Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2022 r.
13:24

Lublin. Znany festiwal, na który ściągają tłumy zmienia nazwę, scenę i nie tylko...

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 5 A A
Jarmark Jagielloński w 2021 roku
Jarmark Jagielloński w 2021 roku (fot. Maciej Kaczanowski)

– Nowa nazwa szerzej tłumaczy cały festiwal – tłumaczy Katarzyna Waszczuk, dyrektorka wydarzenia. Ale zmieni się nie tylko nazwa imprezy, lecz również lokalizacja głównej sceny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co rok w centrum Lublina ustawiały się stragany z ludowym rzemiosłem, można było też spróbować przysmaków z różnych krajów. Tak wyglądał Jarmark Jagielloński, ostatni z cyklu letnich festiwali organizowanych w Lublinie. W tym roku wydarzenie planowane na trzy dni (19-21 sierpnia) odbędzie się pod nazwą Re:Tradycja.

 – Nowa nazwa zdecydowanie szerzej tłumaczy cały festiwal i działalność, którą podejmujemy. Festiwal zmieniał się, ewoluował, z części rzeczy zrezygnowaliśmy – mówi Karolina Waszczuk z Warsztatów Kultury, dyrektorka wydarzenia. – Chcemy zaznaczyć jeszcze bardziej, że kultura tradycyjna jest w centrum naszych zainteresowań. A kultura tradycyjna to nie tylko rzemiosło.

 Impreza przejmie nazwę od koncertu, który dotąd był jej częścią. Teraz ma być odwrotnie: Jarmark Jagielloński ma być częścią festiwalu Re:Tradycja.

 – Nie odcinamy się od Jarmarku Jagiellońskiego i ta nazwa będzie przyporządkowana do części rzemieślniczej naszego festiwalu – zastrzega Agata Turczyn z Warsztatów Kultury, koordynatorka festiwalu. Dodaje, że w tym roku rzemieślnicze stragany będą dostępne dwa dni na terenie Starego Miasta i okolic. Oprócz wystawców z Polski będą też zagraniczni, m.in. z Litwy, Ukrainy i Słowacji.

 Motywem przewodnim jarmarcznej części festiwalu ma być tradycyjna biżuteria i ozdoby. Na straganach ma się pojawić m.in. polska i litewska biżuteria z bursztynu, ludowe czapki, pasy oraz ozdobne torebki będące niegdyś częścią strojów ludowych. Ciekawostką mają być woskowe wianki weselne z Ukrainy. A w Bramie Krakowskiej, jak co rok, zawiśnie pająk. Tegoroczny zostanie przygotowany przez Ewelinę Kruszyńską.

 W  programie znowu będą warsztaty rzemieślnicze, zajęcia artystyczne (w tym warsztaty śpiewu podlaskiego i ukraińskiego) oraz zajęcia dla dzieci, dla których tradycyjnie zorganizowane zostanie w sobotę i niedzielę miasteczko dawnych gier i zabaw. Każdego dnia festiwalu (19-21 sierpnia) na patio Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 7) wystawiane będą spektakle dla najmłodszych.

Jarmark Jagielloński 2022

Koncerty mają trwać trzy dni, a scena stanie na Błoniach obok Zamku.

W piątek rozbrzmiewać ma tu muzyka z polsko-ukraińsko-białoruskiego pogranicza. – Tematem koncertu będzie budowanie mostów między kulturami – zapowiada Waszczuk. Muzyczne atrakcje na piątek wybrała Maniucha Bikont, która zaprosiła młodych artystów kontynuujących sztukę śpiewu oraz podlaską mistrzynię śpiewu tradycyjnego Wierę Niczyporuk i Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma. Całość opracuje muzycznie Bartosz Weber z Miłoszem Pękalą, Michałem Fetlerem i Ksawerym Wójcińskim.

 W sobotę sceną zawładnąć ma tradycyjna muzyka skrzypcowa przyprawiona współczesnością. Tego dnia zagra zespół Zawierucha oraz fińska grupa Pauanne. Na deser będzie potańcówka z muzyką na żywo. Tu do tańca ma przygrywać Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego (do jej otwartej próby będzie można dołączyć), Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego oraz kapela Odloty.

 Ostatni dzień koncertów, czyli niedziela, to już wielokulturowy miszmasz. Na scenie pojawi się Light in Babylon, do którego coś od siebie wnoszą artyści z Turcji, Izraela (o irańskich korzeniach) i Francji. Z Włoch, Tunezji i Kanady) pochodzi natomiast ekipa tworząca grupę Fanfara Station. Natomiast w staromiejskiej bazylice dominikanów będzie można posłuchać norwesko-szwedzkiego zespołu Ævestaden, który łączy tradycyjne psalmy z nowymi pieśniami.

 Organizatorzy Re:Tradycji zapraszają również na wystawy. Na jednej z nich zobaczymy archiwalne zdjęcia zebrane ostatnio przez pracowników kijowskiego muzeum starających się ocalić dziedzictwo tradycyjnej kultury Ukrainy. Na drugiej prezentowane będą obrazy i rzeźby Iwana Pryhodko.

 Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, na warsztaty będą obowiązywać zapisy, których szczegóły mają być podane na stronie retradycja.eu.

Zobacz: Jarmark Jagielloński 2021: stragany i warsztaty

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

Nasza biało-czerwona. Dzień Flagi u marszałka
ZDJĘCIA
galeria

Nasza biało-czerwona. Dzień Flagi u marszałka

Władze miejskie oraz wojewódzkie oraz mieszkańcy wzięli udział w obchodach Dnia Flagi RP pod Urzędem Marszałkowskim.

Jest nowy prezes stadniny w Janowie Podlaskim. To człowiek z PSL
pilne

Jest nowy prezes stadniny w Janowie Podlaskim. To człowiek z PSL

Jest nowy prezes stadniny koni w Janowie Podlaskiem. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powołał na to stanowisko związanego z PSL, Leszka Świętochowskiego.

Biało-czerwona dumnie powiewa na wietrze
ZDJĘCIA
galeria

Biało-czerwona dumnie powiewa na wietrze

Pod starostwem powiatowym w Lublinie zebrano się by świętować Dzień Flagi RP.

Polska w UE. Już 20 lat jedziemy razem

Polska w UE. Już 20 lat jedziemy razem

Pamiętacie jeszcze korki na rondzie w Kołbieli? Przejazd przez Garbów czy Garwolin? A podróż Lublin-Warszawa, gdy nie było ekspresówki? Przypominacie sobie korki pod Zamkiem w Lublinie i sznury ciężarówek sunących przez centrum miasta? To na szczęście już przeszłość. W sporej mierze dzięki Unii Europejskiej.

„To symbol naszej tożsamości narodowej”. Dzień flagi pod Urzędem Wojewódzkim
ZDJĘCIA
galeria

„To symbol naszej tożsamości narodowej”. Dzień flagi pod Urzędem Wojewódzkim

Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi RP. O tym ważnym symbolu narodowym podczas uroczystego wciągnięcia jej na maszt mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty