Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

21 maja 2008 r.
11:02
Edytuj ten wpis

Poseł Matuszczak dopytuje się o światła

0 12 A A

Zbigniew Matuszczak pyta ministra infrastruktury, czy obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok przyniósł pożądane skutki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Poseł lewicy z Chełma uzasadnia: statystyki wypadków wcale nie spadły, a wzrósł koszt eksploatacji samochodu.

"Coraz większa liczba obywateli zgłaszających się w ramach dyżurów poselskich podważa celowość istniejącego w Polsce obowiązku całorocznej jazdy
na światłach mijania” - czytamy w zapytaniu poselskim Matuszczaka. Opierając się na statystykach parlamentarzysta zauważył, że liczba wypadków wcale nie spadła. A to miało być głównym uzasadnieniem tego rozwiązania.

- Ale przecież w tym czasie zwiększyła się liczba samochodów - tłumaczy Arkadiusz Delekta z lubelskiej drogówki. Jesteśmy jak najbardziej za tym, aby jeździć na światłach. Jeśli ma to uratować choć jedną osobę, to warto.

Ekolodzy, na których powołuje się też w piśmie poseł, twierdzą, że jazda na światłach, owszem, zwiększa emisję spalin, ale nie to jest najważniejsze. - Problemem jest liczba samochodów - mówi Tomasz Chuszcza z ruchu ekologicznego Viridis. - Gdyby ludzie korzystali ze zbiorowej komunikacji, wtedy spadłoby zanieczyszczenie powietrza.

Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego, komentuje: Jazda na włączonych światłach w mieście przy bezchmurnym niebie nie ma sensu - mówi. - Co innego w niezabudowanym terenie. Tam bezapelacyjnie światła są potrzebne.

Na światłach

Do kwietnia ubiegłego roku obowiązywał przepis, aby świateł mijania używać obowiązkowo od października do końca lutego. Od ponad roku kierowcy muszą jeździć z włączonymi światłami cały czas. Nakaz wprowadzono, bo według badań ekspertów Unii Europejskiej, powinien zmniejszyć liczbę wypadków.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
popierający / 10 lipca 2008 o 00:27
0
W dniu 9 lipca 2008 r. Klub Poselski „Lewica” złożył w Sejmie projekt ustawy dotyczący zniesienia nakazu jazdy z włączonymi światłami mijania dla samochodów osobowych i towarowych. Według wnioskodawców, nakaz ten powinien obowiązywać w okresie od 1 listopada do ostatniego dnia marca każdego roku, czyli de facto – KP Lewica dąży do przywrócenia przepisów obowiązujących przed 17 kwietnia 2007 r.
Avatar
zydomason / 22 maja 2008 o 23:30
0
jazda w miescie na swiatlach mija sie z celem! Polska policja zawsze bedzie za tym zebysmy jezdzili, bo bedzie mogla czesac mandaty, wiadomo kaaaasa!, a liczbe wypadkow ma akurat w du***.
Poza miastem w szary pochmurny dzien to ma racje bytu ale na pewno nie sprawi bo i nie sprawilo , ze wypakow bedzie mniej.
Gdyby natomiast ludzie zamiast swiatel zaczeli uzywac mozgow.... Zwolnijcie ci ktorzy jezdzicie 130, przyspieszcie ci ktorzy jezdzicie 30. I ludzie! MYSLCIE za kierownica!! Amen
Avatar
zawodowy kierowca / 22 maja 2008 o 22:24
0
April NIE SCIEMNIAJ dlaczego USA i inne kraje o rozwinietej motoryzacji nie wprowadzily tego idiotycznego obowiazku a Austria sie wycofala.Precz ze "slepcami" na drodze.
Avatar
Misiek / 22 maja 2008 o 09:10
0
Jeżeli ktoś nie jest w stanie z odległości 150 metrów w pochmurny dzień zobaczyć na drodze samochodu, to nie powinien mieć prawa jazdy albo jeździć tylko w silnych okularach. Np. w Anglii nie ma obowiązku jazy na światłach choć pogoda przeważnie jest pochmurna, a wypadków jest mniej niż w Polsce.
Avatar
april fools? / 21 maja 2008 o 21:25
0
posel tow. Matuszczak nie ma zielonego pojecia ze eksperci w USA oraz innych cywilozowanych krajach Europy wypowiedzieli sie kilkakrotnei na temat
jazdy na swiatlach ..................i wyszlo na to podnosi to w duzym stopniu bezpieczenstwo zarowno pieszych jak i kierowcow.

Jesli sie nie ma o czym politykowac to niedlugo tow. Matuszczak zajmie sie sprawa zawartosci cukru w cukrze. Ciekawe czy wtedy glupiutki elektorat wybierze towarzysza na kolejna kadencje.
Avatar
MTV / 21 maja 2008 o 20:59
0
Ja nie zauważyłem żeby wzrosły koszty eksploatacji wzrosły. Jeżeli chodzi o jazdę na światłach na trasie jestem za bo to podnośni w znacznym stopniu widoczność auta na drodze. W mieście nie ma to najmniejszego sensu szczególnie w okresie letnim.
A propos prędkości faktycznie 50 to trochę za mało szczególnie na tych przelotowych trasach przez miasto.
Avatar
Obywalel Polski C / 21 maja 2008 o 13:58
0
Powinno sie także pomyśleć o podwyższeniu limitu max dozwolonej prędkości i powrócić do 60 w miastach za dnia 70 w nocy i tak przecież wszyscy jeżdżą szybciej. Swoją drogą dlaczego na Al solidarności jest ograniczenie prędkości do 70? kiedy można spokojnie bezpiecznie jechać 90, nie wspominając o al Kraśnickich ograniczenie do 50???
Avatar
mosquito / 21 maja 2008 o 13:46
0
a innych problemów to on nie ma ?
Avatar
re / 21 maja 2008 o 12:38
0
ja jestem za jeżdżeniem na światłach. Szczególnie w trasie. I nie wierzę w te bzdury o żarówkach i akumulatorach (taaa odkąd wprowadzono nakaz pewnie każdy musiał już je parę razy wymieniać haha).
Avatar
Gość / 21 maja 2008 o 12:35
0
a ja widze roznice.
Avatar
popierający / 10 lipca 2008 o 00:27
0
W dniu 9 lipca 2008 r. Klub Poselski „Lewica” złożył w Sejmie projekt ustawy dotyczący zniesienia nakazu jazdy z włączonymi światłami mijania dla samochodów osobowych i towarowych. Według wnioskodawców, nakaz ten powinien obowiązywać w okresie od 1 listopada do ostatniego dnia marca każdego roku, czyli de facto – KP Lewica dąży do przywrócenia przepisów obowiązujących przed 17 kwietnia 2007 r.
Avatar
zydomason / 22 maja 2008 o 23:30
0
jazda w miescie na swiatlach mija sie z celem! Polska policja zawsze bedzie za tym zebysmy jezdzili, bo bedzie mogla czesac mandaty, wiadomo kaaaasa!, a liczbe wypadkow ma akurat w du***.
Poza miastem w szary pochmurny dzien to ma racje bytu ale na pewno nie sprawi bo i nie sprawilo , ze wypakow bedzie mniej.
Gdyby natomiast ludzie zamiast swiatel zaczeli uzywac mozgow.... Zwolnijcie ci ktorzy jezdzicie 130, przyspieszcie ci ktorzy jezdzicie 30. I ludzie! MYSLCIE za kierownica!! Amen
Avatar
zawodowy kierowca / 22 maja 2008 o 22:24
0
April NIE SCIEMNIAJ dlaczego USA i inne kraje o rozwinietej motoryzacji nie wprowadzily tego idiotycznego obowiazku a Austria sie wycofala.Precz ze "slepcami" na drodze.
Avatar
Misiek / 22 maja 2008 o 09:10
0
Jeżeli ktoś nie jest w stanie z odległości 150 metrów w pochmurny dzień zobaczyć na drodze samochodu, to nie powinien mieć prawa jazdy albo jeździć tylko w silnych okularach. Np. w Anglii nie ma obowiązku jazy na światłach choć pogoda przeważnie jest pochmurna, a wypadków jest mniej niż w Polsce.
Avatar
april fools? / 21 maja 2008 o 21:25
0
posel tow. Matuszczak nie ma zielonego pojecia ze eksperci w USA oraz innych cywilozowanych krajach Europy wypowiedzieli sie kilkakrotnei na temat
jazdy na swiatlach ..................i wyszlo na to podnosi to w duzym stopniu bezpieczenstwo zarowno pieszych jak i kierowcow.

Jesli sie nie ma o czym politykowac to niedlugo tow. Matuszczak zajmie sie sprawa zawartosci cukru w cukrze. Ciekawe czy wtedy glupiutki elektorat wybierze towarzysza na kolejna kadencje.
Avatar
MTV / 21 maja 2008 o 20:59
0
Ja nie zauważyłem żeby wzrosły koszty eksploatacji wzrosły. Jeżeli chodzi o jazdę na światłach na trasie jestem za bo to podnośni w znacznym stopniu widoczność auta na drodze. W mieście nie ma to najmniejszego sensu szczególnie w okresie letnim.
A propos prędkości faktycznie 50 to trochę za mało szczególnie na tych przelotowych trasach przez miasto.
Avatar
Obywalel Polski C / 21 maja 2008 o 13:58
0
Powinno sie także pomyśleć o podwyższeniu limitu max dozwolonej prędkości i powrócić do 60 w miastach za dnia 70 w nocy i tak przecież wszyscy jeżdżą szybciej. Swoją drogą dlaczego na Al solidarności jest ograniczenie prędkości do 70? kiedy można spokojnie bezpiecznie jechać 90, nie wspominając o al Kraśnickich ograniczenie do 50???
Avatar
mosquito / 21 maja 2008 o 13:46
0
a innych problemów to on nie ma ?
Avatar
re / 21 maja 2008 o 12:38
0
ja jestem za jeżdżeniem na światłach. Szczególnie w trasie. I nie wierzę w te bzdury o żarówkach i akumulatorach (taaa odkąd wprowadzono nakaz pewnie każdy musiał już je parę razy wymieniać haha).
Avatar
Gość / 21 maja 2008 o 12:35
0
a ja widze roznice.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 2 0

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 3

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia] 9 8

– Zrobiłem to w dobrej wierze – przekonuje Stanisław Sokół, radny gminy Borki w powiecie radzyńskim, który został przyłapany na wywożeniu odpadów z cmentarza w Woli Osowińskiej. Śmieci wysypał pod lasem i przysypał ziemią. – Widziałem taką potrzebę, bo to zwyczajnie śmierdziało – tłumaczy.

Kamil Janicki, „Epoka milczenia”

Kamil Janicki, „Epoka milczenia” 0 0

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych. 0 0

Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 2

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 1 3

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 6 7

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 46 7

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 3 1

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 83 17

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 22 4

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!