Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 stycznia 2018 r.
17:49

100-lecie praw wyborczych Polek. Spacer śladami zasłużonych lublinianek [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora kp
0 8 A A

Spacery śladami zasłużonych lublinianek, debaty polityczne, warsztaty. To tylko niektóre wydarzenia, które na ten rok zaplanowała Inicjatywa 100-Lecie Głosu Polek. Lubelszczyzna 2018.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ramach lubelskich obchodów 100-lecia praw wyborczych Polek w piątek można było wybrać się na pierwszy z cyklu spacerów śladami lubelskich działaczek społecznych, politycznych, oświatowych i kulturalnych. Podczas tych spotkań będzie można poznać bliżej lubelskie aktywistki m.in. Wandę Papiewską, Wacławę Arciszową czy Leontynę Zakrzewską.

26 stycznia jest szczególną datą bo tego dnia w 1919 r. w pierwszych wyborach, w których kobiety mogły brać udział, do Sejmu wybrano osiem posłanek: Gabrielę Balicką, Jadwigę Dziubińską, Irenę Kosmowską, Marię Moczydłowską, Zofię Moraczewską, Annę Piasecką, Zofię Sokolnicką i Franciszkę Wilczkowiakową.

Podczas piątkowego spaceru w rolę pierwszych posłanek wcieliły się organizatorki obchodów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 13:04
+1
A pomyśleć, jak zacofani byli Belgowie, Amerykanie, Anglicy, Szwedzi, czy Francuzi. Ci ostatni przyznali kobietom prawa wyborcze ponad ćwierć wieku po Polsce. I kto tu ma się od kogo uczyć? Wkrótce im je odbiorą w ramach postępującego szariatu. Brawo, quasi liberalno-lewicowe ruchy społeczne.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 12:39
+1
To sto lat temu były już KODziarki!?
Avatar
Chełmianin N / 27 stycznia 2018 r. o 10:13
+1
                 GŁOS PRAWDY!!! Pismak kp!!! z Dziennika wschodniego, Akcja Głos Polek. Lubelszczyzna 2018r. To gdzie ta kraina w woj. Lubelskim jest, gdyż na mapie Polski, tej krainy nie ma, a zatem tepy pismaku, bzika masz fest, bo woj. lubelskie - to nie Lubelszczyzna, nie lubelska ziemia, a autor ma urojenia czyli nie rozumie pojęć tępaka glowizna. Morał: pismaki z koziego grodu- Lublina, kiedy zmądrzeje Wasza zaparta głowina? >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO  PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
                 GŁOS PRAWDY!!! Pismak kp!!! z Dziennika wschodniego, Akcja Głos Polek. Lubelszczyzna 2018r. To gdzie ta kraina w woj. Lubelskim jest, gdyż na mapie Polski, tej krainy nie ma, a zatem tepy pismaku, bzika masz fest, bo woj. lubelskie - to nie Lubelszczyzna, nie lubelska ziemia, a autor ma urojenia czyli nie rozumie pojęć tępaka glowizna. Morał: pismaki z koziego grodu- Lublina, kiedy zmądrzeje Wasza zaparta głowina? >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>&... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 09:08
+1
Brawo! Kapitalna inicjatywa: kobiety mają zasługi i osiągnięcia w każdej dziedzinie, są równoprawnymi uczestniczkami życia społecznego, publicznego i politycznego!
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 00:20
+1
Kocham Was wszystkie moje drogie Panie ! Ale dwie najbardziej !!! Pozdrawiam cieplutko !!!
Avatar
Gość / 26 stycznia 2018 r. o 19:34
+1
panie Sklepowicz, czas na komentarz
Avatar
Gość / 26 stycznia 2018 r. o 18:12
+1
Jestem kobietą i uważam że większość moich koleżanek jest glupia, wolę chlopow i pracuję wyłącznie z mężczyznami
Avatar
Gość / 26 stycznia 2018 r. o 18:08
+1
a janusz korwin mikke uważa ,ża głos bab ,to głos stracony,bo głosują jak ich mężowie i ma racje,podobnie jak z ich udziałem na wysokich stanowiskach ,robią z urzędów piekło ..dobrz ich znamy baby ,to chu e
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 13:04
+1
A pomyśleć, jak zacofani byli Belgowie, Amerykanie, Anglicy, Szwedzi, czy Francuzi. Ci ostatni przyznali kobietom prawa wyborcze ponad ćwierć wieku po Polsce. I kto tu ma się od kogo uczyć? Wkrótce im je odbiorą w ramach postępującego szariatu. Brawo, quasi liberalno-lewicowe ruchy społeczne.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 12:39
+1
To sto lat temu były już KODziarki!?
Avatar
Chełmianin N / 27 stycznia 2018 r. o 10:13
+1
                 GŁOS PRAWDY!!! Pismak kp!!! z Dziennika wschodniego, Akcja Głos Polek. Lubelszczyzna 2018r. To gdzie ta kraina w woj. Lubelskim jest, gdyż na mapie Polski, tej krainy nie ma, a zatem tepy pismaku, bzika masz fest, bo woj. lubelskie - to nie Lubelszczyzna, nie lubelska ziemia, a autor ma urojenia czyli nie rozumie pojęć tępaka glowizna. Morał: pismaki z koziego grodu- Lublina, kiedy zmądrzeje Wasza zaparta głowina? >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO  PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
                 GŁOS PRAWDY!!! Pismak kp!!! z Dziennika wschodniego, Akcja Głos Polek. Lubelszczyzna 2018r. To gdzie ta kraina w woj. Lubelskim jest, gdyż na mapie Polski, tej krainy nie ma, a zatem tepy pismaku, bzika masz fest, bo woj. lubelskie - to nie Lubelszczyzna, nie lubelska ziemia, a autor ma urojenia czyli nie rozumie pojęć tępaka glowizna. Morał: pismaki z koziego grodu- Lublina, kiedy zmądrzeje Wasza zaparta głowina? >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>&... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 09:08
+1
Brawo! Kapitalna inicjatywa: kobiety mają zasługi i osiągnięcia w każdej dziedzinie, są równoprawnymi uczestniczkami życia społecznego, publicznego i politycznego!
Avatar
Gość / 27 stycznia 2018 r. o 00:20
+1
Kocham Was wszystkie moje drogie Panie ! Ale dwie najbardziej !!! Pozdrawiam cieplutko !!!
Avatar
Gość / 26 stycznia 2018 r. o 19:34
+1