Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 lipca 2010 r.
17:31
Edytuj ten wpis

Wojciechów: Kula w Matce Boskiej, serce we wnęce

0 0 A A

Kiedy w kapliczkę w Wojciechowie miał uderzyć piorun, Jezus powiedział: Nie uderzaj w moją Matkę, tylko we mnie. – Wtedy piorun uderzył w ramię krzyża wieńczącego kapliczkę, figura Matki Bożej została nietknięta – opowiada Urszula Mirosław, która zbadała historię kapliczek stojących w gminie Wojciechów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kapliczek jest trzynaście. Przeważnie stoją na rozstajach dróg i malowniczo wpisują się w pejzaż wsi rozrzuconych wokół Wojciechowa. – Krzyże i kapliczki od zawsze stawiano na rozstajach dróg. Miały być dla człowieka drogowskazem. Na polnej i na życiowej drodze – tłumaczy Urszula Mirosław, na co dzień instruktorka z Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie. Jej ulubiona kapliczkę; przy drodze do łubek, widać z Wieży Ariańskiej, gdzie pracuję.

Zaduma

Żeby zwiedzić kapliczki, najlepiej wsiąść na rower. Z Lublina droga do Wojciechowa prowadzi przez malowniczo rozłożone Palikije. W Wojciechowie warto zacząć wycieczkę od modrzewiowego kościółka p.w. św. Teodora.

Jesteśmy na miejscu. Zanim ksiądz proboszcz Jan Hałasa otworzy nam kościół, Urszula Mirosław pokazuje płytę nagrobną wmurowaną w ogrodzenie. – Znaleziono ją w pobliżu Wieży Ariańskiej. To doczesna pamiątka po Stanisławie Spince herbu Prus, który był właścicielem Wojciechowa w XVI wieku – opowiada nam przewodniczka. Ogrodzenie Wojciechowskiego kościołka to prawdziwy rarytas. Ma bramy w barokowym stylu, w jednym narożu znajduje się drewniana czworoboczna dzwonnica, w drugim murowana kostnica.

Kurdybany

Ale turyści, którzy przyjeżdżają w to miejsce z całej Polski najpierw oglądają bezcenne kurdybany, skóry o bogatym ornamencie, najpierw tłoczone potem złocone, oprawione w ramy, które zdobią antependium (podstawę) ołtarzy. – Tej klasy kurdybany znajdują się jeszcze w dwóch miejscach w Polsce – tłumaczy ks. Jan Hałasa.

A my jedziemy pod Wojciechowską kapliczkę stojącą przy drodze do Łubek. To jedna z najstarszych kapliczek w gminie, wybudowano ją w XIX wieku z kamienia, czerwonej cegły i gliny. Kapliczka ma dwie kondygnacje, neogotycki styl i kilka legend w tle.

Piorun

– Zofia Chęć z Kolonii Wojciechów jeszcze od swoje matki słyszała historię, jak w kapliczkę miał uderzyć piorun. Wtedy Pan Jezus powiedział: Nie uderzaj w moją Matkę, tylko we mnie. Piorun uderzył w ramię krzyża wieńczącego kapliczkę, figura Matki Bożej ocalała – opowiada Urszula Mirosław.

W ramieniu Matki Bożej widniej otwór po kuli. Ponoć kula jest w środku. – Proszę się nie martwić. Ludzie, którzy tędy przechodzą i ściągają czapkę sprawdzają stan kapliczki. Jak coś się będzie działo, naprawią od serca – mówi pani Urszula i zaraz dorzuca jeszcze jedną historię: – Podczas wojny z kościoła w Wojciechowie skradziono piękną monstrancję. Nieznany sprawca zostawił ją w kapliczce, skąd została zabrana do kościoła.

Kapliczka

We wsi Halinówka, rodzinnej wsi Urszuli Mirosław, kapliczka stoi na ostrym zakręcie. – I wyraźnie przynosi szczęście, bo nie zdarzył się tu żaden wypadek.

Kapliczkę zbudowano w 1950 roku z inicjatywy Konstantego Maja i Franciszka Mirosława. Najpierw stał tu krzyż. Wzór i miarę pobrano z kapliczki stojącej za torami w Mirocinie. Żeby zebrać środki na budowę, mieszkańcy wystawili sztukę, zagrali ją w stodole, w której Józef Jusiak wybudował scenę. Przy kapliczce stoją trzy lipy, posadzone w momencie budowy.

We wsi Kolonia Wojciechów znajduje się półokrągła, XIX kapliczka z Matką Boską Ostrobramską, wystawiona przez właścicieli Wojciechowa. – Kiedyś stała samotnie na rozstajach dróg prowadzących z Wojciechowa do Nałęczowa i do Wąwolnicy. Kiedy dokoła powstała wieś, kapliczka otoczona żywopłotem stoi na prywatnej posesji.

Jedną z najbardziej znanych kapliczek jest słupowa kapliczka w Wojciechowie, wybudowana w miejscu aresztowania przez Urząd Bezpieczeństwa w dniu 7 czerwca 1966 roku kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który peregrynował po kraju.

Serce

Kiedy będziecie podróżować od kapliczki do kapliczki zajrzyjcie do wsi Łubki. Warto zobaczyć tam dworek stojący obok kościoła parafialnego. – I płytę z czerwonego piaskowca stojącą w parku przy kościele – dodaje nasza przewodniczka.

Pod kamienną płytą umieszczono serce Mieczysława Dąbrowskiego, właściciela majątku Łubki Stare. Serce zamknięte było w drogocennym naczyniu. Według przekazów, niszę z sercem zniszczyli żołnierze radzieccy, stacjonujący w dworku. To, co się udało ocalić, zamurował na powrót w dawne miejsce nauczyciel miejscowej szkoły.

100 cudów Lubelszczyzny
Razem z czytelnikami Dziennika Wschodniego i słuchaczami Radia Lublin, w konsultacji z historykami, regionalistami i naukowcami chcemy opracować listę 100 najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w regionie. Patronat nad wydawnictwem przyjął dr Krzysztof Grabczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego. Współpracujemy z Departamentem Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Radiem Lublin. Czekamy na wasze propozycje do przewodnika: e-mail: waldemar.sulisz@dziennikwschodni.pl lub jerzy.szubiela@dziennikwschodni.pl., albo zwykłą pocztą: Dziennik Wschodni, 20-081 Lublin, ul. Staszica 20. Z dopiskiem "100 cudów Lubelszczyzny”.

Pozostałe informacje

Mieli odsunąć PiS od władzy w mieście, a teraz zagłosowali ramię w ramię. Wiemy, ile będzie zarabiał nowy burmistrz
Zdjęcia
galeria

Mieli odsunąć PiS od władzy w mieście, a teraz zagłosowali ramię w ramię. Wiemy, ile będzie zarabiał nowy burmistrz

– To obrzydliwy skandal – tak o dogadaniu się radnych Platformy Obywatelskiej z klubem nowego burmistrza Świdnika Marcina Dmowskiego – mówi Mariusz Wilk z Polska 2050 Szymona Hołowni, ugrupowania które do wyborów 7 kwietnia w Świdniku startowało wraz z PO pod szyldem Koalicji 15 Października. Wszystko po to, by odsunąć PiS od władzy w mieście, a także w powiecie. PO za poparcie Dmowskiego w Radzie Miasta już otrzymało funkcję wiceprzewodniczącego dla Roberta Syryjczyka. A to jeszcze nie koniec, bo ma dostać także stołek wiceburmistrza!

Eurowizja 2024. Luna walczy o finał dla Polski. Liczą się głosy widzów
film

Eurowizja 2024. Luna walczy o finał dla Polski. Liczą się głosy widzów

Luna, jako reprezentantka Polski, a poza nią wokaliści z Chorwacji, Cypru, Irlandii, Litwy, Serbii, Ukrainy, Australii, Azerbejdżanu, Finlandii, Islandii, Luksemburga, Mołdawii, Portugalii i Słowenii będą dzisiaj wieczorem walczyć o wejście do finału tegorocznej Eurowizji.

Noc z muzyką Queen w Radiu Lublin
11 maja 2024, 20:00

Noc z muzyką Queen w Radiu Lublin

W sobotę (11 maja) w lubelskim Studio im. Budki Suflera zostanie złożony muzyczny hołd dla wyjątkowego zespołu. „A Night At The Radio” to koncert w wykonaniu Queen Band, jednego z najciekawszych tribute bandów tej legendarnej formacji.

Motocyklista wylądował w rowie. Zachciało mu się jazdy bez uprawnień

Motocyklista wylądował w rowie. Zachciało mu się jazdy bez uprawnień

To mogło naprawdę skończyć się tragicznie. Na szczęście życiu 35-latka, który jadąc motocyklem wpadł do rowu, nic nie zagraża. Ale konsekwencje mieszkaniec Warszawy i tak poniesie.

Majowa edycja "Sceny Ad Hoc" w Chatce Żaka
8 maja 2024, 19:00

Majowa edycja "Sceny Ad Hoc" w Chatce Żaka

Już jutro kolejna odsłona „Sceny Ad Hoc” w lubelskiej Chatce Żaka. Na scenie zobaczymy młodych, lubelskich artystów.

Krzysztof Staruch objął Kraśnik

Krzysztof Staruch objął Kraśnik

Na inauguracyjnej sesji Rady Miasta Kraśnik IX kadencji radni oraz nowy burmistrz Krzysztof Staruch złożyli ślubowania. Przewodniczącym został wybrany Jarosław Jamróz, a jego zastępcami Piotr Janczarek i Zbigniew Bartysiak.

Kolejni zawodnicy pożegnali się z Azotami Puławy, jest też nowy trener

Kolejni zawodnicy pożegnali się z Azotami Puławy, jest też nowy trener

Azoty Puławy straciły głównego sponsora, a to spowodowało, że przyszłość klubu stoi pod dużym znakiem zapytania. We wtorek działacze poinformowali o zmianach, które zaszły ostatnio w drużynie. Wiadomo, że Siergiej Bebeszko nie jest już trenerem zespołu. Jego miejsce w roli szkoleniowca zajął Patryk Kuchczyński. Z drużyny oficjalnie odeszło też kilku zawodników.

Bartosz Jaworski i Bartosz Bańbor poprowadzili Motor Lublin do pierwszego zwycięstwa w Ekstralidze U24

Bartosz Jaworski i Bartosz Bańbor poprowadzili Motor Lublin do pierwszego zwycięstwa w Ekstralidze U24

Trzeci mecz i pierwsza wygrana Motoru w Ekstralidze U24. Lubelskie „Koziołki” we wtorkowy wieczór pokonały w Krośnie tamtejsze Orlen Cellfast Wilki 46:44. Drużynę do sukcesu poprowadzili Bartoszowie: Jawroski i Bańbor. Ten pierwszy zapisał na swoim koncie komplet 15 punktów. Drugi dorzucił 12.

Polski mają już za sobą. Puławscy maturzyści w dobrych nastrojach
galeria

Polski mają już za sobą. Puławscy maturzyści w dobrych nastrojach

Dzisiaj rano absolwenci szkół średnich przystąpili do egzaminu pisemnego z języka polskiego. Większość uczniów, z którymi rozmawialiśmy wybrała temat dotyczący buntu i jego konsekwencji dla człowieka. Drugim tematem było pytanie o relacje. Nastroje - na razie bardzo dobre.

Wypadek pijanego motorowerzysty. Miał szczęście, że nic poważnego mu się nie stało

Wypadek pijanego motorowerzysty. Miał szczęście, że nic poważnego mu się nie stało

Pił, więc jechać nie powinien. Ale zrobił to. Ta przejażdżka dla motorowerzysty zakończyła się wypadkiem.

Najdłuższy stół świata stanął w Lublinie i połączył się z... Wilnem

Najdłuższy stół świata stanął w Lublinie i połączył się z... Wilnem

To było wyjątkowe spotkanie. Dzisiaj przedstawiciele Lublina i Wilna mieli okazję zasiąść przy wspólnym stole, ustawionym i zastawionym przed portalem na Placu Litewskim.

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli
galeria

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli

Młodzi, grzeczni i uczynni - tak o policjantach z posterunku nad Zalewem Zemborzyckim napisał do komendanta obywatel, któremu mundurowi pełniący służbę nad wodą bardzo pomogli w trakcie minionego weekendu.

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Po Białej Podlaskiej od kilku dni błąkały się trzy łosie. Niestety, ich miejska przygoda zakończyła się tragicznie.

Rewolucja w fakturowaniu. Jak przygotować się na nowelizację przepisów KSeF?

Rewolucja w fakturowaniu. Jak przygotować się na nowelizację przepisów KSeF?

Zmiany w przepisach dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zapowiadają prawdziwą rewolucję w polskim fakturowaniu. Dla przedsiębiorców to zarówno wyzwanie, jak i szansa na usprawnienie procesów księgowych. Nowelizacja przepisów jest nie tylko odpowiedzią na potrzeby cyfryzacji, ale także próbą walki z oszustwami podatkowymi.

Grafficiarz pomazał zabytkowe kamienice. Teraz za to odpowie przed sądem

Grafficiarz pomazał zabytkowe kamienice. Teraz za to odpowie przed sądem

Do aresztu trafił 26-letni mieszkaniec Zamościa, który malował graffiti na zabytkowych kamienicach. Straty wyceniono na 2,5 tys. zł, a „artysta” dostał policyjny dozór.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium