Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 grudnia 2015 r.
16:18

To będzie długa przerwa świąteczna od szkoły. Nawet 15 dni wolnego

0 18 A A

W przyszły wtorek uczniowie usiądą w ławkach po raz ostatni przed świętami. Dla wielu z nich będzie to początek aż 15 dniowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak zwana przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia do 31 grudnia. Nowy rok to czerwona kartka w kalendarzu, po której nastąpi weekend. W niektórych placówkach dzieci pojawią się 4 i 5 stycznia, by w Trzech Króli mieć znowu wolne. W zdecydowanej większości dyrekcje postanowiły jednak, by zarówno poniedziałek i wtorek także były dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. Są też i takie szkoły, do których dzieci wrócą dopiero 11 stycznia.

– Mój syn będzie miał ponad dwa tygodnie wolnego. Cieszy go to tym bardziej, że ferie zimowe na Lubelszczyźnie wypadają bardzo późno, bo dopiero w połowie lutego – mówi ojciec ucznia Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie. – Mam jednak wątpliwości, czy tak długa przerwa jest konieczna i czy jest zgodna z przepisami.

Zgodnie z prawem dyrektorzy szkół mogą sami określać dodatkowe dni wolne w trakcie trwania roku szkolnego. W szkołach podstawowych może być to 6 dni, w gimnazjach – 8 dni, a w liceach aż 10. To, kiedy uczniowie otrzymają dodatkowy dzień laby, zależy od samych szefów szkół. Zwyczajowo dzieje się tak w piątek po Bożym Ciele oraz 2 maja. Możliwe jest także wydłużenie przerwy świątecznej, zwłaszcza jeśli święta przypadają w połowie tygodnia.

– Podobnie jak w większości szkół ustaliliśmy, że wolny będzie także poniedziałek i wtorek przed Świętem Trzech Króli – mówi Lucjan Miciuk, dyrektor Zespołu Szkół nr 12. – Takie rozwiązanie podpowiedziała logika.

Dni wolne od zajęć nie oznaczają jednak, że uczniowie zostają pozostawieni samym sobie. Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, skierowała właśnie do dyrektorów i nauczycieli publicznych szkół list dotyczący zorganizowania opieki w trakcie przerwy świątecznej.

– Zimowa przerwa świąteczna jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktycznych. Przepisy prawa oświatowego wprost nie zobowiązują szkoły do organizowania w tym czasie zajęć opiekuńczo-wychowawczych – przypomina minister. – Ze względu jednak na to, że te dni nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego, szkoła może – na wniosek rodziców – zorganizować takie zajęcia. Zasady organizacji tego rodzaju zajęć należą do decyzji dyrektora szkoły.

Szkoły proszą teraz rodziców, by do piątku zadeklarowali, w jakich dniach ich dziecko będzie korzystało ze szkolnej świetlicy. Pomoże im to w ustaleniu grafików pracy nauczycieli.

– W naszej szkole tzw. dniami dyrektorskimi będzie 4 i 5 stycznia. W tym czasie normalnie pracować będzie jednak szkolna świetlica – zapewnia Piotr Mochol, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie.

Czytaj więcej o:

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mpaproc / 24 grudnia 2015 o 10:48
0

Jak czytam te komentarze to wydaje mi się, że większość nie ma bladego pojęcia jak ciężka praca jest jako nauczyciel(zaznacze że nie jestem jednych z nich). Jak nie raz patrze na rozwydrzone dzieciaki w szkołach to mi się włoski na głowie jeżą... jak sobie pomyśle że miałabym 8godzin z nimi pracować to bym na głowe dostała http://preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-włoskiego Pozdrawiam z Kraków

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 10:34
0
te dni to oczywiscie bezplatne dla tych nierobów nauczycieli?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 08:56
0
Głupszego narodu ze świecą nie znajdzie....... Tyle zawiści względem siebie
Avatar
też rodzic / 18 grudnia 2015 o 04:50
0

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

Zabolało? Nikt nie mówił, że ich praca jest łatwa. Ale ten lament pod niebiosa jak im źle jest po prostu żenujący. Jak i poziom twojej wypowiedzi...

Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 23:48
0

ateista (17 grudnia 2015 o godzinie 19:57) Ja jestem niewierzący i uważam, że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!! Ależ przecież nikt Tobie w święta nie zabrania pracować! W domu zawsze jest coś do pracy - zrób sobie remont łazienki, poprzestawiaj meble, pomaluj drzwi...

