Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 grudnia 2012 r.
19:10
Edytuj ten wpis

Rośnie napięcie wokół zielonej energii

0 22 A A
Lubelską debatę o barierach w rozwoju inwestycji opartych o ekologiczną energię zainicjowała europos
Lubelską debatę o barierach w rozwoju inwestycji opartych o ekologiczną energię zainicjowała europos

Mamy miliony do zainwestowania w odnawialne źródła energii. Tyle że inwestorzy mają kłopoty z przyłączeniem do sieci energetycznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przykładem może być Poniatowa, gdzie od czterech lat trwają przygotowania do budowy farmy wiatrowej. Chodzi o 11 turbin i projekt wart 250 mln zł.

– Inwestor przebrnął przez wszystkie formalności, zmieniliśmy plan zagospodarowania, ale PGE nie chce wydać firmie decyzji o warunkach przyłączenia do sieci – mówi Lilla Stefanek, burmistrz Poniatowej. – Inwestor od roku czeka na zgodę.

Sprawa trafiła do Urzędu Regulacji Energetyki, który ma rozstrzygnąć spór. Podobnych przykładów jest więcej.

– Nasz region jest białą plamą na mapie inwestycyjnej Polski – mówi europoseł prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by tworzyć warunki sprzyjające powstawaniu nowych projektów.

Wczoraj, z inicjatywy pani europoseł i prezesa URE, przedstawiciele branży dyskutowali w Lublinie o barierach w rozwoju inwestycji, opartych o ekologiczną energię. Debata zgromadziła blisko 300 uczestników.

– Pierwszy raz spotkały się wszystkie strony konfliktu. Dla lokalnych społeczności bariery w rozwoju ekologicznych inwestycji to wielki problem – przyznaje Kolarska-Bobińska. – Warto, by osoby podejmujące decyzje np. o przyłączeniu do sieci spotkały się oko w oko z inwestorami. To coś innego niż rozpatrywanie wniosków zza biurka.

Inwestorzy i samorządowcy przyznają, że największy problem jest właśnie z dostępem do sieci energetycznej, za co odpowiada PGE Dystrybucja.

– Dostępne moce są jedynie w rejonie Puław i Bogdanki, reszta regionu to właściwie pustynia – przyznaje burmistrz Stefanek.

– Przy wydawaniu decyzji musimy brać pod uwagę aspekty ekonomiczne i techniczne – tłumaczy Dorota Gajewska, rzecznik PGE Dystrybucja.

Jak informuje PGE, w naszym regionie przyłączono do tej pory 62 źródła ekologicznej energii. By podłączyć więcej, konieczna jest modernizacja sieci. Tego PGE nie zamierza finansować tylko z własnej kieszeni.

– Prywatny przedsiębiorca koszty prowadzenia tego biznesu powinien pokrywać we własnym zakresie – dodaje Gajewska. – Publicznoprawny obowiązek występuje po naszej stronie wówczas, kiedy inwestycje związane z przyłączeniem znajdują się w gminnych projektach, uchwalonych przez rady gmin.

– Nasz inwestor chciał zainwestować w rozbudowę sieci, ale i to nic nie dało – ripostuje Stefanek.

Samorządowcy i przedsiębiorcy są rozgoryczeni, bo z realizacją projektów jest kłopot, chociaż pieniędzy nie brakuje. Tylko w ramach jednego konkursu z RPO, na inwestycje w zieloną energię zarezerwowano ponad 80 mln zł. Wpłynęło 117 wniosków o unijną dotację. Ich łączna wartość to blisko 660 mln zł.

Fundusze ma także Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości – do podziału jest 66 mln zł.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 grudnia 2012 o 10:28
0
[quote name='GOSC' timestamp='1355059807' post='707089']
A ILE JEST TYCH SOLAROW ?" KROPLA W MORZU"
[/quote]
Bo są to drogie urządzenia....
Koszt ich montażu zwróci się po latach, jak urzadzenie wytrzyma nasze wrunki atmosferyczne.
Po co jeść tą żabę?
Avatar
GOSC / 9 grudnia 2012 o 14:30
0
[quote name='Gość' timestamp='1355054903' post='707055']
Grasz kolego na najgorszych naszych cechach. Ale sceptycyzm do tych źródeł energii nie płynie tylko i wyłącznie z moherowego myślenia.
Ile będzie kosztowła taka energia, jeśli nie będzie racjonalnych możliwościm jej zużycia.
Ci co mają za dużo ciepła z solarów(przede wszystkim latem ) ratują się zrzutem wody do ogródka. Ot i ekologia
[/quote]

A ILE JEST TYCH SOLAROW ?" KROPLA W MORZU"
[quote name='Gość' timestamp='1355054903' post='707055']
Grasz kolego na najgorszych naszych cechach. Ale sceptycyzm do tych źródeł energii nie płynie tylko i wyłącznie z moherowego myślenia.
Ile będzie kosztowła taka energia, jeśli nie będzie racjonalnych możliwościm jej zużycia.
Ci co mają za dużo ciepła z solarów(przede wszystkim latem ) ratują się zrzutem wody do ogródka. Ot i ekologia
[/quote]

A ILE JEST TYCH SOLAROW ?" KROPLA W MORZU" rozwiń
Avatar
qwerty / 9 grudnia 2012 o 14:22
0
[quote name='Gość' timestamp='1355054903' post='707055']
Ci co mają za dużo ciepła z solarów(przede wszystkim latem ) ratują się zrzutem wody do ogródka. Ot i ekologia
[/quote]

Podobnie robią elektrownie konwencjonalne (np. Kozienice). Ot i ekologia
[quote name='Gość' timestamp='1355054903' post='707055']
Ci co mają za dużo ciepła z solarów(przede wszystkim latem ) ratują się zrzutem wody do ogródka. Ot i ekologia
[/quote]

Podobnie robią elektrownie konwencjonalne (np. Kozienice). Ot i ekologia rozwiń
Avatar
Gość / 9 grudnia 2012 o 13:08
0
[quote name='energiozjadacz' timestamp='1355045192' post='707031']
W polsce każdy chciałby mieć swój KIBEL ale lepiej niech on śmierdzi sąsiadowi.Jak jest już firma,która chce budować jakieś urządzenia energetyczne natychmikast pojawia się grupa pseudo-obrońców, zdzbła zielonej trawy,krzywego jednego roga ślimaka,czy też żaby ,która nie KUM tylko KMA.W lubelskiem jest najdroższa odpłatność za energię bo kosztuje przesył.Idzie wojna czy elektrownia w Zawadowie czy w Łęcznej,a Kozienice i Połaniec dokładają po jednym bloku a GŁUPI LUBELAK zapłaci za wszystko.
[/quote]
Grasz kolego na najgorszych naszych cechach. Ale sceptycyzm do tych źródeł energii nie płynie tylko i wyłącznie z moherowego myślenia.
Ile będzie kosztowła taka energia, jeśli nie będzie racjonalnych możliwościm jej zużycia.
Ci co mają za dużo ciepła z solarów(przede wszystkim latem ) ratują się zrzutem wody do ogródka. Ot i ekologia
[quote name='energiozjadacz' timestamp='1355045192' post='707031']
W polsce każdy chciałby mieć swój KIBEL ale lepiej niech on śmierdzi sąsiadowi.Jak jest już firma,która chce budować jakieś urządzenia energetyczne natychmikast pojawia się grupa pseudo-obrońców, zdzbła zielonej trawy,krzywego jednego roga ślimaka,czy też żaby ,która nie KUM tylko KMA.W lubelskiem jest najdroższa odpłatność za energię bo kosztuje przesył.Idzie wojna czy elektrownia w Zawadowie czy w Łęcznej,a Kozienice i Połaniec dokładają po je... rozwiń
Avatar
energiozjadacz / 9 grudnia 2012 o 10:26
0
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]W polsce każdy chciałby mieć swój KIBEL ale lepiej niech on śmierdzi sąsiadowi.Jak jest już firma,która chce budować jakieś urządzenia energetyczne natychmikast pojawia się grupa pseudo-obrońców, zdzbła zielonej trawy,krzywego jednego roga ślimaka,czy też żaby ,która nie KUM tylko KMA.W lubelskiem jest najdroższa odpłatność za energię bo kosztuje przesył.Idzie wojna czy elektrownia w Zawadowie czy w Łęcznej,a Kozienice i Połaniec dokładają po jednym bloku a GŁUPI LUBELAK zapłaci za wszystko.
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]W polsce każdy chciałby mieć swój KIBEL ale lepiej niech on śmierdzi sąsiadowi.Jak jest już firma,która chce budować jakieś urządzenia energetyczne natychmikast pojawia się grupa pseudo-obrońców, zdzbła zielonej trawy,krzywego je... rozwiń
Avatar
lubelak / 9 grudnia 2012 o 00:29
0
odległość zabudowań od farmy wiatrowej liczy 1 km (licząc od turbiny do sciany najbliższego zabudowania. pozdrawiam.
Avatar
Wacek / 8 grudnia 2012 o 22:39
0
PGE Dystrybucja S.A. nie prowadzi obrotu energią elektryczną!
Podstawowym zadaniem spółki jest zapewnienie nieprzerwanego przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej, którą handlują spółki obrotu.
Państwo, ze względu na ważny interes społeczny i ochronę środowiska, nakłada na spółki obrotu energią (nie PGE Dystrybucja S.A.!), ustawowy obowiązek zakupu (finansowania) z natury rzeczy dużo droższej od konwencjonalnej energii odnawialnej. Mając zapewniony zbyt wiele firm decyduje się na budowę elektrowni wiatrowych dużej mocy. Aby zadośćuczynić wymaganiom społecznym i środowiskowym budują je z dala od siedzib ludzkich bez uprzedniego rozeznania, czy operator systemu dystrybucyjnego na danym terenie będzie miał techniczną możliwość odbioru tej mocy.
Ponieważ w świetle prawa operator może odmówić przyłączenia do swojej sieci jedynie w wyjątkowych i szczególnie uzasadnionych wypadkach liczą na to, że zostanie on niejako zmuszony do sfinansowania i budowy niezbędnej linii przesyłowej.
PGE Dystrybucja S.A. nie prowadzi obrotu energią elektryczną!
Podstawowym zadaniem spółki jest zapewnienie nieprzerwanego przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej, którą handlują spółki obrotu.
Państwo, ze względu na ważny interes społeczny i ochronę środowiska, nakłada na spółki obrotu energią (nie PGE Dystrybucja S.A.!), ustawowy obowiązek zakupu (finansowania) z natury rzeczy dużo droższej od konwencjonalnej energii odnawialnej. Mając zapewniony zbyt wiele firm decyduje się na budowę elektrowni wiatrowych dużej m... rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2012 o 22:06
0
[quote name='GOSC' timestamp='1354998315' post='706958']
Juz wychodzi twoje zacofanie i wszystko na nie.Cala Holandia pokryta jest wiatrakami i nikt z tego powodu nie umiera.Czlowieku sa przepisy gdzie i w jakiej odleglosci moga stac. Druga sprawa to placimy za prad najdrozej w Europie.Za wszelka cene trzeba ukrucic monopol Energetyce.Prad powinien kosztowac polowe tego co placimy.
[/quote]

Całe to pieprze... o darmowym prądzie, kiedy inni nakładają kaganiec na infradźwięki - w Polsce nikt tego tematu nie tyka. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych - jeśli przyjąć konieczność przebudowy sieci
Solary??? Pracują pół roku jak jest ciepło najmniej potrzebne, a ogrzanie domu tylko z tego źródła jest póki co mrzonką
Odnawialne ciepło z pomp cieplnych????? Czym jest niby tłoczone i jak są te urządzenia zasilane??? Prądem????!!!!!
Geotermia -nie ma możliwości jej wykorzystania w istniejących sieciach(za niska temperatura czynnika). Melodia przyszłości dla nowo projektowanych osiedli... Przykład sprzed wielu lat - Szaflary.
Nikt by o tym ekoświrowaniu nie pomyślał, gdyby nie unijne dopłaty
[quote name='GOSC' timestamp='1354998315' post='706958']
Juz wychodzi twoje zacofanie i wszystko na nie.Cala Holandia pokryta jest wiatrakami i nikt z tego powodu nie umiera.Czlowieku sa przepisy gdzie i w jakiej odleglosci moga stac. Druga sprawa to placimy za prad najdrozej w Europie.Za wszelka cene trzeba ukrucic monopol Energetyce.Prad powinien kosztowac polowe tego co placimy.
[/quote]

Całe to pieprze... o darmowym prądzie, kiedy inni nakładają kaganiec na infradźwięki - w Polsce nikt teg... rozwiń
Avatar
GOSC / 8 grudnia 2012 o 21:25
0
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]

Juz wychodzi twoje zacofanie i wszystko na nie.Cala Holandia pokryta jest wiatrakami i nikt z tego powodu nie umiera.Czlowieku sa przepisy gdzie i w jakiej odleglosci moga stac. Druga sprawa to placimy za prad najdrozej w Europie.Za wszelka cene trzeba ukrucic monopol Energetyce.Prad powinien kosztowac polowe tego co placimy.
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]

Juz wychodzi twoje zacofanie i wszystko na nie.Cala Holandia pokryta jest wiatrakami i nikt z tego powodu nie umiera.Czlowieku sa przepisy gdzie i w jakiej odleglosci moga stac. Druga sprawa to placimy za prad najdro... rozwiń
Avatar
krzoy / 8 grudnia 2012 o 21:18
0
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]
Bo by polecieli ze stanowisk... i miejsce musi byc odpowiednie. Wydzierżawienie terenu pod wiatrak jest bardzo opłacalne (ok 20tys. rocznie pod jeden wiatrak wiem bo koleżanka chciała na swojej działce i była na rozmowach). A przepisy mówią że taki wiatrak można postawić nie bliżej niż pół kilometra od zabudowań mieszkalnych... Właściciele farm wiatrowych na wszelki wypadek stawiają je dużo dalej! A propos wpływu na zdrowie to wolisz elektrownie atomową...?
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]
Bo by polecieli ze stanowisk... i miejsce musi byc odpowiednie. Wydzierżawienie terenu pod wiatrak jest bardzo opłacalne (ok 20tys. rocznie pod jeden wiatrak wiem bo koleżanka chciała na swojej działce i była na rozmowach).... rozwiń
Avatar
Gość / 10 grudnia 2012 o 10:28
0
[quote name='GOSC' timestamp='1355059807' post='707089']
A ILE JEST TYCH SOLAROW ?" KROPLA W MORZU"
[/quote]
Bo są to drogie urządzenia....
Koszt ich montażu zwróci się po latach, jak urzadzenie wytrzyma nasze wrunki atmosferyczne.
Po co jeść tą żabę?
Avatar
GOSC / 9 grudnia 2012 o 14:30
0
[quote name='Gość' timestamp='1355054903' post='707055']
Grasz kolego na najgorszych naszych cechach. Ale sceptycyzm do tych źródeł energii nie płynie tylko i wyłącznie z moherowego myślenia.
Ile będzie kosztowła taka energia, jeśli nie będzie racjonalnych możliwościm jej zużycia.
Ci co mają za dużo ciepła z solarów(przede wszystkim latem ) ratują się zrzutem wody do ogródka. Ot i ekologia
[/quote]

A ILE JEST TYCH SOLAROW ?" KROPLA W MORZU"
[quote name='Gość' timestamp='1355054903' post='707055']
Grasz kolego na najgorszych naszych cechach. Ale sceptycyzm do tych źródeł energii nie płynie tylko i wyłącznie z moherowego myślenia.
Ile będzie kosztowła taka energia, jeśli nie będzie racjonalnych możliwościm jej zużycia.
Ci co mają za dużo ciepła z solarów(przede wszystkim latem ) ratują się zrzutem wody do ogródka. Ot i ekologia
[/quote]

A ILE JEST TYCH SOLAROW ?" KROPLA W MORZU" rozwiń
Avatar
qwerty / 9 grudnia 2012 o 14:22
0
[quote name='Gość' timestamp='1355054903' post='707055']
Ci co mają za dużo ciepła z solarów(przede wszystkim latem ) ratują się zrzutem wody do ogródka. Ot i ekologia
[/quote]

Podobnie robią elektrownie konwencjonalne (np. Kozienice). Ot i ekologia
[quote name='Gość' timestamp='1355054903' post='707055']
Ci co mają za dużo ciepła z solarów(przede wszystkim latem ) ratują się zrzutem wody do ogródka. Ot i ekologia
[/quote]

