Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

31 sierpnia 2015 r.
17:07

Przekroczył próg przychodów o 24 zł. Musi oddać ponad 4 tys. zł

0 33 A A
Moje płuca przestały pracować – mówi Tomasz Krężołek. – Tlenu używam do 20 godzin dziennie. Bez niego jestem w stanie przejść jedynie do łazienki (fot. AS)
Moje płuca przestały pracować – mówi Tomasz Krężołek. – Tlenu używam do 20 godzin dziennie. Bez niego jestem w stanie przejść jedynie do łazienki (fot. AS)

Ponad 4 tysiące złotych musi oddać cierpiący na wrodzoną chorobę oskrzeli Tomasz Krężołek z podlubelskiej Niedrzwicy Kościelnej. ZUS uznał, że pobierając rentę i dorabiając jako strażnik o 24 złote przekroczył próg przychodów. 35-latek pracować już nie może. Jest tak chory, że jedynym ratunkiem jest przeszczep płuc.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Marzeń mam dużo. Przede wszystkim chciałbym mieć nowe płuca – mówi Tomasz Krężołek, który urodził się z chorymi oskrzelami. – Chciałbym, żeby mama w nocy nie płakała, żeby szeptem z tatą nie rozmawiali. Żeby się o mnie już nie martwili.

Obecnie pan Tomasz jest zdany na pomoc innych. Choroba, z którą zmaga się od dziecka postępuje. Krężołek właśnie wrócił ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w którym był hospitalizowany na oddziale transplantacyjnym.

„35-letni pacjent z przewlekłą, całkowitą niewydolnością oddechową w przebiegu rozstrzeni oskrzeli (zespół Williamsa-Campbella) przyjęty na oddział z ewentualną kwalifikacją do leczenia transplantacją płuc” – czytamy w karcie chorego.

Decyzja o wstępnej kwalifikacji już zapadła. Jednak aby pan Tomasz został wpisany na aktywną listę potencjalnych biorców płuc musi przejść jeszcze szereg badań. Czeka go również kosztowne leczenie stomatologiczne. – Lekarz powiedział mi, że jeśli nie będę miał jednego z badań to nie zostanę wpisany na listę oczekujących – przyznaje pan Tomasz.

35-latek utrzymuje się tylko z renty socjalnej. Dodatkowo przez ostatnich 8 lat, do lipca br. dorabiał jako strażnik. – Ostatnie 2 lata to już była taka wegetacja ze względu na stan zdrowia, ale broniłem się, jak mogłem, żeby jeszcze jakieś dodatkowe pieniądze zarobić. Inaczej na leki by mi nie wystarczyło.

Okazało się jednak, że próbując związać koniec z końcem pan Tomasz narobił sobie kłopotów. – Bo o 24 złote przekroczyłem limit przychodów – wylicza pan Tomasz.

Z tego powodu ZUS wypłaca mu teraz niższą rentę. Mężczyzna od 2012 r. ma bowiem do spłaty blisko 4,3 tys. zł z tytułu „nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych”. – Przez te potrącenia otrzymuję tylko 520 zł – mówi.

– W skali miesiąca są to niewielkie kwoty, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet one mogą być pewnym obciążeniem. W takiej sytuacji można złożyć do ZUS-u wniosek o zmniejszenie raty. Przy ocenie wniosku bierzemy pod uwagę sytuację materialną rencisty i jego rodziny – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS.

– Synowi dodatkowe pieniądze by się przydały, tymczasem jeszcze z tego co ma, musi oddać – martwi się Irena Krężołek, matka 35-latka. – Bardzo pomagają mu przyjaciele. Organizują zbiórki. Są wspaniali.

Jak pomóc?

Pan Tomasz jest podopiecznym Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. Osoby, które chcą mu pomóc mogą wpłacać darowizny na nr konta 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 tytułem: „na leczenie Tomasza Krężołka 773/K”

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
abc / 2 września 2015 r. o 18:59

Takie mamy progi podatkowe, jezeli przekroczysz, to plac. Prosta sprawa. Na calym siwecie sa progi podatkowe. Skad ta afera??? Jak nie dogadal sie z pracodawca, to niech placi.

