Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 sierpnia 2021 r.
17:40

Ratusz ma zmienić przyszłość wąwozów w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 34 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz zapowiada, że będzie chronić przed zabudową wąwóz między Czubami a lasem. W tym celu ma zmienić plan zagospodarowania, ale inwestor planujący biurowiec może być szybszy. Przed zabudową chroniona ma być też część okolic hali Globus.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zapowiadana przez prezydenta zmiana przeznaczenia terenu ma dotyczyć całego wąwozu między Czubami a linią kolejową wzdłuż lasu Stary Gaj. Częściową zabudowę doliny dopuszcza obowiązujący od 19 lat plan zagospodarowania, który naprzeciw ul. Wyżynnej (os. Górki) wyznacza „tereny aktywności gospodarczej obejmujące obszary zgrupowań przemysłowo-składowych”.

Do takiej budowy do niedawna nikt się nie szykował. Ale teraz lubelska spółka Global Rent zamierza postawić biurowiec na zboczu wąwozu. Mieszkańcy osiedla obawiają się, że będzie to oznaczać początek końca zielonej doliny.

W poniedziałek prezydent ogłosił, że chce zmiany planu zagospodarowania wąwozu. – Obecny plan nie zabezpiecza należycie interesów celu publicznego – ocenia Krzysztof Żuk. Nowy dokument ma przewidywać tutaj zieleń, bo tak przeznaczenie terenu jest określone w innym studium przestrzennym z 2019 r., a plan musi być zgodny ze studium. – Wyłączymy ten teren z urbanizacji - dodał.

O rozpoczęciu prac nad nowym planem już w przyszłym tygodniu decydować ma Rada Miasta. Jej uchwała nie da wąwozowi natychmiastowej ochrony przed zabudową. Opracowanie nowego planu będzie trwać miesiącami i jest możliwe, że w tym czasie spółka dostanie pozwolenie na budowę biurowca. – To ryzyko zawsze będzie – przyznaje Żuk.

Zablokowanie przez Ratusz tej inwestycji może być w praktyce trudne. Urząd Miasta nie może zawiesić rozpatrywania wniosku o pozwolenie budowlane i tłumaczyć tego trwającymi pracami nad zmianą planu zagospodarowania. – Takiego trybu zawieszenia nie przewiduje prawo budowlane – przyznaje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Obecnie spółka Global Rent stara się o decyzję środowiskową dla budowy biurowca. Pierwszą, odmowną, motywowaną przez Urząd Miasta m.in. obawami o krajobraz, zaskarżyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nakazało urzędnikom ponownie zbadać sprawę. Dokumenty są wciąż rozpatrywane przez Ratusz. – Nie ma decyzji – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Termin rozstrzygnięcia sprawy przesunięto na 17 września.

Zmiana planu zagospodarowania wąwozu nie będzie się ograniczać do części naprzeciw os. Górki. Uchwała ma dotyczyć długiego pasa terenu, sięgającego aż do al. Kraśnickiej. Ratusz nie zamierza wykreślać stąd nowej ulicy, równoległej do linii kolejowej, prowadzonej częściowo śladem ul. Węglinek i Folwarcznej. Droga jest wrysowana w studium przestrzenne, a Urząd Miasta uważa, że taka trasa będzie potrzebna.

– Układ komunikacyjny tej części miasta, budowanej dość intensywnie, musi mieć w przyszłości zabezpieczenie w postaci potencjalnej nowej ulicy – wyjaśnia Żuk.

Okolice Globusa

Na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent zapowiedział też, że na wrześniowym posiedzeniu uchwalona ma być zmiana planu zagospodarowania terenów na Globusie. Chodzi o 13 ha pomiędzy ul. Kazimierza Wielkiego, Jaworowskiego, Zana i Filaretów. Dokument umożliwi budowę nowych obiektów usługowych bliżej ul. Filaretów i ronda. – Chociażby z myślą o obiektach wspomagających halę – stwierdza prezydent.

Z deklaracji władz miasta wynika też, że położone przy Globusie ogródki działkowe mają dostać ochronę planistyczną, wykluczona ma być ponadto zabudowa terenu naprzeciw ul. Jaworowskiego.

Część terenu przy Globusie już wróciła bądź wkrótce wróci w ręce dawnych właścicieli, którzy zostaną w efekcie z mało przydatnymi im terenami zielonymi. Zadowoleni nie muszą być również obecni właściciele terenów naprzeciw os. Górki, bo tereny zielone nie przyniosą im dochodu w przeciwieństwie do terenów budowlanych. Ratusz już przyznaje, że liczy się z koniecznością wypłaty odszkodowań.

Urząd Miasta ogłosił także zamiar sporządzenia planów zagospodarowania dla ważniejszych przestrzeni publicznych. – Mam na myśli lasy, ogrody, parki zieleńce, skwery, bulwary – wylicza Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Prace jej zespołu mają dotyczyć m.in. fragmentów bulwaru nad Bystrzycą, pl. Kaczyńskiego, parku Akademickiego, czy też terenów pod powiększenie Ogrodu Botanicznego UMCS.

(fot. Piotr Michalski)

Beton wgryzł się w zieleń

Na konferencji prasowej urzędnicy odnieśli się też do słów Krzysztofa Wiejaka, wieloletniego redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego, który – jako mieszkaniec terenów położonych na północ od ul. Zelwerowicza – krytykuje tempo prac nad planem zagospodarowania tego obszaru. Uchwała o opracowaniu planu została podjęta już w 2013 r., projekt dokumentu został ogłoszony dopiero osiem lat później. W międzyczasie powstały tu blokowiska wznoszone w oparciu o tzw. wuzetki, czyli decyzje o warunkach zabudowy. Dzisiaj plan ma usankcjonować istniejące osiedla.

Ratusz broni się, że z opracowaniem planu musiał czekać do uchwalenia nowego studium przestrzennego, bo stare studium wyznaczało tu tereny rolne bez prawa zabudowy. Tłumaczy też, że w tym czasie nie można było odmawiać „wuzetek” deweloperom, chociaż przyznaje, że „szkodą” było to, że zabudowano część gruntów mających stanowić Ekologiczny System Obszarów Chronionych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty