Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 czerwca 2003 r.
17:24
Edytuj ten wpis

Przeprogramuj swoje ciało

Autor: Zdjęcie autora Lidia Dzierba
0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Każdy z nas wie, że nie można dotykać ognia ani rozgrzanego naczynia. Skąd mamy tę wiedzę? We wczesnym dzieciństwie musieliśmy się sparzyć. Nasza świadomość nie pamięta tego zdarzenia, ale nasze ciało doskonale. Na widok ognia odruchowo chowamy dłoń.
Według amerykańskich uczonych behaviorystów (od angielskiego zachowanie), dysleksja nie jest czymś, z czym się człowiek rodzi. Nabywamy ją na skutek przykrych zdarzeń. Podobnie jak uczymy ciało unikać ognia.

Czytanie kojarzy się ze stresem

Może do tego dojść np. gdy dziecko siedzi przy książeczce, a w tym czasie jego matka wypuszcza z rąk talerz. Talerz się tłucze, dziecko przerażone odruchowo opuszcza wzrok na ziemię. Nie widzi liter. A ciało zapamiętuje ten odruch.
- Dla ludzi dorosłych, taka sytuacja to drobiazg - mówi Halina Lizner, terapeutka z Puław, stosująca metodę One Brain. - Ale dla dziecka może być szokiem. Czytanie kojarzy mu się ze stresem. Na widok druku, jego ciało odtwarza tamten wyuczony odruch. Dziecko przestaje widzieć litery.
Dlaczego nam tak trudno przypomnieć sobie, co powoduje nasze nieracjonalne zachowania? Ponieważ świadomość pamięta przykry incydent tylko 28 dni. Nasza podświadomość magazynuje go przez 7 lat. Natomiast ciało zapamiętuje wszystko, co przytrafiło nam się w życiu.
- Dysleksja nie jest nieuleczalna - uważa Lizner. - Z tego da się dziecko wyciągnąć. Podobnie jest z innymi fobiami, uzależnieniami czy obsesjami. To skutek naszych złych doświadczeń z przeszłości.
Podczas takiego seansu terapeutaka musi nawiązać z ciałem dziecka kontakt. Po wprowadzeniu go w stan relaksu i odprężenia, łatwo jej się zorientować, jakie sytuacje powodują napięcie mięśni. To one zdradzają, gdzie należy szukać sedna problemu i jak głęboko jest zakorzeniony. Pod warunkiem, że dziecko samo chce z tego problemu wyjść.
- Nie ma w tej metodzie nic cudownego - uważa terapeutka. - Gdy zdarzenie już jest zlokalizowane, pozostaje wymazać je z pamięci ciała i zastąpić pozytywnymi odczuciami. Nauczyć ciało innego reagowania na stresująca sytuację.

Czytanie to przyjemność

Tu potrzebna jest współpraca osoby dyslektycznej z terapeutą. Dziecko, które chce się pozbyć dysleksji, musi chcieć wyobrazić sobie przyjemne skojarzenia związane z czytaniem. W tym czasie terapeuta poddaje jego ciało odpowiedniemu masażowi. Ciało w miejsce przykrego doświadczenia otrzymuje pozytywne skojarzenia. Przestaje reagować stresem, spinać mięśnie do walki lub ucieczki. Spokojny człowiek może się skupić na czytaniu.
- Wyleczyłam już tą metodą 20 dzieci - mówi Lizner. - Szczególną satysfakcje czułam w przypadku dziewczynki, która mimo ogromnych starań rodziców, tylko zgadywała wyrazy. Zupełnie nie radziła sobie z czytaniem. Po terapii, wybrałam trudny urywek tekstu. Dziecko przeczytało go bez błędów. I ja, i rodzice byliśmy wzruszeni.
Ale takie szczęśliwe zakończenia nie są normą. Wymazanie z pamięci ciała przykrych doświadczeń to dopiero połowa pracy. - Dziecko zaczyna widzieć tekst bez stresu, ale często trzeba go dopiero teraz nauczyć od nowa czytać - przyznaje.
- O metodzie dowiedziałam się od znajomej. Pomogła na jej problemy - mówi chcąca zachować anonimowość matka 13-letniego dziecka. - Spróbowałam i ja, tradycyjne metody zawiodły. Po 2 dniach od terapii, moje dziecko, do którego mówiłam jak do ściany, zaczęło rozumieć. Teraz córka kończy 3 klasę i nie ma problemów w szkole!

Pozostałe informacje

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Marzysz o wymarzonym wypoczynku, który połączy relaksujący pobyt w otoczeniu przyrody z niezapomnianymi wrażeniami dla całej rodziny? Odpowiedzią na Twoje pragnienia jest niezwykłe miasto Giżycko na Mazurach. Aby przeżyć niepowtarzalne chwile w tym malowniczym regionie, zarezerwuj nocleg w jednym z najlepiej ocenianych hoteli - St. Bruno.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium