Już w najbliższą niedzielę, 10 maja w godzinach 7.00–21.00, odbędą się wybory prezydenckie. Dowiedz się, dlaczego warto wziąć w nich udział i jak poprawnie zagłosować
Dziś o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do zamknięcia lokali wyborczych. W tym czasie pod groźbą grzywny nie można prowadzić agitacji i zachęcać do głosowania na któregokolwiek z kandydatów.
Komitety nie mają obowiązku usuwania umieszczonych w miejscach publicznych materiałów wyborczych (te mają zniknąć w ciągu 30 dni od daty wyborów), ale już jeżdżenie w sobotę lub w niedzielę samochodem z wizerunkiem któregoś z kandydatów może być traktowane jako złamanie ciszy. Surowe kary grożą też za publikowanie sondaży – aż od 500 tys. do miliona złotych.
Lokale wyborcze w niedzielę będą otwarte w godzinach od 7 do 21. W wyborach prezydenckich otrzymamy jedną kartę do głosowania.
– Będzie to jeden arkusz, na którym znajdą się nazwiska wszystkich 11 kandydatów. Aby oddać głos, należy postawić dwie przecinające się kreski w kratce obok konkretnego nazwiska – mówi Teresa Bichta, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie. Należy pamiętać o tym, aby wybierając się oddać głos, zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.
Co ciekawe, we wszystkich okręgowych komisjach wyborczych w całym kraju przygotowano 90 proc. kart w porównaniu do liczby osób uprawnionych do głosowania. – 85 proc. trafia do lokali wyborczych, a reszta zostaje w rezerwie – precyzuje dyr. Bichta.
Z kolei osoby, które planują głosować poza domem jeszcze tylko dziś mogą odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Należy się po nie zgłosić do urzędu miasta lub gminy w godzinach jego otwarcia. Każdy wyborca otrzyma dwa takie dokumenty: na pierwszą i drugą turę.
– Jeśli ktoś w najbliższy weekend opuści swoje miejsce zamieszkania, będzie mógł głosować w dowolnym lokalu wyborczym, ale powinien pamiętać, by przypadkowo nie oddać komisji zaświadczenia na drugą turę. Jeśli do niej dojdzie, taka osoba znowu może głosować w wybranym lokalu – kończy Teresa Bichta.
Ewentualna druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 24 maja.
Głosuj, bo prezydent...
• kieruje projekty ustaw do Sejmu. Czterej prezydenci RP złożyli do tej pory 144 projekty ustaw
• wetuje ustawy przyjęte przez parlament. Od początku istnienia III RP prezydenci skorzystali z tego prawa 84 razy. Prezydenckie weto może zostać odrzucone przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby posłów
• ma wpływ na tworzenie dobrego i dopracowanego prawa. Jako jedyny może kierować ustawy do Trybunału Konstytucyjnego jeszcze przed ich podpisaniem
•stosuje prawo łaski. Do 2013 roku ułaskawionych zostało ponad 8 tysięcy skazanych
• może, za zgodą Senatu, zarządzić referendum ogólnokrajowe. W ten sposób głosowaliśmy nad Konstytucją w 1997 roku
• wpływa na politykę gospodarczą państwa. Powołuje członków Rady Polityki Pieniężnej i wnioskuje do Sejmu o powołanie prezesa NBP
• reprezentuje Polskę przed innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi. Wspólnie z rządem tworzy politykę zagraniczną, podpisuje umowy międzynarodowe, mianuje ambasadorów
• jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, zatwierdza strategię bezpieczeństwa, decyduje o wysłaniu Sił Zbrojnych poza granice kraju.
Źródło: Koalicja Masz Głos, Masz Wybór