Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 marca 2016 r.
20:38

Sobota i wiosna! "W tym roku zimy nie było"

Autor: Zdjęcie autora agdy drs
0 3 A A
Lubelski Globus czynny był od 2 do 27 stycznia. Przez ten czas z wyciągu skorzystano 43 573 razy
Lubelski Globus czynny był od 2 do 27 stycznia. Przez ten czas z wyciągu skorzystano 43 573 razy

Piątek będzie dłuższy od nocy z piątku na sobotę o 2 minuty. W niedzielę zacznie się astronomiczna wiosna. - Mogę robić doktorat z meteorologii - żartuje właściciel wyciągu narciarskiego, który od pięciu lat śledzi pogodę w zimowe dni i stara się znaleźć prawidłowości. Tegoroczny sezon zalicza do najkrótszych jakie miał

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Krótka sonda uliczna, przeprowadzona w czwartek w Lublinie na drodze dom-praca. Na 14 przypadkowo zagadnięte osoby, ponad 50 proc. uznaje, że zimy nie było i im to bardzo odpowiada.

Gaz i bałwan

- Nic mnie tak nie ucieszy, jak rachunek za gaz - mówi pani Basia, księgowa w prywatnej firmie. - Zawsze to był największy strach, a kilka lat temu, jak śnieg leżał chyba pół roku to myślałam, że będziemy kredyt brać. No i to odśnieżanie, to skrobanie szyb w aucie. W tym sezonie zimowym w ogóle tego nie zauważyłam.

Pan Marcin, prawnik, jest generalnie za takim ocieplaniem klimatu ale brakowało mu białych świąt. - Boże Narodzenie powinno być zimowe, reszta zimy nie. Towarzyszący mu pan Artur, socjolog z wykształcenia, jest zwolennikiem braku lodu na szybach i swobodnego parkowania, bo nie było zasp. Ale szkoda mu było dzieci, które nie ulepiły w ferie nawet jednego bałwana. - Zima powinna być biała ale wiem, że wiele osób woli błoto niż zaspy - żartuje.

Kiedyś to były zimy

- Gdybym miał zdrowie i za co, to bym pojechał gdzieś w Alpy albo inne góry. Zima powinna być zimowa, tyle powiem. Wystarczy zapytać kogoś starszego, to pani powie, że kiedyś to były zimy. Ale fakt, pamiętam zaspy i ulice które, wyglądały jak tunele, bo były pryzmy śniegu a środkiem się chodziło. No, wiadomo, że nie na Krakowskim ale już Łęczyńska, Kalinowszczyzna, Bronowice. A białe jezdnie to była norma. Dziś miasto inaczej żyje i ludzie mają inne oczekiwania - mówi pan Kazimierz, emerytowany kierowca, który reprezentował mniejszość w gronie moich respondentów.

Składowisko śniegu

- Zamykaliśmy w połowie naszych ferii. Tego samego dnia ja, Parchatka i Rąblów. Nie było sensu dłużej. To był mój piąty sezon, najkrótszy jaki miałem - mówi Marcin Świderski ze Stancji Narciarskiej Kazimierz Dolny. - Sezon zaczął się bardzo dobrze i był bardzo obiecujący. Stok był czynny od 1 stycznia. Sporo ludzi było do Trzech Króli i w czasie ferii w województwie mazowieckim. Ale zima jest nieprzewidywalna. Codziennie zapisuję temperaturę, opady i szukam prawidłowości. Już mogę zrobić doktorat z meteorologii - żartuje Świderski i cytuje: - 22 stycznia było 16 stopni mrozu, dzień później 10 stopni mrozu a kolejnego 8 na plusie. I taka była zima.

Lubelski Globus czynny był od 2 do 27 stycznia.

- Przez ten czas z wyciągu skorzystano 43 573 razy - mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- Po sąsiedzku mamy miejskie składowisko śniegu. Czasami góry mają po 8 metrów i śniegiem tak nam zasypią drogę, że się nie można dostać. W tym roku chyba żaden samochód ze śniegiem nie przyjechał, przynajmniej ja takiego nie wiedziałem. Widzę za to w kamerce naszego monitoringu zieloną trawę na składowisku śniegu - mówi Jerzy Ćwikliński, dyspozytor z Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” lubelskiego MPWiK.

Miasto podsumowując tegoroczna zimę wyliczyło, że utrzymanie składowiska śniegu kosztowało Lublin 22 140 złotych. W zimie z 2012/2013 to były 82 tysiące.

Zima ojców

Zima 1999/2000 zaczęła się 23 listopada. Spadło tyle śniegu, że setki ciężarówek i samochodów osobowych utknęły w gigantycznym korku na trasie W-Z.

14 marca 1996 opady śniegu były takie, że zamarł ruch kołowy. Al. Warszawską zablokowały stojące w poprzek tiry. Wojewoda zwołał zespół ds. nadzwyczajnych zagrożeń. W tych zaspach śniegu, jadący drezyną pracownik kolei znalazł przy torach na Majdanie Tatarskim pokawałkowane zwłoki kobiety. Ofiara morderstwa miała odcięta głowę, była oskalpowana i miała zdarta skórę z twarzy.

Zima 1993/1994 zaczęła się 18 stycznia 1994. Wówczas spadł pierwszy śnieg, a na termometrach w Lublinie było 16 stopni mrozu. W taką zimę otwarto na Podzamczu supermarket Nova, a w Astorii Burger Kinga.

17 stycznia 1993 roku było 14 stopni ciepła. Dzień później wichura, która przeszła nad Lublinem zerwała linie energetyczne, dachy, anteny i rynny. Uszkodziła wiele drzew. Kilka dni później wojewoda zwiększył o 100 procent ilość miejsc w mieście, gdzie można sprzedawać piwo. Zgodę otrzymało 1000 sklepów i zakładów gastronomicznych.

W lutym 1991 było tak zimno, że LPEC nie był w stanie ogrzać mieszkań. Autobusy MPK albo nie wyjechały z zajezdni albo utykały na trasach. Przez kilkanaście dni było po 20 stopni mrozu. Mimo mrozu, w nocy z 9 na 10 lutego z kościoła ojców dominikanów skradziono relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był w mieście od 570 lat. Wojewoda wyznaczył nagrodę za wykrycie sprawcy: 50 milionów złotych.

Wiosennie-zimowo

- Sezon kończymy 2 kwietnia. Zapraszamy do kąpieli także w Lany Poniedziałek - mówi Janusz Buczkowski, prezes Lubelskiego Klubu Morsów, które całą zimę wskakiwały do Bystrzycy, chyba faktycznie lubi zimę, bo gdy rozmawialiśmy w czwartek był za granicą na stoku narciarskim.

- Zapraszamy na rowerowe Topienie Marzanny. 20 marca spotykamy się o godz. 12.30 przy stadionie miejskim Arena Lublin na ul. Stadionowej 1. Przejedziemy ścieżką nad Zalew Zemborzycki, gdzie będzie konkurs na najlepsze marzanny - zachęca Rowerowy Lublin. Organizatorzy apelują by marzanny robić wyłącznie z materiałów ekologicznych.

Zima dziadków

Styczeń 1987 to czas temperatur syberyjskich. Momentami na termometrach było 30 stopni mrozu. Popękały kaloryfery na klatkach schodowych i sieć ciepłownicza. MPO i MPK nie mogły uruchomić swoich pojazdów. Odwołano kursowanie 17 pociągów, pogotowie ratunkowe nie mogło uruchomić sanitarek. Wiele szkół odwołało lekcje. Nie grano spektakli w Teatrze Dramatycznym.

Mnóstwo osób zachorowało na grypę. Zdrowi stali w kolejkach na pocztach by kupić książkę telefoniczną. Nakład ponad 63 tysięcy egzemplarzy rozszedł się w 14 dni. Poprzednią książkę wydano kilka lat wcześniej, nową można było kupić pokazując rachunek telefoniczny. 25 stycznia nad Lublinem przeszła potężna burza. Gazety podkreślały, że takie zjawisko zdarza się raz na 25 lat.

9 stycznia 1985 roku prezydent Lublina wystosował apel do mieszkańców by używali mniej prądu. Przez kilka dni było 20 stopni mrozu. 13 lutego mrozy wróciły. Uczniowie Liceum plastycznego i Szkoły Muzycznej poszli na przymusowe ferie w związku z awaria LPEC.

W 1974 roku wiosna była tak wcześnie, że 6 marca zamknięto przepusty na zaporze i zaczęła się gromadzić woda w budowanym Zalewie Zemborzyckim. A miesiąc później, gdy woda miała zaledwie 6 stopni ciepła, utopiła się w zlewie pierwsza osoba. Mężczyzna założył się z kolegami, że przepłynie nowy akwen.

15 stycznia 1972 ludzie w mieszkaniach ogrzewanych węglowymi kotłowniami mieli 8-9 stopni ciepła, a za oknami 30 stopniowy mróz. Taka pogoda utrzymywała się kilka dni, zupełnie sparaliżowana została komunikacja miejska.

Zima w 1970 roku miała ostre cztery dni w styczniu, kiedy między 16 a 19 dniem miesiąca nie kursowało MPK, karetki nie docierały do potrzebujących a drogi wyjazdowe z Lublina były nieprzejezdne. Kolejny atak śniegu i mrozu był w lutym. Komunikacja kolejowa była utrudniona a samochodowa niemożliwa.

Katastrofalna szadź. Tak określano zjawisko jakie zaczęło zimę 1966/1967. 4 grudnia 1966 roku na lubelskim Sławinie zostały wyłamane (niektóre z fundamentami) słupy podtrzymujące linię wysokiego napięcia. W efekcie miasto nie miało prądu, nawet szpitale. Nie pracowały też hydrofory więc nie było wody, zwłaszcza na wyższych piętrach. Brak energii był odczuwalny tym bardziej, że w tym czasie przy krakowskim Przedmieściu zamontowano pierwszy podświetlany znak drogowy. Był to zakaz zatrzymywania. Władze planowały, że w ramach eksperymentu drogowcy ustawią w mieście 10 takich podświetlanych znaków.

18 stycznia 1963 zaczęły się dla dzieci niespodziewane ferie. Do 27 stycznie nie było lekcji. Na termometrach było w Lublinie 24 stopnie mrozu. Odwołano kursy pociągów i autobusów. Choć spadło dużo śniegu, to wiosna przyszła szybko i nic nie przeszkodziło, by 9 marca na miasteczku akademickim otworzyć wybudowaną właśnie Chatkę Żaka
Rok później zima trwała do kwietnia. Jeszcze 19 marca zamieć śnieżna sparaliżowała Lublina i region. Śniegu było tyle, że na trasy nie wyjechał żaden autobus PKS.

Nasza zima

W Lublinie trzymała się tylko tam, gdzie przy życiu podtrzymywały ją urządzenia chłodnicze. Choćby na krytym lodowisku przy Al. Zygmuntowskich, dla którego był to udany sezon.

- Przez taflę przewinęło się ponad 100 tys. osób, a łyżwy wypożyczano 71 tys. razy - wylicza Miłosz Bednarczyk.

Nasza wiosna

Wiosna astronomiczna zacznie się w niedzielę. Na klimatyczną chyba poczekamy, bo średnie dobowe temperatury powietrza muszą się wahać pomiędzy 5 a 15 stopni, by porę roku nazwać klimatyczną wiosną. Tymczasem zdaniem Twojejpogody.pl z piątku na sobotę oraz w sobotę rano mają być temperatury ujemne (1,2 stopnie mrozu), a w ciągu dnia przez cały weekend nie będzie cieplej niż 6 stopni ciepła. Przyszły tydzień ma być podobnie chłodny, świąteczna sobota możliwe że będzie wiosenna (10 stopni ciepła).

IMGW zapowiada na weekend nocami opady deszczu ze śniegiem i temperatury mogą być -1, -2 stopnie. Podobnie chłodno ma być w nocy z wtorku na środę. Święta Pogodynka.pl. zapowiada cieplejsze. W niedzielę wielkanocną ma być 11 stopni ciepła. Ale na przełomie marca i kwietnia wrócą mroźne noce.

Czytaj więcej o:

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 09:02
0
wszyscy bezmyślnie cieszą się że nie było zimy . dla przyrody nie jest to dobre. poza tym , za paręnaście lat będziemy mieli problemy z wodą
Avatar
zamieć i zawieja / 19 marca 2016 o 07:20
0

Oj były zimy były,ostatnio gdzieś w okolice Hrubieszowa Pani Wojewoda w bagażniku woziła chleb.

Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 05:28
0
- ,,Gdybym miał zdrowie i za co, to bym pojechał gdzieś w Alpy albo inne góry'' - Ja pracuje w Alpach między Monachium a Salzburgiem w Bawarii i tu też nie ma zimy. Prawdziwej zimy było może 2 tygodnie a tak to same chlapy. Nie wiem jak jest głębiej w tych wyższych Alpach.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 09:02
0
wszyscy bezmyślnie cieszą się że nie było zimy . dla przyrody nie jest to dobre. poza tym , za paręnaście lat będziemy mieli problemy z wodą
Avatar
zamieć i zawieja / 19 marca 2016 o 07:20
0

Oj były zimy były,ostatnio gdzieś w okolice Hrubieszowa Pani Wojewoda w bagażniku woziła chleb.

Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 05:28
0
- ,,Gdybym miał zdrowie i za co, to bym pojechał gdzieś w Alpy albo inne góry'' - Ja pracuje w Alpach między Monachium a Salzburgiem w Bawarii i tu też nie ma zimy. Prawdziwej zimy było może 2 tygodnie a tak to same chlapy. Nie wiem jak jest głębiej w tych wyższych Alpach.
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 4 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 5

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia] 11 12

– Zrobiłem to w dobrej wierze – przekonuje Stanisław Sokół, radny gminy Borki w powiecie radzyńskim, który został przyłapany na wywożeniu odpadów z cmentarza w Woli Osowińskiej. Śmieci wysypał pod lasem i przysypał ziemią. – Widziałem taką potrzebę, bo to zwyczajnie śmierdziało – tłumaczy.

Kamil Janicki, „Epoka milczenia”

Kamil Janicki, „Epoka milczenia” 0 0

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych. 0 0

Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 2

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 1 3

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 8 7

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 46 7

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 3 1

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 87 17

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 22 4

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.