Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

4 stycznia 2008 r.
20:24
Edytuj ten wpis

Wydawnictwo lubelskich historyków trafi do szkół

0 5 A A

"Atlas Polskiego Podziemia Niepodległościowego 1944-1956” to najnowsza i, jak dotąd, najobszerniejsza publikacja autorstwa historyków...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wydawnictwo pod redakcją dr. Rafała Wnuka, liczące prawie 600 stron, dotarło wczoraj do Lublina. Wzbogacone jest liczną dokumentacją zdjęciową i kartograficzną. Opracowaniem kilkuset szczegółowych map zajęli się naukowcy z Zakładu Kartografii UMCS.

- Pracowaliśmy nad tym atlasem prawie 6 lat, do współpracy zaprosiliśmy ok. 50 polskich historyków - mówi dr Sławomir Poleszak, historyk lubelskiego IPN i współautor publikacji. - Jest on pod każdym względem wyjątkowy. Pokazuje historię walki polskiego podziemia z reżimem komunistycznym. Przez lata była zafałszowana. Jest jedyną tego rodzaju publikacją, która dotąd ukazała się w Europie Wschodniej.

Większość z 15-tysięcznego nakładu atlasu trafi w najbliższych dniach do bibliotek w gimnazjach i liceach w całym kraju. Książka będzie pomagać uczniom w nauce historii. - Dla nas to niezwykłe wydarzenie o charakterze naukowym i edukacyjnym - mówi Agata Fijuth z lubelskiego oddziału IPN. - Nie było dotąd tak obszernej publikacji historycznej wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Najważniejsze, że teraz posłuży ona młodym ludziom.
(mag)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Miś / 17 stycznia 2008 r. o 16:59
0
Gość napisał:
Słuchałam kiedys wypowiedzi socjologa, wyjaśniającego, dlaczego temat bohaterow podziemia jest tak jątrzący. I on jasno tłumaczył, że przeciwnikami przywracania dobrego imienia partyzantow walczących o Wolną Polskę, są ludzie bezpośrednio lub pośrednio związani rodzinnie z 'utrwalaczami władzy ludowej w PRL". A takich było bardzo wielu.I trzeba lat, żeby prawda historyczna dotarła do świadomości ludzi. Ja nie jestem taka młoda, a dopiero teraz dowiaduję się o pewnych rzeczach.i chcę poznawać PRAWDĘ, a takiej w szkole mnie nie uczono. Nawet teraz o Katyniu w podręcznikach jest mało, albo wogóle. A moj n-l historii stawiał pałę, jak ktos probował powiedzieć coś pozytywnego o Powstańcach Warszawy.Niedawno dopiero dowiedziałam się, że istniał IV Departament do walki z Kościołem, a zadaniem ich działaczy było m.in.tworzenie plotek na temat księży.Nie mowiąc już o śmierci Ks.Popiełuszki. Rodziny ofiar partyzanckich działań mieli czas i możliwość odwetu. A partyzanci są nawet teraz poniewierani.I nie chodzi o odwet, ale o sprawiedliwość.
Cieszę się,że taki Album powstał. Dziękuję Panie dr Poleszak i inni naukowcy za odkrywanie PRAWDY.Niech moje dzieci i wnuki nie uczą się z jedynych i poprawnych politycznie podręczników.
A autorów wczesniejszych postow bardzo proszę o prześledzenie swoich drzew genaologicznych. To może być ciekawe i wiele wyjaśniać, jak mówił socjolog.
Wszystkim Rodzinom, ktore ucierpiały z winy partyzantow lub z winy utrwalaCzy władzy PRL - WSPOłczuję, i chce aby moje wnuki znały całą PRAWDĘ, a nie wybiorczą i wyciągało wnioski, jak postępować, zeby takie czasy nie nadeszły, żeby brat na brata donosił lub do niego strzelał.


Nikt z mojej rodziny nie utrwalał władzy ludoweji nie był bezpośrednio lub pośrednio z nimi powiazani -chodzi tylko o uczciwe podawanie faktów historycznych- a nie stawianie bandziorów razem na równi z tymi co walczyli o niepodległość.


Nikt z mojej rodziny nie utrwalał władzy ludoweji nie był bezpośrednio lub pośrednio z nimi powiazani -chodzi tylko o uczciwe podawanie faktów historycznych- a nie stawianie bandziorów razem na równi z tymi co walczyli o niepodległość. rozwiń
Avatar
Gość / 7 stycznia 2008 r. o 19:55
0
Słuchałam kiedys wypowiedzi socjologa, wyjaśniającego, dlaczego temat bohaterow podziemia jest tak jątrzący. I on jasno tłumaczył, że przeciwnikami przywracania dobrego imienia partyzantow walczących o Wolną Polskę, są ludzie bezpośrednio lub pośrednio związani rodzinnie z 'utrwalaczami władzy ludowej w PRL". A takich było bardzo wielu.I trzeba lat, żeby prawda historyczna dotarła do świadomości ludzi. Ja nie jestem taka młoda, a dopiero teraz dowiaduję się o pewnych rzeczach.i chcę poznawać PRAWDĘ, a takiej w szkole mnie nie uczono. Nawet teraz o Katyniu w podręcznikach jest mało, albo wogóle. A moj n-l historii stawiał pałę, jak ktos probował powiedzieć coś pozytywnego o Powstańcach Warszawy.Niedawno dopiero dowiedziałam się, że istniał IV Departament do walki z Kościołem, a zadaniem ich działaczy było m.in.tworzenie plotek na temat księży.Nie mowiąc już o śmierci Ks.Popiełuszki. Rodziny ofiar partyzanckich działań mieli czas i możliwość odwetu. A partyzanci są nawet teraz poniewierani.I nie chodzi o odwet, ale o sprawiedliwość.
Cieszę się,że taki Album powstał. Dziękuję Panie dr Poleszak i inni naukowcy za odkrywanie PRAWDY.Niech moje dzieci i wnuki nie uczą się z jedynych i poprawnych politycznie podręczników.
A autorów wczesniejszych postow bardzo proszę o prześledzenie swoich drzew genaologicznych. To może być ciekawe i wiele wyjaśniać, jak mówił socjolog.
Wszystkim Rodzinom, ktore ucierpiały z winy partyzantow lub z winy utrwalaCzy władzy PRL - WSPOłczuję, i chce aby moje wnuki znały całą PRAWDĘ, a nie wybiorczą i wyciągało wnioski, jak postępować, zeby takie czasy nie nadeszły, żeby brat na brata donosił lub do niego strzelał.
Słuchałam kiedys wypowiedzi socjologa, wyjaśniającego, dlaczego temat bohaterow podziemia jest tak jątrzący. I on jasno tłumaczył, że przeciwnikami przywracania dobrego imienia partyzantow walczących o Wolną Polskę, są ludzie bezpośrednio lub pośrednio związani rodzinnie z 'utrwalaczami władzy ludowej w PRL". A takich było bardzo wielu.I trzeba lat, żeby prawda historyczna dotarła do świadomości ludzi. Ja nie jestem taka młoda, a dopiero teraz dowiaduję się o pewnych rzeczach.i chcę poznawać PRAWDĘ, a takiej w szkole mnie nie uczono... rozwiń
Avatar
c / 7 stycznia 2008 r. o 08:38
0
To może kolego podasz nazwisko tego wybitnego historyka, który uczył cię zawodu. No i może jakies własne dokonania, jeżeli masz takowe.
Avatar
net / 7 stycznia 2008 r. o 08:20
0
Masz kolego rację. W pełni popieram twoją opinię. Z wykształcenia jestem historykiem i przeszedłem bardzo dobrą szkołę po kierunkiem wybitnego specjalisty z tego okresu. Jest niesamowicie trudno rozdzielić bohaterów od "czarnych owiec". Zależy to jeszcze w jakim okresie rozpatrujemy działalność takiej osoby. Jednak dyżurni historycy z IPN nie mają tego problemu. Za nic mają rzetelny warsztat historyka. Im to przychodzi z łatwością. Nawet historyk IPN, którego widać na zdjęciu wypromował "bohatera" - zresztą dzięki niemu zdobywa kolejne tytuły i stopnie naukowe. A był to zwykły morderca, który wymordował w okolicach Krzczonowa kilka rodzin, również dzieci. Ale w programach Pana Poleszaka tego nie było. Płynął tam sam miód. Ale ludzie pamiętają i nie pozwolili na "upamiętnienie" stosowną tablicą pamięci tego mordercy w okolicznym kościele. Nawet potajemnie pod osłoną nocy.
Masz kolego rację. W pełni popieram twoją opinię. Z wykształcenia jestem historykiem i przeszedłem bardzo dobrą szkołę po kierunkiem wybitnego specjalisty z tego okresu. Jest niesamowicie trudno rozdzielić bohaterów od "czarnych owiec". Zależy to jeszcze w jakim okresie rozpatrujemy działalność takiej osoby. Jednak dyżurni historycy z IPN nie mają tego problemu. Za nic mają rzetelny warsztat historyka. Im to przychodzi z łatwością. Nawet historyk IPN, którego widać na zdjęciu wypromował "bohatera" - zresztą dzięki niemu... rozwiń
Avatar
Miś / 5 stycznia 2008 r. o 10:49
0
Oprócz tych co walczyli o wolność znajdzie się trochę bandziorów wszelkiej maści którzy walczyli z ciemnym chłopem za to że dostał ziemie po dziedzicu z tak zwanej "reformy rolnej", paru miłosników spółdzielni chłopskich i banków spółdzielczych i jeszcze super strzelców ktorzy przy likwidacji komuchów lub ubeków, walneli im całą rodzinę przez "przypadek" .Przykro słuchać tych panów z IPN w ich programach którzy mowią tylko o tym , jak to wszyscy im pomagli ,a nigdy nie powiedząo tym że , wiekszość ludności chłopskiej pomagała im dlatego tylko ,żeby ich nie unać za komuch i nie rozwalić lub powieśić na gałęzi,na szczęscie żyje jeszcze kilka starszych osób z tamtego okresu którzy byli swiadkami tych wydarzeń i nie byli z PPR ,UB,KBW tylko mieszkańcami paru wiosek w których "partyzanci podziemia dzielnie walczyli z komuną"
Oprócz tych co walczyli o wolność znajdzie się trochę bandziorów wszelkiej maści którzy walczyli z ciemnym chłopem za to że dostał ziemie po dziedzicu z tak zwanej "reformy rolnej", paru miłosników spółdzielni chłopskich i banków spółdzielczych i jeszcze super strzelców ktorzy przy likwidacji komuchów lub ubeków, walneli im całą rodzinę przez "przypadek" .Przykro słuchać tych panów z IPN w ich programach którzy mowią tylko o tym , jak to wszyscy im pomagli ,a nigdy nie powiedząo tym że , wiekszość ludności chłopskiej p... rozwiń
Avatar
Miś / 17 stycznia 2008 r. o 16:59
0
Gość napisał:
Słuchałam kiedys wypowiedzi socjologa, wyjaśniającego, dlaczego temat bohaterow podziemia jest tak jątrzący. I on jasno tłumaczył, że przeciwnikami przywracania dobrego imienia partyzantow walczących o Wolną Polskę, są ludzie bezpośrednio lub pośrednio związani rodzinnie z 'utrwalaczami władzy ludowej w PRL". A takich było bardzo wielu.I trzeba lat, żeby prawda historyczna dotarła do świadomości ludzi. Ja nie jestem taka młoda, a dopiero teraz dowiaduję się o pewnych rzeczach.i chcę poznawać PRAWDĘ, a takiej w szkole mnie nie uczono. Nawet teraz o Katyniu w podręcznikach jest mało, albo wogóle. A moj n-l historii stawiał pałę, jak ktos probował powiedzieć coś pozytywnego o Powstańcach Warszawy.Niedawno dopiero dowiedziałam się, że istniał IV Departament do walki z Kościołem, a zadaniem ich działaczy było m.in.tworzenie plotek na temat księży.Nie mowiąc już o śmierci Ks.Popiełuszki. Rodziny ofiar partyzanckich działań mieli czas i możliwość odwetu. A partyzanci są nawet teraz poniewierani.I nie chodzi o odwet, ale o sprawiedliwość.
Cieszę się,że taki Album powstał. Dziękuję Panie dr Poleszak i inni naukowcy za odkrywanie PRAWDY.Niech moje dzieci i wnuki nie uczą się z jedynych i poprawnych politycznie podręczników.
A autorów wczesniejszych postow bardzo proszę o prześledzenie swoich drzew genaologicznych. To może być ciekawe i wiele wyjaśniać, jak mówił socjolog.
Wszystkim Rodzinom, ktore ucierpiały z winy partyzantow lub z winy utrwalaCzy władzy PRL - WSPOłczuję, i chce aby moje wnuki znały całą PRAWDĘ, a nie wybiorczą i wyciągało wnioski, jak postępować, zeby takie czasy nie nadeszły, żeby brat na brata donosił lub do niego strzelał.


Nikt z mojej rodziny nie utrwalał władzy ludoweji nie był bezpośrednio lub pośrednio z nimi powiazani -chodzi tylko o uczciwe podawanie faktów historycznych- a nie stawianie bandziorów razem na równi z tymi co walczyli o niepodległość.


Nikt z mojej rodziny nie utrwalał władzy ludoweji nie był bezpośrednio lub pośrednio z nimi powiazani -chodzi tylko o uczciwe podawanie faktów historycznych- a nie stawianie bandziorów razem na równi z tymi co walczyli o niepodległość. rozwiń
Avatar
Gość / 7 stycznia 2008 r. o 19:55
0
Słuchałam kiedys wypowiedzi socjologa, wyjaśniającego, dlaczego temat bohaterow podziemia jest tak jątrzący. I on jasno tłumaczył, że przeciwnikami przywracania dobrego imienia partyzantow walczących o Wolną Polskę, są ludzie bezpośrednio lub pośrednio związani rodzinnie z 'utrwalaczami władzy ludowej w PRL". A takich było bardzo wielu.I trzeba lat, żeby prawda historyczna dotarła do świadomości ludzi. Ja nie jestem taka młoda, a dopiero teraz dowiaduję się o pewnych rzeczach.i chcę poznawać PRAWDĘ, a takiej w szkole mnie nie uczono. Nawet teraz o Katyniu w podręcznikach jest mało, albo wogóle. A moj n-l historii stawiał pałę, jak ktos probował powiedzieć coś pozytywnego o Powstańcach Warszawy.Niedawno dopiero dowiedziałam się, że istniał IV Departament do walki z Kościołem, a zadaniem ich działaczy było m.in.tworzenie plotek na temat księży.Nie mowiąc już o śmierci Ks.Popiełuszki. Rodziny ofiar partyzanckich działań mieli czas i możliwość odwetu. A partyzanci są nawet teraz poniewierani.I nie chodzi o odwet, ale o sprawiedliwość.
Cieszę się,że taki Album powstał. Dziękuję Panie dr Poleszak i inni naukowcy za odkrywanie PRAWDY.Niech moje dzieci i wnuki nie uczą się z jedynych i poprawnych politycznie podręczników.
A autorów wczesniejszych postow bardzo proszę o prześledzenie swoich drzew genaologicznych. To może być ciekawe i wiele wyjaśniać, jak mówił socjolog.
Wszystkim Rodzinom, ktore ucierpiały z winy partyzantow lub z winy utrwalaCzy władzy PRL - WSPOłczuję, i chce aby moje wnuki znały całą PRAWDĘ, a nie wybiorczą i wyciągało wnioski, jak postępować, zeby takie czasy nie nadeszły, żeby brat na brata donosił lub do niego strzelał.
Słuchałam kiedys wypowiedzi socjologa, wyjaśniającego, dlaczego temat bohaterow podziemia jest tak jątrzący. I on jasno tłumaczył, że przeciwnikami przywracania dobrego imienia partyzantow walczących o Wolną Polskę, są ludzie bezpośrednio lub pośrednio związani rodzinnie z 'utrwalaczami władzy ludowej w PRL". A takich było bardzo wielu.I trzeba lat, żeby prawda historyczna dotarła do świadomości ludzi. Ja nie jestem taka młoda, a dopiero teraz dowiaduję się o pewnych rzeczach.i chcę poznawać PRAWDĘ, a takiej w szkole mnie nie uczono... rozwiń
Avatar
c / 7 stycznia 2008 r. o 08:38
0
To może kolego podasz nazwisko tego wybitnego historyka, który uczył cię zawodu. No i może jakies własne dokonania, jeżeli masz takowe.
Avatar
net / 7 stycznia 2008 r. o 08:20
0
Masz kolego rację. W pełni popieram twoją opinię. Z wykształcenia jestem historykiem i przeszedłem bardzo dobrą szkołę po kierunkiem wybitnego specjalisty z tego okresu. Jest niesamowicie trudno rozdzielić bohaterów od "czarnych owiec". Zależy to jeszcze w jakim okresie rozpatrujemy działalność takiej osoby. Jednak dyżurni historycy z IPN nie mają tego problemu. Za nic mają rzetelny warsztat historyka. Im to przychodzi z łatwością. Nawet historyk IPN, którego widać na zdjęciu wypromował "bohatera" - zresztą dzięki niemu zdobywa kolejne tytuły i stopnie naukowe. A był to zwykły morderca, który wymordował w okolicach Krzczonowa kilka rodzin, również dzieci. Ale w programach Pana Poleszaka tego nie było. Płynął tam sam miód. Ale ludzie pamiętają i nie pozwolili na "upamiętnienie" stosowną tablicą pamięci tego mordercy w okolicznym kościele. Nawet potajemnie pod osłoną nocy.
Masz kolego rację. W pełni popieram twoją opinię. Z wykształcenia jestem historykiem i przeszedłem bardzo dobrą szkołę po kierunkiem wybitnego specjalisty z tego okresu. Jest niesamowicie trudno rozdzielić bohaterów od "czarnych owiec". Zależy to jeszcze w jakim okresie rozpatrujemy działalność takiej osoby. Jednak dyżurni historycy z IPN nie mają tego problemu. Za nic mają rzetelny warsztat historyka. Im to przychodzi z łatwością. Nawet historyk IPN, którego widać na zdjęciu wypromował "bohatera" - zresztą dzięki niemu... rozwiń
Avatar
Miś / 5 stycznia 2008 r. o 10:49
0
Oprócz tych co walczyli o wolność znajdzie się trochę bandziorów wszelkiej maści którzy walczyli z ciemnym chłopem za to że dostał ziemie po dziedzicu z tak zwanej "reformy rolnej", paru miłosników spółdzielni chłopskich i banków spółdzielczych i jeszcze super strzelców ktorzy przy likwidacji komuchów lub ubeków, walneli im całą rodzinę przez "przypadek" .Przykro słuchać tych panów z IPN w ich programach którzy mowią tylko o tym , jak to wszyscy im pomagli ,a nigdy nie powiedząo tym że , wiekszość ludności chłopskiej pomagała im dlatego tylko ,żeby ich nie unać za komuch i nie rozwalić lub powieśić na gałęzi,na szczęscie żyje jeszcze kilka starszych osób z tamtego okresu którzy byli swiadkami tych wydarzeń i nie byli z PPR ,UB,KBW tylko mieszkańcami paru wiosek w których "partyzanci podziemia dzielnie walczyli z komuną"
Oprócz tych co walczyli o wolność znajdzie się trochę bandziorów wszelkiej maści którzy walczyli z ciemnym chłopem za to że dostał ziemie po dziedzicu z tak zwanej "reformy rolnej", paru miłosników spółdzielni chłopskich i banków spółdzielczych i jeszcze super strzelców ktorzy przy likwidacji komuchów lub ubeków, walneli im całą rodzinę przez "przypadek" .Przykro słuchać tych panów z IPN w ich programach którzy mowią tylko o tym , jak to wszyscy im pomagli ,a nigdy nie powiedząo tym że , wiekszość ludności chłopskiej p... rozwiń