wszechświecie, a na koniec samodzielnie wyszukać informacje dzięki hotspotowi wifi. Chcemy pokazać, że nauka może być ciekawa, że można się uczyć przez zabawę – planują pomysłodawcy.
Głosowanie trwa do 5 czerwca na stronie www.urbanforms.org/lechstarter. Codziennie można oddać jeden głos.