Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

6 października 2015 r.
11:35

Poród bez bólu? W Lubelskiem to fikcja. Od lipca tylko 12 ze znieczuleniem

0 22 A A

Po zmianie sposobu refundacji, znieczuleń przy porodzie naturalnym miało być więcej. Tymczasem od lipca w całym naszym województwie wykonano zaledwie 12 takich zabiegów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 1 lipca za każde znieczulenie zewnątrzoponowe NFZ płaci szpitalom ok. 416 zł. Miało to zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pacjentek.

Mimo to, w województwie lubelskim takich zabiegów nadal wykonuje się bardzo mało. W lipcu i sierpniu było ich tylko 5, do października ta liczba wzrosła do 12. Dla porównania w województwie mazowieckim ze znieczuleniem rodziło 1155 kobiet, w małopolskim – 553, a w dolnośląskim – 402 (dane za wakacje).
Dlaczego, to co jest już standardem na Mazowszu i Dolnym Śląsku, w Lubelskiem wciąż należy do wyjątków? Główny powód to brak odpowiedniej liczby anastezjologów.

– Nasz personel przeszedł już odpowiednie szkolenia. W tym momencie przygotowujemy pion dyżurowy dla anestezjologów. Być może jeszcze w tym miesiącu pacjentki będą mogły korzystać z takiego znieczulenia – zapowiada Ryszard Pankiewicz, rzecznik zamojskiego szpitala „papieskiego”.

– Mamy odpowiednią kadrę, ale nie mamy pieniędzy na opłacenie ich pracy. Wystąpiliśmy do NFZ o zwiększenie środków na ten cel. 13 października mamy spotkanie w tej sprawie – mówi Gabriel Maj, dyrektor szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – Mam nadzieję, że do końca roku będziemy mogli zwiększyć liczbę takich świadczeń. Na razie rzeczywiście są to jednostkowe przypadki – przyznaje.

– Żeby anestezjolog mógł wykonywać znieczulenie zewnątrzoponowe musi mieć odpowiedni certyfikat – tłumaczy Dariusz Oleński, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. – U nas ma go jeden anestezjolog, drugi jest w trakcie szkolenia. Dlatego w tym momencie wykonujemy niewiele takich znieczuleń. Planujemy przeszkolenie kolejnych osób, żeby to zmienić.

Pani Ania z Lublina będzie rodzić w lutym. – Naprawdę się boję. Dlaczego kobieta nie może rodzić bez bólu, chociaż NFZ przeznaczył na to dodatkowe pieniądze? – pyta. – Za granicą są zupełnie inne standardy. Mojej koleżance, która mieszka w Irlandii, lekarz sam zaproponował takie znieczulenie, nie musiała się o to upominać.

Beata Pieniążek-Osińska z centrali NFZ informuje, że znieczulenia i porody należą do świadczeń nielimitowanych. Oznacza to, że fundusz zapłaci za wszystkie wykonane procedury. – Trzeba jednak pamiętać, że decyzję o podaniu znieczulenia podejmuje lekarz – dodaje Pieniążek-Osińska
– W listopadzie planujemy przeprowadzić kontrole oddziałów położniczo-ginekologicznych w tym zakresie – zapowiada Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego NFZ.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Podróżnik85 / 14 kwietnia 2016 o 12:10
0

Chyba część osób wypowiadających się w tym temacie to albo stare zgredziałe opuszczone przez wszystkich osoby, albo osoby niezrównoważone psychicznie. Skoro kobieta może czuć się lepiej podczas porodu, to czemu miałoby być inaczej? Więcej na tematy ginekologiczne można poczytać tutaj - http://www.forumginekologiczne.pl/dzial/antykoncepcja/221/1.htmli nie widzę tam żadnej informacji na temat tego, że znieczulenie jest złe. Trochę się zastanówcie, co piszecie...

Avatar
lotosik / 27 grudnia 2015 o 00:25
0

Dlatego też bardzo się boję porodu. Ból może być nie do zniesienia, wiem, że nawet część środków przeciwbólowych nie pomaga. Sama zastanawiam się czy w ciązy można wykonywać badania dopplerowskie Warszawa ? Moja znajoma dostała takie skierowanie :)

Avatar
Podróżnik85 / 12 grudnia 2015 o 21:29
0

edit.

Avatar
Gość / 7 października 2015 o 10:19
0

Droga Tere, wywal pralkę i pierz na tarze, wywal proszek i szoruj szarym mydłem prześcieradła, nie używaj kuchenek gazowych, telefonów - po co? Odpier .... Ci?

Chcesz wygody? No co ty, to fanaberie!!!

Avatar
Gość / 6 października 2015 o 20:20
0

rodziłam 2 i nie było znieczulenia. Teraz tym nowiczesnym mamusiom odpier.....
znieczulenie, miejsce parkingowe pod drzwiami marketu, specjalna kasa.
Kurfa ciąza to nie choroba. Mamy 2 takie w firmie, ledwo wstały po stosunku już L4 PRZYNIOSŁY.
NIe chcesz bólu- nie zachodz w ciązę tylko kup sobie kota.

Wiesz to ma taka nazwe,zaraz zaraz jak to bylo a juz wiem - postep i cywilizacja.
Avatar
Gość / 6 października 2015 o 17:50
0
Ale mądra bo rodziła bez bólu wiele kobiet nieraz ma bule porodowe i kilka godzin bo sam poród to już końcowy efekt i się go nie pamięta, znieczulenie czemu nie skoro można mniej cierpieć. poród można porównać do amputacji bez znieczulenia
Avatar
Gość / 6 października 2015 o 17:13
0
rodziłam kilka lat temu w "papieskim" bez znieczulenia... żadnej traumy nie mam a niektóre kobiety to panikary! Igły się boją, wszystkiego... oczywiście fajnie rodzić bez bólu ale szczerze? to rwanie zęba mnie bardziej bolało niż poród
Avatar
mordotymoja / 6 października 2015 o 17:02
0

Matki Polki rodziły bez znieczulenia.Z niektórych komentarzy bije nienawiść do kobiet w ciąży.Kobiety mają prawo do zniieczulenia,ale nie wszystkie oddziały przygotowane są do pracy;brak anastezjologa w oddz,no jak da sie znieczulenie to wstyd czekać na łapówkę.Coś za coś.

Avatar
Gość / 6 października 2015 o 15:41
0
Witam☺poród w jednym z lubelskich szpitali to była dla mnie trauma , i mam nadzieję że był pierwszym a zarazem ostatnim.Niestety nie miało też znaczenia że chodziłam na wizyty do jednego z lekarzy z tego szpitala ponieważ były problemy z miejscem dla mnie i dla mojego dziecka. Lekarze na początek kazali rodzić naturalnie zostałam wymeczona i moje dziecko które było owinięte trzy razy wokół szyi i raz o stopkę pempowina, i i dopiero jak już widzieli ze tętno dziecka spada i ja niestey już jestem mniej świadoma co się dzieje zrobili cesarskie cięcie. Porody to jest ciężki temat bo to jest ból który jest trudny do opisania ale każda dziewczyna która rodzi powinna to robić z pomocą znieczulenia jeżeli tylko chce.
Witam☺poród w jednym z lubelskich szpitali to była dla mnie trauma , i mam nadzieję że był pierwszym a zarazem ostatnim.Niestety nie miało też znaczenia że chodziłam na wizyty do jednego z lekarzy z tego szpitala ponieważ były problemy z miejscem dla mnie i dla mojego dziecka. Lekarze na początek kazali rodzić naturalnie zostałam wymeczona i moje dziecko które było owinięte trzy razy wokół szyi i raz o stopkę pempowina, i i dopiero jak już widzieli ze tętno dziecka spada i ja niestey już jestem mniej świadoma co się dzieje zrobili cesarskie ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 października 2015 o 14:50
0
Do tere: i co z tego, że rodziłaś bez znieczulenia? Można się awanturować o kolejki do specjalistów, chociaż wizytę finansuje NFZ, a nie można się upomnieć o znieczulenie do porodu? Trochę logicznego myślenia. "Ciąża to nie choroba" może przechodziłaś do roboty do dnia porodu, ale nie każda kobieta ma ten komfort i tak idealnie znosi ciążę jak TY. Jesteś z tytanu ok, Twoja sprawa, ale nie masz prawa oceniać i krytykować innych kobiet! Przeszkadzają Ci udogodnienia dla ciężarnych? Jesteś totalną egoistką, jak mogłaś urodzić dwoje dzieci a teraz wypisywać takie głupoty!!??
Do tere: i co z tego, że rodziłaś bez znieczulenia? Można się awanturować o kolejki do specjalistów, chociaż wizytę finansuje NFZ, a nie można się upomnieć o znieczulenie do porodu? Trochę logicznego myślenia. "Ciąża to nie choroba" może przechodziłaś do roboty do dnia porodu, ale nie każda kobieta ma ten komfort i tak idealnie znosi ciążę jak TY. Jesteś z tytanu ok, Twoja sprawa, ale nie masz prawa oceniać i krytykować innych kobiet! Przeszkadzają Ci udogodnienia dla ciężarnych? Jesteś totalną egoistką, jak mogłaś urodzić dwoje dz... rozwiń
Avatar
Podróżnik85 / 14 kwietnia 2016 o 12:10
0

Chyba część osób wypowiadających się w tym temacie to albo stare zgredziałe opuszczone przez wszystkich osoby, albo osoby niezrównoważone psychicznie. Skoro kobieta może czuć się lepiej podczas porodu, to czemu miałoby być inaczej? Więcej na tematy ginekologiczne można poczytać tutaj - http://www.forumginekologiczne.pl/dzial/antykoncepcja/221/1.htmli nie widzę tam żadnej informacji na temat tego, że znieczulenie jest złe. Trochę się zastanówcie, co piszecie...

Avatar
lotosik / 27 grudnia 2015 o 00:25
0

Dlatego też bardzo się boję porodu. Ból może być nie do zniesienia, wiem, że nawet część środków przeciwbólowych nie pomaga. Sama zastanawiam się czy w ciązy można wykonywać badania dopplerowskie Warszawa ? Moja znajoma dostała takie skierowanie :)

Avatar
Podróżnik85 / 12 grudnia 2015 o 21:29
0

edit.

Avatar
Gość / 7 października 2015 o 10:19
0

Droga Tere, wywal pralkę i pierz na tarze, wywal proszek i szoruj szarym mydłem prześcieradła, nie używaj kuchenek gazowych, telefonów - po co? Odpier .... Ci?

Chcesz wygody? No co ty, to fanaberie!!!

Avatar
Gość / 6 października 2015 o 20:20
0

rodziłam 2 i nie było znieczulenia. Teraz tym nowiczesnym mamusiom odpier.....
znieczulenie, miejsce parkingowe pod drzwiami marketu, specjalna kasa.
Kurfa ciąza to nie choroba. Mamy 2 takie w firmie, ledwo wstały po stosunku już L4 PRZYNIOSŁY.
NIe chcesz bólu- nie zachodz w ciązę tylko kup sobie kota.

Wiesz to ma taka nazwe,zaraz zaraz jak to bylo a juz wiem - postep i cywilizacja.
Avatar
Gość / 6 października 2015 o 17:50
0
Ale mądra bo rodziła bez bólu wiele kobiet nieraz ma bule porodowe i kilka godzin bo sam poród to już końcowy efekt i się go nie pamięta, znieczulenie czemu nie skoro można mniej cierpieć. poród można porównać do amputacji bez znieczulenia
Avatar
Gość / 6 października 2015 o 17:13
0
rodziłam kilka lat temu w "papieskim" bez znieczulenia... żadnej traumy nie mam a niektóre kobiety to panikary! Igły się boją, wszystkiego... oczywiście fajnie rodzić bez bólu ale szczerze? to rwanie zęba mnie bardziej bolało niż poród
Avatar
mordotymoja / 6 października 2015 o 17:02
0

Matki Polki rodziły bez znieczulenia.Z niektórych komentarzy bije nienawiść do kobiet w ciąży.Kobiety mają prawo do zniieczulenia,ale nie wszystkie oddziały przygotowane są do pracy;brak anastezjologa w oddz,no jak da sie znieczulenie to wstyd czekać na łapówkę.Coś za coś.

Avatar
Gość / 6 października 2015 o 15:41
0
Witam☺poród w jednym z lubelskich szpitali to była dla mnie trauma , i mam nadzieję że był pierwszym a zarazem ostatnim.Niestety nie miało też znaczenia że chodziłam na wizyty do jednego z lekarzy z tego szpitala ponieważ były problemy z miejscem dla mnie i dla mojego dziecka. Lekarze na początek kazali rodzić naturalnie zostałam wymeczona i moje dziecko które było owinięte trzy razy wokół szyi i raz o stopkę pempowina, i i dopiero jak już widzieli ze tętno dziecka spada i ja niestey już jestem mniej świadoma co się dzieje zrobili cesarskie cięcie. Porody to jest ciężki temat bo to jest ból który jest trudny do opisania ale każda dziewczyna która rodzi powinna to robić z pomocą znieczulenia jeżeli tylko chce.
Witam☺poród w jednym z lubelskich szpitali to była dla mnie trauma , i mam nadzieję że był pierwszym a zarazem ostatnim.Niestety nie miało też znaczenia że chodziłam na wizyty do jednego z lekarzy z tego szpitala ponieważ były problemy z miejscem dla mnie i dla mojego dziecka. Lekarze na początek kazali rodzić naturalnie zostałam wymeczona i moje dziecko które było owinięte trzy razy wokół szyi i raz o stopkę pempowina, i i dopiero jak już widzieli ze tętno dziecka spada i ja niestey już jestem mniej świadoma co się dzieje zrobili cesarskie ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 października 2015 o 14:50
0
Do tere: i co z tego, że rodziłaś bez znieczulenia? Można się awanturować o kolejki do specjalistów, chociaż wizytę finansuje NFZ, a nie można się upomnieć o znieczulenie do porodu? Trochę logicznego myślenia. "Ciąża to nie choroba" może przechodziłaś do roboty do dnia porodu, ale nie każda kobieta ma ten komfort i tak idealnie znosi ciążę jak TY. Jesteś z tytanu ok, Twoja sprawa, ale nie masz prawa oceniać i krytykować innych kobiet! Przeszkadzają Ci udogodnienia dla ciężarnych? Jesteś totalną egoistką, jak mogłaś urodzić dwoje dzieci a teraz wypisywać takie głupoty!!??
Do tere: i co z tego, że rodziłaś bez znieczulenia? Można się awanturować o kolejki do specjalistów, chociaż wizytę finansuje NFZ, a nie można się upomnieć o znieczulenie do porodu? Trochę logicznego myślenia. "Ciąża to nie choroba" może przechodziłaś do roboty do dnia porodu, ale nie każda kobieta ma ten komfort i tak idealnie znosi ciążę jak TY. Jesteś z tytanu ok, Twoja sprawa, ale nie masz prawa oceniać i krytykować innych kobiet! Przeszkadzają Ci udogodnienia dla ciężarnych? Jesteś totalną egoistką, jak mogłaś urodzić dwoje dz... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne 0 0

Miasto chce wprowadzić szlabany na nowo powstałym parkingu przy urzędzie miasta.

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna"
galeria

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna" 1 0

Prokuratura ponownie zbada sprawę budowy szkoły w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu oraz zabezpieczeniu pobliskiej skarpy. Pierwsze postępowanie w tej sprawie umorzono.

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3
20 lipca 2018, 21:00

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek i sobotę (20-21 lipca, godz. 21) w kinie plenerowym przy ul. Królewskiej 3 odbędą się projekcje filmów Włóczęgi i Dwie korony.

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta 6 6

Doniesienie do prokuratury składa przedsiębiorca, któremu Centrum Kultury wypowiedziało umowę najmu pomieszczeń na lokal gastronomiczny „Szklarnia”. Sugeruje, że stał za tym zastępca prezydenta. – Nie było takich nacisków – mówi dyrektor CK. I tłumaczy, że przedsiębiorca po prostu naruszył zasady współpracy

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie
20 lipca 2018, 19:00

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Zabytkowych Podziemiach w Nałęczowie (ul. Lipowa 27) odbędzie się wyjątkowy koncert przebojów Anny Jantar z udziałem Anny Kostkiewicz i Fryderyka Pieńkosia.

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha 99 3

Mężczyzna, który biegał nago po al. Tysiąclecia usłyszał prokuratorskie zarzuty. 32-latek odpowie za posiadanie narkotyków. Biegając bez ubrania po ulicy chciał zaimponować swojej dziewczynie.

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 2 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 3

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 17 11

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 2 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 19 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 13

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 46 51

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!