Podobnie robią elektrownie konwencjonalne (np. Kozienice). Ot i ekologia rozwiń
Avatar
Gość / 9 grudnia 2012 o 13:08
0
[quote name='energiozjadacz' timestamp='1355045192' post='707031']
W polsce każdy chciałby mieć swój KIBEL ale lepiej niech on śmierdzi sąsiadowi.Jak jest już firma,która chce budować jakieś urządzenia energetyczne natychmikast pojawia się grupa pseudo-obrońców, zdzbła zielonej trawy,krzywego jednego roga ślimaka,czy też żaby ,która nie KUM tylko KMA.W lubelskiem jest najdroższa odpłatność za energię bo kosztuje przesył.Idzie wojna czy elektrownia w Zawadowie czy w Łęcznej,a Kozienice i Połaniec dokładają po jednym bloku a GŁUPI LUBELAK zapłaci za wszystko.
[/quote]
Grasz kolego na najgorszych naszych cechach. Ale sceptycyzm do tych źródeł energii nie płynie tylko i wyłącznie z moherowego myślenia.
Ile będzie kosztowła taka energia, jeśli nie będzie racjonalnych możliwościm jej zużycia.
Ci co mają za dużo ciepła z solarów(przede wszystkim latem ) ratują się zrzutem wody do ogródka. Ot i ekologia
[quote name='energiozjadacz' timestamp='1355045192' post='707031']
W polsce każdy chciałby mieć swój KIBEL ale lepiej niech on śmierdzi sąsiadowi.Jak jest już firma,która chce budować jakieś urządzenia energetyczne natychmikast pojawia się grupa pseudo-obrońców, zdzbła zielonej trawy,krzywego jednego roga ślimaka,czy też żaby ,która nie KUM tylko KMA.W lubelskiem jest najdroższa odpłatność za energię bo kosztuje przesył.Idzie wojna czy elektrownia w Zawadowie czy w Łęcznej,a Kozienice i Połaniec dokładają po je... rozwiń
Avatar
energiozjadacz / 9 grudnia 2012 o 10:26
0
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]W polsce każdy chciałby mieć swój KIBEL ale lepiej niech on śmierdzi sąsiadowi.Jak jest już firma,która chce budować jakieś urządzenia energetyczne natychmikast pojawia się grupa pseudo-obrońców, zdzbła zielonej trawy,krzywego jednego roga ślimaka,czy też żaby ,która nie KUM tylko KMA.W lubelskiem jest najdroższa odpłatność za energię bo kosztuje przesył.Idzie wojna czy elektrownia w Zawadowie czy w Łęcznej,a Kozienice i Połaniec dokładają po jednym bloku a GŁUPI LUBELAK zapłaci za wszystko.
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]W polsce każdy chciałby mieć swój KIBEL ale lepiej niech on śmierdzi sąsiadowi.Jak jest już firma,która chce budować jakieś urządzenia energetyczne natychmikast pojawia się grupa pseudo-obrońców, zdzbła zielonej trawy,krzywego je... rozwiń
Avatar
lubelak / 9 grudnia 2012 o 00:29
0
odległość zabudowań od farmy wiatrowej liczy 1 km (licząc od turbiny do sciany najbliższego zabudowania. pozdrawiam.
Avatar
Wacek / 8 grudnia 2012 o 22:39
0
PGE Dystrybucja S.A. nie prowadzi obrotu energią elektryczną!
Podstawowym zadaniem spółki jest zapewnienie nieprzerwanego przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej, którą handlują spółki obrotu.
Państwo, ze względu na ważny interes społeczny i ochronę środowiska, nakłada na spółki obrotu energią (nie PGE Dystrybucja S.A.!), ustawowy obowiązek zakupu (finansowania) z natury rzeczy dużo droższej od konwencjonalnej energii odnawialnej. Mając zapewniony zbyt wiele firm decyduje się na budowę elektrowni wiatrowych dużej mocy. Aby zadośćuczynić wymaganiom społecznym i środowiskowym budują je z dala od siedzib ludzkich bez uprzedniego rozeznania, czy operator systemu dystrybucyjnego na danym terenie będzie miał techniczną możliwość odbioru tej mocy.
Ponieważ w świetle prawa operator może odmówić przyłączenia do swojej sieci jedynie w wyjątkowych i szczególnie uzasadnionych wypadkach liczą na to, że zostanie on niejako zmuszony do sfinansowania i budowy niezbędnej linii przesyłowej.
PGE Dystrybucja S.A. nie prowadzi obrotu energią elektryczną!
Podstawowym zadaniem spółki jest zapewnienie nieprzerwanego przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej, którą handlują spółki obrotu.
Państwo, ze względu na ważny interes społeczny i ochronę środowiska, nakłada na spółki obrotu energią (nie PGE Dystrybucja S.A.!), ustawowy obowiązek zakupu (finansowania) z natury rzeczy dużo droższej od konwencjonalnej energii odnawialnej. Mając zapewniony zbyt wiele firm decyduje się na budowę elektrowni wiatrowych dużej m... rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2012 o 22:06
0
[quote name='GOSC' timestamp='1354998315' post='706958']
Juz wychodzi twoje zacofanie i wszystko na nie.Cala Holandia pokryta jest wiatrakami i nikt z tego powodu nie umiera.Czlowieku sa przepisy gdzie i w jakiej odleglosci moga stac. Druga sprawa to placimy za prad najdrozej w Europie.Za wszelka cene trzeba ukrucic monopol Energetyce.Prad powinien kosztowac polowe tego co placimy.
[/quote]

Całe to pieprze... o darmowym prądzie, kiedy inni nakładają kaganiec na infradźwięki - w Polsce nikt tego tematu nie tyka. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych - jeśli przyjąć konieczność przebudowy sieci
Solary??? Pracują pół roku jak jest ciepło najmniej potrzebne, a ogrzanie domu tylko z tego źródła jest póki co mrzonką
Odnawialne ciepło z pomp cieplnych????? Czym jest niby tłoczone i jak są te urządzenia zasilane??? Prądem????!!!!!
Geotermia -nie ma możliwości jej wykorzystania w istniejących sieciach(za niska temperatura czynnika). Melodia przyszłości dla nowo projektowanych osiedli... Przykład sprzed wielu lat - Szaflary.
Nikt by o tym ekoświrowaniu nie pomyślał, gdyby nie unijne dopłaty
[quote name='GOSC' timestamp='1354998315' post='706958']
Juz wychodzi twoje zacofanie i wszystko na nie.Cala Holandia pokryta jest wiatrakami i nikt z tego powodu nie umiera.Czlowieku sa przepisy gdzie i w jakiej odleglosci moga stac. Druga sprawa to placimy za prad najdrozej w Europie.Za wszelka cene trzeba ukrucic monopol Energetyce.Prad powinien kosztowac polowe tego co placimy.
[/quote]

Całe to pieprze... o darmowym prądzie, kiedy inni nakładają kaganiec na infradźwięki - w Polsce nikt teg... rozwiń
Avatar
GOSC / 8 grudnia 2012 o 21:25
0
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]

Juz wychodzi twoje zacofanie i wszystko na nie.Cala Holandia pokryta jest wiatrakami i nikt z tego powodu nie umiera.Czlowieku sa przepisy gdzie i w jakiej odleglosci moga stac. Druga sprawa to placimy za prad najdrozej w Europie.Za wszelka cene trzeba ukrucic monopol Energetyce.Prad powinien kosztowac polowe tego co placimy.
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]

Juz wychodzi twoje zacofanie i wszystko na nie.Cala Holandia pokryta jest wiatrakami i nikt z tego powodu nie umiera.Czlowieku sa przepisy gdzie i w jakiej odleglosci moga stac. Druga sprawa to placimy za prad najdro... rozwiń
Avatar
krzoy / 8 grudnia 2012 o 21:18
0
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]
Bo by polecieli ze stanowisk... i miejsce musi byc odpowiednie. Wydzierżawienie terenu pod wiatrak jest bardzo opłacalne (ok 20tys. rocznie pod jeden wiatrak wiem bo koleżanka chciała na swojej działce i była na rozmowach). A przepisy mówią że taki wiatrak można postawić nie bliżej niż pół kilometra od zabudowań mieszkalnych... Właściciele farm wiatrowych na wszelki wypadek stawiają je dużo dalej! A propos wpływu na zdrowie to wolisz elektrownie atomową...?
[quote name='kaprys' timestamp='1354995711' post='706940']
Dlaczego nikt nic nie pisze w jakiej odległości od zabudowania można budowac taką farme?Te budowle nie są obojętne na zdrowie ,dlaczego wójt czy radni nie budują tych wiatraków na swoich działkach zastanówcie się.
[/quote]
Bo by polecieli ze stanowisk... i miejsce musi byc odpowiednie. Wydzierżawienie terenu pod wiatrak jest bardzo opłacalne (ok 20tys. rocznie pod jeden wiatrak wiem bo koleżanka chciała na swojej działce i była na rozmowach).... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 75 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 21 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!