Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

6 lipca 2019 r.
8:09

Tragiczny początek wakacji. Utonęło już 113 osób

11 6 A A

Tylko w czerwcu w całej Polsce utonęło aż 113 osób. Eksperci przestrzegają, że w ciągu najbliższych tygodni możemy mieć do czynienia ze znacznym wzrostem liczby tragedii. Wszystko przez piękną pogodę i to, że... nie potrafimy pływać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do dramatów dochodzi też na Lubelszczyźnie. 15 czerwca w miejscowości Hrud (pow. bialski), w wyrobisku wodnym, utonął 29 latek. Mężczyzna wszedł do wody, przepłynął na drugą stronę wyrobiska, wyszedł na chwilę na brzeg i ponownie wszedł do wody.

Gdy płynął w kierunku znajomych, na wysokości połowy zbiornika, zniknął pod wodą. Tego samego dnia w Majdanie Sopockim zginął 61 letni mężczyzna, który zaczął się topić po przepłynięciu ponad 100 metrów...

Piłeś? Unikaj wody!

- Ludzie nie toną na kąpieliskach. Ratownicy mają stuprocentową skuteczność - podkreśla Robert Wawruch, prezes Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie i namawia, żeby do wody wchodzić tylko w miejscach strzeżonych.

- Ofiar w tym roku jest bardzo dużo, a trzeba wziąć pod uwagę, że w czerwcu praktycznie nie działały kąpieliska. Tradycyjnie sezon rozpoczyna się 1 lipca. Tylko w pojedynczych przypadkach stało się to wcześniej, czyli wraz z rozpoczęciem wakacji, 20 czerwca.

Tragiczny bilans w pewnej części wynika też z sytuacji pogodowej. Wcześnie zrobiło się bardzo ciepło i duża liczba osób ruszyła nad wodę. Im więcej ludzi, tym większa szansa, że ktoś zrobi błąd: napije się alkoholu, przeceni własne siły.

Potwierdza to statystyka. Na 545 utonięć w ubiegłym roku, do 80 doszło na kąpieliskach niestrzeżonych, a do 64 w miejscach, gdzie kąpiel była zabroniona. Wśród okoliczności utonięcia odnotowano też nieostrożność podczas przebywania nad wodą (44 przypadki) i nieostrożność w czasie łowienia ryb (29 przypadki). Alkohol jako przyczyna utonięcia odnotowano w 126 przypadkach.

Złote zasady

- Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli lub wcześniej spożyty alkohol może doprowadzić do tragedii - podkreśla Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

- Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą nie zmieniają się od lat - przyznaje Wawruch. - To przede wszystkim rozgraniczanie alkoholu i pływania. Zastanówmy się też, czy na pewno chcemy skoczyć do wody, której nie znamy. Nie wiemy jak bardzo jest głęboka, jak wygląda dno. Czy nie ma przeszkód podwodnych, które mogą przy uderzeniu skutkować uszkodzeniem kręgosłupa i paraliżem.

Gdzie nie pływać

Pamiętajmy też, że w rzekach piaszczyste dno może zmienić się w ciągu kilku chwil. Na jego dnie może na przykład pojawić się niesiony przez prądy wielki konar. To, jakie zbiorniki są najniebezpieczniejsze, również znajdziemy w statystykach.

W ubiegłym roku najwięcej osób zginęło w:

• rzekach (133)
• jeziorach (124)
• stawach (91)
• zalewach (38)
• morzu (39)

Mundurowi zalecają między innymi, żeby nie pływać w wodzie, której temperatura jest niższa niż 14 stopni (optymalnie to 22-25 stopni) oraz w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pamiętać musimy też, że materac dmuchany, podobnie jak nadmuchiwane koło, nie służy do wypływania na głęboką wodę. Nie pływajmy też w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

Nie wchodźmy też do wody bezpośrednio po posiłku, ale i na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne. Wchodząc do wody ochlapmy najpierw szyję, twarz, krocze i okolice serca. Tylko w ten sposób unikniemy szoku termicznego.

Wiek i płeć ma znaczenie

W 2018 roku w Polsce utonęło 545 osób, w tym 77 kobiet. Statystycznie najczęściej giną osoby starsze: utonęło 244 osób powyżej 50 roku życia.

Co idzie za tymi liczbami? Kobiety są ostrożniejsze. Mężczyźni częściej przeceniają swoje umiejętności pływackich. Zwłaszcza, że maleją one wraz z wiekiem.

- Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach - radzą policjanci.

Niewiele osób starszych umie też pływać. - Nasze społeczeństwo pływa słabo - zauważa Robert Wawruch. - Odnotowujemy tendencję wzrostową, bo jest coraz więcej pływalni przy szkołach. Nauczyciele robią tam dobrą robotę u podstaw i mniej lub bardziej, ale uczą pływania na lekcjach w-f. Kłopot jest z osobami starszymi. Nasze społeczeństwo pływa bardzo słabo, ale bardzo silnie wierzy w swoje możliwości.

Wawruch apeluje też, by pilnować dzieci, bo one nie potrafią ocenić niebezpieczeństwa. - Pilnowanie to nie jest opalanie się na kocu z zerkaniem, czy dzieci są tam gdzie było 10 minut temu. Patrzymy na nie cały czas. Tylko taki sposób kontroli daje gwarancje właściwej i natychmiastowej reakcji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium