Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

4 kwietnia 2020 r.
16:52

Na Lubelszczyźnie jest ponad 6 tys. wykluczonych cyfrowo dzieci. Marszałek kupuje im tablety, ale dla wszystkich nie wystarczy

Autor: Zdjęcie autora toma
12 5 A A
(fot. zdjęcie ilustracyjne)

Samorząd województwa kupi 1,9 tys. tabletów, które trafią do szkół w regionie. Urządzenia zostaną użyczone uczniom do zdalnej nauki. Dla wszystkich jednak nie wystarczy – z danych kuratorium wynika, że uczniów wykluczonych cyfrowo jest 6193.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Brak sprzętu komputerowego i dostępu do internetu w domach to problem zgłaszany obecnie przez wielu nauczycieli w związku z kształceniem na odległość. Z pomocą ruszyli twórcy oddolnych inicjatyw, którzy w sieci organizują zbiórki używanych komputerów.
Pomoc zadeklarowało też Ministerstwo Cyfryzacji, które na zakupy urządzeń przeznaczyło 186 mln zł w skali kraju. Z podobną inicjatywą wyszły władze województwa, przekazując na ten cel 2,5 mln zł z zapisanej w planie tegorocznych wydatków na budżet obywatelski.

– Z pomocą kuratorium zrobiliśmy diagnozę potrzeb, które wynikają ze zdalnej edukacji. Z ankiet wynika, że mamy 6193 wykluczonych cyfrowo uczniów. Ta liczba nas przeraziła – mówi marszałek Jarosław Stawiarski podkreślając, że zapotrzebowanie w tej kwestii zgłosiło zaledwie ok. 50 proc. szkół z regionu. Przyznaje też, że zakup urządzeń dla wszystkich potrzebujących uczniów przerasta możliwości finansowe samorządu. – Dlatego pieniądze, które mamy, postanowiliśmy przeznaczyć głównie na tablety dla tych, którzy potrzebują ich najbardziej. To przede wszystkim maturzyści i uczniowie klas ósmych.

Zakupionych zostanie 1,9 tys. urządzeń. Każde z nich będzie wyposażone w trzymiesięczny abonament internetowy.
– Wielu dyrektorów szkół zgłaszało, że ich uczniowie mają problem nie tyle ze sprzętem, co z dostępem do internetu – podkreśla Bożena Ćwiek, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim.

– W najbliższych dniach będziemy prowadzić akcję zakupową. Mamy zapewnienia, że taką liczbę urządzeń będziemy w stanie kupić na wolnym rynku – dodaje Stawiarski.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adamczuk / 4 kwietnia 2020 r. o 17:12
+41
Od 4 lat funkcjonuje program 500+, od roku świadczenie jest wypłacane na każde dziecko. Czy naprawdę rodzice tych dzieci które nie mają ani komputera nie mogli przez ten czas chociaż jedno świadczenie przeznaczyć na zakup nawet używanego laptopa? Przecież każdy teraz wie że dziecko bez dostępu do komputera będzie miało na start ciężej w szkole...brak słów.
Avatar
LBN / 4 kwietnia 2020 r. o 17:12
+41
A to na te wykluczone dzieci nie przysługuje 500+ aby ich rodzice mogli sami kupić taki tablet czy komputer?
Avatar
Jakow / 4 kwietnia 2020 r. o 17:35
+17
Miesiąc temu na portalu internetowym kupiłem bardzo dobry paroletni używany laptop za 300,00 zł. Zauważyłem, że nadal jest dużo ofert a tej cenie. Nigdy nie kupiłem nowego laptopa, a moich troje dzieci ma własne laptopy, a będąc osobą trochę bardziej staroświecką mam używany komputer z używanym monitorem. Po prostu szkoda mi pieniędzy na nowe.
Avatar
Aaron_Langman / 4 kwietnia 2020 r. o 20:24
+9
Urzędnicy gmin, powiatów są obecnie całkowicie bezproduktywni - niech oddadzą sprzęt dzieciom.
Avatar
fillip75 / 4 kwietnia 2020 r. o 19:33
+2
Jeżeli elektronika, to tylko nowa i dobrej marki. Właściwie u mnie to tylko Samsung, chociaż Sony bym nie pogardził. Natomiast nigdy nie kupuję najnowszego, najdroższego sprzętu. Szkoda kasy. Za rok straci 50% wartości. No, ale ja nie jestem zagorzałym graczem. Mnie dziwi, że mój i mojej żony tablet tak długo trzyma. Mają sześć lat. Kupiłem jeden w promocji w grudniu. Okazało się, że dla dwojga to mało. I dokupiłem w lutym o 200zł drożej (skonczyła się promocja:( ) drugiego Tab3. I bateria nadal trzyma, ekran igła, zero zarysowań. Pomimo, że niby nie można wymieniać w nim akumularora, to wiem, że to koszt rzędu 80zł za akku. Na YT pokazano jak do tego się zabrać. Ja tablet używam do internetu i poczty. Mam też klawiaturę bleutooth i myszkę. To i dokumenty żadna sprawa. Nie łapię tylko po co ludzie kupują tablety z wejściem karty sim? To bez sensu. Za router robi albo komórka, albo domowy interek. Co do wykluczenia dzieci cyfrowego. To co rodzice zrobili z 500+??? Zestaw kina domowego kupili, czy jak? Obecnie nawetvemeryci mają palmfony, a obecne są wielkości tabletów 6". Mój tablet ma 8". A mam, przypomnę, grabie robola. Problemem może być dostęp do internetu. Ale obecnie na kartę za 30zł/mc mam nielimitowane rozmowy, smsy oraz YouTube (Netflix, VOD,...)... a na inne dane 10GB plus to co można kupić za 30zł. Ta kwota pozostaje do wykorzystania. Tak mialbym w Polsce. Ale dzięki temu pakietowi telefonowanie z Niemiec do Polski to jedynie 4gr/min i mam trochę internetu z 1 giga będzie. Tak, że bulę i nie płaczę. Bo taniej w Niemczech mogę mieć, ale niewiele.
Jeżeli elektronika, to tylko nowa i dobrej marki. Właściwie u mnie to tylko Samsung, chociaż Sony bym nie pogardził. Natomiast nigdy nie kupuję najnowszego, najdroższego sprzętu. Szkoda kasy. Za rok straci 50% wartości. No, ale ja nie jestem zagorzałym graczem. Mnie dziwi, że mój i mojej żony tablet tak długo trzyma. Mają sześć lat. Kupiłem jeden w promocji w grudniu. Okazało się, że dla dwojga to mało. I dokupiłem w lutym o 200zł drożej (skonczyła się promocja:( ) drugiego Tab3. I bateria nadal trzyma, ekran igła, zero zarysowań. Pomimo, że... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 4 kwietnia 2020 r. o 20:24
+9
Urzędnicy gmin, powiatów są obecnie całkowicie bezproduktywni - niech oddadzą sprzęt dzieciom.
Avatar
fillip75 / 4 kwietnia 2020 r. o 19:33
+2
Jeżeli elektronika, to tylko nowa i dobrej marki. Właściwie u mnie to tylko Samsung, chociaż Sony bym nie pogardził. Natomiast nigdy nie kupuję najnowszego, najdroższego sprzętu. Szkoda kasy. Za rok straci 50% wartości. No, ale ja nie jestem zagorzałym graczem. Mnie dziwi, że mój i mojej żony tablet tak długo trzyma. Mają sześć lat. Kupiłem jeden w promocji w grudniu. Okazało się, że dla dwojga to mało. I dokupiłem w lutym o 200zł drożej (skonczyła się promocja:( ) drugiego Tab3. I bateria nadal trzyma, ekran igła, zero zarysowań. Pomimo, że niby nie można wymieniać w nim akumularora, to wiem, że to koszt rzędu 80zł za akku. Na YT pokazano jak do tego się zabrać. Ja tablet używam do internetu i poczty. Mam też klawiaturę bleutooth i myszkę. To i dokumenty żadna sprawa. Nie łapię tylko po co ludzie kupują tablety z wejściem karty sim? To bez sensu. Za router robi albo komórka, albo domowy interek. Co do wykluczenia dzieci cyfrowego. To co rodzice zrobili z 500+??? Zestaw kina domowego kupili, czy jak? Obecnie nawetvemeryci mają palmfony, a obecne są wielkości tabletów 6". Mój tablet ma 8". A mam, przypomnę, grabie robola. Problemem może być dostęp do internetu. Ale obecnie na kartę za 30zł/mc mam nielimitowane rozmowy, smsy oraz YouTube (Netflix, VOD,...)... a na inne dane 10GB plus to co można kupić za 30zł. Ta kwota pozostaje do wykorzystania. Tak mialbym w Polsce. Ale dzięki temu pakietowi telefonowanie z Niemiec do Polski to jedynie 4gr/min i mam trochę internetu z 1 giga będzie. Tak, że bulę i nie płaczę. Bo taniej w Niemczech mogę mieć, ale niewiele.
Jeżeli elektronika, to tylko nowa i dobrej marki. Właściwie u mnie to tylko Samsung, chociaż Sony bym nie pogardził. Natomiast nigdy nie kupuję najnowszego, najdroższego sprzętu. Szkoda kasy. Za rok straci 50% wartości. No, ale ja nie jestem zagorzałym graczem. Mnie dziwi, że mój i mojej żony tablet tak długo trzyma. Mają sześć lat. Kupiłem jeden w promocji w grudniu. Okazało się, że dla dwojga to mało. I dokupiłem w lutym o 200zł drożej (skonczyła się promocja:( ) drugiego Tab3. I bateria nadal trzyma, ekran igła, zero zarysowań. Pomimo, że... rozwiń
Avatar
Jakow / 4 kwietnia 2020 r. o 17:35
+17
Miesiąc temu na portalu internetowym kupiłem bardzo dobry paroletni używany laptop za 300,00 zł. Zauważyłem, że nadal jest dużo ofert a tej cenie. Nigdy nie kupiłem nowego laptopa, a moich troje dzieci ma własne laptopy, a będąc osobą trochę bardziej staroświecką mam używany komputer z używanym monitorem. Po prostu szkoda mi pieniędzy na nowe.
Avatar
adamczuk / 4 kwietnia 2020 r. o 17:12
+41
Od 4 lat funkcjonuje program 500+, od roku świadczenie jest wypłacane na każde dziecko. Czy naprawdę rodzice tych dzieci które nie mają ani komputera nie mogli przez ten czas chociaż jedno świadczenie przeznaczyć na zakup nawet używanego laptopa? Przecież każdy teraz wie że dziecko bez dostępu do komputera będzie miało na start ciężej w szkole...brak słów.
Avatar
LBN / 4 kwietnia 2020 r. o 17:12
+41
A to na te wykluczone dzieci nie przysługuje 500+ aby ich rodzice mogli sami kupić taki tablet czy komputer?
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Z parku w Lubartowie notorycznie znikały sadzonki krzewów

Policjanci z Lubartowa zatrzymali mężczyznę, który kradł sadzonki krzewów z parku miejskiego. 47-latek wpadł na gorącym uczynku.

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

Lubelskie na 13. miejscu w Polsce. Aktualna sytuacja epidemiologiczna - stan na 3 czerwca

W naszym regionie zagrożenie dotyczące koronawirusa jest coraz mniejsze - wynika z informacji przedstawionych przez wojewodę lubelskiego. Mamy jeden z najniższych wskaźników zachorowalności w skali kraju.

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Rowerzysta źle zaczął dzień. Wjechał pod samochód

Dzisiaj o 5.30 rano 29-letni rowerzysta zjechał z chodnika wprost pod koła samochodu. Z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala w Łęcznej.

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Nowa stacja diagnostyczna w Lublinie. Dla uczniów

Dobiega końca rozbudowa samochodówki o stację diagnostyczną przy ul. Popiełuszki. Zajęcia mają się tu zacząć po wakacjach. Budowa przedłużyła się o dwa lata z powodu kłopotów z wykonawcą.

GKS Katowice – Górnik Łęczna 1:1 [NA ŻYWO]

GKS Katowice – Górnik Łęczna 1:1 [NA ŻYWO]

O 20.05 piłkarze Górnika Łęczna rozegrają pierwszy mecz o ligowe punkty od ósmego marca. Leandro i spółka zmierzą się na wyjeździe z GKS-em Katowice

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Lublin: Czy na drzewach usuwanych z ul. Lipowej rzeczywiście nie było gniazd ptaków?

Jest kolejna odsłona sporu o drzewa z poszerzanych Al. Racławickich i ul. Lipowej. Ekolodzy żądają informacji o tym, kto sprawdził, czy na usuwanych w okresie lęgowym drzewach nie było gniazd. Obawiają się, że taka ekspertyza, choć obowiązkowa, w ogóle nie powstała. Ratusz zapewnia, że wszystko to sprawdzono.

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Wybory 2020. PO zbiera podpisy na Rafała Trzaskowskiego. Lista punktów w Lubelskiem

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata PO, oznacza to wyścig z czasem w zbieraniu podpisów poparcia. Termin mija 10 czerwca.

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Najwięcej nowych przypadków zakażenia w woj. łódzkim. Najwięcej ofiar śmiertelnych we Wrocławiu

Wśród 142 nowych przypadków zakażenia koronawirusem 54 są z województwa łódzkiego. Wieczorny raport Ministerstwa Zdrowia z 3 czerwca.

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

W poprzek drogi S17 pod Lublinem stał samochód. Cudem nie doszło do tragedii

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło dziś na drodze ekspresowej S17 w okolicach węzła Lublin Sławinek. Wszystko zarejestrowała kamera zamontowana w aucie jednego z kierowców.

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy
galeria

Starosta świdnicki na kwarantannie. Zaskoczeni petenci zastali zamknięty urząd pracy

Pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna miał kontakt zarówno z pracownikami świdnickiego sanepidu jak też Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. Urząd pracy jest zamknięty do odwołania. Dziś na kwarantannie przebywało 69 osób, w tym starosta świdnicki.

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Piłkarki Górnika Łęczna mistrzyniami Polski!

Polski Związek Piłki Nożnej długo zwlekał z decyzją, ale w środę wreszcie zdecydował, co będzie z kobiecymi rozgrywkami. Sezon 2019/2020 został zakończony przedwcześnie. A to oznacza, że tytuł mistrzyń Polski ponownie wywalczyły piłkarki Górnika Łęczna!

Wycinają 102 drzewa, żeby zbudować 3 km ścieżki rowerowej

Wycinają 102 drzewa, żeby zbudować 3 km ścieżki rowerowej

Codziennie giną drzewa wzdłuż drogi z Chełma do Hrubieszowa. Do końca czerwca zniknie ponad sto sztuk i to tylko w granicach miasta. Kolejne drzewa zostaną ścięte na przestrzeni 7 kilometrów aż do miejscowości Kamień. Powstaje tu ścieżka rowerowa

Stabilne ceny i tanie kredyty mieszkaniowe

Stabilne ceny i tanie kredyty mieszkaniowe

Ceny ofertowe mieszkań przestały rosnąć – wynika z najnowszego reportu Expandera i Rentier.io. W Lublinie przeciętna cena wynosi obecnie ponad 6400 zł za mkw. Obecnie mamy również najtańsze w historii kredyty hipoteczne. Problemem jednak jest ich dostępność – zwracają uwagę eksperci.

Dlaczego wciąż nie leczą wszystkich pacjentów? W szpitalu przy al. Kraśnickiej mają za mało łóżek
Alarm 24

Dlaczego wciąż nie leczą wszystkich pacjentów? W szpitalu przy al. Kraśnickiej mają za mało łóżek

– Sytuacja, kiedy pacjentów z innymi dolegliwościami się nie leczy, za bardzo się przedłuża – denerwuje się nasz Czytelnik. Jego mama ma być operowana na oddziale chirurgii szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie, ale mimo zapowiedzi, zabiegi planowe nadal wciąż nie zostały tam wznowione

"Gorzkie żale". Performance w Kazimierzu Dolnym
5 czerwca 2020, 18:00

"Gorzkie żale". Performance w Kazimierzu Dolnym

To będzie pierwszy publiczny występ nowej artystycznej formacji w Kazimierzu Dolnym - TRUPA KZMRZ. 5 czerwca o godz. 18 na Rynku w Kazimierzu Dolnym zostanie zorganizowany performance "Gorzkie żale".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!