17 – tylko tyle wniosków o premię dla młodych rolników wpłynęło do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w naszym województwie. Zainteresowanie jest niewielkie, bo zmieniły się kryteria przyznawania pieniędzy.
Od 20 sierpnia młodzi rolnicy mogą ubiegać się o premię w wysokości 100 tys. zł. Pomoc będzie wypłacana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W porównaniu ze „starym” PROW-em, gdzie rolnicy do 40. roku życia również mogli starać się o wsparcie, zmieniły się kryteria. Niektóre z nich są wyjątkowo trudne do spełnienia.
– Aby wniosek rolnika był rozpatrzony musi zdobyć 15 punktów. Już samo to jest trudne – przyznaje Paweł Kopiński z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Najwięcej, bo 5 punktów, rolnicy mogą otrzymać za wykształcenie wyższe. Za średnie oraz co najmniej 4-letni staż pracy w rolnictwie rolnik może otrzymać dostać tylko 2 punkty. – Zdarzają się osoby, które w ogóle wymaganego wykształcenia nie mają, więc punktów nie dostają – przyznaje ekspert LODR w Końskowoli.
Kolejny wymóg, który młodym rolnikom trudno jest sprostać, dotyczy zaplanowanej inwestycji. Te w zakresie ochrony środowiska i klimatu punktowane są najwyżej.
– Ale nie każdy chce przeznaczyć pieniądze za działania związane z ochroną środowiska. Wtedy też dostaje mniej punktów – dodaje Kopiński.
Punktowana jest też różnica wieku między rolnikiem a osobą, która przekazuje mu gospodarstwo lub największą część użytków rolnych. Jeśli różnica ta wynosi więcej niż 25 lat to młody rolnik otrzyma 2 punkty. Jeśli zaś od 15 do 25 lat to dostanie tylko 1 punkt.
Na razie zainteresowanie programem jest niewielkie. Do wczoraj do biur powiatowych ARiMR w województwie lubelskim wpłynęło jedynie 17 wniosków.
– Myślę, że jest trochę zmian, które zaskoczyły rolników – przyznaje Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR. – W Lubelskiem mamy głód ziemi, nie zawsze łatwo jest coś kupić, zaś wśród nowych kryteriów jest też to, że rolnik musi być właścicielem gruntów.
Nowością jest też to, że o premię mogą się starać rolnicy, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego (stali się właścicielem gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha). Zaś prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący rozpoczną dopiero po złożeniu wniosku o premię. To, że ktoś kieruje gospodarstwem oznacza, że prowadzi gospodarstwo osobiście, na własny rachunek i czepie z tego korzyści.
Wnioski dotyczące premii dla młodych rolników można składać w biurach powiatowych ARiMR do 16 września.
Więcej młodych rolników dostanie premię z PROW 2007-2013
Komisja Europejska zgodziła się na a przesunięcie w ramach budżetu PROW 2007-2013 dodatkowych pieniędzy dla młodych rolników. Oznacza to, że stutysięczne premie ułatwiające samodzielne rozpoczęcie gospodarowania może otrzymać 14317 osób, które ubiegały się o takie wsparcie wiosną 2014 r. Wcześniejszy limit środków wystarczył na udzielenie premii 11363 młodym rolnikom.
W Lubelskiem po 100 tys. złotych miało otrzymać ok. 300 rolników. – Po przesunięciach środków będzie ich w sumie ok. 650 – mówi dyr. Bieńko. I przypomina: – Rolnicy, którzy otrzymali decyzję o przyznaniu premii, muszą do 30 września złożyć odpowiedni wniosek.