Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 marca 2010 r.
12:44
Edytuj ten wpis

Telefony: Województwo lubelskie ma sześć numerów kierunkowych

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza

– Dlaczego na terenie jednego województwa wciąż istnieją strefy telefoniczne, w lubelskim aż cztery? Dlaczego dzwoniąc do rodziny czy znajomych mieszkających w sąsiedniej miejscowości, odległej od mojej o kilometr, dzwonię już do innej strefy numerycznej? Płacę za połączenie drożej, choć wszyscy mieszkamy w tym samym województwie – pytała pani Róża z pow. włodawskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nasza Czytelniczka miała też inne związane z tą sprawą zastrzeżenia.

– Załatwiając różne sprawy w urzędach czy instytucjach wojewódzkich, a bez tego przecież żyć się nie da, czy nawet teraz, telefonując do Dziennika w Lublinie, także muszę dzwonić do innej strefy numerycznej – i drożej za to płacić. Kto i w jaki sposób zamierza zrekompensować nam, abonentom straty, które ponieśliśmy dlatego jedynie, że już dwunasty rok przepłacamy za połączenia telefoniczne? Są to przecież zapewne już miliardy złotych, o które zubożono nasze prywatne kieszenie – zadaje kolejne pytania.

W Lubelskiem stref numeracyjnych jest sześć – cztery obejmujące "małe” województwa według podziału kraju obowiązującego do 31 grudnia 1998 r., z numerami kierunkowymi 81, 82, 83 i 84, oraz przyłączone do niego po reformie administracyjnej z 1999 roku powiaty łukowski na północy województwa (kier. 25) i Janów Lubelski na południu (kier. 15).

Ta mnogość stref bardzo utrudnia ludziom życie, a także wysysa im z kieszeni pieniądze w postaci rachunków telefonicznych.

– Podział administracyjny kraju a struktura publicznej sieci telefonicznej to dwie niezależne od siebie rzeczy – wyjaśnia rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Mikołaj Karpiński.

– Krajową sieć telefoniczną podzielono na 49 stref numeracyjnych zgodnie z załącznikiem do zarządzenia ministra łączności z 28 czerwca 1996 r. (M.P., nr 42, poz. 407). Wykorzystany został przy tym fakt, iż w latach dziewięćdziesiątych przedsiębiorcy telekomunikacyjni przeprowadzali proces modernizacji (rozbudowa i cyfryzacja) polskiej sieci telefonicznej.

Przy okazji bez ponoszenia nadmiernych kosztów dostosowano strukturę sieci telefonicznej do podziału administracyjnego kraju. Każdemu z ówczesnych województw przypisany został wskaźnik strefy numeracyjnej.

Reforma administracyjna z 1999 r. sprawiła, że podziały "rozjechały się”: województw jest 16, stref numeracyjnych pozostało 49. Późniejsze modyfikacje ograniczono tylko do zmiany numeracji w powiatach podzielonych granicami stref numeracyjnych.

– Rozporządzeniem ministra łączności z 14 czerwca 2000 r. (Dz.U. nr 50, poz. 594) wprowadzono przepisy nakazujące firmom telekomunikacyjnym taryfikowanie połączeń w obrębie jednego powiatu podzielonego granicami stref numeracyjnych jako połączenia lokalne – uściśla rzecznik Karpiński.

Opłaty za połączenia międzystrefowe są wyższe, bo infrastruktura telekomunikacyjna jest przy nich bardziej angażowana, operator ponosi więc większe koszty. Wysokość opłat za połączenia nie zależy zatem wprost od odległości rozmawiających abonentów, lecz od struktury sieci telefonicznej na danym obszarze.

Ideałem byłaby oczywiście zgodność podziałów administracyjnego kraju i na strefy numeracyjne, w efekcie – jednakowa numeracja telefoniczna w całym województwie. Nie ma jednak przepisów prawnych, które przy zmianach jednego z podziałów nakazywałyby dostosowanie do niego drugiego.

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przyporządkowania stref numeracyjnych do podziału administracyjnego.

– Wiązałoby się to z koniecznością przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej, w efekcie – ze znacznymi kosztami poniesionymi przez przedsiębiorców. W końcowym rozrachunku i tak zapłaciliby za to abonenci – uzasadnia istniejący stan rzeczy Mikołaj Karpiński.


Resort tłumaczy to też tendencjami rozwoju rynku telekomunikacyjnego (komórki, rozmowy przez Internet).

– Opłaty za usługi telekomunikacyjne nie są regulowane administracyjnie, lecz podlegają mechanizmom rynkowym. Operatorzy oferują różnorodne oferty, więc abonenci stosownie do swoich potrzeb mogą dokonać optymalnego wyboru pod kątem ponoszonych wydatków – radzi Karpiński.

Pozostałe informacje

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium