Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 grudnia 2007 r.
19:57
Edytuj ten wpis

Masz fach w ręku, to masz pracę

0 3 A A

Tyle ofert pracy, co w tym roku, jeszcze na Lubelszczyźnie nie było. Największe wzięcie mają osoby ze średnim i zawodowym wykształceniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szczególnie, gdy potrafią szyć, gotować, sprzątać, murować i strzyc.

- Tylko w ciągu pierwszego półrocza mieliśmy 5 tys. więcej ofert niż przed rokiem - wylicza Urszula Żolińska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. - A wciąż ich przybywa.

Szczególnie poszukiwani są sprzedawcy, którzy mogli przebierać aż w 3030 ofertach, zaraz potem plasują się pracownicy biurowi (2891) i niewykwalifikowani robotnicy (2220). Praca czeka też w administracji (1291 ofert) i na budowie (1102).

- Nie da się ukryć, że największy boom mamy w usługach, handlu, budownictwie i gastronomii. I w tych branżach można dziś znaleźć zatrudnienie - podkreśla Tomasz Piecak, z-ca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie. - Łatwiej o pracę jest mężczyznom niż kobietom. Panie największy wybór mają w ofertach dla sekretarek i krawcowych.

- Nie jest łatwo o dobrą krawcową - przyznaje Mirosław Flis, szef zakładu szyjącego pościel i odzież medyczną. - To kwestia umiejętności, a nie wykształcenia. Dlatego wciąż szukamy zdolnych pań potrafiących szyć.

Na zasiłku nie posiedzą też długo kierowcy ciężarówek, murarze, kucharki, pomoce kuchenne, kelnerzy, kasjerzy, fryzjerzy, magazynierzy i sprzątaczki. - Dla każdej z tych profesji mieliśmy po co najmniej kilkaset propozycji pracy. I wszystkie schodziły na pniu - dodaje Żulińska. - Gorzej z ofertami dla osób z wyższym wykształceniem.

Pod koniec września najliczniejszą grupę bezrobotnych w naszym województwie stanowiły jednak osoby z wykształceniem niższym i gimnazjalnym (28 proc.) oraz zasadniczym zawodowym (27 proc.) Wykształcenie policealne i średnie zawodowe miało 25 proc. bezrobotnych, a wyższe jedynie 9 proc. - Jeszcze niedawno takie osoby miały problem ze znalezieniem pracy. Ale sytuacja zmienia się na ich korzyść. Dziś mogą bezpłatnie zdobyć nowe umiejętności, przekwalifikować się i przebierać w ofertach - mówi Joanna Gładysz, psycholog i doradca zawodowy z PUP w Lublinie. - Problem leży w chęci do pracy. Często słyszę: nie opłaci mi się pracować za minimalną pensję, wolę siedzieć w domu i od czasu do czasu dorobić trochę "na czarno”. I na to nie poradzi nawet największa liczba ofert pracy.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
AN / 10 grudnia 2007 r. o 12:28
0
Pod koniec września najliczniejszą grupę bezrobotnych w naszym województwie stanowiły jednak osoby z wykształceniem niższym i gimnazjalnym (28 proc.) oraz zasadniczym zawodowym (27 proc.) Wykształcenie policealne i średnie zawodowe miało 25 proc. bezrobotnych, a wyższe jedynie 9 proc.

Nowy rodzaj wykształcenia? Wyższe to znaczy ukończone studia, a niższe to jakie? Nie podstawowe, nie zawodowe, nie gimnazjalne, nie średnie ...
Avatar
lubelak / 8 grudnia 2007 r. o 18:51
0
ciekawe czy osoby które zachęcają do pracy za niskie wynagrodzenie tez chcieliby pracować za minimalne wynagrodzenie w sytuacji gdyby nie mieli godziwej pracy
Avatar
henryk szczepanski / 8 grudnia 2007 r. o 16:02
0
Ciekawe tylko jaka płaca za tą pracę??!
Avatar
AN / 10 grudnia 2007 r. o 12:28
0
Pod koniec września najliczniejszą grupę bezrobotnych w naszym województwie stanowiły jednak osoby z wykształceniem niższym i gimnazjalnym (28 proc.) oraz zasadniczym zawodowym (27 proc.) Wykształcenie policealne i średnie zawodowe miało 25 proc. bezrobotnych, a wyższe jedynie 9 proc.

Nowy rodzaj wykształcenia? Wyższe to znaczy ukończone studia, a niższe to jakie? Nie podstawowe, nie zawodowe, nie gimnazjalne, nie średnie ...
Avatar
lubelak / 8 grudnia 2007 r. o 18:51
0
ciekawe czy osoby które zachęcają do pracy za niskie wynagrodzenie tez chcieliby pracować za minimalne wynagrodzenie w sytuacji gdyby nie mieli godziwej pracy
Avatar
henryk szczepanski / 8 grudnia 2007 r. o 16:02
0
Ciekawe tylko jaka płaca za tą pracę??!
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

ZUS policzył, ile wydał na tzw. 14-tki, czyli dodatkowe emerytury i renty. W województwie lubelskim wyszedł spory rachunek.

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

27 złotych od osoby za miesiąc. Taką nową stawkę „podstawową” za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zaproponował Urzędu Miasta Kraśnik. Jeśli na podwyżkę zgodzą się radni, to wyższa od 10 zł od obecnej stawka, zacznie ona obowiązywać od stycznia 2022 roku

Mikołajki w VIVO! Lublin
4 grudnia 2021, 12:00

Mikołajki w VIVO! Lublin

4 i 6 grudnia VIVO! Lublin odwiedzi Święty Mikołaj wraz z elfimi pomocnikami. Wszystkie mikołajkowe atrakcje zaplanowano w godz. 12.00-18.00.

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Niemal 6,6 mln zł zarobiło miasto sprzedając jednemu z deweloperów działkę przy al. Długosza. Pieniądze z transakcji miały zostać przeznaczone na remont stadionu Lublinianki. Większość pieniędzy została już wydana. Czy na stadion?

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Szymon Szymonowicz z Cementu-Gryfa Chełm wywalczył srebrny medal podczas rozegranych w Iranie wojskowych mistrzostwach świata

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)
film

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)

Rok temu był Chuck Norris, teraz będzie Arnold Schwarzenegger. Nadchodzą Operacje Świąteczne w grze World of Tanks na PC.

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Rodowodowe szczeniaki czystej krwi potrafią kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ich cena zależna jest od renomy danej hodowli, a także od unikalności i elitarności konkretnej rasy.

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Policjanci zatrzymali 61-latka, który z nożem rzucił się na żonę. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

Szukanie nowej pracy często zajmuje dużo czasu. Czasami to wręcz bezsensowne przekopywanie kolejnych ofert i brak odpowiedzi na wysyłane listy motywacyjne i życiorysy. Warto zatem wiedzieć jak sprytnie szukać pracy, za pomocą specjalnych technik i narzędzi. Dowiedz się z naszego tekstu jak zdobywać nową pracę w bardzo krótki okres!

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

799 i 1099 złotych – tyle kosztują nowe słuchawki niemieckiego producenta, czyli Teufel Real Blue i Real Blue NC. Co dostaniemy za takie pieniądze?

Puławy. Mikołajki w Domu Chemika
5 grudnia 2021, 16:00

Puławy. Mikołajki w Domu Chemika

W niedzielę, 5 grudnia o godz. 16 w puławskim Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) odbędą się miejskie Mikołajki 2021. W programie moc atrakcji.

"Jestem siódemką, jadę na Felin". Lubelskie autobusy i trolejbusy będą mogły mówić

"Jestem siódemką, jadę na Felin". Lubelskie autobusy i trolejbusy będą mogły mówić

Lubelskie autobusy i trolejbusy mogą zacząć przekazywać osobom niewidomym i słabowidzącym komunikaty o numerze linii i kierunku jazdy. Do takiego rozwiązania przymierza się Zarząd Transportu Miejskiego.

Strefa Innych Brzmień: William's Things Trio
9 grudnia 2021, 19:00

Strefa Innych Brzmień: William's Things Trio

W czwartek, 9 grudnia o godz. 19 w Warsztatach Kultury zostanie zorganizowany kolejny koncert z cyklu "Strefa Innych Brzmień". Tym razem zna scenie instytucji wystąpi grupa William's Things Trio.

Nie miała ochoty na seks. Kobieta została wyrzucona przez okno

Nie miała ochoty na seks. Kobieta została wyrzucona przez okno

Zakończył się proces 28-latka, który miał wyrzucić swoją dziewczynę przez okno. Kobieta przeżyła mimo upadku z czwartego piętra. Jarosława B. oskarżono o usiłowanie zabójstwa.

Drogi i żużel. Na co jeszcze miejscy radni chcą wyprosić pieniądze

Drogi i żużel. Na co jeszcze miejscy radni chcą wyprosić pieniądze

Prezydent Lublina dostał od radnych długą listę próśb o dopisanie różnych wydatków do miejskiego budżetu na przyszły rok. Wśród nich jest przebudowa ul. Zana i Podwale oraz większe pieniądze na żużel. Prezydent musi się do tego odnieść do jutra.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!