O...tak jak moi sąsiedzi-robią pranie,porządkują obejście,pielą w ogrodzie.Wszystko na chwałę Panu, albowiem dzień jest święty jeśli godnie go przeżyjesz.Dodam,że to dopiero po modlitwie(zebraniu),której nigdy nie opuszczają.I czasami myślę,że nic w tym złego...chociaż ich mama zawsze powstrzymywała się od wszelkich prac w niedzielę.

O...tak jak moi sąsiedzi-robią pranie,porządkują obejście,pielą w ogrodzie.Wszystko na chwałę Panu, albowiem dzień jest święty jeśli godnie go przeżyjesz.Dodam,że to dopiero po modlitwie(zebraniu),której nigdy nie opuszczają.I czasami myślę,że nic w tym złego...chociaż ich mama zawsze powstrzymywała się od wszelkich prac w niedzielę.

rozwiń
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:48
0
Nauczyciele to LENIE za fajna kasę , średnio na PIT 37 -55 tyś zł.- niech pracują 1 godzinę dziennie.!!!!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:42
0
Uważam,że w ferie zimowe każda szkoła powinna być otwarta i nie tylko świetlice ale i sale gimnastyczne,plastyczne co tam dzieci lubią robić w wolnym czasie.I nie dotyczy to podstawówek ale i gimnazjum i liceów.Pozamykali szkoły przed uczniami sami sobie odpoczywają a młodzież błąka się po galeriach-ale waźne żeby nauczyciele sobie odpoczeli.Chyba zapominamy, że szkoły są dla dzieci- uczniów, nie dla nauczycieli i to nie jest przechowalnia dla ludzi dorosłych, którzy po prostu pobierają kieszonkowe z budżetu, na który reszta ostro haruje.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:41
0
ateista (17 grudnia 2015 o godzinie 19:57) Ja jestem niewierzący i uważam, że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!! Ależ przecież nikt Tobie w święta nie zabrania pracować! W domu zawsze jest coś do pracy - zrób sobie remont łazienki, poprzestawiaj meble, pomaluj drzwi...
Avatar
mimimichnik / 17 grudnia 2015 o 22:14
0

Ja jestem niewierzący i uważam,  że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!!

mamy demokrację, a demokracja ma tę właściwość, że rządzi i liczy się większość. Tak więc wyp... jeśli ci się tutaj nie podoba, bo nikogo to nie obchodzi.

Avatar
ayo / 17 grudnia 2015 o 22:11
0

Jeszcze się nikt krytycznie nie odezwał, a już się bronicie? Nawet w stół nie trzeba walić, by nożyce się odzywały???

Tak, wiele osób wzięło wolne, ale biorą na to urlop, którego mają w roku 26 dni, a ile nauczyciele mają wolnego?

Wolne ferie, conajmniej miesiąc wakacji, długie weekendy itd Nie kazdy dyżuruje całe te przerwy, więc nie narzekajcie.

Jeden siedzi 8 godzin przy biurku, inny na kasie, przy maszynie czy za kółkiem. Pracują na zmiany, pracują na mrozie czy w innych ciężkich warunkach.

Wasza praca też nie jest łatwa, ale macie 20 godzin lekcji tygodniowo. Zeszytów nie musicie sprawdzać w domu, możecie w szkole, do lekcji też możecie się przygotować w szkole, tak, by jak inni - siedzieć tam 8 godzin. Więc nie narzekajcie aż tak bardzo i cieszcie się, że praca jest, bo przy dzisiejszym niżu i planach likwidacji gimnazjów już za chwilę możecie jej nie mieć.

I nie obrażajcie rodziców.

Wesołych świąt!

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

rozwiń
Avatar
mpaproc / 24 grudnia 2015 o 10:48
0

Jak czytam te komentarze to wydaje mi się, że większość nie ma bladego pojęcia jak ciężka praca jest jako nauczyciel(zaznacze że nie jestem jednych z nich). Jak nie raz patrze na rozwydrzone dzieciaki w szkołach to mi się włoski na głowie jeżą... jak sobie pomyśle że miałabym 8godzin z nimi pracować to bym na głowe dostała http://preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-włoskiego Pozdrawiam z Kraków

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 10:34
0
te dni to oczywiscie bezplatne dla tych nierobów nauczycieli?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 08:56
0
Głupszego narodu ze świecą nie znajdzie....... Tyle zawiści względem siebie
Avatar
też rodzic / 18 grudnia 2015 o 04:50
0

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

Zabolało? Nikt nie mówił, że ich praca jest łatwa. Ale ten lament pod niebiosa jak im źle jest po prostu żenujący. Jak i poziom twojej wypowiedzi...

Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 23:48
0

ateista (17 grudnia 2015 o godzinie 19:57) Ja jestem niewierzący i uważam, że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!! Ależ przecież nikt Tobie w święta nie zabrania pracować! W domu zawsze jest coś do pracy - zrób sobie remont łazienki, poprzestawiaj meble, pomaluj drzwi...

O...tak jak moi sąsiedzi-robią pranie,porządkują obejście,pielą w ogrodzie.Wszystko na chwałę Panu, albowiem dzień jest święty jeśli godnie go przeżyjesz.Dodam,że to dopiero po modlitwie(zebraniu),której nigdy nie opuszczają.I czasami myślę,że nic w tym złego...chociaż ich mama zawsze powstrzymywała się od wszelkich prac w niedzielę.

O...tak jak moi sąsiedzi-robią pranie,porządkują obejście,pielą w ogrodzie.Wszystko na chwałę Panu, albowiem dzień jest święty jeśli godnie go przeżyjesz.Dodam,że to dopiero po modlitwie(zebraniu),której nigdy nie opuszczają.I czasami myślę,że nic w tym złego...chociaż ich mama zawsze powstrzymywała się od wszelkich prac w niedzielę.

rozwiń
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:48
0
Nauczyciele to LENIE za fajna kasę , średnio na PIT 37 -55 tyś zł.- niech pracują 1 godzinę dziennie.!!!!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:42
0
Uważam,że w ferie zimowe każda szkoła powinna być otwarta i nie tylko świetlice ale i sale gimnastyczne,plastyczne co tam dzieci lubią robić w wolnym czasie.I nie dotyczy to podstawówek ale i gimnazjum i liceów.Pozamykali szkoły przed uczniami sami sobie odpoczywają a młodzież błąka się po galeriach-ale waźne żeby nauczyciele sobie odpoczeli.Chyba zapominamy, że szkoły są dla dzieci- uczniów, nie dla nauczycieli i to nie jest przechowalnia dla ludzi dorosłych, którzy po prostu pobierają kieszonkowe z budżetu, na który reszta ostro haruje.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 22:41
0
ateista (17 grudnia 2015 o godzinie 19:57) Ja jestem niewierzący i uważam, że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!! Ależ przecież nikt Tobie w święta nie zabrania pracować! W domu zawsze jest coś do pracy - zrób sobie remont łazienki, poprzestawiaj meble, pomaluj drzwi...
Avatar
mimimichnik / 17 grudnia 2015 o 22:14
0

Ja jestem niewierzący i uważam,  że świeta katolickie powinny być normalnymi dniami pracy i nauki. A katolicy niech sobie świętują ale po robocie!!!! Dość dyskryminacji mniejszośći!!!!

mamy demokrację, a demokracja ma tę właściwość, że rządzi i liczy się większość. Tak więc wyp... jeśli ci się tutaj nie podoba, bo nikogo to nie obchodzi.

Avatar
ayo / 17 grudnia 2015 o 22:11
0

Jeszcze się nikt krytycznie nie odezwał, a już się bronicie? Nawet w stół nie trzeba walić, by nożyce się odzywały???

Tak, wiele osób wzięło wolne, ale biorą na to urlop, którego mają w roku 26 dni, a ile nauczyciele mają wolnego?

Wolne ferie, conajmniej miesiąc wakacji, długie weekendy itd Nie kazdy dyżuruje całe te przerwy, więc nie narzekajcie.

Jeden siedzi 8 godzin przy biurku, inny na kasie, przy maszynie czy za kółkiem. Pracują na zmiany, pracują na mrozie czy w innych ciężkich warunkach.

Wasza praca też nie jest łatwa, ale macie 20 godzin lekcji tygodniowo. Zeszytów nie musicie sprawdzać w domu, możecie w szkole, do lekcji też możecie się przygotować w szkole, tak, by jak inni - siedzieć tam 8 godzin. Więc nie narzekajcie aż tak bardzo i cieszcie się, że praca jest, bo przy dzisiejszym niżu i planach likwidacji gimnazjów już za chwilę możecie jej nie mieć.

I nie obrażajcie rodziców.

Wesołych świąt!

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

Nie jestem nauczycielem, ale doskonale znam ich pracę. I powiem ci rodzicu jedno bo nie chce mi się takiemu tłukowi tłumaczyć - weź nie p...  bo się g... znasz w tym temacie!

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 26 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 15 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 28 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!