Wydawnictwo, którego promocja odbędzie się dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, zostało przygotowane z myślą o mniej sprawnych turystach, dla których niezwykle ważne jest czy przyjeżdżając np. do Lublina znajdą tu dostosowane do swoich potrzeb dworce, hotele z podjazdami, specjalne miejsca parkingowe, a także to czy dostaną się wózkiem do muzeów, galerii, kościołów czy parków.
- Pomysł na wydanie takiego przewodnika-poradnika podsunęło nam samo życie. Niemal każdego dnia do naszego punktu informacji dzwonią ludzie z odległych regionów Polski z pytaniem, czy wózkowicz poradzi sobie samodzielnie, zwiedzając np. Kazimierz Dolny i Nałęczów. Teraz taką informację będzie można znaleźć w przewodniku. Przygotujemy go także w wersji internetowej - wyjaśnia Alicja Jankiewicz, przewodnicząca LFOON.
Przewodnik, na razie tylko trzy części: Lublin, Puławy (z Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem), a także Hrubieszów, to kompendium wiedzy niezbędnej dla turysty, nie tylko poruszającego się na wózku. Obok podstawowych wiadomości o historii i zabytkach miast, czytelnik znajdzie tu informacje o bazie hotelowej, komunikacji lokalnej. Jak wysokie są krawężniki. O kinach, muzeach, a nawet restauracjach, bankach i sklepach dostosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych. - Polecam Puławy, to piękne miasto, w którym osoba na wózku może czuć się jak ryba w wodzie. Wiem to najlepiej, bo od czterech lat mieszkam tu i samodzielnie poruszam się na wózku - mówi Emilia Kotarska, autorka przewodnika po puławskich, a także kazimierskich i nałęczowskich, zakątkach.
Jeszcze przed wakacjami przewodniki powinny trafić do punktów informacji turystycznej, recepcji hotelowych, a także do kilkunastu działających w województwie centrów informacyjno-szkoleniowych osób niepełnosprawnych. W Lublinie takie centrum mieści się przy Al. Racławickich 44 D; tel. 532 83 46.