Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

3 lipca 2006 r.
20:25
Edytuj ten wpis

Rowerem przez Roztocze

Autor: Zdjęcie autora Fabisn Plapis
0 0 A A

Szlak z Kraśnika do Zwierzyńca to pierwszy etap Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. Liczy on 100 kilometrów i wiedzie niezwykle malowniczymi trasami. Nie zabraknie więc ani emocji na trasie, ani rzeczy, które naprawdę warto zobaczyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na rowerową wędrówkę ruszamy z Kraśnika. Wjazd na szlak znajduje się tuż obok stacji kolejowej. Zanim jednak zaczniemy pedałować, warto jeszcze zajrzeć w kilka miejsc w samym Kraśniku. Miasto ma klasyczny, stary układ urbanistyczny z rynkiem w centrum i licznymi ulicami od niego odchodzącymi. Krążąc wokół rynku warto zobaczyć późnogotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP z zabytkowym wystrojem wnętrza i barokowe budynki klasztoru. Za kompleksem klasztornym znajduje się wzgórze po starym zamczysku. Wart zobaczenia jest również niewielki barokowy kościółek Świętego Ducha z drewnianym kompleksem budynków szpitalnych. W okolicach rynku na ulicy Buźnicznej możemy zwiedzić dwie żydowskie synagogi. W ich wnętrzach znajdują się przepiękne freski i malowidła ścienne.

Gdzie biją źródła

Ale czas na jazdę. Z Kraśnika ruszamy w kierunku Stróży. Tam przejeżdżamy w okolicach kompleksu stawów i źródeł niewielkiej, ale urokliwej, bo jeszcze nieuregulowanej, rzeczki Wyżnicy. W samej Stróży możemy jeszcze zobaczyć stary drewniany kościółek. Jest on trochę zapomniany, jednak lokalne stowarzyszenie już działa na rzecz jego renowacji.
W góry!
Dalej kierujemy się do Batorza. I tu już przydaje się doświadczenie w jeździe na rowerze. Zaczynają się bowiem typowe dla całej trasy wzniesienia. Od tej pory nasza droga będzie pofałdowana i cały czas będziemy wjeżdżać w górę i zjeżdżać w dół.
W górę, w dół.
Wysiłek związany z kręceniem pedałami mogą jedynie wynagrodzić pojawiające się coraz częściej typowe dla Roztocza krajobrazy, czyli pofalowane pola z licznymi lasami w tle. I tak, mijając Słodków, Szastarkę i Błażek dojeżdżamy do Batorza.

Przystanek Batorz

W tej stosunkowo niedużej wsi znajdziemy sporo atrakcji do obejrzenia. Nie możemy przegapić wzniesionego w latach 1881-83 kościoła parafialnego pw. Stanisława Biskupa. Ani pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. A jest jeszcze obelisk i kopiec wystawiony ku czci Marcina Borelowskiego. Całkiem dużo, jak na niewielką wieś.

Wieże zamiast kopuł

Sam Batorz jest pięknie położony. Z trzech stron otaczają go wysokie wzniesienia. Są na tyle duże, że znajduje się tam wyciąg narciarski. Przy wyjeżdżaniu z Batorza natrudzimy się więc sporo. Kierujemy się do Otrocza. Tu już czeka kościół Narodzenia NMP. Zbudowany w latach 1872-74 jako świątynia greckokatolicka, w 1928 roku został przebudowany na kościół katolicki, a kopuły zastąpiono wieżami.

Prawdziwe Roztocze

Po wizycie w Otroczu kierujemy się do Chrzanowa. Wjeżdżamy już W Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu. Kolejno mijamy Chrzanów, gdzie przystajemy na spoczynek przy drewnianym kościółku. Następnie oglądamy osiemnastowieczny murowany kościół św. Bartłomieja wraz z dzwonnicą i murami w Goraju. Teraz trochę odpoczniemy zjeżdżając do malowniczej Doliny Białej Łady; to już Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Przez Kondraty i Gilów dojeżdżamy do Radecznicy. Na miejscu wart zwiedzenia jest zespół klasztorny oo. Bernardynów oraz stara, z 1924 roku, drewniana kaplica na wodzie pw. św. Antoniego.

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie

Najważniejsza rzecz to oczywiście pomnik Chrząszcza, który rozsławił Szczebrzeszyn w całej Polsce. Znajduje się tu również kilka godnych uwagi zabytków. Koniecznie musimy zobaczyć dwa kościoły (św. Katarzyny i św. Mikołaja) z początku XVII wieku w stylu renesansu lubelskiego. Kaplicę św. Leonarda odnajdziemy na cmentarzu, a obecny dom kultury był kiedyś synagogą.
I jeszcze jedna dobra wiadomość: po tak trudnej trasie zostało nam już tylko dziesięć kilometrów do końca trasy; do Żwierzyńca. •

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium