Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

31 sierpnia 2015 r.
17:07

Przekroczył próg przychodów o 24 zł. Musi oddać ponad 4 tys. zł

0 33 A A
Moje płuca przestały pracować – mówi Tomasz Krężołek. – Tlenu używam do 20 godzin dziennie. Bez niego jestem w stanie przejść jedynie do łazienki (fot. AS)
Moje płuca przestały pracować – mówi Tomasz Krężołek. – Tlenu używam do 20 godzin dziennie. Bez niego jestem w stanie przejść jedynie do łazienki (fot. AS)

Ponad 4 tysiące złotych musi oddać cierpiący na wrodzoną chorobę oskrzeli Tomasz Krężołek z podlubelskiej Niedrzwicy Kościelnej. ZUS uznał, że pobierając rentę i dorabiając jako strażnik o 24 złote przekroczył próg przychodów. 35-latek pracować już nie może. Jest tak chory, że jedynym ratunkiem jest przeszczep płuc.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Marzeń mam dużo. Przede wszystkim chciałbym mieć nowe płuca – mówi Tomasz Krężołek, który urodził się z chorymi oskrzelami. – Chciałbym, żeby mama w nocy nie płakała, żeby szeptem z tatą nie rozmawiali. Żeby się o mnie już nie martwili.

Obecnie pan Tomasz jest zdany na pomoc innych. Choroba, z którą zmaga się od dziecka postępuje. Krężołek właśnie wrócił ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w którym był hospitalizowany na oddziale transplantacyjnym.

„35-letni pacjent z przewlekłą, całkowitą niewydolnością oddechową w przebiegu rozstrzeni oskrzeli (zespół Williamsa-Campbella) przyjęty na oddział z ewentualną kwalifikacją do leczenia transplantacją płuc” – czytamy w karcie chorego.

Decyzja o wstępnej kwalifikacji już zapadła. Jednak aby pan Tomasz został wpisany na aktywną listę potencjalnych biorców płuc musi przejść jeszcze szereg badań. Czeka go również kosztowne leczenie stomatologiczne. – Lekarz powiedział mi, że jeśli nie będę miał jednego z badań to nie zostanę wpisany na listę oczekujących – przyznaje pan Tomasz.

35-latek utrzymuje się tylko z renty socjalnej. Dodatkowo przez ostatnich 8 lat, do lipca br. dorabiał jako strażnik. – Ostatnie 2 lata to już była taka wegetacja ze względu na stan zdrowia, ale broniłem się, jak mogłem, żeby jeszcze jakieś dodatkowe pieniądze zarobić. Inaczej na leki by mi nie wystarczyło.

Okazało się jednak, że próbując związać koniec z końcem pan Tomasz narobił sobie kłopotów. – Bo o 24 złote przekroczyłem limit przychodów – wylicza pan Tomasz.

Z tego powodu ZUS wypłaca mu teraz niższą rentę. Mężczyzna od 2012 r. ma bowiem do spłaty blisko 4,3 tys. zł z tytułu „nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych”. – Przez te potrącenia otrzymuję tylko 520 zł – mówi.

– W skali miesiąca są to niewielkie kwoty, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet one mogą być pewnym obciążeniem. W takiej sytuacji można złożyć do ZUS-u wniosek o zmniejszenie raty. Przy ocenie wniosku bierzemy pod uwagę sytuację materialną rencisty i jego rodziny – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS.

– Synowi dodatkowe pieniądze by się przydały, tymczasem jeszcze z tego co ma, musi oddać – martwi się Irena Krężołek, matka 35-latka. – Bardzo pomagają mu przyjaciele. Organizują zbiórki. Są wspaniali.

Jak pomóc?

Pan Tomasz jest podopiecznym Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. Osoby, które chcą mu pomóc mogą wpłacać darowizny na nr konta 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 tytułem: „na leczenie Tomasza Krężołka 773/K”

Czytaj więcej o:

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
abc / 2 września 2015 o 18:59
0

Takie mamy progi podatkowe, jezeli przekroczysz, to plac. Prosta sprawa. Na calym siwecie sa progi podatkowe. Skad ta afera??? Jak nie dogadal sie z pracodawca, to niech placi.

Avatar
lui / 1 września 2015 o 17:54
0

zwrot jest za okres 2011 wtedy można było dorobić 30% średniej krjowe

Avatar
mmm / 1 września 2015 o 14:09
0

Brawo! Trzymaj się Tomek!

Avatar
Gość / 1 września 2015 o 11:14
0

A może przyjmujmy więcej uchodźców i imigrantów, dla nich jakoś są pieniądze. Doczekaliśmy "wspaniałych" czasów. . .

Dlatego PO jeby muszą odejść,dość !!!!!  już marnotrawienia naszych wspólnych pieniędzy.Raz sierpem a raz młotem.

Avatar
Gość / 1 września 2015 o 10:00
0
ZUS nie wypłaca renty socjalnej, tylko jest pośrednikiem, pieniądze na ten rodzaj renty pochodzą z budżetu państwa, a nie składek ubezpieczeniowych. Ile jako strażnik dorabiał??? bo do renty socjalnej w zależności od kwartału można dorobić 2600-2700 zł brutto bez zabierania renty socjalnej, a tyle chyba strażnicy nie zarabiają. Coś mi tu nie gra.
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 09:27
0
A może przyjmujmy więcej uchodźców i imigrantów, dla nich jakoś są pieniądze. Doczekaliśmy "wspaniałych" czasów. . .
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 09:19
0
ZUS - Załatwi Ubezwłasnowolni Szybko....
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 09:09
0
Milion rencistów w Polsce. Wielu z nich pracuje i rozlicza dochody z ZUS. I tylko ten jeden Pan jest zaskoczony. Dziwne to jakieś.
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 08:29
0
Za każdą taką absurdalną decyzją stoją konkretni ludzie. Do wypindolenia dyscyplinarnego na bruk z dożywotnim wilczym biletem na stanowisko w budżetówce i urzędach państwowych. Czekam na newsa o tym, że odpowiedzialne śmiecie zostały już stamtąd sprzątnięte. Kamil Nubiński
Avatar
Sylwia / 1 września 2015 o 07:35
0

Ja tez mam socjalną i pracuję. Są miesiące kiedy zarabiam ponad limit, są takie, kiedy się mieszczę. Ale wiem że sama musze zus informowac , kiedy przekroczę te kwotę. I wtedy, jak zarobiłam za dużo, to nie dostaje wyplaty. W ten sposób nie muszę nic zwracać, bo reguluje się mi to na bieżąco. Wystarczy raz na 3 miesiące zajrzeć do internetu i sprawdzić, ile wynosi ten limit.

Avatar
abc / 2 września 2015 o 18:59
0

Takie mamy progi podatkowe, jezeli przekroczysz, to plac. Prosta sprawa. Na calym siwecie sa progi podatkowe. Skad ta afera??? Jak nie dogadal sie z pracodawca, to niech placi.

Avatar
lui / 1 września 2015 o 17:54
0

zwrot jest za okres 2011 wtedy można było dorobić 30% średniej krjowe

Avatar
mmm / 1 września 2015 o 14:09
0

Brawo! Trzymaj się Tomek!

Avatar
Gość / 1 września 2015 o 11:14
0

A może przyjmujmy więcej uchodźców i imigrantów, dla nich jakoś są pieniądze. Doczekaliśmy "wspaniałych" czasów. . .

Dlatego PO jeby muszą odejść,dość !!!!!  już marnotrawienia naszych wspólnych pieniędzy.Raz sierpem a raz młotem.

Avatar
Gość / 1 września 2015 o 10:00
0
ZUS nie wypłaca renty socjalnej, tylko jest pośrednikiem, pieniądze na ten rodzaj renty pochodzą z budżetu państwa, a nie składek ubezpieczeniowych. Ile jako strażnik dorabiał??? bo do renty socjalnej w zależności od kwartału można dorobić 2600-2700 zł brutto bez zabierania renty socjalnej, a tyle chyba strażnicy nie zarabiają. Coś mi tu nie gra.
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 09:27
0
A może przyjmujmy więcej uchodźców i imigrantów, dla nich jakoś są pieniądze. Doczekaliśmy "wspaniałych" czasów. . .
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 09:19
0
ZUS - Załatwi Ubezwłasnowolni Szybko....
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 09:09
0
Milion rencistów w Polsce. Wielu z nich pracuje i rozlicza dochody z ZUS. I tylko ten jeden Pan jest zaskoczony. Dziwne to jakieś.
Avatar
Gość / 1 września 2015 o 08:29
0
Za każdą taką absurdalną decyzją stoją konkretni ludzie. Do wypindolenia dyscyplinarnego na bruk z dożywotnim wilczym biletem na stanowisko w budżetówce i urzędach państwowych. Czekam na newsa o tym, że odpowiedzialne śmiecie zostały już stamtąd sprzątnięte. Kamil Nubiński
Avatar
Sylwia / 1 września 2015 o 07:35
0

Ja tez mam socjalną i pracuję. Są miesiące kiedy zarabiam ponad limit, są takie, kiedy się mieszczę. Ale wiem że sama musze zus informowac , kiedy przekroczę te kwotę. I wtedy, jak zarobiłam za dużo, to nie dostaje wyplaty. W ten sposób nie muszę nic zwracać, bo reguluje się mi to na bieżąco. Wystarczy raz na 3 miesiące zajrzeć do internetu i sprawdzić, ile wynosi ten limit.

Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 8 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 17 12

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 40 1

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 75 14

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 30 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 62 101

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 19 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 6 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!