Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 lutego 2015 r.
14:00
Edytuj ten wpis

Płacowa Polska B. Na wschodzie zarobisz dużo mniej

Autor: Zdjęcie autora opr. łm
65 19 A A

Minęło już prawie 11 lat od wejścia Polski do UE. Mimo to zarobki mieszkańców tzw. "ściany wschodniej" nadal są znacznie niższe od pensji mieszkańców zachodniej części kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po wejściu do wspólnoty wschodnie województwa miały najniższy PKB na mieszkańca w nowej UE. Region ten został objęty specjalnym dodatkowym wsparciem z Funduszy Europejskich. Jak wynika z raportu firmy Sedlak&Sedlak, ludzie nadal zarabiają tutaj mniej.

W 2014 roku ogólnopolska mediana wynagrodzeń wyniosła 4 150 zł. Kwota ta była wyższa o 30 proc. niż mediana wynagrodzeń pracowników ze wschodnich regionów kraju takich jak woj. lubelskie.

Najlepiej płacono na Podkarpaciu, gdzie mediana wynagrodzeń wynosiła 3,3 tys. zł. Na ostatnim miejscu pod względem tego kryterium znalazły się ex aequo województwa lubelskie, podlaskie oraz świętokrzyskie (3,1 tys. zł). Dla porównania w pozostałej części kraju na pierwszym miejscu pod względem wysokości wynagrodzenia uplasowało się województwo mazowieckie - 5,5 tys. zł.

Najlepsze branże

Jak wynika z badania najwięcej zarobić można w branżach IT i bankowości, a najmniej w branżach związanych z kulturą i sztuką czy usługach.

Dyrektorzy na wschodzie kraju zarabiali o 150 proc. więcej niż pracownicy szeregowi, a pensje kierowników były dwa razy wyższe niż na stanowiskach wykonawczych.

Informacje o badaniu:

W badaniu udział wzięło 125 624 uczestników, w tym 62,3 proc. to osoby mające poniżej 35 lat, 67 proc. mieszka w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, 72,2 proc. ma wykształcenie wyższe, 69,4 proc. zajmuje stanowiska specjalistyczne lub kierownicze, 45,1 proc. pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach.


Mediana - wartość dzieląca wszystkie dane na pół; lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, jako że średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 2 000 zł, to znaczy, że wynagrodzenie połowy osób w danej grupie jest niższe, a połowy wyższe od 2 000 zł.


Pomóż nam stworzyć raport z rzeczywistymi zarobkami mieszkańców naszego województwa. WYPEŁNIJ ANKIETĘ


Redakcja "Dziennika Wschodniego” jest partnerem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzanego przez firmę Sedlak & Sedlak.
Czytaj więcej o:

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zgred / 26 lutego 2015 o 14:52
0

Jednak opłaciło się po ukończeniu wybranego kierunku na WYSPA wyjechać na zachód kraju

Avatar
wanda / 26 lutego 2015 o 08:40
0

Nie warzne ile jest na papierku napiszcie ile dostajecie po odtraceniu podatkowi tych innych pierdół na reke  na przezycie .Kieruje to pytanie do kobiet ja rownież jestem  z Lublina

Avatar
fircyk / 25 lutego 2015 o 12:23
0

Przedmioty ścisłe, a szczególnie osoby po informatyce mają dzisiaj wzięcie w corazbardziej skomputeryzowanych firmach. Na Wyspie nauczyłem się tego, ze informatyk musi ciągle się uczyć by być aktualnym w programowaniu, bo teraz w mojej pracy jest to dla mnie plus, że ciagle interesowałem sie programowaniem

Avatar
andy / 25 lutego 2015 o 11:20
0

To lataj do pośredniaka po socjal. Jak cię kiedyś człowieku przyciśnie to będziesz pracować i za 3zł/h.

Czytam i oczom nie wierzę,przecieram oczy ze zdumienia, że są jeszcze tacy idioci !!!!  wypracuj sobie ciulu jeszcze emeryturę z tego !!!  ech......................przyciskać to tylko mnie kupa może !!!!!

Avatar
pracuś / 25 lutego 2015 o 10:59
0

W artykule słusznie zauwazono, że najlepiej zarabia się w bankowości i informatyce. Ja ukończyłem informatyke w Wyższej Szkole Przedsięiorczości i Administracji w Lublinie, gdzie nauczanie ma bardzo praktyczny wymiar. Już na drugim roku dostałem propozycje pracy za 2600 zł brutto. Po ukończeniu studiów i akademii CISCO zarabiam teraz ponad 5 tys. i jestem spokojny, że pracy nie zabraknie mi przez najbliższych wiele lat. A jednocześnie na co dzień obserwuję, jak nowoczesne rozwiązania informatyczne likwidują miejsca pracy. Odpadają głównie ci, którzy nie potrafią sprawnie korzystać z komutera i specjalistycznego oprogramowania. Dlatego uważam, że zajęcia z informatyki powinny być nieodłączną częścią każdego kierunku studiów. To jednak teorai, ponieważ w publicznych uczelniach zajęcia prowadzą profesorowie, którzy nawet maila nie potrafią odebrać, tylko robią to za nich ich asystenci. I ci sami profesorowie wypowiadają się później publicznie, że młodzi ludzie nie potraia niczego i prezentują niski poziom. To jest taki paradoks dzisiejszych czasów.

W artykule słusznie zauwazono, że najlepiej zarabia się w bankowości i informatyce. Ja ukończyłem informatyke w Wyższej Szkole Przedsięiorczości i Administracji w Lublinie, gdzie nauczanie ma bardzo praktyczny wymiar. Już na drugim roku dostałem propozycje pracy za 2600 zł brutto. Po ukończeniu studiów i akademii CISCO zarabiam teraz ponad 5 tys. i jestem spokojny, że pracy nie zabraknie mi przez najbliższych wiele lat. A jednocześnie na co dzień obserwuję, jak nowoczesne rozwiązania informatyczne likwidują miejsca pracy. Odpadają głównie... rozwiń

Avatar
maczeta / 25 lutego 2015 o 09:49
0

To lataj do pośredniaka po socjal. Jak cię kiedyś człowieku przyciśnie to będziesz pracować i za 3zł/h.

Nie należy nigdzie latać tylko kosy na sztorc i po tych złodziei na Wiejską,raz sierpem a raz młotem.

Avatar
były minister finansów / 25 lutego 2015 o 09:48
0

To lataj do pośredniaka po socjal. Jak cię kiedyś człowieku przyciśnie to będziesz pracować i za 3zł/h.

Barani łbie !!!!  pokaż im pajacu że można pracować i wyżyć za 3-5 zł na godzinę a będziesz za takie pieniądze robił do końca życia " w UE minimum jest 8.5 eur x 4.20,umiesz liczyć pajacu to licz a nie daj się dymać "a gdy pracodawca zobaczy że nie ma już jeleni i murzynów za taką stawkę to będzie już wtedy szukał za 20 zł na godz " to i tak będzie nadal mało "no ale Polak jest Polakiem i głupi jest jak Polak,każdy na świecie wie i ci powie.

Barani łbie !!!!  pokaż im pajacu że można pracować i wyżyć za 3-5 zł na godzinę a będziesz za takie pieniądze robił do końca życia " w UE minimum jest 8.5 eur x 4.20,umiesz liczyć pajacu to licz a nie daj się dymać "a gdy pracodawca zobaczy że nie ma już jeleni i murzynów za taką stawkę to będzie już wtedy szukał za 20 zł na godz " to i tak będzie nadal mało "no ale Polak jest Polakiem i głupi jest jak Polak,każdy na świecie wie i ci powie.

rozwiń
Avatar
Tomek / 24 lutego 2015 o 22:59
0

Tylko debil pracuje za 5zł /godz. Nikt normalny nie poniży się do tego stopnia.

To lataj do pośredniaka po socjal. Jak cię kiedyś człowieku przyciśnie to będziesz pracować i za 3zł/h.

Avatar
anonimek lle / 24 lutego 2015 o 19:55
0

uwierzcie ze jakby wybuchła wojna nigdy w życiu nie walczyłbym o to bagno, ucz sie czlowieku wiele lat a pozniej pracuj i tak za najnizsza krajowa. rolników nie potrzeba robotnicy nie maja gdzie pracowac kopalnie upadaja porazka w tym kraju! oddajmy to pod władze niemiec to przynajmniej sobie pozyjemy NORMALNIE. dziwia sie ze ludzie kradna czy handluja narkotykami, a co maja robic jak nie ma pracy i perspektyw a rodzina głodna ?!

Avatar
Arek / 24 lutego 2015 o 17:58
0

Nie dość, że zakłady pozamykane to jeszcze sprowadzają towary z innych krajów. Rolników upokorzyć i podwyższyć płace urzędnikom... Mój kraj taki piękny.

Avatar
zgred / 26 lutego 2015 o 14:52
0

Jednak opłaciło się po ukończeniu wybranego kierunku na WYSPA wyjechać na zachód kraju

Avatar
wanda / 26 lutego 2015 o 08:40
0

Nie warzne ile jest na papierku napiszcie ile dostajecie po odtraceniu podatkowi tych innych pierdół na reke  na przezycie .Kieruje to pytanie do kobiet ja rownież jestem  z Lublina

Avatar
fircyk / 25 lutego 2015 o 12:23
0

Przedmioty ścisłe, a szczególnie osoby po informatyce mają dzisiaj wzięcie w corazbardziej skomputeryzowanych firmach. Na Wyspie nauczyłem się tego, ze informatyk musi ciągle się uczyć by być aktualnym w programowaniu, bo teraz w mojej pracy jest to dla mnie plus, że ciagle interesowałem sie programowaniem

Avatar
andy / 25 lutego 2015 o 11:20
0

To lataj do pośredniaka po socjal. Jak cię kiedyś człowieku przyciśnie to będziesz pracować i za 3zł/h.

Czytam i oczom nie wierzę,przecieram oczy ze zdumienia, że są jeszcze tacy idioci !!!!  wypracuj sobie ciulu jeszcze emeryturę z tego !!!  ech......................przyciskać to tylko mnie kupa może !!!!!

Avatar
pracuś / 25 lutego 2015 o 10:59
0

W artykule słusznie zauwazono, że najlepiej zarabia się w bankowości i informatyce. Ja ukończyłem informatyke w Wyższej Szkole Przedsięiorczości i Administracji w Lublinie, gdzie nauczanie ma bardzo praktyczny wymiar. Już na drugim roku dostałem propozycje pracy za 2600 zł brutto. Po ukończeniu studiów i akademii CISCO zarabiam teraz ponad 5 tys. i jestem spokojny, że pracy nie zabraknie mi przez najbliższych wiele lat. A jednocześnie na co dzień obserwuję, jak nowoczesne rozwiązania informatyczne likwidują miejsca pracy. Odpadają głównie ci, którzy nie potrafią sprawnie korzystać z komutera i specjalistycznego oprogramowania. Dlatego uważam, że zajęcia z informatyki powinny być nieodłączną częścią każdego kierunku studiów. To jednak teorai, ponieważ w publicznych uczelniach zajęcia prowadzą profesorowie, którzy nawet maila nie potrafią odebrać, tylko robią to za nich ich asystenci. I ci sami profesorowie wypowiadają się później publicznie, że młodzi ludzie nie potraia niczego i prezentują niski poziom. To jest taki paradoks dzisiejszych czasów.

W artykule słusznie zauwazono, że najlepiej zarabia się w bankowości i informatyce. Ja ukończyłem informatyke w Wyższej Szkole Przedsięiorczości i Administracji w Lublinie, gdzie nauczanie ma bardzo praktyczny wymiar. Już na drugim roku dostałem propozycje pracy za 2600 zł brutto. Po ukończeniu studiów i akademii CISCO zarabiam teraz ponad 5 tys. i jestem spokojny, że pracy nie zabraknie mi przez najbliższych wiele lat. A jednocześnie na co dzień obserwuję, jak nowoczesne rozwiązania informatyczne likwidują miejsca pracy. Odpadają głównie... rozwiń

Avatar
maczeta / 25 lutego 2015 o 09:49
0

To lataj do pośredniaka po socjal. Jak cię kiedyś człowieku przyciśnie to będziesz pracować i za 3zł/h.

Nie należy nigdzie latać tylko kosy na sztorc i po tych złodziei na Wiejską,raz sierpem a raz młotem.

Avatar
były minister finansów / 25 lutego 2015 o 09:48
0

To lataj do pośredniaka po socjal. Jak cię kiedyś człowieku przyciśnie to będziesz pracować i za 3zł/h.

Barani łbie !!!!  pokaż im pajacu że można pracować i wyżyć za 3-5 zł na godzinę a będziesz za takie pieniądze robił do końca życia " w UE minimum jest 8.5 eur x 4.20,umiesz liczyć pajacu to licz a nie daj się dymać "a gdy pracodawca zobaczy że nie ma już jeleni i murzynów za taką stawkę to będzie już wtedy szukał za 20 zł na godz " to i tak będzie nadal mało "no ale Polak jest Polakiem i głupi jest jak Polak,każdy na świecie wie i ci powie.

Barani łbie !!!!  pokaż im pajacu że można pracować i wyżyć za 3-5 zł na godzinę a będziesz za takie pieniądze robił do końca życia " w UE minimum jest 8.5 eur x 4.20,umiesz liczyć pajacu to licz a nie daj się dymać "a gdy pracodawca zobaczy że nie ma już jeleni i murzynów za taką stawkę to będzie już wtedy szukał za 20 zł na godz " to i tak będzie nadal mało "no ale Polak jest Polakiem i głupi jest jak Polak,każdy na świecie wie i ci powie.

rozwiń
Avatar
Tomek / 24 lutego 2015 o 22:59
0

Tylko debil pracuje za 5zł /godz. Nikt normalny nie poniży się do tego stopnia.

To lataj do pośredniaka po socjal. Jak cię kiedyś człowieku przyciśnie to będziesz pracować i za 3zł/h.

Avatar
anonimek lle / 24 lutego 2015 o 19:55
0

uwierzcie ze jakby wybuchła wojna nigdy w życiu nie walczyłbym o to bagno, ucz sie czlowieku wiele lat a pozniej pracuj i tak za najnizsza krajowa. rolników nie potrzeba robotnicy nie maja gdzie pracowac kopalnie upadaja porazka w tym kraju! oddajmy to pod władze niemiec to przynajmniej sobie pozyjemy NORMALNIE. dziwia sie ze ludzie kradna czy handluja narkotykami, a co maja robic jak nie ma pracy i perspektyw a rodzina głodna ?!

Avatar
Arek / 24 lutego 2015 o 17:58
0

Nie dość, że zakłady pozamykane to jeszcze sprowadzają towary z innych krajów. Rolników upokorzyć i podwyższyć płace urzędnikom... Mój kraj taki piękny.

Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 0 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 0

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 3 1

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają?

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają? 0 0

Najczęściej odwiedzają nas turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia]
galeria

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia] 6 1

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 19 koło Lublina

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy
galeria

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy 0 2

22-letni Piotr Żuk wyruszył spod Białej Podlaskiej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do pokonania ma ponad 3700 kilometrów. Jego samotna piesza pielgrzymka wiedzie przez 9 krajów.

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę 0 4

Władze miasta szukają firmy ochroniarskiej, która w godzinach nocnych zapewni bezpieczeństwo kontrolerom sprawdzającym bilety w miejskiej komunikacji.

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 2

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 1 1

Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 0

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 18 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 19 2

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 2 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!