Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 lipca 2016 r.
21:04

Więźniowie będą pracować. W więzieniach powstaną hale produkcyjne

20 11 A A
W całym kraju ma powstać 40 hal produkcyjnych, w tym jedna w więzieniu w Opolu Lubelskim
W całym kraju ma powstać 40 hal produkcyjnych, w tym jedna w więzieniu w Opolu Lubelskim

Hale fabryczne powstaną w więzieniach we Włodawie, Opolu Lubelskim, Hrubieszowie oraz w Areszcie Śledczym w Krasnymstawie. Firmy zatrudniające w nich więźniów dostaną ulgi. To podstawowe założenia nowego programu pracy dla osadzonych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Doszliśmy już do porozumienia z przedsiębiorcą z branży meblarskiej – mówi ppłk Ryszard Deczkowski , dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie. – Na terenie naszej jednostki zbudujemy halę produkcyjną o powierzchni 8 tys. mkw. Inwestycja pochłonie 15 mln zł. Powstanie tam 200 miejsc pracy dla osadzonych.

Wszystko dzięki rządowemu programowi pracy dla więźniów. Jego główne założenia przedstawiła wczoraj Służba Więzienna. Projekt zakłada znaczne zwiększenie ulg dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają osadzonych.

Główny filar programu opiera się na budowie w całym kraju hal przemysłowych. Służba Więzienna postawi je za publiczne pieniądze na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych. Mundurowi zapewnią również pracowników. Przedsiębiorca musi mieć jedynie pomysł, a później wstawić do gotowej hali swoje maszyny.

Realizację rządowego planu rozłożono na 8 lat. W całym kraju ma powstać 40 hal produkcyjnych. Wszystkie znajdą się na terenach zakładów karnych i aresztów. Dzięki temu będzie można zatrudnić osadzonych, którzy nie mogą samodzielnie wychodzić poza mury. W naszym regionie hale powstaną w zakładach karnych we Włodawie, Opolu Lubelskim, Hrubieszowie oraz w Areszcie Śledczym w Krasnymstawie.

Jednostka we Włodawie kończy już przygotowania do inwestycji. – W naszym przypadku projektem zainteresowana jest firma Kartonex – mówi kpt. Mariusz Sokół z krasnostawskiego aresztu. – Planujemy postawienie hali o powierzchni 600 mkw. Powstanie tam 30 miejsc pracy dla osadzonych.

Do inwestycji szykuje się także jednostka w Hrubieszowie. Ma do dyspozycji 2 ha, na których zamierza postawić halę dla włoskiej firmy Risso. To producent linii technologicznych m.in. dla przemysłu spożywczego. Więźniowie mieliby produkować różnego rodzaju zawory i złączki.

W naszym regionie jest 8 zakładów karnych i aresztów. Z danych SW wynika, że aż 48 proc. osadzonych pracuje, wielu płatnie. Lubelski Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej jest pod tym względem krajowym liderem. 

– Chcemy poprawić ten wskaźnik. Praca to kluczowy element resocjalizacji – mówi Edyta Radczuk z OISW w Lublinie. – Przedsiębiorcy również sporo zyskują. Osadzonych obowiązują tylko przepisy o czasie pracy i BHP. Nie płaci się za nich składek zdrowotnych i chorobowego. Wynagrodzenie zwykle oscyluje w granicach pensji minimalnej.

Według rządowego programu przedsiębiorca dostanie zwrot 40 proc. kosztów zatrudnienia więźnia. Obecnie jest to 20 proc. Nie będzie też musiał podpisywać z zatrudnionymi umów o pracę. Jednocześnie będzie mógł ich w każdej chwili „zwolnić”.

Program ma być finansowany z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Docelowo ma tam trafiać jedna czwarta pieniędzy zarobionych przez więźniów.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mec / 4 lipca 2016 o 14:44
0
jakies kur.a wynagrodzenie czy ich juz poje...o totalnie
Avatar
popieprzony rzad / 2 lipca 2016 o 15:33
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Praca dla więźniów - spoko. Ale dlaczego za pieniądze? Czy nie lepiej byłoby wysłać takiego więźnia w kamieniołomy, albo lepiej - autostrady budować- na przymusową robotę i to koniecznie z kulą u nogi? Może przy takiej perspektywie ludziom odechciałoby się rozrabiać. Jak to pięknie określił Rysiu Szczena : "Siedzieć mogę, przynajmniej mam pełną miskę i ciepłe wyro, a kto za to płaci to już mnie mało interesuje. Jak ich nie stać to niech mnie wypuszczą" Nóż w kieszeni się otwiera!
my jesteśmy bardzo bogatym krajem nas ma wszystko stac tj. utrzymywanie więźniów, rozmnażanie się 500+, tylko jedynie nie stać na godne wynagrodzenia za pracę.
my jesteśmy bardzo bogatym krajem nas ma wszystko stac tj. utrzymywanie więźniów, rozmnażanie się 500+, tylko jedynie nie stać na godne wynagrodzenia za pracę. rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2016 o 14:57
0
Praca dla więźniów - spoko. Ale dlaczego za pieniądze? Czy nie lepiej byłoby wysłać takiego więźnia w kamieniołomy, albo lepiej - autostrady budować- na przymusową robotę i to koniecznie z kulą u nogi? Może przy takiej perspektywie ludziom odechciałoby się rozrabiać. Jak to pięknie określił Rysiu Szczena : "Siedzieć mogę, przynajmniej mam pełną miskę i ciepłe wyro, a kto za to płaci to już mnie mało interesuje. Jak ich nie stać to niech mnie wypuszczą" Nóż w kieszeni się otwiera!
Avatar
werr / 2 lipca 2016 o 09:04
0
no a ja chciałem narozrabiać i pójść do więzienia aby do emerytury te kilka lat przesiedzieć bo już mam dosyć pracy przez 37 lat za jałmużnę, bez dodatku darmowego 500+,  a tu znowu będą zatrudniać,
Avatar
Gość / 2 lipca 2016 o 06:25
0
Chory system zapanował w Annopolu powiat kraśnicki.Od ponad 25 lat do prac porządkowych zatrudniano bezrobotnych.Rok 2016 okazał się tragiczny dla ludzi bez pracy.Administracja zrezygnowała z pieniędzy Powiatowego Urzędu Pracy ,gdyż będą generowane koszty .Zatrudniono więźniów ZK Opole Lubelskie( codzienny przywóz-odwóz,posiłki,ubezpieczenie,oddelegowanie etatowego pracownika orza wiele kosztów pośrednich).Chętnych do prac w ramach staży,robót publicznych itp.odrzucano ,ponieważ zgłoszeń jest około 50 lub więcej na możliwość zatrudnienia 10 pracowników.Efektywnośc zatrudnienia dla jednostek budżetowych to chory wymysł.Skazani wg głosu radnych w dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej ubolewają nad faktem ,że te osoby nie mogą pracować narzędziami ostrymi .Kto kontroluje stan faktyczny.Panowie burmistrzowie wszystkich bezrobotnych przenieście do więzienia kraj bogaty (utrzymanie 3150 zł.)Nieodpowiedzialni ludzie znikną z WASZYCH OCZU( słowa na sesjach przekazywane radnym).
Chory system zapanował w Annopolu powiat kraśnicki.Od ponad 25 lat do prac porządkowych zatrudniano bezrobotnych.Rok 2016 okazał się tragiczny dla ludzi bez pracy.Administracja zrezygnowała z pieniędzy Powiatowego Urzędu Pracy ,gdyż będą generowane koszty .Zatrudniono więźniów ZK Opole Lubelskie( codzienny przywóz-odwóz,posiłki,ubezpieczenie,oddelegowanie etatowego pracownika orza wiele kosztów pośrednich).Chętnych do prac w ramach staży,robót publicznych itp.odrzucano ,ponieważ zgłoszeń jest około 50 lub więcej na możliwość zatrudnienia 10 ... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2016 o 00:23
0
Piękna inwestycja . A może jakiś browar bądż rozlewnia wódek zechcą postawić swoje maszyny ?
Avatar
Gość / 1 lipca 2016 o 23:12
0
Czy ja dobrze rozumiem ? Za publiczne pieniadze wybuduja hale gdzie jaks firma za pol darmo bedzie miala pracownika i jeszcze normalnie zarabiala na interesie ? Zloty interes, nawet ksiegowosci nie trzeba dla osadzonych prowadzic. Sam pomysl pracy ok, ale chyba nie tak to powinno wygladac. W koncu ludziom chodzi o redukcje kosztow utrzymania wieznia, a nie nabijanie kieszeni prywatnych przedsiebiorcow.
Avatar
Gość / 1 lipca 2016 o 23:04
0
i bedzie tak ze wiezien bedzie miał prace a normalny człowiek nie, bo przeciez pracodawcy lepiej bedzie sie opłacac biznes wiezienny z ulgami niz normalna firma
Avatar
Pracujący z więźniami / 1 lipca 2016 o 22:43
0
Produkt jakościowo jest ten sam. Tylko że cała odpowiedzialność za produkcję spada na pracowników stałych którzy pracują po kilka lub kilkanaście lat za stawkę o wiele niższą którą dostają skazani "pracujący". Już nie wspomnę że człowiek z ZK nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Przyjdzie odwali 8 godzin i pójdzie. I co go tam reszta obchodzi.
Avatar
Gość / 1 lipca 2016 o 22:22
0
Pytanie tylko co z jakością produktu bo przecież "Z niewolnika nie ma pracownika"?!
Avatar
mec / 4 lipca 2016 o 14:44
0
jakies kur.a wynagrodzenie czy ich juz poje...o totalnie
Avatar
popieprzony rzad / 2 lipca 2016 o 15:33
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Praca dla więźniów - spoko. Ale dlaczego za pieniądze? Czy nie lepiej byłoby wysłać takiego więźnia w kamieniołomy, albo lepiej - autostrady budować- na przymusową robotę i to koniecznie z kulą u nogi? Może przy takiej perspektywie ludziom odechciałoby się rozrabiać. Jak to pięknie określił Rysiu Szczena : "Siedzieć mogę, przynajmniej mam pełną miskę i ciepłe wyro, a kto za to płaci to już mnie mało interesuje. Jak ich nie stać to niech mnie wypuszczą" Nóż w kieszeni się otwiera!
my jesteśmy bardzo bogatym krajem nas ma wszystko stac tj. utrzymywanie więźniów, rozmnażanie się 500+, tylko jedynie nie stać na godne wynagrodzenia za pracę.
my jesteśmy bardzo bogatym krajem nas ma wszystko stac tj. utrzymywanie więźniów, rozmnażanie się 500+, tylko jedynie nie stać na godne wynagrodzenia za pracę. rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2016 o 14:57
0
Praca dla więźniów - spoko. Ale dlaczego za pieniądze? Czy nie lepiej byłoby wysłać takiego więźnia w kamieniołomy, albo lepiej - autostrady budować- na przymusową robotę i to koniecznie z kulą u nogi? Może przy takiej perspektywie ludziom odechciałoby się rozrabiać. Jak to pięknie określił Rysiu Szczena : "Siedzieć mogę, przynajmniej mam pełną miskę i ciepłe wyro, a kto za to płaci to już mnie mało interesuje. Jak ich nie stać to niech mnie wypuszczą" Nóż w kieszeni się otwiera!
Avatar
werr / 2 lipca 2016 o 09:04
0
no a ja chciałem narozrabiać i pójść do więzienia aby do emerytury te kilka lat przesiedzieć bo już mam dosyć pracy przez 37 lat za jałmużnę, bez dodatku darmowego 500+,  a tu znowu będą zatrudniać,
Avatar
Gość / 2 lipca 2016 o 06:25
0
Chory system zapanował w Annopolu powiat kraśnicki.Od ponad 25 lat do prac porządkowych zatrudniano bezrobotnych.Rok 2016 okazał się tragiczny dla ludzi bez pracy.Administracja zrezygnowała z pieniędzy Powiatowego Urzędu Pracy ,gdyż będą generowane koszty .Zatrudniono więźniów ZK Opole Lubelskie( codzienny przywóz-odwóz,posiłki,ubezpieczenie,oddelegowanie etatowego pracownika orza wiele kosztów pośrednich).Chętnych do prac w ramach staży,robót publicznych itp.odrzucano ,ponieważ zgłoszeń jest około 50 lub więcej na możliwość zatrudnienia 10 pracowników.Efektywnośc zatrudnienia dla jednostek budżetowych to chory wymysł.Skazani wg głosu radnych w dyskusji podczas sesji Rady Miejskiej ubolewają nad faktem ,że te osoby nie mogą pracować narzędziami ostrymi .Kto kontroluje stan faktyczny.Panowie burmistrzowie wszystkich bezrobotnych przenieście do więzienia kraj bogaty (utrzymanie 3150 zł.)Nieodpowiedzialni ludzie znikną z WASZYCH OCZU( słowa na sesjach przekazywane radnym).
Chory system zapanował w Annopolu powiat kraśnicki.Od ponad 25 lat do prac porządkowych zatrudniano bezrobotnych.Rok 2016 okazał się tragiczny dla ludzi bez pracy.Administracja zrezygnowała z pieniędzy Powiatowego Urzędu Pracy ,gdyż będą generowane koszty .Zatrudniono więźniów ZK Opole Lubelskie( codzienny przywóz-odwóz,posiłki,ubezpieczenie,oddelegowanie etatowego pracownika orza wiele kosztów pośrednich).Chętnych do prac w ramach staży,robót publicznych itp.odrzucano ,ponieważ zgłoszeń jest około 50 lub więcej na możliwość zatrudnienia 10 ... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2016 o 00:23
0
Piękna inwestycja . A może jakiś browar bądż rozlewnia wódek zechcą postawić swoje maszyny ?
Avatar
Gość / 1 lipca 2016 o 23:12
0
Czy ja dobrze rozumiem ? Za publiczne pieniadze wybuduja hale gdzie jaks firma za pol darmo bedzie miala pracownika i jeszcze normalnie zarabiala na interesie ? Zloty interes, nawet ksiegowosci nie trzeba dla osadzonych prowadzic. Sam pomysl pracy ok, ale chyba nie tak to powinno wygladac. W koncu ludziom chodzi o redukcje kosztow utrzymania wieznia, a nie nabijanie kieszeni prywatnych przedsiebiorcow.
Avatar
Gość / 1 lipca 2016 o 23:04
0
i bedzie tak ze wiezien bedzie miał prace a normalny człowiek nie, bo przeciez pracodawcy lepiej bedzie sie opłacac biznes wiezienny z ulgami niz normalna firma
Avatar
Pracujący z więźniami / 1 lipca 2016 o 22:43
0
Produkt jakościowo jest ten sam. Tylko że cała odpowiedzialność za produkcję spada na pracowników stałych którzy pracują po kilka lub kilkanaście lat za stawkę o wiele niższą którą dostają skazani "pracujący". Już nie wspomnę że człowiek z ZK nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Przyjdzie odwali 8 godzin i pójdzie. I co go tam reszta obchodzi.
Avatar
Gość / 1 lipca 2016 o 22:22
0
Pytanie tylko co z jakością produktu bo przecież "Z niewolnika nie ma pracownika"?!
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 8 6

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 5 1

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana 8 1

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Według informacji policjantów kilka osób jest rannych.

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 7 8

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 10 2

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 32 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 42 21

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 2

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce