Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 grudnia 2009 r.
18:58
Edytuj ten wpis

Szpitale na Lubelszczyźnie przed zapaścią

0 10 A A

Już w połowie przyszłego roku lubelskie szpitale mogą paść. Urzędnicy z Warszawy znów chcą zaoszczędzić na zdrowiu w naszej części kraju. Czy rząd da na to zgodę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Na co idą nasze składki zdrowotne – złości się Roman Jakubiak z Lublina. – Słyszymy na okrągło, że szpitale się zadłużają, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za leczenie. O co w tym wszystkim chodzi?

Do 15 grudnia szpitale mają czas na zakończenie negocjacji z NFZ. Ten chce, aby w przyszłym roku kontrakty na leczenie były średnio od 10 do 15 proc. niższe. Bo o 1,5 miliarda złotych niższe są wpływy do kasy funduszu. Lubelszczyzna straciłaby 100 mln zł. Nie licząc 400 milionów za świadczenia, które szpitale wykonały ponad limit ustalony z NFZ, czyli za tzw. nadwykonania.

Co będzie, jeśli szpitale nie zgodzą się na to i nie podpiszą nowych umów? – Wówczas ogłosimy konkurs ofert na świadczenie usług medycznych – mówi Paweł Piróg z lubelskiego funduszu.

Ale tu jest kłopot, bo dyrektorzy szpitali i i nadzorujący ich starostowie powiatów zapewniają, że w tych konkursach nie wystartują.

A miało być inaczej. Jeszcze w czerwcu minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniała w Lublinie, że wszystkie szpitale dostaną należne im pieniądze za tzw. nadwykonania.

– Stać nas na to – przekonywała. Obiecywała też, że podzieli pieniądze na leczenie sprawiedliwie, bo dotychczasowy rozdzielnik faworyzował bogate regiony.

– I co z tych obietnic zostało? – pyta Janusz Szpak, starosta krasnostawski. – W woj. mazowieckim NFZ zapłacił za nadwykonania, a w lubelskiem nie. Moim zdaniem pani minister chce wykończyć szpitale.

A te w pośpiechu wprowadzają plany naprawcze. Waldemar Dudziak, dyrektor placówki w Lubartowie zapowiada drastyczne oszczędności, zwolnienia, obniżki pensji i wydłużenie kolejek pacjentów. – Będę miał przeciw sobie wszystkich – mówi.

W Puławach dyrekcja szpitala podczas wczorajszego spotkania z mieszkańcami poinformowała, że w przyszłym roku pracę w szpitalu może stracić ok. 30 proc. personelu, resztę czeka obniżka pensji. Zniknie 6 z 20 oddziałów.

Lubelscy posłowie domagają się od rządu i minister Kopacz, aby nie dyskryminowali Lubelszczyzny. – Z finansowych planów NFZ na 2010 r. wynika, że naszym szpitalom pieniądze skończą się do końca wakacji – mówi poseł Lech Sprawka z PiS. – A co potem? Mamy je zamknąć?

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gg / 9 grudnia 2009 o 20:52
0
Kopaczowa skonczyła lubelską Akademię Medyczną w 1980 lub 81 roku. To tak na marginesie.
Czy forumowicze znają zarobki pracowników lubelskiego NFZ? Tam sprzątaczka ma więcej niż wykwalifikowana pielęgniarka.
Koszty tego tworu(nfz) zapewne pokryłyby dług niejednego szpitala.
Czy w koncu ktoś tę instytucję rozpieprzy?
Cierpimy tylko my, szeregowi pacjenci!!! Jak pozamykają oddziały pozostanie nam prywatna służba zdrowia. Czy wtedy oddadzą nam stosowne składki ?
Lubelszczyzna to już nie Polska C ale Z!!!!!!!!!!
Kopaczowa skonczyła lubelską Akademię Medyczną w 1980 lub 81 roku. To tak na marginesie.
Czy forumowicze znają zarobki pracowników lubelskiego NFZ? Tam sprzątaczka ma więcej niż wykwalifikowana pielęgniarka.
Koszty tego tworu(nfz) zapewne pokryłyby dług niejednego szpitala.
Czy w koncu ktoś tę instytucję rozpieprzy?
Cierpimy tylko my, szeregowi pacjenci!!! Jak pozamykają oddziały pozostanie nam prywatna służba zdrowia. Czy wtedy oddadzą nam stosowne składki ?
Lubelszczyzna to już nie Polska C ale Z&#... rozwiń
Avatar
nicKK / 9 grudnia 2009 o 15:22
0
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR



naprawdę
a bedzie dobrze
no i wszystko prywatne mo prawie wszystko


jesteśmy konserwatycznym narodem
a rzadza nami socjalisci i liberałowie


ludzie !!! !poczytajcie historię
i programy naszych posłów
nic nie robią
Avatar
DEDE / 9 grudnia 2009 o 13:20
0
[size=4]zlikwidowac nie tylko zus! nfz sejm i całą biurokrację [/size]
Avatar
Gość / 9 grudnia 2009 o 12:55
0
Od nowego roku wzrośnie składka zus i jakoś nikt nie pomyśli aby tego molocha zlikwidować w cholerę, nigdzie na świecie nie ma takich rozbudowanych instytucji a tutaj zamiast oszczędzac kasę woli się oszczędzać na zdrowiu bo jak wszyscy starsi poumierają to nikt im nie będzie musiał świadczeń wypłacać a młodzi rzadko chorują.
Avatar
~realista~ / 9 grudnia 2009 o 12:15
0
PAMIĘTAM napisał:
JAKIŚ cWOK PISZE A JA PAMIĘTAM ŻE WSZYSCY DO SZPITALI BYLI PRZYJMOWANI, LEKARZE PRACOWALI ,NFZ NIE BYŁO. ALE PIENIĄDZE NA SŁUŻBĘ ZDROWIA BYŁY PANIE "ĆWOKU". NATOMIAST PAMIĘTAM ŻE NA KOŚCIÓŁ KATOLICKI NIE SZŁO TYLE PIENIĘDZY CO TERAZ. TEŻ SZŁY PIENIĄDE BUDOWANO KOŚCIOŁY ALE NIE ROZDAWANO TAK OGROMNYCH SUM 5-10 MLD ROCZNIE ,ANI NIERUCHOMOŚCI JAK OBECNIE.

Jak "ĆWOKA" gniecie Kościół to niech "ĆWOK" tak pisze. Chwalić brud, smród i dziadostwo może rzeczywiście tylko "ĆWOK", który stracił pamięć. Proszę nie wciskać ciemnoty młodym ludziom jak pięknie działała służba zdrowia za komuny.

Jak "ĆWOKA" gniecie Kościół to niech "ĆWOK" tak pisze. Chwalić brud, smród i dziadostwo może rzeczywiście tylko "ĆWOK", który stracił pamięć. Proszę nie wciskać ciemnoty młodym ludziom jak pięknie działała służba zdrowia za komuny. rozwiń
Avatar
PAMIĘTAM / 9 grudnia 2009 o 11:03
0
JAKIŚ cWOK PISZE A JA PAMIĘTAM ŻE WSZYSCY DO SZPITALI BYLI PRZYJMOWANI, LEKARZE PRACOWALI ,NFZ NIE BYŁO. ALE PIENIĄDZE NA SŁUŻBĘ ZDROWIA BYŁY PANIE "ĆWOKU". NATOMIAST PAMIĘTAM ŻE NA KOŚCIÓŁ KATOLICKI NIE SZŁO TYLE PIENIĘDZY CO TERAZ. TEŻ SZŁY PIENIĄDE BUDOWANO KOŚCIOŁY ALE NIE ROZDAWANO TAK OGROMNYCH SUM 5-10 MLD ROCZNIE ,ANI NIERUCHOMOŚCI JAK OBECNIE.
Avatar
komorNIK / 9 grudnia 2009 o 09:04
0
Pozdrowienia dla "ogrodnikow szpitalnych dlugow" i dzialajacych w ich imieniu komornikow. Tym drugim to nawet w parlamencie los sprzyja ;p
Avatar
Iwan / 9 grudnia 2009 o 08:43
0
Ten Dudziak to kawal niekompetentnego ignoranta. Rozlozyl LPEC a teraz przy pomocy kretynki Bilinskiej z powiatu rozklada szpital w Lubartowie. O sluzbie zdrowia nie wie absolutnie nic. Salowe w szpitalu maja na ten temat 100x wieksza wiedze. Rzygac mi sie chce. Pie...ny PSL i PiS
Avatar
~realista~ / 9 grudnia 2009 o 08:21
0
Za komuny w szpitalach panował smród, bród i ubóstwo. Ten kto udaje, że tego nie pamięta jest "wielkim ĆWOKIEM". Obecnie szpitale prezentują inny dużo wyższy poziom. A pieniędzy na publiczne leczenie brakuje wszędzie, łącznie z najbogatszymi krajami Świata.
Avatar
WELL / 9 grudnia 2009 o 08:09
0
PODZIĘKUJCIE SOLIDARNOŚĆI POPIEŁUSZCE I WOJTYLE,BANDA
Avatar
gg / 9 grudnia 2009 o 20:52
0
Kopaczowa skonczyła lubelską Akademię Medyczną w 1980 lub 81 roku. To tak na marginesie.
Czy forumowicze znają zarobki pracowników lubelskiego NFZ? Tam sprzątaczka ma więcej niż wykwalifikowana pielęgniarka.
Koszty tego tworu(nfz) zapewne pokryłyby dług niejednego szpitala.
Czy w koncu ktoś tę instytucję rozpieprzy?
Cierpimy tylko my, szeregowi pacjenci!!! Jak pozamykają oddziały pozostanie nam prywatna służba zdrowia. Czy wtedy oddadzą nam stosowne składki ?
Lubelszczyzna to już nie Polska C ale Z!!!!!!!!!!
Kopaczowa skonczyła lubelską Akademię Medyczną w 1980 lub 81 roku. To tak na marginesie.
Czy forumowicze znają zarobki pracowników lubelskiego NFZ? Tam sprzątaczka ma więcej niż wykwalifikowana pielęgniarka.
Koszty tego tworu(nfz) zapewne pokryłyby dług niejednego szpitala.
Czy w koncu ktoś tę instytucję rozpieprzy?
Cierpimy tylko my, szeregowi pacjenci!!! Jak pozamykają oddziały pozostanie nam prywatna służba zdrowia. Czy wtedy oddadzą nam stosowne składki ?
Lubelszczyzna to już nie Polska C ale Z&#... rozwiń
Avatar
nicKK / 9 grudnia 2009 o 15:22
0
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR
UPR



naprawdę
a bedzie dobrze
no i wszystko prywatne mo prawie wszystko


jesteśmy konserwatycznym narodem
a rzadza nami socjalisci i liberałowie


ludzie !!! !poczytajcie historię
i programy naszych posłów
nic nie robią
Avatar
DEDE / 9 grudnia 2009 o 13:20
0
[size=4]zlikwidowac nie tylko zus! nfz sejm i całą biurokrację [/size]
Avatar
Gość / 9 grudnia 2009 o 12:55
0
Od nowego roku wzrośnie składka zus i jakoś nikt nie pomyśli aby tego molocha zlikwidować w cholerę, nigdzie na świecie nie ma takich rozbudowanych instytucji a tutaj zamiast oszczędzac kasę woli się oszczędzać na zdrowiu bo jak wszyscy starsi poumierają to nikt im nie będzie musiał świadczeń wypłacać a młodzi rzadko chorują.
Avatar
~realista~ / 9 grudnia 2009 o 12:15
0
PAMIĘTAM napisał:
JAKIŚ cWOK PISZE A JA PAMIĘTAM ŻE WSZYSCY DO SZPITALI BYLI PRZYJMOWANI, LEKARZE PRACOWALI ,NFZ NIE BYŁO. ALE PIENIĄDZE NA SŁUŻBĘ ZDROWIA BYŁY PANIE "ĆWOKU". NATOMIAST PAMIĘTAM ŻE NA KOŚCIÓŁ KATOLICKI NIE SZŁO TYLE PIENIĘDZY CO TERAZ. TEŻ SZŁY PIENIĄDE BUDOWANO KOŚCIOŁY ALE NIE ROZDAWANO TAK OGROMNYCH SUM 5-10 MLD ROCZNIE ,ANI NIERUCHOMOŚCI JAK OBECNIE.

Jak "ĆWOKA" gniecie Kościół to niech "ĆWOK" tak pisze. Chwalić brud, smród i dziadostwo może rzeczywiście tylko "ĆWOK", który stracił pamięć. Proszę nie wciskać ciemnoty młodym ludziom jak pięknie działała służba zdrowia za komuny.

Jak "ĆWOKA" gniecie Kościół to niech "ĆWOK" tak pisze. Chwalić brud, smród i dziadostwo może rzeczywiście tylko "ĆWOK", który stracił pamięć. Proszę nie wciskać ciemnoty młodym ludziom jak pięknie działała służba zdrowia za komuny. rozwiń
Avatar
PAMIĘTAM / 9 grudnia 2009 o 11:03
0
JAKIŚ cWOK PISZE A JA PAMIĘTAM ŻE WSZYSCY DO SZPITALI BYLI PRZYJMOWANI, LEKARZE PRACOWALI ,NFZ NIE BYŁO. ALE PIENIĄDZE NA SŁUŻBĘ ZDROWIA BYŁY PANIE "ĆWOKU". NATOMIAST PAMIĘTAM ŻE NA KOŚCIÓŁ KATOLICKI NIE SZŁO TYLE PIENIĘDZY CO TERAZ. TEŻ SZŁY PIENIĄDE BUDOWANO KOŚCIOŁY ALE NIE ROZDAWANO TAK OGROMNYCH SUM 5-10 MLD ROCZNIE ,ANI NIERUCHOMOŚCI JAK OBECNIE.
Avatar
komorNIK / 9 grudnia 2009 o 09:04
0
Pozdrowienia dla "ogrodnikow szpitalnych dlugow" i dzialajacych w ich imieniu komornikow. Tym drugim to nawet w parlamencie los sprzyja ;p
Avatar
Iwan / 9 grudnia 2009 o 08:43
0
Ten Dudziak to kawal niekompetentnego ignoranta. Rozlozyl LPEC a teraz przy pomocy kretynki Bilinskiej z powiatu rozklada szpital w Lubartowie. O sluzbie zdrowia nie wie absolutnie nic. Salowe w szpitalu maja na ten temat 100x wieksza wiedze. Rzygac mi sie chce. Pie...ny PSL i PiS
Avatar
~realista~ / 9 grudnia 2009 o 08:21
0
Za komuny w szpitalach panował smród, bród i ubóstwo. Ten kto udaje, że tego nie pamięta jest "wielkim ĆWOKIEM". Obecnie szpitale prezentują inny dużo wyższy poziom. A pieniędzy na publiczne leczenie brakuje wszędzie, łącznie z najbogatszymi krajami Świata.
Avatar
WELL / 9 grudnia 2009 o 08:09
0
PODZIĘKUJCIE SOLIDARNOŚĆI POPIEŁUSZCE I WOJTYLE,BANDA
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jubileusz 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle"
28 września 2018, 0:00

Jubileusz 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle" 0 0

W tym roku puławski Zespół Pieśni i Tańca Powiśle obchodzi wyjątkowy jubileusz 65-lecia istnienia. Z tej okazji w dniach 28-30 września w Puławach będzie okazja do wspólnego świętowania - nie zabraknie koncertów i dodatkowych atrakcji.

Wokalista z Lublina walczy w The Voice of Poland. Wybrała go Markowska [wideo]
film

Wokalista z Lublina walczy w The Voice of Poland. Wybrała go Markowska [wideo] 2 0

Tomek Jasiński z Lublina bierze udział w telewizyjnym programie The Voice of Poland. Po swoim występie dostał owacje na stojąco i dołączył do zespołu Patrycji Markowskiej.

"Wieś w XX wieku". Międzynarodowa konferencja w IPN w Lublinie
26 września 2018, 0:00

"Wieś w XX wieku". Międzynarodowa konferencja w IPN w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-28 września w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie (ul. Wodopojna 2) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa Wieś w XX wieku. Wybrane problemy polityczne, społeczne, gospodarcze i kultura.

"Żyje i przeszczep się udał". Tak pani Ewa z Góry Puławskiej pomogła 26-letniemu Włochowi

"Żyje i przeszczep się udał". Tak pani Ewa z Góry Puławskiej pomogła 26-letniemu Włochowi 38 1

Rozmowa z Ewą Olszowy z Góry Puławskiej, dawcą komórek macierzystych szpiku.

Komunikacja miejska w Lublinie powinna być prywatna? Pomysł kandydatów

Komunikacja miejska w Lublinie powinna być prywatna? Pomysł kandydatów 33 21

Zmiany w działaniu komunikacji miejskiej w Lublinie zaproponowali w piątek działacze komitetu wyborczego „Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie”. Krytykowali też władze MPK.

Znany w Chełmie zabytek czekał na remont od międzywojnia

Znany w Chełmie zabytek czekał na remont od międzywojnia 1 0

Kaplica rodziny Bielskich na zabytkowym cmentarzu parafialnym przy ul. Lwowskiej w Chełmie doczekała się remontu. Miejscowi miłośnicy zabytków upominali się o to już w latach międzywojennych.

Wernisaż wystawy "Projektowanie Wszędzie" W Centrum Spotkania Kultur
28 września 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Projektowanie Wszędzie" W Centrum Spotkania Kultur 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się wernisaż wystawy Projektowanie wszędzie.

Radny PiS chce współpracy ze Smoleńskiem

Radny PiS chce współpracy ze Smoleńskiem 15 27

Czy rosyjski Smoleńsk zostanie nowym miastem partnerskim Puław? O tym, że to przyniesie nam wiele korzyści przekonuje radny PiS Ignacy Czeżyk.

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego
Historia

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego 0 0

Choć polityczne i życiowe drogi wybitnych polityków, marszałków Sejmu, Ignacego Daszyńskiego i Macieja Rataja, właśnie odznaczonych pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego - układały się różnie, to jednak miały pewne punkty wspólne

Wandzin: Wypadek na drodze krajowej nr 19

Wandzin: Wypadek na drodze krajowej nr 19 4 0

Do wypadku doszło około godz. 7.35 w Wandzinie na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem.

Jesień na zewnątrz, od jutra w kalendarzu. Prognoza pogody na weekend w woj. lubelskim
film

Jesień na zewnątrz, od jutra w kalendarzu. Prognoza pogody na weekend w woj. lubelskim 5 0

Kalendarzowa jesień 2018 - kiedy się zaczyna? Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni wypada w niedzielę 23 września. W piątek jeszcze mogliśmy cieszyć się latem, ale zapowiadane załamanie pogody sprawdziło się.

Daleka podróż Górnika po prezent urodzinowy

Daleka podróż Górnika po prezent urodzinowy 2 2

Górnik Łęczna w niedzielę o godzinie 16 zmierzy się w Stargardzie z tamtejszymi Błękitnymi i powalczy o drugą w tym sezonie wygraną na obcym terenie. Motywacji „zielono-czarnym” zabraknąć nie powinno, bo w czwartek klub obchodził 39 rocznicę powstania

Katastrofa w biało-czerwonych barwach. Polska przegrała z Argentyną

Katastrofa w biało-czerwonych barwach. Polska przegrała z Argentyną 2 0

To był jeden z najgorszych meczów w wykonaniu reprezentacji Polski od lat. Zespół prowadzony przez Vitala Heynena zaprezentował się fatalnie i przegrał 2:3 z Argentyńczykami. Polacy musieli sobie radzić w tym spotkaniu bez przeziębionego Michała Kubiaka, ale to nie usprawiedliwia tak koszmarnej gry.

Greg Gold: "Kocham to miasto". Słoneczny Lublin w jego najnowszym teledysku [wideo]
film

Greg Gold: "Kocham to miasto". Słoneczny Lublin w jego najnowszym teledysku [wideo] 117 25

Greg Gold, czyli Grzegorz Gołębiowski mówi o swoich muzycznych początkach i najnowszym teledysku, który był kręcony w rodzinnym Lublinie.