Avatar
lui / 1 września 2015 r. o 17:54

zwrot jest za okres 2011 wtedy można było dorobić 30% średniej krjowe

Avatar
mmm / 1 września 2015 r. o 14:09

Brawo! Trzymaj się Tomek!

Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 11:14

A może przyjmujmy więcej uchodźców i imigrantów, dla nich jakoś są pieniądze. Doczekaliśmy "wspaniałych" czasów. . .

Dlatego PO jeby muszą odejść,dość !!!!!  już marnotrawienia naszych wspólnych pieniędzy.Raz sierpem a raz młotem.

Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 10:00
ZUS nie wypłaca renty socjalnej, tylko jest pośrednikiem, pieniądze na ten rodzaj renty pochodzą z budżetu państwa, a nie składek ubezpieczeniowych. Ile jako strażnik dorabiał??? bo do renty socjalnej w zależności od kwartału można dorobić 2600-2700 zł brutto bez zabierania renty socjalnej, a tyle chyba strażnicy nie zarabiają. Coś mi tu nie gra.
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 09:27
A może przyjmujmy więcej uchodźców i imigrantów, dla nich jakoś są pieniądze. Doczekaliśmy "wspaniałych" czasów. . .
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 09:19
ZUS - Załatwi Ubezwłasnowolni Szybko....
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 09:09
Milion rencistów w Polsce. Wielu z nich pracuje i rozlicza dochody z ZUS. I tylko ten jeden Pan jest zaskoczony. Dziwne to jakieś.
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 08:29
Za każdą taką absurdalną decyzją stoją konkretni ludzie. Do wypindolenia dyscyplinarnego na bruk z dożywotnim wilczym biletem na stanowisko w budżetówce i urzędach państwowych. Czekam na newsa o tym, że odpowiedzialne śmiecie zostały już stamtąd sprzątnięte. Kamil Nubiński
Avatar
Sylwia / 1 września 2015 r. o 07:35

Ja tez mam socjalną i pracuję. Są miesiące kiedy zarabiam ponad limit, są takie, kiedy się mieszczę. Ale wiem że sama musze zus informowac , kiedy przekroczę te kwotę. I wtedy, jak zarobiłam za dużo, to nie dostaje wyplaty. W ten sposób nie muszę nic zwracać, bo reguluje się mi to na bieżąco. Wystarczy raz na 3 miesiące zajrzeć do internetu i sprawdzić, ile wynosi ten limit.

Avatar
abc / 2 września 2015 r. o 18:59

Takie mamy progi podatkowe, jezeli przekroczysz, to plac. Prosta sprawa. Na calym siwecie sa progi podatkowe. Skad ta afera??? Jak nie dogadal sie z pracodawca, to niech placi.

Avatar
lui / 1 września 2015 r. o 17:54

zwrot jest za okres 2011 wtedy można było dorobić 30% średniej krjowe

Avatar
mmm / 1 września 2015 r. o 14:09

Brawo! Trzymaj się Tomek!

Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 11:14

A może przyjmujmy więcej uchodźców i imigrantów, dla nich jakoś są pieniądze. Doczekaliśmy "wspaniałych" czasów. . .

Dlatego PO jeby muszą odejść,dość !!!!!  już marnotrawienia naszych wspólnych pieniędzy.Raz sierpem a raz młotem.

Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 10:00
ZUS nie wypłaca renty socjalnej, tylko jest pośrednikiem, pieniądze na ten rodzaj renty pochodzą z budżetu państwa, a nie składek ubezpieczeniowych. Ile jako strażnik dorabiał??? bo do renty socjalnej w zależności od kwartału można dorobić 2600-2700 zł brutto bez zabierania renty socjalnej, a tyle chyba strażnicy nie zarabiają. Coś mi tu nie gra.
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 09:27
A może przyjmujmy więcej uchodźców i imigrantów, dla nich jakoś są pieniądze. Doczekaliśmy "wspaniałych" czasów. . .
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 09:19
ZUS - Załatwi Ubezwłasnowolni Szybko....
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 09:09
Milion rencistów w Polsce. Wielu z nich pracuje i rozlicza dochody z ZUS. I tylko ten jeden Pan jest zaskoczony. Dziwne to jakieś.
Avatar
Gość / 1 września 2015 r. o 08:29
Za każdą taką absurdalną decyzją stoją konkretni ludzie. Do wypindolenia dyscyplinarnego na bruk z dożywotnim wilczym biletem na stanowisko w budżetówce i urzędach państwowych. Czekam na newsa o tym, że odpowiedzialne śmiecie zostały już stamtąd sprzątnięte. Kamil Nubiński
Avatar
Sylwia / 1 września 2015 r. o 07:35

Ja tez mam socjalną i pracuję. Są miesiące kiedy zarabiam ponad limit, są takie, kiedy się mieszczę. Ale wiem że sama musze zus informowac , kiedy przekroczę te kwotę. I wtedy, jak zarobiłam za dużo, to nie dostaje wyplaty. W ten sposób nie muszę nic zwracać, bo reguluje się mi to na bieżąco. Wystarczy raz na 3 miesiące zajrzeć do internetu i sprawdzić, ile wynosi ten limit.

Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wykorzystał przerwę w rozgrywkach na zmiany kadrowe

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wykorzystał przerwę w rozgrywkach na zmiany kadrowe

Z klubem po niespełna trzech sezonach pożegnała się Emilia Kośla. 21-letnia skrzydłowa w tym sezonie raczej rozczarowywała – średnio zdobywała zaledwie 2 pkt na mecz. Wcześniej jej statystyki, ale także rola w drużynie były znacznie lepsze. Kośla miała w obecnych rozgrywkach właściwie tylko 1 dobry występ. Miał on miejsce na otwarcie sezonu, kiedy w rywalizacji z Polskimi Przetworami KS Basket 25 Bydgoszcz zdobyła 8 pkt

Żona nie miała kontaktu z mężem. Strażacy musieli siłowo wejść do mieszkania

Żona nie miała kontaktu z mężem. Strażacy musieli siłowo wejść do mieszkania

Zatrucie tlenkiem węgla było prawdopodobną przyczyną śmierci 38-letniego mieszkańca Tomaszowa Lubelskiego. Służby ratunkowe zaalarmowała żona zaniepokojona brakiem kontaktu z mężczyzną.

Odkurzacze automatyczne vs. bezprzewodowe – wygoda i komfort sprzątania

Odkurzacze automatyczne vs. bezprzewodowe – wygoda i komfort sprzątania

Utrzymywanie porządku w naszych wnętrzach jest konieczne, bowiem znacznie wpływa na wygodę oraz komfort korzystania z pomieszczenia. Nie dla każdego jednak czynność sprzątania bywa przyjemna, warto zatem maksymalnie ją sobie ułatwić. Doskonałym pomysłem okazują się być odkurzacze automatyczne.

Zaburzenia osobowości borderline - czym jest osobowość z pogranicza?

Zaburzenia osobowości borderline - czym jest osobowość z pogranicza?

Zaburzenia osobowości są złożone i mogą stanowić problem w codziennym funkcjonowaniu. Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) jest jednym z najbardziej znanych schorzeń i może mieć znaczący wpływ na życie człowieka. Osoby z BPD często zmagają się z niestabilnymi związkami i intensywnymi reakcjami emocjonalnymi, a także z problemami dotyczącymi tożsamości i zachowania. Objawy mogą być bardzo różne u poszczególnych osób, co utrudnia postawienie diagnozy.

Dzieci czekają na nowe przedszkole. Ale radni są na wojnie z wójt

Dzieci czekają na nowe przedszkole. Ale radni są na wojnie z wójt

Niektóre dzieci dojeżdżają do przedszkola kilkanaście kilometrów, bo w tym działającym w ich gminie jest mało miejsc, a warunki dla maluchów wołają o pomstę do nieba. Gmina Kąkolewnica zdobyła już dotację na budowę nowej placówki. Ale przeciwko są radni, którzy zarzucają, że projekt będzie zbyt drogi.

Siatkarki Tomasovii wykonały zadanie, AZS UMCS Lublin bez przełamania

Siatkarki Tomasovii wykonały zadanie, AZS UMCS Lublin bez przełamania

Mecze dzień po dniu, a do tego hala inna niż zwykle. Okazuje się, że to żaden problem dla Tomasovii. Drużyna Stanisława Kaniewskiego w piątek ograła SMS PZPS II Szczyrk 3:0, a w sobotę powtórzyła ten wynik w starciu z Maratonem Krzeszowice. Efekt? Niebiesko-białe wskoczyły na drugie miejsce w tabeli.

Co powinna obecnie uwzględniać dobra opieka medyczna

Co powinna obecnie uwzględniać dobra opieka medyczna

Opieka medyczna – w założeniach pacjentów – powinna być skuteczna, szybka, komfortowa i pochłaniająca jak najmniej kosztów. Tylko, że to teoria: wyzwania, jakie niesie za sobą codzienna dbałość o zdrowie i aktywność wobec chorobowych wyzwań sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się np. prywatne pakiety medyczne. Warto w tym kontekście zastanowić się, co powinna uwzględniać odpowiedniej jakości opieka lekarska. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, jaka jest różnica między świadczeniami w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia a prywatnym leczeniem. Świadczenia, które zapewnia NFZ opłacane są niejako na podstawie składek, które opłaca się w ramach umów o pracę. Można więc założyć, że każda pracująca osoba składa się na całokształt działalności NFZ, a co za tym idzie – poszczególne badania, zabiegi i inne rozwiązania.

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

„Mieszkańcy szukają informacji, martwiąc się o swoich bliskich a otrzymują garść bełkotu sięgający swym poziomem kulturowym żylety na trybunach”. To jeden z komentarzy zamieszczonych na profilu gminy Wólka (powiat lubelski). Dotyczy tego, co oznacza komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia ujęć Łuszczów Pierwszy i Sobianowice. Napisał je sam wójt.

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Od wtorku startuje ostatnia kolejka fazy grupowej. Z tego też względu mecze w każdej z grup będą się już odbywały o tej samej porze. Najpierw dojdzie do rozstrzygnięć w grupie A. O godz. 16 Holandia zmierzy się z Katarem, a Senegal z Ekwadorem.

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Krótka internetowa znajomość 40-latka z osobą podającą się za amerykańską żołnierkę zakończyła się utratą 15 tysięcy złotych.

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej
2 grudnia 2022, 18:00

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej

"Wojownik MDMA" to tytuł najnowszej książki Jasia Kapeli, którą kontrowersyjny autor będzie promował w lubelskiej Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12). Spotkanie zaplanowano na 2 grudnia o godz. 18.

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 złotych to kwota, na której wydanie właściwie każdy może sobie pozwolić. I tylko o tyle prosi Magdalena Tereszczuk z Tomaszowa Lubelskiego, która organizuje akcję „Paczka za dychę”. Chce pomóc jeszcze przed świętami co najmniej dwóm potrzebującym polskim rodzinom.

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Dublet Bruno Fernandesa zapewnił Portugalii wygraną nad Urugwajem i awans do fazy pucharowej. Tym samym ekipa z półwyspu iberyjskiego do ostatniego meczu w grupie może podejść z dużym luzem. Natomiast Urusi, choć całkowitych szans na awans nie stracili znaleźli się w arcytrudnej sytuacji

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci
galeria

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci

Nie działa jedna z architektonicznych atrakcji Centrum Spotkania Kultur. Montaż multimedialnej fasady kosztował ponad 2,7 mln zł. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być wymiana wszystkich sterowników na całej ścianie frontowej budynku

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!